2020 Hasta Bakım Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Evde bakım desteği ya da hasta bakım parası olarak da bilinen bu sosyal yardım, evde bakıma muhtaç olan vatandaşların, devlet tarafından aldığı bir aylık türüdür. Bu maaşın verilmesindeki amaç, maddi durumu kötü olan vatandaşların, kişisel ihtiyaçlarını karşılamada zorlanmamalarıdır.

Hane içinde kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin kesintisiz tutarının 2/3’ünden daha az olan engelli veya hastalara devlet, bu yardımı sağlamaktadır. Hasta bakım parasından yararlanmak isteyen bir engellenin en az %50 engeli olması ve ağır engelli kategorisine girmesi gerekmektedir.

Hasta Bakım Maaşı Alabilmek İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Hasta bakım desteği için kriterler bulunmaktadır. Bunlar:

 • Ailenin gelir düzeyinin belirlenen kriterlere uygun olması: Evde bakım aylığı alabilmek için en önemli kriterdir. Asgari ücret üzerinden belirlenen bu kriter, 4 kişilik bir ailenin toplam gelirinin 5.608 TL olması durumunda alınabilir. Yani kişi başına düşen gelir 1.402 TL ya da daha az olmalıdır. Bu tutar, asgari ücretin 2/3’üne denk gelir. Asgari ücretin 2.324 TL olduğu 2020 yılında, 220 TL olan asgari geçim indirimi maaştan düşüldüğünde 2.104 TL kalmaktadır. Yani kişi başı gelir 2.104 TL’den az olan aileler evde bakım maaşı alabilirler.
 • Hasta için sağlı kurulundan alınan rapor: Önceleri sadece %50 engelli ve ağır engelli kategorisinde olanlar bu yardımdan yararlanabilirken, 2020 yılında 18 yaş altı çocuklar engel oranı fark etmeksizin bu yardımdan yararlanabilmektedir. 18 yaş altı için raporda “özel koşul” ifadesi; 18 yaş üstü için ise raporda “tam bağımlı” ifadesinin yer alması yeterlidir.
 • En az 8 saat bakım şartı: Bu şart bakım alan ve veren kişinin aynı evde yaşamadığı durumlarda aranmaktadır. Gün içinde 8 saat bakıma muhtaç kişiler bu yardımdan yararlanabilmektedir. 8 saat bakım tespiti, yetkili kişiler tarafından hane ziyareti ve çevre kontrolüyle gerçekleştirilmektedir.

2020 Evde Bakım Maaşı Ne Kadardır?

Hasta bakım desteği miktarı 2020 yılında 1.460 TL’dir. Muhtaçlık sınırının 1.402,65 TL olduğu bu destek, belirli şartlara uygun kişilere yapılmaktadır. 2020 yılında hasta bakım maaşına %15 zam gelmiştir. Haziran ayına kadar yeni bir zam gelmeyecektir.

Hasta Bakım Maaşı İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Hasta bakım desteği için gerekli evraklar, kişilerin evde bakım maaşına başvurularında talep edilmektedir. Bu belgeler kuruma bizzat maaşı alacak kişi, ailesi ya da yasal temsilcisi tarafından yapılabilmektedir. Kurumun talep ettiği evraklar ise şunlardır:

 • TC kimlik numarası bildirimi
 • Engelli sağlık kurulu raporu
 • Ailenin gelir durumunu gösteren yazılı belge ve taahhüt belgeleri
 • 2 vesikalık fotoğraf
 • e
 • Eğer engellinin vasisi varsa, buna ilişkin mahkeme kararı
 • Anne ve babası boşanan kişiler için boşanmaya ilişkin mahkeme kararı

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde hasta bakımı aylığına başvurusu yapabilmek için şu aşamalar gerçekleştirilmelidir:

 • Başvuruda bulunacak kişi valilik veya kaymakamlıklara bağlı defterdarlardan veya mal müdürlüklerinden başvuru evraklarını almalıdır.
 • İl veya ilçe müdürlüklerinden muhtaçlık belgesi alınmalıdır.
 • Belgeler SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir.
 • SGK belgeleri inceledikten sonra kişinin hasta bakım maaşı alıp alamayacağına karar verir.
 • 65 yaş ağlığı için ise başvurunun vasi tarafından yapılabilmesi için mahkeme kararı gerekmektedir.
  Çocuk Gelişimi Atama Puanları 2020

Hasta Bakım Parası Yardım Başvurusu

Evde Bakım Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Evde bakım aylığı sorgulaması yapmak için iki yol bulunmaktadır:

 • SMS ile sorgulama
 • E devlet üzerinden sorgulama

SMS yoluyla sorgulama yapmak için maaşı Ziraat Katılım Bankası’ndan alma şartı vardır. BAKIYE yazıp 4747’ye SMS atarak bakım maaşı sorgulaması gerçekleştirilebilir.

