Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu – 2019 Engelli Maaşı Ne Kadar


  Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu – 2019 Engelli Maaşı Ne Kadar

  Engelli maaşı ne kadar oldu, hali hazırda 2022 engelli maaşı alan veya engelli aylığı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızın cevabını en çok merak ettiği soruların başında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayla herkesin cevabını merakla beklediği engelli maaşı 2018 ne kadar olacak sorusu da yanıt bulmuş oldu. 2018 maaşı zammı ile birlikte engelli maaşına ne kadar zam geldi, yeni 2022 engelli maaşları ne kadar oldu kuruşu kuruşuna hesabıyla yazımızda. Ayrıca kamuoyuna engellilere yeni maaş müjdesi şeklinde yansıyan engelli maaşları aylık olacak, her ay ödenecek beklentisi ile ilgili tüm son dakika gelişmelerini de yazımızda bulabilirsiniz.engelli maaşı ne kadar

  Engelli Maaş Zammı 2018

  Engelli maaşı, 2022 Sayılı Kanun kapsamında devletimizin sosyal devlet olması ilkesi gereği geçim sıkıntısı içindeki engelli vatandaşlarımıza yaptığı bir ödeme. Devlet sosyal güvenliği ve düzenli geliri olmayan veya geliri muhtaçlık sınırı altında olan engelli vatandaşlarımıza  maaş ödemesi yapıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu maaştan çok sayıda dar gelirli engelli vatandaşımız hali hazırda faydalanıyor.

  Sitemize okuyucularımız tarafından son dönemlerde engelli maaşına zam var mı şeklinde çok sayıda soru yöneltildi. O yüzden öncelikle ilk olarak bu konuya açıklık getirelim. 2022 engelli maaşı hesaplama memur maaşları baz alınarak yapılır. Memurlar her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 kez maaş zammı alır. Dolayısıyla engelli maaşları da yılda 2 kez olmak üzere zamlanır.

  İLGİLİ KONULAR:

  ENGELLİLERE TANINAN SOSYAL HAKLAR

  ENGELLİ RAPORU NASIL YENİLENİR?

  2018 Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

  2022 özürlü maaşı hesaplama işlemi, memur maaş katsayısı ve taban aylık katsayısı ile yapılıyor. 2018 yılı Temmuz döneminde memur maaşlarına yüzde 3,5 zam yapılacağı önceden açıklanmıştı. 2018 Temmuz maaş zamlarına enflasyon farkının da eklenmesiyle rakamlar kesinleşti. 2022 engelli aylığı alan vatandaşlarımızın büyük bir merakla beklediği engelli maaşı 2018 ne kadar olacak sorusu da cevabını bulmuş oldu.

    Engelli Maaşı Sorgulama

  2018 Temmuz – 2018 Aralık ayları arasında geçerli olmak üzere Zamlı Engelli Maaşları;

  • Engellilik oranı yüzde 40 – yüzde 69 arası olanlar üç ayda bir; 1301,03 TL (Aylık 433,67 TL)
  • Engellilik oranı yüzde 70 ve üzeri olanlar üç ayda bir; 1951,55 TL (Aylık 650,52 TL) şeklinde gerçekleşti.

  Geçtiğimiz aylar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada yaşlılık maaşlarının 2018 Eylül ayından itibaren aylık olarak ödenmeye başlanacağı müjdesi verildi. bilindiği üzere engelli maaşı da tıpkı yaşlılık maaşı gibi 2022 sayılı kanun kapsamında veriliyor. Durum böyle olunca vatandaşların aklına tıpkı yaşlılık maaşında olduğu gibi engelli maaşı aylık olacak müjdesi şeklinde yorumlndı. Konu ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı henüz bir açıklama yapmış değil. Bakanlıktan edindiğimiz bilgiye göre engelli maaşı aylık ödenmeye başla ihtimali bir hayli yüksek. Ancak engelli maaşı aylık ödenmeye başlanırsa maaş ne kadar olacak kesin değil. Bu durumda bakanlık ya hali hazırda verilen 3 aylık engelli maaşını üçe bölerek her ay verecek ya da yeniden bir engelli maaşı tutarı tespit edecek. Şayet mevcut 3 aylık 2022 engelli maaşı her ay ödenecek olursa maaş tutarları şöyle gerçekleşecek.

