İşten Çıkan Doğum Parası Alır Mı? İşten Çıkarılan Kadın Doğum Parası Alabilir Mi?

işten çıkan doğum parası alır mı, doğumu yaklaşan pek çok kadın çalışanın kafasını kurcalayan bir soru. Doğum yapmaya hazırlanan pek çok kadın çalışan işten çıkarılma ve haliyle doğum rapor parasını alamama korkusu yaşıyor. Konu ile ilgili olarak; işten çıkarılan kadın doğum parası alabilir mi? işten çıkan doğum parası alabilir mi? işten çıkan veya çıkarılanların doğum rapor parası almak için ne yapması gerekir? Gibi tüm kritik soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız yazımızda. Siz de işten çıkarıldım doğum parası alabilir miyim diye merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Doğum Rapor Parası

Analık geçici iş göremezlik ödeneği yani halk arasında doğum parası veya doğum rapor parası adlarıyla anılan uygulama çalışma hayatındaki her kadını ve işvereni yakından ilgilendiriyor. Doğum rapor parası, kadın çalışanların doğum sebebiyle işten uzak kalmaları ve neticesinde oluşacak maddi kayıpların telafisi için son derece kritik. Doğum rapor parasının bir de işveren boyutu var elbette. İşverenler doğum sebebiyle işten uzak kalacak olan kadın personel için maaş ödemek zorunda kalmıyor. Yani devlet SGK aracılığıyla doğum rapor parası ödemek suretiyle önemli bir sosyal görevi yerine getirmiş oluyor.

Herhangi bir maddi bir kayıpları söz konusu olmasa dahi bazı işverenlerin kadın çalışanlarını doğum izni öncesinde işten çıkardıkları ne yazık ki sık karşılaşılabilen bir durum. Bazı kadın çalışanlar ise doğum izni öncesinde kişisel sebeplerden dolayı işten çıkmak zorunda kalabiliyor. Bahsettiğimiz bu her iki durum için de kadın çalışanlar mağdur duruma düşüyor. Bildiğiniz gibi doğum raporu yaklaşık 4 aydır ve doğum rapor parası da yaklaşık olarak maaş kadardır. Doğum sebebiyle işten çıkmak zorunda kalan veya çıkarılan kadınlar 4 aylık maaşları kadar maddi kayıp yaşıyorlar.

  İş Göremezlik Raporu

Doğum Rapor Parası Hesaplama, Ne Kadar Doğum Parası Alırım?

Doğum Rapor Parası Sorgulama

Doğum Rapor Parası Alma Şartları Neler?

İşten çıkan veya çıkarılanların doğum rapor parası alabilmesi için işe devam edenlerden de aranan şartları taşıyor olması gerekir. Bu sebeple önce doğum rapor parası alma şartlarını sıralayalım.

 • Son bir yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödenmiş olması
 • Uzun vadeli sigorta kollarında geçmişe dönük olarak prim borcunun bulunmaması
 • Aktif olarak sigortalılık halinin devam etmesi

Doğum rapor parası alma şartları arasında sigortalılık halinin devam etmesi olsa da bu durumun bir istisnası mevcut. Yani doğum izni öncesi işten çıksa veya çıkarılsa bile kadın çalışanların doğum rapor parası alma şansları var. İşvereniniz sizi doğum sebebiyle işten çıkarmayı düşünüyorsa veya siz işten ayrılmak mecburiyetindeyseniz bu bilgi ile iş akdiniz sonlansa bile doğum rapor parası alma şansına kavuşabilirsiniz. İşte bu durum ile ilgili bilmeniz gereken detaylar.

Doğum yapan kadınların devletten alabildiği tek ödeme doğum rapor parası değil elbette. Doğum yapan kadınlar, süt parası ve doğum yardımı gibi pek çok ödemeden faydalanabiliyor. Süt parası ve doğum parası ile ilgili olarak başta nasıl alınır olmak üzere tüm bilmeniz gerekenleri aşağıda bağlantıları bulunan yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SÜT PARASI

DOĞUM PARASI

İşten Çıkan Doğum Parası Alır Mı?

