2020 Güncel Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

2020 engelli maaşı ne kadar oldu sorusu herkes tarafından merak edilmektedir. 2022 sayılı kanun kapsamında belirli engel oranına sahip olan, 65 yaş üzerinde olan ve evde engelli kimsesine bakan kişiler engelli maaşından yararlanma hakkına sahip olan kişilerdir. Haziran ayı enflasyon oranlarının belirlenmesi ile birlikte 2020 güncel engelli maaşı ne kadar oldu belirlenmiştir.

Her sene bu rakamlar, devletin belirlemiş olduğu enflasyon artış rakamları kapsamında yükselir. Dolayısı ile her sene güncel bilgi için internet ortamında ki bilgileri takip etmekte fayda var.

2020 Engelli Maaşı Hakkında Bilgi

2020 yılı engelli maaşı %70 oranı üzerinde engeli bulunan ve yaşamını başkasının bakımına ihtiyaç duyarak geçiren kişilere 763,69 TL olarak ödenmektedir. Engel sahibi kişiye bakanlara evde bakım parası olarak 1.384,59 TL ödenmektedir. Engellilerin bakım ve ihtiyaçlarının giderilmesi adına verilen ödemeleri almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uyum sağlayan kişiler engelli aylığı bakım parasını almaya hak kazanır.

%40 ile %69 oranında engel sahibi olan kişilerin engelli maaş tutarları 509,13 TL olmaktadır. Temmuz 2019 itibarı ile geçerli olan bu rakamlar temmuz aylıklarının ödenmiş olması sebebi ile ağustos ayı maaş ödemelerinde temmuz ayı zam farkı ile engelli hesaplarına yatırılacaktır.

Engelli Maaşı Kimlere Verilir?

Engelli maaşı alma hakkına sahip olmak için yetkili hastanelerden alınmış olan sağlık kurul raporlarına ihtiyaç vardır.  Engelli maaşlarından yararlanmaya hak kazanabilecek kişiler şunlardır;

 • Engel durumları %40 ile %69 oranında olan kişiler,
 • %70 ve üzerinde engelli olarak başkasının bakımına muhtaç olan kişiler,
 • Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan kişiler,
 • Sosyal güvenlik Kurumlarından hangi ad altında olursa olsun bir gelir ya da maaş sahibi olmayan kişiler,
 • Nafaka bağlanmamış ve nafaka bağlanması mümkün olmayan kişiler,
 • Gelirlerinin toplamı kanunlar ile belirlenmiş olan muhtaçlık sınırı altında olan kişiler,
 • Belirtilen şartlara uyum sağlayan 18 yaşını tamamlamış engelliye bakmakla yükümlü olan kişiler engelli maaşlarından yararlanmaktadır.
  Engelli Araç Alımı için Gerekli Evraklar

Engelli Maaşı Gelir Sınırı

Engelli maaşı bağlanması için çalışılmaması gerekliliğine ilave olarak engelli kişilerin gelir sınırı bulunmaktadır.  Engelli kişilerin yaşamakta oldukları hane içerisinde kişi başına düşen gelir düzeyinin asgari ücretin 3/1 oranından daha az olması gerekmektedir. 2019 yılı için belirlenmiş olan muhtaçlık sınırı 609,67 TL olmaktadır. Engelli maaşı almak için başvuruda bulunacak kişilerin belirtilen gelir sınırının altında olması gerekmektedir. Yaşam standartları muhtaçlık sınırı altında olan engelli kişiler başvuruda bulunarak engelli maaşı almaya hak kazanmaktadır.

2020 Engelli Maaş Başvurusu

Engelli maaş başvurusu yapmak 2022 olarak bilinen engelli maaşlarından faydalanabilmek için gereklidir. Engel sahibi bir kişinin engelli maaşından yararlanabilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunması gerekmektedir. Engelli maaş başvurusu sırasında talep edilen belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişilerin;

 • 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • 65 yaşından büyük olan kişilerin %70 oranında engel sahibi olması gerekmektedir.

Belirtilen özelliklerde engelli kişileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilmektedir. Başvuru sırasında tamamlanmamış olan belgeler varsa başvurular kabul edilmemektedir.