E devlet aracılığıyla sorgulama yapmak için ise, bakım maaşı alacak kişinin TC kimlik numarası ve e devlet şifresiyle sisteme girilmelidir. Evde bakım ödeme bilgileri sayfasından bakım maaşıyla ilgili bilgi alınabilir. E devlet sistemine kaydı olmayan kişiler PTT ye giderek şifre alabilir ve sisteme kayıt oluşturabilirler.

Evde Bakım Maaşı Alabilmek İçin Akrabalık Şartı Aranır mı?

Hasta bakım desteği alabilmek için akraba olma koşulu gereklidir. Yani bakım alan ve veren kişi arasında kan bağı olmalıdır. Bakıma muhtaç olan kişiye bakan herkesin bakım parası alamadığı gibi, ilgili yönetmelik dahilinde üvey akrabalar da hasta bakım parası alabilmektedir.

Engelli bakımı yapan kişinin engelliyle aynı adreste yaşıyor olması da gereklidir. Diğer türlü bakım hizmeti tam olarak gerçekleştirilemeyeceğinden bu yardımdan yararlanmak mümkün değildir. Bir yandan da, engelliye bakacak kişi yoksa ve engelli özel veya resmi merkezlerde bakım almak istemiyorsa, değerlendirme heyetinin kararına bağlı olarak bakım hizmeti, her gün gidip gelme rahatlığı olan yakın bir adreste yaşayan akraba tarafından da gerçekleştirilebilir.

Hasta Bakım Aylığı Başvurusu Kaç Günde Açıklanır?

Hasta bakım maaşı başvurusunun sonuçlanması en geç 30 gün sürer. Evraklar eksiksiz teslim edildikten sonra Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti, başvuru yapan kişinin hanesine giderek inceleme yapar. Bunun sonucu İl Müdürlüğü onayı ile başvuru sonuçlanır.

Olumsuz sonuçlar ise bizzat kişiye  veya yasal temsilcisine 30 gün içinde İl Müdürlüğü tarafından yazılı olarak bildirilir.

2020 Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileridir?

Evde hasta bakım aylığı yatan şehirler, 25 Mart 2020 tarihinde ödeneklerini almışlardır. Hasta maaşı yatan 38 il sırasıyla şöyledir:

 1. Kırşehir
 2. Tokat
 3. Kırklareli
 4. Aksaray
 5. Samsun
 6. Hatay
 7. Sakarya
 8. Diyarbakır
 9. Osmaniye
 10. Antalya
 11. Afyonkarahisar
 12. Kırıkkale
 13. Isparta
 14. Kars
 15. Erzurum
 16. İzmir
 17. Zonguldak
 18. Ankara
 19. Balıkesir
 20. İstanbul
 21. Mersin
 22. Ordu
 23. Uşak
 24. Konya
 25. Adıyaman
 26. Manisa
 27. Şanlıurfa
 28. Bilecik
 29. Karabük
 30. Rize
 31. Denizli
 32. Çanakkale
 33. Adana
 34. Bursa
 35. Kütahya
 36. Kayseri
 37. Düzce
 38. Giresun
  Petrol Mühendisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Diğer iller için ödemeler, önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

Gelir Değişikliği, İkametgah Değişikliği ve Vefat Durumları Kaç Gün İçinde Bildirilmelidir?

Gelirde ve adreste değişiklik olduğunda veya bakım maaşı alan kişi vefat ettiğinde bildirim süresi değişiklik göstermektedir.

Hanedeki birey sayısında veya bu kişilerin gelirlerinde değişiklik olması durumunda, engelli veya yasal temsilcisi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne 1 ay içinde bu durumu bildirmelidir.

Bakım hizmeti alan kişinin ikametgahı değişirse, yeni adres bilgileri bir akrabası tarafından en geç on beş gün içinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bildirilmelidir. Aksi takdirde sorumlu kişiler hakkında hukuki süreç başlatılır.

Bakım hizmeti alan kişinin vefatı durumunda, akrabası tarafından en geç on beş günde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bildirim yapılmalıdır. Aksi takdirde sorumlular hakkında idari ve hukuki işlemler başlatılır.

Hasta Bakım Hizmetinde Kimler Akraba Sayılır?

Hasta bakım hizmeti vermede akraba sayılabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

Üvey dahil olmak üzere bakım alan kişinin;

 • Eşi, çocukları ve çocuklarının eşleri
 • Annesi, babası ve bunları annesi, babası
 • Torunları ve torunlarının eşleri
 • Kardeşleri ve kardeşlerinin eşleri
 • Kardeşlerinin çocukları ve kardeş çocuklarının eşleri
 • Eşinin anne, babası, kardeşleri, kardeşlerinin eşleri ve kardeşlerinin çocukları
 • Amca, hala, dayı, teyze ve bunların eşleri ile çocukları

Hasta bakım parası alabilmek için akraba yakınlıkları bunlar dışında kabul edilmemektedir.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.