  • Engel oranı yüzde 40 – yüzde 69 arası olanlar ; 433,67 TL
  • Engel oranı yüzde 70 ve üzeri olanlar; 650,52 TL

  Engelli Maaşına Ne Kadar Zam Geldi?

  2017 yılı Temmuz ayında yüzde 40 – yüzde 69 arası engel oranı olanlar 1197 TL, yüzde 70 ve üzeri engel oranı bulunanlar 1796 TL özürlü aylığı alıyordu. Yapılan son maaş zamları sonrasında engel oranı yüzde 40 ile yüzde 69 arasında olanların maaşına 104 TL zam geldi. Engel oranı yüzde 70 üzerinde olan engellilerin maaşına gelen zam tutarı ise 159 TL olarak gerçekleşti.

    Engelli Raporu Nasıl Alınır - Kimlere Verilir

  Devletimiz dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 3 aylık engelli aylığı haricinde çok sayıda yardımlarda bulunuyor. Bu yardımlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda linkleri bulunan yazılarımızı okuyabilirsiniz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

  DEVLET YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

  BELEDİYE YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

  Engelli Maaşı Aylık Olacak Mı 2018?

  Engelli maaşı alan vatandaşlarımızın en çok istediği şey hiç kuşku yok ki engelli maaşının aylık ödenmesi. Engelli maaşı alan hak sahibi çok sayıda vatandaşımız çeşitli vesilelerle ilgili kamu kurumlarına resmi veya şifai kanallarla engelli maaşı her ay ödenecekmi, engelli maaşı aylık olacak mı sorularını yöneltiyordu.

  Engelli maaşı alanlara müjdeli haber ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden geldi. Emekli vatandaşlar için verdiği iftar yemeğinden sonra bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca engelli maaşı alan vatandaşımıza müjdeli haberi kürsüden verdi. Konuşmasında 2022 engelli maaşından da bahseden Erdoğan, bundan sonra 2022 maaşının aylık ödeneceğini söyledi. 2022 maaşı alan hak sahiplerinin uzun süredir bekledikleri müjdeli haber sonunda gelmiş oldu ve engelli maaşı bundan böyle aylık olarak ödenecek.

  Engelli maaşı ne zaman aylık olarak ödenmeye başlayacak, engelli maaşı aylık ne kadar olacak gibi engelli maaşı ile ilgili tüm son dakika gelişmelerinin tüm detayları aşağıda bağlantısı bulunan yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

  Engellilere Yeni Maaş Müjdesi 2018

  Herksin bildiği üzere memur maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında olma üzere yılda 2 kez zam yapılmaktadır. 2022 engelli maaşına zam da memur maaşlarına paralel olarak gerçekleşmekte. her yılın Ocak ve Temmuz aylarında engelli maaşına zam gelmektedir. Sene başında kamuoyuna yapılan duyuruda 2018 Temmuz ayında memur maaşlarına ve dolayısıyla 2022 engelli maaşlarına enflasyon farkı hariç yüzde 3,5 oranında zam yapılacağı açıklanmıştı. 2018 Ocak – 2018 Mayıs arasındaki 5 aylık enflasyon oranı daha şimdiden yüzde 6,39 olarak gerçekleşti.

    Engelli Raporu Yükseltme Nasıl Yapılır

  başta da belirttiğimiz gibi 2018 Temmuz ayında 2022 engelli maaşına zam gelecek. 2018 Haziran ayında enflasyon rakamı sıfır dahi çıksa 2022 engelli maaşı en az yüzde 6,39 oranında zamlanacak. 2018 haziran ayı enflasyon rakamı da eklendiğinde engelli maaşına yaklaşık olarak yüzde 7 belki biraz daha üstünde zam gelecek. Tüm bu veriler üst üste toplandığında Temmuz 2018 engellilere yeni maaşı müjdesi haline gelecek adeta. Buna göre yüzde 40 ile 69 arası engelli olanların 3 aylık maaşı 2018 Eylül ayında yaklaşık olarak 1301 TL olacak. Yüzde 70 ve üzeri engellilerin  2022 engelli maaşı 2018 Eylül 1951 TL civarında gerçekleşecek. Haziran ayı enflasyon rakamı TÜİK tarafından resmi olarak açıklanmasının ardından 2018 Eylül engelli maaşı ne kadar olacak kurulu kuruşuna hesabı ile sitemizden siz değerli okurlarımızla güncel olarak paylaşacağız.