Doğum parası ile ilgili olarak kadın çalışanların en çok merak ettikleri konu başlıklarından biri doğumdan önce işten çıkma ve çıkarılma durumunda ne olacağı. Çok sayıda ki kadın okuyucumuz editörlerimize işten çıkarıldım doğum parası alabilir miyim, işten ayrılan hamile kadın doğum parası alabilir mi ve benzeri tarzda soru yöneltiyor. Bu durumla ilgili olarak bu minvalde bu denli çok soru sorulması, konu hakkında çalışanlar kadınlar arasında bir bilgi eksikliği olduğuna işaret ediyor. Şimdi konu ile ilgili olarak kafalarda soru işareti bırakmayacak şekilde kanun ve yönetmeliklere göre yasal durumun ne olduğuna açıklık getirelim.

  2020 Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama İşlemi

Bir üst ara başlıkta yer alan doğum rapor parası alma şartları incelendiğinde doğum rapor parası almak için sigortalılık halinin devam ediyor olması gerektiğini göreceksiniz. Ancak bu durumun tek bir istisnası mevcuttur. Yani işten çıkan veya çıkarılan kadın işçi sigortası devem etmediği halde doğum parası alma şansı var. Bu istisnai durum da işten çıkma veya çıkarılma durumunun doğum izni başlangıcından en geç 10 önce olmasıdır. Hepinizin bildiği gibi kadınlar hamileliğin 32. haftasında veya doktor onayıyla 37. haftasında ayrılabiliyor. İşte hamileliğin 32 ve 37. Haftasında geriye doğru 10 gün içinde işten çıkma veya çıkarılmak suretiyle iş akdi sonlananlar doğum parası alabiliyor.

Bu durumu daha anlaşılabilir olması adına somut bir örnekle ifade edelim. Hamileliğinin 32. haftası, yani doğum iznine çıkış tarihi 10 Eylül olan bir kadın çalışanı ele alalım. Şayet bu kadın çalışan 1 Eylül ile 9 Eylül tarihleri arasında işten çıkarsa veya çıkarılırsa doğum rapor parası alma hakkını kaybetmez. Ancak işten çıkma veya çıkarılma durumu 31 Ağustos veya daha önceki bir tarih olması halinde doğum parası alma hakkı ne yazık ki kaybolur. Doktor onayıyla 32 ile 37 arasında çalışanlar için ise işten çıkma veya çıkarılma halinde doğum parası almak ile ilgili bir sıkıntı söz konusu değil.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. haticegül dedi ki:

  korona sebebiyle ücretsiz izine çıkarıldım .doğum parası almamı etkilermi acaba.bu sebeple devlet bu hakkımı iptal edermi

 2. Simge dedi ki:

  Merhaba 32 haftalik hamileyim doktor raporu ile 37.haftaya kadar calisacagim dogumdan sonra işten ayrilmayi dusunuyorum dogum parasi alma ile ilgili sknti yasarmiyim dogum parasi alma hakkini kaybetmemek icin ne yapmam gerekir

 3. Asel dedi ki:

  2 sene çalıştığım özel sektörde 4 aylıkken işten çıkarildim tazminat tüm haklarımı aldım acaba doğum rapor parası alabilirmiyim

 4. Tuba dedi ki:

  Merhaba 32 haftalık hamileyim we 34. Haftaya kadar çalışıp işten ayrılıcam. İşten ayrılırsam doğum parası alabiliyo muyum ?

