2019 Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?


  2019 Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

  Kaymakamlık yardım parası, dar gelirli vatandaşlarımıza devletimiz tarafından sağlanan en önemli maddi destekler arasında yer alıyor.  Kaymakamlık para yardımı ile ilgili olarak; kaymakamlık yardımları nelerdir? Kaymakamlıktan yardım parası nasıl alınır?  Kaymakamlık yardım parası ne kadar? Kaymakamlık para yardım başvurusu nereye nasıl yapılır? Kaymakamlıktan yardım isteme dilekçesi nasıl yazılır? Gibi konu hakkında tüm önemli hususların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız araştırma yazımızda. Siz de kaymakamlıktan nasıl yardım alırım diye merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.


  Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

  Kaymakamlık Yardım Parası

  Devlet; sosyal adaletin temini, her bireye fırsat eşitliğinin sağlanması maksatlarıyla çeşitli kurum ve kuruluşları vasıtasıyla dar gelirli vatandaşlara yardım etmektedir. Yapılan bu yardımlar gıda, giyim, sağlık, eğitim desteği konularını kapsayacak şekilde nakdi ya da ayni olarak verilmekte. Bu yardımlar özellikle kırsal kesimlere gidildikçe yoksulluğun artması sebebi ile kaymakamlık makamı aracılığı ile yapılıyor. Kaymakamlık binaları içinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) bu yardımların hak sahiplerinin tespiti ve dağıtılması ile görevlendirilmiştir. Kaymakamlık yardım parası vatandaşlar arasında vakıf yardım parası olarak da adlandırılmaktadır.

  Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

  Yukarıda da belirttiğimiz üzere kaymakamlık yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılmaktadır. Yapılan bu yardımların büyük bölümü para yardımı şeklindedir. Her türlü ihtiyaca yönelik bir kaymakamlık yardımı bulunmaktadır. Yeni çocuğu olana doğum yardımı, çocuk okutana öğrenci yardımı, eşi cezaevinde olan kadına para yardımı gibi çok sayıda kaymakamlık yardımları mevcut. İşte kaymakamlık yardımlarının tam listesi;

  • Nakdi yardım
  • Doğum yardımı
  • Çocuk yardımı
  • Barınma (Kira) Yardımı
  • Eşi ceza evinde olan kadına maaş
  • Dul yardım parası
  • Sosyal Destek Yardımı
  • Eğitim Yardımı
  • Şartlı Eğitim Yardımı (ŞNT)
  • Şartlı Sağlık Yardımı
  • Özürlü İhtiyaç Yardımı
  • Afet Destekleri
  • Terör zarar yardımı
  • Proje Destek Yardımı
  • Şartlı Gebelik Yardımı
  • Gıda yardımı
  • Bayram yardımı
    2019 Dul Maaşı Ne Kadar Oldu | Muhtaç Dul Aylığı Nasıl Alınır?

  Bunların haricinde en çok verilen devlet yardımlarından biri de fakirlik maaşı. Ancak fakirlik maaşı SYDV tarafından değil Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Fakirlik maaşı ne kadar, nasıl alınır başta olmak üzere konu hakkında detaylı bilgi sahip olmak için aşağıda bağlantısı bulunan yazımızı mutlaka okuyun.

  FAKİRLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

  Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar?

  Kaymakamlık yardımları nelerdir sorusunu cevapladık. Şimdi de kaymakamlık yardım parası ne kadar, bu saydığımız yardım türleri için vatandaşlara ne kadar para yardımı yapılıyor sorusunu cevaplandıralım. En çok verilen kaymakamlık yardım parası uygulaması doğum yardımı. Doğum yardımı zengin, fakir farketmeksizin çocuk sahibi olan her anneye verilmektedir.  Devlet tüm annelere doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL çocuk yardımı veriyor. Çok verilen para yardımı türlerinden biri de dul maaşı. Devlet eşi vefat eden ve sosyal güvencesi olmayan kadınlara 2 yıl botunca dul maaşı bağlıyor. Dul maaşı 2 ayda ödenmektedir. Dul kalmış kadınlara 2 yıl botunca 2 ayda bir 500 TL maaş veriyor.

  Vatandaşlarımızın en çok başvurduğu para yardımı uygulaması kuşkusuz ki çocuk para yardımı. Çocuk parası için sabit bir para söz konusu değil. Ne kadar çocuk yardım parası verileceğine başvurunun yapıldığı vakıf şubesi karar veriyor. Çocuk parası için başvuru yapan ailenin önce maddi durumu araştırılıyor. Maddi durumu iyi olmadığı tespit edilen ailelerin çocukları için 100 TL, 200 TL veya 300 TL olmak üzere çocuk yardım parası veriliyor. Bazı yerlerde bu yardım 2 ayda bir verilirken bazı yerlerde her ay ödeniyor. Çocuk yardım parası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda bağlantısı bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

  Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

  Kaymakamlık Yardımları Nasıl Alınır?

