2020 İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır, Limiti Ne Kadar

2020 İBB Sosyal Yardım Kartı, İstanbul’da ikamet eden dar gelirli vatandaşlara çeşitli ihtiyaçlarını karşılaması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından veriliyor. İBB Kart ile ilgili olarak; 2019 İBB sosyal yardım kartı nasıl alınır? İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu nereye yapılır? İBB Sosyal Yardım Kartı limiti ne kadar? Sosyal Yardım Kartı nasıl kullanılır? İBB Sosyal Yardım Kartı hangi marketlerde geçerli? İBB Sosyal Yardım Kartı limit sorgulama nasıl yapılır? kapanan İBB kartlar ne zaman açılacak? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız araştırma yazımızda.

2020 İBB Sosyal Yardım Kartı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi dar gelirli ailelere uzun yıllardır gıda ve nakdi yardım gibi sosyal yardım çalışmaları yürütüyor. İBB sosyal yardımlar kapsamında dar gelirli vatandaşlara nakdi yardımın yanı sıra gıda yardımı uygulamasını 2006 yılına kadar koli dağıtımı şeklinde yürütüyordu. Bu yıldan itibaren gıda yardım kolisi uygulamasına son verilerek alışveriş kuponu uygulaması hayat geçirildi. Takip eden 8 yıl boyunca dar gelirlilere alışveriş kuponu dağıtıldı. 2014 yılı itibariyle İstanbul Kart projesi kapsamında alışveriş kuponu uygulaması terk edilerek sosyal yardım kartı uygulaması başlatıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi dar gelirli ailelere İBB Sosyal Yardım Kartı dağıtımı gerçekleştirdi. Sosyal yardım kartı sayesinde dar gelirli vatandaşlar ihtiyaçlarını kartlarına yüklenen bakiyeyle karşılama şansına kavuşmuş oldu. Kart sayesinde dar gelirli vatandaşlar herkes için aynı yapılan yardım yerine, kendi ihtiyaçlarını kendileri temin etme şansına kavuştu. Belediyeler tarafından yapılan yardım sosyal yardım kartı ile sınırlı değil elbette. Tüm belediye yardımları hakkında geniş bilgi edinmek için aşağıda linki bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

  2020 Çocuk Parası Sorgulama

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Veriliyor?

İBB kart hakkında genel bilgileri verdik. Şimdi de İBB sosyal yardım kartı kimlere verilir konusuna değinmeye başlayalım. İBB sosyal yardım kartı alabilmek için ilk olarak İstanbul’da ikamet etmek gerekiyor. İkinci şart ise başvuran kişinin herhangi bir sağlık ve sosyal güvencesinin olmaması. Yani İstanbul’da ikamet edip, herhangi bir düzenli geliri ve sosyal güvencesi olmayan dar gelirli vatandaşlarımız bu kartı almak için hak sahibidir.  Bunlara ek olarak sosyal yardım kartını alabilmek için muhtarlıktan fakirlik belgesi de alınması gerekiyor. Fakirlik belgesi sadece sosyal yardım kartı alımında değil, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve diğer kurumlar tarafından yapılan yardımları alma noktasında da büyük fayda sağlıyor. Fakirlik belgesi Fakirlik belgesi nereden nasıl alınır öğrenmek için aşağıda bağlantısı bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yukarıda saydığımız şartları taşıyan vatandaşlarımız İBB kart almak için başvuru yapabilirler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu iki şekilde yapılabiliyor. İlk başvuru yöntemi telefonla başvurudur. 0 212 444 00 93 numaralı telefonu arayarak başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İkinci yöntem ise bizzat başvuru yapmak. Sosyal yardım kartı başvurusu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Kadın Koordinasyon Merkezine yapılmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

2020 İBB sosyal yardım kartını alabilmek için yukarıda saydığımız yöntemlerden biriyle başvuruda bulunmak. Başvuru esnasında yanınızda muhtarlıktan alınmış fakirlik kağıdı olması gerekiyor. Sosyal yardım kartı başvurusu işleminin tamamlanmasının ardından belediyenin konu ile ilgili ekipleri, başvuru yapan aileleri bizzat evinde ziyaret eder. Başvuru sayısının çok fazla olması sebebiyle ev ziyareti bazen 8 -9 ayı bulabilmektedir. Bu ziyarette başvuru yapan ailenin gerçekten dar gelirli olup olmadığı, durumlarının yardım almaya uygun olup olmadığına dair inceleme yapılır.