   

  ENGELLİ MAAŞI AYLIK OLACAK MI?

  Sorularınızı Bize Yazın

  2018 Engelli maaşı ne kadar oldu, özürlü maaşına ne kadar zam geldi, özürlü maaşı her ay verilecek mi gibi sorular başta olmak üzere konu hakkındaki akıllara gelebilecek tüm soruları cevaplandırmış bulunuyoruz. Ayrıca engelli maaşı son dakika gelişmelerini güncel olarak anında sitemizden siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz. Engelli maaşı son dakika gelişmelerini takip etmek, engellilere yeni maaş müjdesi haberlerinden anında haberdar olmak için sitemizi mutlaka takip edin. Engelli maaşı ne kadar 2018  konusu ile ilgili olarak tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Deneyimli yazar ekibimiz sizden gelen tüm soruları en güncel bilgileri kullanarak, hızlı ve doğru bir şekilde yanıtlayacaklardır.

  GÖZ AT:

  ENGELLİ RAPORU YÜKSELTME

  ENGELLİ RAPORUNA İTİRAZ

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM
  1. EXSELANS dedi ki:

   Peki benim anlamadığım konu su haziranda alınan aylıklar hangi ayların yok temmuz ağustos ise eyvallah değilse onların aylığı nereye gitti

  2. seda dedi ki:

   mrb bugün aldım maaş ama ay eksik aylık ödenicekse aylık maaş noldu anlamadım yazarsanız sevinirim kesildiği için çok zor durumda kaldık :s

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Yaşlılık maaşı bu aydan itibaren 3 aylık değil 1 aylık olarak ödenmeye başlandı.

  3. Ayşe dedi ki:

   2018 eylül ayında 3 aylık maaşmı almış olucaz tek aylıkmı

  4. salih yanık dedi ki:

   ben engelliyim ½ 65 raporum var özürlü maaşı almak istiyorum
   ilgilerirsenis çok sevinirim

  5. bayram dedi ki:

   Çocu olanlar fazla almali

  6. Vatandas dedi ki:

   Mrb su an 65 ustu yaslilik ayligi 1500 65 yas ustu engelli %40 uzeri 1159 lira arada 350 tl 400 tl gibi bi rakam var acaba engelliden cikip yaslilik ayligina mi baglanalim bizim maaslar da zam ile 1300 lira olacak deniyor dogrumu siz ne onerirsinz bu konu hakkinda aydinlatirmisinz bizi tskler

   1. admin dedi ki:

    hali hazırda engelli maaşı yaşlılık maaşından daha yüksek. Bir maaşı iptal ettirip diğerini bağlatabileceğinizin garantisi de yok. Sonuçta siz de biliyorsunuz ki kamudaki bürokrasi ne yazık ki yavaş işleyen bazen de tutarsız kararlar verebilen bir mekanizma.

  7. Mehmet dedi ki:

   2222maaşi aylik olursa eylülde 3 aylik maaş mi
   alacaz

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Şayet aylık olursa eylül aynda 3 aylık değil bir aylık alırsınız.

  8. yunusemre dedi ki:

   yuzde 47 engelli ne kadar maaş 3 ayda bır alırım lutfen yazarmısınız

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Halihazırda yüzde 70’e kadar engelli raporu olanlar 1197 TL maaş alıyor ancak Eylül ayında engelli maaşı zamlanacak. Zamlı engelli maaşı henüz kesinleşmedi fakat kısa süre sonra netleşecek. Yaklaşık 1300 TL olması bekleniyor. Zamlı maaş netleştiğinde sitemizden paylaşacağız.

  9. imran dedi ki:

   engenlli maaşların bağlandirmi haberin varmıdır arkadaşlar benimde özürlü maaşim kesildi bağlanmadi bağlattamadik çaresiz kaldım yardımcı bekleriz arkadaşlar.

  10. Sefa dedi ki:

   ABimin 3 aylık maaşı hala yatmadı adres değişikliği yaptık mayısta haziranın 9 unda almamız gerekiyordu sadece bize mi yatmadı aceba

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Engelli maaşı almaya devam etmek için adres değişikliği bildirimi yapmanız gerekmektedir.