  Yukarıda saymış olduğumuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma yardımlarından faydalanabilmek için devlet çeşitli şartlar aramaktadır. Her yardım türü için aranan şartlar birbirinden farklı olabilmektedir. Örnek verecek olursak doğum yardımı alabilmek için sadece çocuk sahibi olmak yeterliyken, çocuk yardımı alabilmek için sosyal güvencenin olmaması gerekiyor. Kaymakamlık Sosyal yardımları alabilmek için her yardım türünde farklı şartlar aransa da yardımların çoğunda ortak olarak aranan bazı şartlar var.

    Kaymakamlıktan Sosyal Yardım Nasıl Alınır

  Kaymakamlı yardım başvurusu yapanlarda ilk dikkate edilen husus sosyal güvencenin olup olmadığı. Yani sigortalı çalışanların yardım başvurusu kabul edilmiyor. Aranan bir diğer önemli şart ise başvuru yapanın ev araba gibi mal varlığı bulunmaması. Ayrıca başvuru yapılan hanede kişi başına düşen aylık gelir mniktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekiyor. Bu şartları sağladığınız takdirde kaymakamlık yardımlarını almak için başvurma hakkına sahip olabiliyorsunuz.

  Kaymakamlık Yardımları İçin Gerekli Belgeler

  Kaymakamlık Yardımlarına başvuru yapabilmek için öncelikle yanınızda nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi olması gerekiyor. İlk defa başvuru yapıyorsanız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma kayıt formu doldurmanız gerekiyor. Bunların yanı sıra hangi yardıma başvuru yapıyorsanız o yardıma yönelik sizden ek belgeler istenecektir. Kira yardımı başvurusu yapıyorsanız kira kontratı, özürlü ihtiyaç yardımına başvuruyorsanız özürlü olduğunuza dair hastane raporu, eğitim yardımına başvuruyorsanız çocuğunuzun okuldan alınmış öğrenci belgesi gibi. Bunların haricinde bazı vakıf şubelerinde kaymakamlık yardım dilekçesi talep edilebiliyor. Ancak dilekçe artık pek çok yerde istenmemektedir. Bunların haricinde muhtarlıktan alacağınız fakirlik kağıdı yardım almanızı kolaylaştırabilmektedir.

  Göz At:

  Fakirlik Kağıdı Nereden Nasıl Alınır?

  Süt Parası Nereden Nasıl Alınır?

  Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

  Kaymakamlık Sosyal yardımlaşma Sorgulamaları, diğer tüm kamu yardımlarında olduğu gibi E Devlet üzerinden sorgulanabiliyor. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Sorgulama işlemi yapabilmek için şifreniz ile E Devlet sistemine girmeniz gerekmekte. Eğer e devlet şifreniz yok ise PTT şubelerine giderek e devlet şifrenizi almalısınız. E devlet şifresi almak için PTT şubelerine ise 2 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Unutmayın ki e devlet ile sadece Kaymakamlık Sosyal Yardım Sorgulama işlemlerini değil, diğer kurumlar tarafından dağıtılan tüm yardımlar için sorgulama yapabilirsiniz.

  Sorularınızı Bize Yazın

  Kaymakamlık Yardım Parası konusunu tüm detayları ile açıklamış bulunuyoruz. Kaymakamlık Yardım Parası konusunda veyahut farklı bir konuda öğrenmek istediğiniz bir şey varsa yorumlar kısmına yazarak bize iletin.  Tecrübeli ve yetkin yazar kadromuz sorularınızı en kısa zaman zarfı içinde en güncel bilgiler ile sorularınıza yanıtlayacaklardır.

    Yaşlılık Maaşı Tarihleri - Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatıyor 2019
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 311 YORUM
  1. Selma dedi ki:

   Esimden ayriyim 4 cocugum var hepsi okuyor evim kira sed yardimi alyorum ama yetmiyor kira yardimi istiyorum

  2. Yaqmur dedi ki:

   Merhaba pınar hanım evet eşiniz cezaevinde olduğuna dair kaymakamlığa kağıt verirseniz o maaş 300 den 600 e çıkıyor ve aylık maaş da veriyorlar her ay 500 lira birde ibb sosyal yardım ibb kartı için 4440093 arayın alışveriş kartı icin . Kendim yaşadım o zor günleri çok şükür bitti sizde sabredin elinizd3n geldiği kadar 1 lirada olsa sadaka verin ayet-el kürsi çok okuyun Rabbim yardimcimiz olsun insallah hepimizin

   1. Esma dedi ki:

    Benimde eşim ceza evine yeni girdi biri 2bucuk biri 1 yaşında iki çocuğum var 600 tl oluyor bide 500 tl aylık mi ödeniyor başvuru yaptım ama henüz haber gelmedi kaç tl para alabilirim yani

  3. Pınar dedi ki:

   Ben 2017 yılında bas vuru yaptim kaymakamlığa ve 3 ayda bir 300 veriyorlar yani şartlı sağlık yardımı esim 2017 yılında 4 aylik ikinci çocuğuma hamileyken birakip gitti vee ilk cocugum da 1 yaşındaydı evim kira esim ceza evinde biz boşanma aşamasındayız esim ceza evinde olduğuna dair bas vuru yapabilirmiyim tekrar kaymakamlığa bi bilgi verebilirmisiniz

  1 6 7 8