  Devlet Gıda Yardımı Nasıl Alabilirim, Şartları Nelerdir ?

Yapılan inceleme neticesinde Değerlendirme Kurulu kartın verilip verilmeyeceğine dair karar veriyor. Ev ziyaretinin ardından 2 hafta içinde başvuranın cep telefonuna başvurunun onaylanıp onaylanmadığına dair kısa mesaj gönderiliyor. Sosyal kartı başvurusu onaylanırsa kart 3 gün içinde belediye ekiplerince eve getirilerek teslim ediliyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

2020 İBB kart ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan biri de sosyal yardım kartı limiti ne kadar olduğu hiç kuşku yok ki. Sosyal yardım kartına ilk verildiğinde 200 TL yüklenir. İlk yüklemeden sonra ise kurulun verdiği karara göre hak sahibinin kartına her ay 100 TL, 125 TL veya 150 TL nakdi yardım yüklenir. Para her ayın birinde yatırılır. Bu yardım tek seferlik olmayıp süreklidir. Yardımın yapıldığı süreçte belediye çalışanları ara ara tekrar evi ziyaret edip o anki ihtiyaç durumu ile ilgili tespitler yaparlar. Bu incelemelerde ailenin maddi durumunun düzelip düzelmediği veya farklı yardım ihtiyacı olup olmadığına bakılır.

Sosyal Yardım Kartı Limiti için yukarıda verdiğimiz rakamlar 2019 yılı için geçerlidir. Sosyal yardım kartı limiti 2020 yılında ne kadar olacağı konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi henüz bir resmi açıklama yayımlamış değil. İBB sosyal yardım kartı limiti 2020 yılında ne kadar olacak bir açıklama yapıldığında güncel olarak sitemizden okuyucularımızla paylaşacağız.

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

İBB sosyal yardım kartları her yıl Aralık ayı itibariyle denetim ve ihale sürecine giriyor. Denetim sürecinde kart sahiplerinin kartı hala kullanabilecek şartları taşıyıp taşımadığı araştırılıyor. Bu denetim sürecindeyken ayrıca ihale süreci de yapılıyor.İhalede yardım kartının hangi marketlerde geçerli olacağı da belli oluyor. Yani ibb sosyal yardım kartının geçerli olduğu marketler her yıl değişmektedir. Son yapılan ihaleye göre ibb kartın kullanılabildiği marketler güncel listesi aşağıdaki gibidir.

  2020 Süt Parası Sorgulama, E Devlet, PTT Süt Parası Sorgulama (Detaylı)

İBB Sosyal Yardım Kartı Geçerli Olduğu Marketler Listesi:

 • KİM
 • ÇAĞRI
 • UCZ
 • MİGROS
 • CARREFOUR
 • ONUR MARKET
 • RAMMAR
 • HAPPY CENTER
 • ŞOK

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

özellikle her yılın sonunda okurlarımız bu konuda editörlerimizi adeta soru yağmuruna tutuyor. Her yılın Aralık ayında ibb kartın denetim süreci başlayıp ihalesi yenileniyor. Denetim sürecinde kart sahiplerinin ekonomik durumunun hala kartı kullanmaya uygun olup olmadığı denetleniyor. Geçtiğimiz yıl bu denetim ve ihale süreci neredeyse 3 buçuk ay kadar sürmüştü. Kart sahibi vatandaşlarımız bu uzun denetim sürecinde büyük sıkıntı çekti ve kartların yeniden kullanıma açılmasını umutla beklediler.

Denetim süreci her yıl oluyor ve bazen geçtiğimiz yıl olduğu gibi süreç çok uzayabiliyor. Ancak bu yıl denetim sürecinin geçen yıl gibi uzun olmayacağını biliyoruz. Çünkü geçtiğimiz yıl kartların bu denli uzun süre kapalı kalmasının nedeni ihalenin tamamlanamamasıydı. Bu sene geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi denetim sürecinin 2 veya en fazla 3 haftada tamamlanacaktır. Kartların yeniden kullanıma açılması ile ilgili olarak belediyeden bir açıklama yapılması halinde sitemizden anında siz okuyucularımızla paylaşacağız. Bu yüzden sitemizi takipte kalın.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama işlemi henüz online olarak  E Devlet sistemi üzerinden yapılamıyor. Ancak bakiye sorgulama işlemini alışveriş yaptığınız her markette veya İstanbul Kart dolum noktalarından yapmanız mümkün.

Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır?

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı

DEVLETTEN YOKSULA KİRA YARDIMI

KAYMAKAMLIK ÇOCUK PARASI YARDIMI

Fakirlik Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

Belediye Yardımları Nasıl Alınır?

Fakirlik Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1095 YORUM
 1. songül çaglar dedi ki:

  merhaba ben yardım istemıyorum ama şu aylık kartlarınada indirim yapılırsa çok sevenırım 205 tl aylık kartı dolduruyorum zaten kiracıyım zor geçiniyorum sayın başkanım bu aylık karlarada indirim yaparsa çok sevinirim saylılarımla sonğül çaglar

 2. Melek dedi ki:

  Sosyal yardım kartım kayboldu bu durumda ne yapabilirm

 3. Edamur aydin dedi ki:

  Oyu günler kartımı düşürmüşüm napcam lazim yardımcı olurmusumuz

 4. Hatice kaya dedi ki:

  1 ay önce aradim uygun göründünüz dendi.telefonunuza mesaj gelicek kartınız teslim edilecek dendi.1 aydır mesaj gelmedi.Ramazan geliyor ne zaman gelir acaba.aradim mesaj gönderilmedi dedi bayan birazda ters biriydi soramadim bende.

 5. Aysegul dedi ki:

  Merhaba engelli bakım aylığı alanlarada sosyal kart veriliyormu

 6. Busee dedi ki:

  Kartımı bgün kaybeettim ne yapmam gerekiyo bı ayın birinde gittm markete kartım bos suanda ama aramam mı lazım yoksa yerınemı gıtmem gerekıyo

  1. Serkan dedi ki:

   444 00 39 ara

 7. Meral dedi ki:

  Bende başvurmak istiyorum ama adres neresi bilmiyorum bana tam adres verirmisiniz fakirlik kağıdıyla nereye gideceğim gerçekten zor durumdaydım düzenli bi maaş yok tek eşim elinden geldiğince iş buldukça çalışıyo kiradayım ve çocuğum 2 kez ameliyat oldu sigortamiz yok omurilik tümörü var ve malesef ben çalışamıyorum gerçekten adres verirseniz basvurmakistiyorum şimdiye kadar bu kadar ihtiyacım olmadığı için başkasının hakkına girmek istemedim ama şu an çok zor durumdayim

  1. erkan akkus dedi ki:

   Zor durumda iseniz, İBB tarafından verilen bu olanağa yazımızı okuyarak başvurabilirsiniz.

 8. Şenay dedi ki:

  1 buçuk yıllık evliyim 9 aylık bebeğim var eşim sigortali asgari ücretle çalışıyor ev yaparken kredi çektik borçlar bitmedi hala bebegimin bez mama masrafları için market yardım için telefondan aradım telefondan kayıt olunmuyor Üsküdara gitmeniz gerek dendi gitsem başvurum kabul olunur mu ?

  1. erkan akkus dedi ki:

   elbette denemekten zarar gelmez gidip bilgi almanızı öneriyoruz.

 9. Şenay dedi ki:

  Merhaba 1 buçuk yıllık evliyim 9 aylık bebeğim var eşim sigortali asgari ücretle çalışıyor ev yaparken kredi çektik borçlar bitmedi hala bebegimin bez mama masrafları için market yardım için telefondan aradım telefondan kayıt olunmuyor Üsküdara gitmeniz gerek dendi gitsem başvurum kabul olunur mu ?

  1. erkan akkus dedi ki:

   telefonla ulaşıp sormayı deneyebilir misiniz?