  11. Mahmut dedi ki:

   2022 aylık olacak mı bilginiz varmı

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Yaşlılık aylığı Eylül ayından itibaren aylık olacak. Hem yaşlılık maaşı hem engelli maaşı 2022 sayılı kanun kapsamında veriliyor. Tıpkı yaşlılık maaşı gibi engelli maaşı da aylık olacak mı açıklama yapılmadı ancak aynı kapsamda oldukları için engelli maaşının da aylık olması bekleniyor. Konu hakkında Sgk’ya bilgi talebimizi ilettik. Cevap geldiğinde sitemizden paylaşacağız.

  12. mahmut dedi ki:

   engelli maaşlari aylik oldumu bide nezaman verilek engelli maaşlari aylik olarak ne zaman verilecek bide zam verilecekmi

   1. admin dedi ki:

    Engelli maaşları temmuz ayında zamlanacak ve ilk zamlı maaşı eylül ayında verilecek.

  13. Çilem dedi ki:

   Merhaba çok araştırdı ama cevap bulamadım soruma.Yuzde 40 raporum var 2022 maaşına başvuruda fakat eşim asgari ücretle ve ssk olarak calisiyor bende onun uzerinden hastanelerden yararlaniyorum gelirimiz 4 bolunce zaten altında birde kiradayim onuda çıkarınca diye aciz budurumda ne olur acaba

   1. admin dedi ki:

    Merhaba Çilem Hanım. Öncelikle engelli maaşı için başvuru yapın. İlgili kurum görevlileri hanenizin toplam gelirinin tespiti için çalışma yapacaktır. Yapılan incelemeler sonrasında ekonomik olarak uygun şartı taşıdığınız tespit edilirse engelli maaşından faydalanabilirsiniz.

  14. ibrahim dedi ki:

   merhaba benim engelim yüzde 90 ama engeli yüzde 40 ile yüzde 69 olan ile aynı maaşı aliyorum yani 1059 TL, ne yapabilirim bu konuda benim yüzde 90.lık raporumla benim aylıgımın daha fazla olması gerekmiyormu başvurabileceğim ve itiraz edebileceğim bir yer varmıdır

  15. Yiğit sahranc dedi ki:

   Merhaba benim raporun %40 3 aylık engelli maaşı alıyorum belediye vb yerlere iş için başvuru yaptım özel şirketler rahatsızlığımdan dolayı işe almıyor ne yapmam gerek 3 aylık maaş yetmiyor

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Hal hazırda engelli maaşı alırken sosyal yardımlaşmanın diğer yardımlarından faydalanmanız pek kolay olmaz, ancak belediye yardımlarını alma ihtimaliniz daha yüksektir. İster kamu olsun ister özel sektör çalışmaya başlamanız halinde engelli maaşınız kesilir. EKPSS sınavına girerek engelli kadrosundan memur olarak atanabilirseniz maddi sıkıntılarınızı bir nebze de olsa giderme şansınız olur.

  16. arabi dedi ki:

   merhaba ben %67 oranında engelliyim sağlık kurulu raporum var ancak vakıflar genel müdürlüğü muhtaç aylığı için başvuru yaptım.Saçma bir nedenden dolayı başvurum kabul edilmedi. Gönderilen tabligat mektubumunda, sizi gayet sağlıklı gördük fiziken yazıyordu.Ben fiziken sağlıklı görünebilirim ama psikiyatriden hastane sağlık kurulu raporum var dedim bir yanıt alamadım Vakıflar İl müdürlüğünden şimdi ne yapmam gerekiyor 3 aydan 3 aya verilen 2022 engelli maaşım yetişmiyor evim kira başka gelirim de yoktur.Tekrar mı vakıflar il müdürlüğüne başvuruda bulunayım bulunsam da birşey değişmez ne yapmam gerekiyor bilgi verir misiniz.Emailime geri dönüş yaparsanız memnun olurum.Saygılar.

  17. Muratı akkaya dedi ki:

   Oglunun raporu cuktımı

   1. Murat akkaya dedi ki:

    Bakır koy sadi konuk hastanesınde heyete gırdık raporumuz
    Cıktımı

   2. admin dedi ki:

    Engelli raporunuzun çıkıp çıkmadığını e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E devlet üzerinden engelli raporu sorgulama nasıl yapılır bilmiyorsanız, daha önce engelli raporu sorgulama makalesi yayımlamıştık. Konu hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.