Engelli Bakım Parası

Evde bakım parası nasıl alınır sorusu engelli yakını bulunan kişilerin en fazla merak ettiği konular arsında bulunmaktadır. Evde bakım paraları engelli yakınlarının engel sahibi kişilere evde bakmaları sonucunda hak kazandıkları engelli maaşlarıdır. Hayatlarını başkalarının bakımına muhtaç olarak geçirmek durumunda olan kişilerin yakınları aralarında kan bağı bulunması şartı ile evde bakım parasından yararlanmaktadır. Engelli kişilere bakan herkes bu haktan yararlanamamakta ancak aralarında kan bağı olan ya da üvey akraba olanlar ilgili yönetmelik gereğince bakım parası almaya hak kazanmaktadır.

Evde bakım parası almak için bakıma muhtaç olan kişi ile ona bakmakla yükümlü olan kişinin aynı yerde ikamet ediyor olması gerekmektedir. Aynı yerde ikamet etmeyen kişiler evde bakım parası alamamaktadır.

  Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

Engelli Maaş Alım Şartları

Engelli maaşı bağlanması için gereken şartlar vardır. Aylık bağlanması için yapılacak başvurularda istenen evrakların temin edilmesi ve gereken şartlara uyum sağlanması gerekmektedir. Engelli maaş başvurusunda kişilerde olması gereken şartlar şunlardır;

 • Yetkili hastanelerden alınacak olan sağlık kurul raporu gerekmektedir.
 • Engelli aylığı bağlanması için 18 yaşının tamamlanmış olması gerekir.
 • Engelli maaşı almak için Sosyal Güvenlik Kurumundan başka gelir sahibi olunmaması gerekir.
 • 18 yaşını tamamlamış engelli yakını bulunan kişiler bakıma muhtaçlık sınırı altında gelir sahibi altında olması gerekmektedir.
 • Engelli maaşından yararlanmak için engelli kişiye nafaka bağlanmamış olması gerekmektedir.
 • Nafaka bağlanma durumu olan kişiler engelli maaşlarından yararlanamazlar.

Maaş başvurularında gereken evraklar şunlardır;

 • Dilekçe
 • Nüfus kayıt belgesi
 • Sağlık kurul raporu
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Maaş alınmadığına dair belge ve
 • Fakirlik kâğıdı

2022 Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

2022 engelli maaşları engel sahibi kişilere yardımcı olmak adına devlet tarafından verilen sosyal yardımlar arasında yer almaktadır. Sosyal devlet anlayışının gerekliliklerinden birisi olan engelli yardımları onların hayatlarını biraz olsun kolaylaştırmak adına yapılmaktadır. 2022 engelli maaşı yasal bir yardımdır ve hak sahiplerine 3 ayda bir ödenmektedir. Engelli kişilerin yardımdan yararlanmak için başvuruda bulunmaları şarttır. Başvuru işlemini bilmeyen birçok engelli vatandaş bu yardımdan yararlanamamaktadır. 2022 engelli maaşı için başvuruda bulunarak maaş almaya hak kazanan kişilerin ilk ödemeleri ve daha sonra yapılan ödemeleri Türkiye genelinde PTT aracılığı ile yapılmaktadır.

2022 Engelli Maaş Ödeme Günleri

2022 Engelli maaş ödemelerinde meydana gelecek olan yığılmaların önlenmesi adına yapılan ödemeler hak sahiplerinin doğum tarihlerinin son rakamlarına göre farklı günlerde yapılmaktadır. Buna göre;

 • Doğum tarihlerinin son rakamları 0 ile 5 olan hak sahibi kişiler maaş ödemelerini her dönemin 5. gününde almaktadır.
 • Doğum tarihlerinin son rakamları 1 ile 6 olan hak sahibi kişiler maaş ödemelerini her dönemin 6. gününde almaktadır.
 • Doğum tarihlerinin son rakamları 2 ile 7 olan hak sahibi kişiler maaş ödemelerini her dönemin 7. gününde almaktadır.
 • Doğum tarihlerinin son rakamları 3 ile 8 olan hak sahibi kişiler maaş ödemelerini her dönemin 8. gününde almaktadır.
 • Doğum tarihlerinin son rakamları 4 ile 9 olan hak sahibi kişiler maaş ödemelerini her dönemin 9. gününde almaktadır.
  2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli Maaş Sorgulaması

Engelli maaş sorgulama işlemi günümüzde online olarak oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Maaşlarının yatırılıp yatırılmadığını ve maaşlarının ne kadar olduğunu öğrenmek isteyen hak sahipleri internet üzerinden ya da telefon ile arayarak sorgulama yapmaktadır. Online olarak yapılan sorgulamalar e-devlet sistem üzerinden olmaktadır.

