2021 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yükseltme Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte 2021 engelli sağlık kurulu raporu yükseltme nasıl yapılır sorusuna yanıt vererek fikir edineceğiz. Türkiye, özellikle sosyal yardımlar konusunda son birkaç sene içerisinde çok ciddi aşama kaydetti ve insanlara çok ideal seçenekler sunabilir hale geldi demek yanlış olmaz. Engelsiz vatandaşlarımız için de aynı şekilde ciddi imkanlar sunuluyor deme şansına sahibiz.

Engelli sağlık raporu yükseltme işlemi, özellikle sıfır model araba almak isteyen engelsiz vatandaşlarımız için son derece önemli olan bir konu. Dolayısı ile 2021 yılına yönelik olarak bilgilendirme içeriklerimiz ile sizleri daha derinlemesine açıklayıcı olarak bilgilendirme yoluna gitmek istiyoruz.

2021 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yükseltmek için Neler Yapılmalı?

Devlet, bildiğimiz gibi tüm işlemler konusunda prosedürlere bağlı bir şekilde yaşayan ve insanlara ciddi manada önemli imkanlar sunan bir yol izliyor. Engelli heyet raporu yükseltme işlemi de 2021 yılı için çok ciddi prosedürleri beraberinde getiriyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Hemen yolları sizlere kısa ve öz bir şekilde açıklama yoluna gitmek istiyoruz.

 1. Öncelikle ilk alınan engelli sağlık kurulu raporunun aslını ve en az 2 adet fotokopisini yanınıza alın ve il sağlık müdürlüklerine gidin. Müdürlüklere gittiğinizde mevcut olan engelli heyet raporunuz için itirazda bulunmak istediğinizi beyan edin.
 2. İl sağlık müdürlüğü itiraz nedeninizi öğrenecektir. İtiraz nedeniniz geçerli bir neden ise sizi doğrudan vereceği bir belge ile birlikte yeniden kontrollerin sağlanması için yetkili heyet bulunan devlet hastanesine sevk edecektir ve kontrollerinizin yapılmasını sağlayacaktır. Geçersiz bir neden söz konusu ise itirazlar genel itibari ile kabul edilmez.
 3. Sevk edildiğiniz hastane, ilk raporu aldığınız hastaneden farklı bir hastane olacaktır ve sonrasında sevk ile hastaneye gideceksiniz. Gittiğiniz hastanede prosedür içerisinde yer alan tüm tetkikler sizlere yapılacak ve engel oranınız enine boyuna değerlendirilecektir.
 4. Tetkikler sonucunda yeniden heyet karşısına çıkacaksınız ve heyet, toplu karar ile birlikte yükseltmeyi olumlu görür ise yeni engelli sağlık kurulu raporunuzu sizlere sunacaktır.
 5. Eğer ki raporunuzda yükseltme olmaz ise raporunuz için bir daha herhangi bir itiraz ya da yükseltme talebinde bulunma imkanınız olmayacağını unutmayın.
  Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

2021 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yükseltme

2021 Engelli Raporu Yükseltme İtirazı Sebepleri

Mevcut engelli raporunuz ile alakalı olarak herhangi bir yükseltme itirazınız olacak ise Sağlık Bakanlığı, bunun için kesin bir sebep arayışı içerisinde olacaktır. Bu neden dolayısı ile aşağıdaki nedenleri dikkate alarak gerçek bir sebep ile il sağlık müdürlüklerine başvuru yapmayı asla unutmamalısınız. Genel olarak bu sebeplerden bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Eğer rapor üzerinde iş gücü kaybına bakarak karar verilen yüzdelik orandan rahatsızsanız,
 • Raporunuzda bulunan ağır engellilik kısmında, doğru olmadığını düşündüğünüz bir ibare yer alıyorsa,
 • Raporunuzda çalışabilir ibaresi yer alıyor, ancak siz çalışamayacağınızı düşünüyorsanız,
 • Raporda olması gerekli olan ifadelerde eksiklik varsa rapor itirazını gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sebepler, ilk sağlık müdürlüklerince de geçerli sebepler olarak kabul edilir ve sizlere doğrudan yeni kontrolleriniz için sevk işlemi sağlanır. 2021 engelli raporu için kimler itiraz edebilir? Devlet bu anlamda da her zaman olduğu gibi işini sağlama alma yoluna gider. Başvuruyu yapabilecek kişiler aşağıdaki şekilde kendisini gösterir;

 • Engelli bireyin kendisi
 • Engelli bireyin birinci dereceden akrabaları
 • Engelli bireyin vasisi ya da mahkeme kararı ile kişinin bakımını yapan kişi
 • Engelli raporunu isteyen kurum

olmak sureti ile mevcut sağlık raporu için yükseltme itirazı yapabilirsiniz. Bu kişiler dışında herhangi bir girişim, yasal olarak suç sayılacağından farklı yollara başvurmamanız gerekir. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan bizlere sormayı unutmayın.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.