 10. Nur dedi ki:

  Merhaba ben kartımı kaybettim yeni kart cıkartmak istiyorum ne evraklar gerekiyor bilen varmi

 11. Özge can dedi ki:

  Kartım bu cuma geldi bana yukarıda kart limitının ilk seferde 200 oldugunu yazmışsınız ama benim kartıma 100 vardı neden

  1. Sevda dedi ki:

   Basvuru yaptiginiz gunden itibaren kartinizin elinize gecmesi ne kadar surdu acaba ben basvuru yaptim ama nerdeyse 1 ay olcak halaa bi msj fln gelmedi aradigimda basvurum onaylanmis dediler

 12. ceylan dedi ki:

  hayat okadar zor ki herşey karşılıklı başvuruda bulundum çıkmadı çıkmaz tabi ayrımcılık yaparlarsa çıkmaz bi 100 tl çok görüyor devletimiz bizden artik 100tl nekadar önemli bizim gibi zor geçinenler için burdan yetkilere sesleniyorum lütfen ayrımcılık yapmayın yeniden ilgilenmenizi istiyorum bu sene gözümden düştü bu devlet şimdi anladım devletin bizi önemsemediğini çok yazık gerçekten

  1. Saliha kaygusuz dedi ki:

   Merhaba sosyal yardım kartımı kaybettim bu durumda ne yapabilirim

 13. Fatma dedi ki:

  Kartim hasar gördü calismiyor nasıl degistirebilirim bilgi verirmisiniz

  1. Bilgi Merkezi dedi ki:

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Kadın Koordinasyon Merkezine başvurarak yeniden alabilirsiniz.

 14. ceylan dedi ki:

  Allah aşkına bu nasıl adalet illa engellimi olalım bu kartı almamız için bugün kardeşim sordu çıkmamış ona gerçekten zor durumdalar bu eve gelenler neden ayrımcılık yapıyor neden seçici oluyorlar gerçek yardıma ihtiyacı olana niye inanmıyorlar bu devlet bu kartı bana sunuyorsa benimde almak hakkım bu yazdıkların uygun yerlere söylensin lütfen ben hakkımı istiyorum egerki yeri gelince bu devletim bana gel halkım diyosa bende simdi devletim yanimda olsun diyorum

 15. ceylan dedi ki:

  merabalar ben bir yıl önce başvurdum ama vermediler 3 senelik evliyim şuan eşim tek çalışıyor pazarda 1 buçuk yaşında oğlum var kiradayım mağlum herşeyin fiyatı başını aldı gidiyor çocuğumun beziydi faturalardı kira derken yetişmiyor bizim gibi ihtiyaçı olanlara neden cikmiyor oysaki biz bu devletimizin herzaman yanındayken biz yardım duygumuzda bu devletimiz neden seçili kişiler yapıyor ihtiyaç duymasak niye başvuralım allah korkumuz var bizim ikinci kez başvuru yapabiliyormuyuz acaba

 16. merve dedi ki:

  benim ibb kartim kayboldu icine para yuklenmişse yenisine başvurdugumda icindeki para gidermi yeninkart geldiginde ve telefonla kartimin kayboldugunu bilgilendirsem oluyomu

  1. admin dedi ki:

   Yeni kart eski bakiyelerle birlikte gelir. Telefonla kayıp bildirimi yapın ancak bizzat gelmenizi isteyebilirler.

 17. Naciye demir dedi ki:

  Bende kullaniyorum adres degistirdim kesdiler simdi tekrar eve gelicekler galiba off

 18. Ergul dedi ki:

  Arkadaşlar bisey sorcam benim yardim kartim kayboldu tekrardan yenisini nezaman alabilirim bilgisi olan varmi

  1. Bahar dedi ki:

   Bende bugün aradim başvurdum eve bakmaya geliicekelr dediler sizce kaç günde gelirler bilgisi olan yazarmi lutfen alisveris karti icin basvurdum

 19. Funda dedi ki:

  Ekmeği kesmişler gittim yok dedi

 20. Seda dedi ki:

  Pardon ya bizim milletimizin nankör olduğunu unutmuşum eee tabi herkes cocuguna el kadar telefon tablet alirsa her bayram Çifter Çifter kıyafet alırsa ayakkabı bazıları bulamazken bazıları kiyafetlerine uymadi diye 10 tane ayakkabı alirsa tabi asgari ücret yetmez önceden kaşık kaşık değil damla damla bile werilmiyodu şimdi millet bolluk içinde fazlasını istiyo aza kaanat edemeyen çoğu bulamaz! !!