 5. Liza dedi ki:

  Merhabalar. 1,5 sene sigortalı olarak bir şirkette çalışıyorum ve 20 haftalık hamileyim. 32 haftalık iken işten ayrılmak istiyorum. doğum rapor parası alma hakkım var mı? bir de işyerinin yönetiminin söylediğine göre beni tazminat ile çıkartmak istiyor, çıkartma tarihi 32 veya 37 haftalar arasında olabileceğini tahmin edildi. doğum izni başlayınca veya süresinde çıkartılma eğer olursa hem tazminat doğum rapor parası alma hakkım olacak mı? teşekkür ederim

 6. GMZ FNDK dedi ki:

  MERHABA , 23 HAFTALIK GEBEYİM.
  OCAK AYININ 1. HAFTASI 32.HAFTAMI DOLDURUYORUM . 16 HAFTALIK RAPORLULUK SÜRESİNDE İŞTEN ÇIKARSAM RAPOR PARAMI ALABİLİR MİYİM?
  6 AYLIK ÜCRETSİZ İZİN HAKKI KULLANMAK İSTERSEM İŞ VEREN KABUL ETMEZSE 6 YILLIK TAZMİNATIMI ALABİLİR MİYİM?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Rapor devam ederken iş akdinizi fesh etmeniz doğru hareket tarzı olmayacaktır. Raporunuzu tamamladıktan sonra işvereninizden ücretsiz izin talep etmeniz daha mantıklı. Annelik durumunda kadın çalışanlar, annelik sebebi ile iş akdi feshi yapsa dahi kıdem tazminatı almaya hak sahibidir. Ücretsiz izin talebinizin kabul edilmemesi durumunda bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

 7. Dila dedi ki:

  Merhaba. Suan ucretli ogretmenlik yapiyorum ve 37
  Haftaya kadarda calisagim (aralik22)soyle bi sorun var mudur bey senin cikisini vermemiz lazim diyor vermeden olmaz ben bu durumdan rapor parasi alamiyorum yeni kanuna gore.bu konu hakkinda yardimci olursanis sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Analık geçici iş göremezlik ödeneği alabilmek için doğum izni başlangıç tarihi itibariyle sigortalılık durumunun devam etmesi şartı var. Bu durumun tek istisnası ise rapor başlangıç tarihinden en fazla 10 gün içinde iş akdi fesh edilenler ödenekten faydalanabiliyor. Bu durumda işvereniniz ile konuşup çıkışınızı doğum iznine başlamadan bir hafta önce olacak şekilde yaptırabilirseniz ödeneği alma şansınız olabilir.

 8. nilay dedi ki:

  Merhaba.Belirli süreli sözleşmem 31 aralık tarihinde sona erecek.32.hafta çalışamaz raporumu 24 aralık tarihinde alacağım.Doğum parası olarak 17 günün karşılığı mı 112 günün karşılığı mı yatar.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Analık geçici iş göremezlik ödeneği kazanılmış haklar sınıfındadır. Şayet doğum iznine ayrılmadan önce gerekli şartları taşıyorsanız, doğumdan önceki veya sonraki izin sürecinde iş akdi fesh edilse de, sözleşme sona erse de kazanılmış hak kaybedilmez ve ödeneğin tamamını alırsınız.

  2. KAFİ dedi ki:

   Sayın admin. yazılarda tarih göremedim. Siz hangi yıla göre cevap verdiniz. ALO170 i aradığımızda 26.11.2018 de benzer bir durumda sgk tarafından söylenen şu şekilde: İlk 8 hafta ve son 8 hafta içerisinde sigortalılık durumu devam etmek zorunda. İş görememezlik haftaları içerisinde sigortalılık durumunun devam ettiği zamana kadarki parayı alabilirsiniz deniyor. Hepsini alamazsınız deniyor. Açıklık getirirmisiniz.

 9. nilay dedi ki:

  Merhaba.Belirli süreli iş sözleşmem 31 aralık tarihinde sona eriyor.24 aralık tarihinde 32.hafta iş göremezlik raporunu alacağım.Doğum parasını alırken 17 günün karşılığını mı 112 günün karşılığını mı alırım.yardımcı olursanız sevinirim.

 10. ayşe dedi ki:

  doğum iznimin başlamasına 10 gün kala veya daha sonrasında işten çıkarıldığımda doğum paramı almak için ne yapmam gerekiyor? nereye başvurmalıyım ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Bu gibi durumlarda başvurular SGK İl Müdürlüklerine ve SGK Hizmet Merkezlerine yapılır.