E-devlet sistemine giriş yapılarak sağlanan sorgulamalarda giriş yapmak için e-devlet şifresi ve T.C. Kimlik numarası ile kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. E-devlet sisteminden alınabilen hizmetler arasından bulunan engelli maaş sorgulamaları sisteme giriş yapıldıktan sonra ‘Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’ ekranından kolayca yapılabilmektedir.

Telefon ile yapılan sorgulamalarda ALO 144 sosyal yardım hattının aranması gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Danışma hattı olan ALO 144 numarasını arayarak 2022 engelli maaş sorgulama işlemlerinin yapılması ve sosyal yardım konularında bilgi ve sorgulama yapmak oldukça pratik ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

ENGELLİLERE TANINAN SOSYAL HAKLAR

ENGELLİ RAPORU NASIL YENİLENİR?

DEVLET YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

BELEDİYE YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

ENGELLİ MAAŞI AYLIK OLACAK MI?

ENGELLİ RAPORU YÜKSELTME

ENGELLİ RAPORUNA İTİRAZ


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM
 1. EXSELANS dedi ki:

  Peki benim anlamadığım konu su haziranda alınan aylıklar hangi ayların yok temmuz ağustos ise eyvallah değilse onların aylığı nereye gitti

 2. seda dedi ki:

  mrb bugün aldım maaş ama ay eksik aylık ödenicekse aylık maaş noldu anlamadım yazarsanız sevinirim kesildiği için çok zor durumda kaldık :s

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Yaşlılık maaşı bu aydan itibaren 3 aylık değil 1 aylık olarak ödenmeye başlandı.

 3. Ayşe dedi ki:

  2018 eylül ayında 3 aylık maaşmı almış olucaz tek aylıkmı

 4. salih yanık dedi ki:

  ben engelliyim ½ 65 raporum var özürlü maaşı almak istiyorum
  ilgilerirsenis çok sevinirim

 5. bayram dedi ki:

  Çocu olanlar fazla almali

 6. Vatandas dedi ki:

  Mrb su an 65 ustu yaslilik ayligi 1500 65 yas ustu engelli %40 uzeri 1159 lira arada 350 tl 400 tl gibi bi rakam var acaba engelliden cikip yaslilik ayligina mi baglanalim bizim maaslar da zam ile 1300 lira olacak deniyor dogrumu siz ne onerirsinz bu konu hakkinda aydinlatirmisinz bizi tskler

  1. admin dedi ki:

   hali hazırda engelli maaşı yaşlılık maaşından daha yüksek. Bir maaşı iptal ettirip diğerini bağlatabileceğinizin garantisi de yok. Sonuçta siz de biliyorsunuz ki kamudaki bürokrasi ne yazık ki yavaş işleyen bazen de tutarsız kararlar verebilen bir mekanizma.

 7. Mehmet dedi ki:

  2222maaşi aylik olursa eylülde 3 aylik maaş mi
  alacaz

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Şayet aylık olursa eylül aynda 3 aylık değil bir aylık alırsınız.

 8. yunusemre dedi ki:

  yuzde 47 engelli ne kadar maaş 3 ayda bır alırım lutfen yazarmısınız

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Halihazırda yüzde 70’e kadar engelli raporu olanlar 1197 TL maaş alıyor ancak Eylül ayında engelli maaşı zamlanacak. Zamlı engelli maaşı henüz kesinleşmedi fakat kısa süre sonra netleşecek. Yaklaşık 1300 TL olması bekleniyor. Zamlı maaş netleştiğinde sitemizden paylaşacağız.

 9. imran dedi ki:

  engenlli maaşların bağlandirmi haberin varmıdır arkadaşlar benimde özürlü maaşim kesildi bağlanmadi bağlattamadik çaresiz kaldım yardımcı bekleriz arkadaşlar.

 10. Sefa dedi ki:

  ABimin 3 aylık maaşı hala yatmadı adres değişikliği yaptık mayısta haziranın 9 unda almamız gerekiyordu sadece bize mi yatmadı aceba

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Engelli maaşı almaya devam etmek için adres değişikliği bildirimi yapmanız gerekmektedir.

 11. Mahmut dedi ki:

  2022 aylık olacak mı bilginiz varmı

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Yaşlılık aylığı Eylül ayından itibaren aylık olacak. Hem yaşlılık maaşı hem engelli maaşı 2022 sayılı kanun kapsamında veriliyor. Tıpkı yaşlılık maaşı gibi engelli maaşı da aylık olacak mı açıklama yapılmadı ancak aynı kapsamda oldukları için engelli maaşının da aylık olması bekleniyor. Konu hakkında Sgk’ya bilgi talebimizi ilettik. Cevap geldiğinde sitemizden paylaşacağız.

 12. mahmut dedi ki:

  engelli maaşlari aylik oldumu bide nezaman verilek engelli maaşlari aylik olarak ne zaman verilecek bide zam verilecekmi

  1. admin dedi ki:

   Engelli maaşları temmuz ayında zamlanacak ve ilk zamlı maaşı eylül ayında verilecek.

 13. Çilem dedi ki:

  Merhaba çok araştırdı ama cevap bulamadım soruma.Yuzde 40 raporum var 2022 maaşına başvuruda fakat eşim asgari ücretle ve ssk olarak calisiyor bende onun uzerinden hastanelerden yararlaniyorum gelirimiz 4 bolunce zaten altında birde kiradayim onuda çıkarınca diye aciz budurumda ne olur acaba

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Çilem Hanım. Öncelikle engelli maaşı için başvuru yapın. İlgili kurum görevlileri hanenizin toplam gelirinin tespiti için çalışma yapacaktır. Yapılan incelemeler sonrasında ekonomik olarak uygun şartı taşıdığınız tespit edilirse engelli maaşından faydalanabilirsiniz.

 14. ibrahim dedi ki:

  merhaba benim engelim yüzde 90 ama engeli yüzde 40 ile yüzde 69 olan ile aynı maaşı aliyorum yani 1059 TL, ne yapabilirim bu konuda benim yüzde 90.lık raporumla benim aylıgımın daha fazla olması gerekmiyormu başvurabileceğim ve itiraz edebileceğim bir yer varmıdır

 15. Yiğit sahranc dedi ki:

  Merhaba benim raporun %40 3 aylık engelli maaşı alıyorum belediye vb yerlere iş için başvuru yaptım özel şirketler rahatsızlığımdan dolayı işe almıyor ne yapmam gerek 3 aylık maaş yetmiyor

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Hal hazırda engelli maaşı alırken sosyal yardımlaşmanın diğer yardımlarından faydalanmanız pek kolay olmaz, ancak belediye yardımlarını alma ihtimaliniz daha yüksektir. İster kamu olsun ister özel sektör çalışmaya başlamanız halinde engelli maaşınız kesilir. EKPSS sınavına girerek engelli kadrosundan memur olarak atanabilirseniz maddi sıkıntılarınızı bir nebze de olsa giderme şansınız olur.

 16. arabi dedi ki:

  merhaba ben %67 oranında engelliyim sağlık kurulu raporum var ancak vakıflar genel müdürlüğü muhtaç aylığı için başvuru yaptım.Saçma bir nedenden dolayı başvurum kabul edilmedi. Gönderilen tabligat mektubumunda, sizi gayet sağlıklı gördük fiziken yazıyordu.Ben fiziken sağlıklı görünebilirim ama psikiyatriden hastane sağlık kurulu raporum var dedim bir yanıt alamadım Vakıflar İl müdürlüğünden şimdi ne yapmam gerekiyor 3 aydan 3 aya verilen 2022 engelli maaşım yetişmiyor evim kira başka gelirim de yoktur.Tekrar mı vakıflar il müdürlüğüne başvuruda bulunayım bulunsam da birşey değişmez ne yapmam gerekiyor bilgi verir misiniz.Emailime geri dönüş yaparsanız memnun olurum.Saygılar.

 17. Muratı akkaya dedi ki:

  Oglunun raporu cuktımı

  1. Murat akkaya dedi ki:

   Bakır koy sadi konuk hastanesınde heyete gırdık raporumuz
   Cıktımı

  2. admin dedi ki:

   Engelli raporunuzun çıkıp çıkmadığını e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E devlet üzerinden engelli raporu sorgulama nasıl yapılır bilmiyorsanız, daha önce engelli raporu sorgulama makalesi yayımlamıştık. Konu hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.