Malulen Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım? 2020

Bugün ki makalemizde çok sorulan sorulardan birisi olan malulen emekli olursam ne kadar maaş alırım 2020 verileri ile sizlere cevap sunacağız. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde emeklilik çok önemli unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Bildiğimiz gibi devlet, özellikle ENGELSİZ vatandaşlarımız için ciddi anlamda somut adımlar atarak en ideal seçenekler üzerinde durma yoluna gidiyor.

2020 Malulen emekli maaşı hesaplama verileri ile alakalı olarak sizleri bu makalemizde bilgilendirecek ve prosedürler ile alakalı bilgi edinmenizi sağlayacağız. Herhangi bir soru işareti olması durumunda bizlere bilgi vermeniz yeterli olacaktır. Hemen önce bunun ne olduğu üzerinde duracağız.

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emeklilik, kişilerin çeşitli nedenlere bağlı olarak vücudunun herhangi bir uzvunun işlevini yitirmesi ve çalışamayacak olması durumunda devlet tarafından sunulan emeklilik prosedürüdür.

Devlet, insanlara geçimini sorunsuz bir şekilde sağlaması ve diğer insanlara muhtaç olmaması açısından somut adımlar atılıyor diyebiliriz. Malulen emeklilik ile alakalı olarak geçmişten günümüze uygulanan prosedürler ile alakalı olarak günümüzde çok daha pratik seçenekler sizlere sunuluyor. Her geçen gün büyüyen ve gelişen bu sektör içerisinde devlet, engeli nedeni ile çalışamayacak durumda olanlar için bir maaş prosedürü sunuyor. Bu anlamda diğer alternatif bilgiler üzerinde durarak sizlere fikirler sunmak istiyoruz.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik ile alakalı olarak devlet, insanlarda inandırıcı nedenler arar çünkü bu emeklilik türü için çeşitli sahtekarlıklar yapmaya çalışanlar da vardı. Zaman içerisinde özellikle malulen emeklilik seçenekleri ile alakalı sizleri bilgilendirme yoluna gidiyoruz. Genel olarak devletin bu anlamda belirlediği şartlar aşağıdaki gibi kendisini gösteriyor;

 • En az 10 yıllık bir sigortalılık süresine sahip olması gerekmektedir.
 • Bağlı olduğu sigorta kolundan en 1.800 prim günü ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • İşten ayrılışının maluliyet nedeni ile olduğunun belgelenmesi istenmektedir.
 • Malul aylığı almak için başvuracak olan kişinin en az %60 oranında iş gücünden yoksun olması talep edilmektedir.
 • Başvuru sahibinin geçmiş pirim borcunun olmaması istenmektedir.
 • Hali hazırda kuruma yapılmış bir başvurusunun olması gerekmektedir.
  2020 Engelli Raporu Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

Malulen Emekli Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Devlet, malulen emeklilik ile alakalı olarak prosedürleri tam olarak yerine gelmesi için devletin somut adımlar atması gerekiyor. Bunun içinde sizden resmi belgeler talep edilir. Özellikle engel durumunuzu resmi imzalı olarak ve tam teşeküllü kabul gören bir hastaneden belgemeniz gerekir. Başlıca belgeler ise aşağıdaki gibidir;

 • Başvuru sahibinin işvereninin yazdığı dilekçe gerekmektedir.
 • Tahsis talep belgesi istenmektedir.
 • Beyan taahhüt belgesi talep edilmektedir.
 • İşverenin yaptığı işten çıkış işlemini belgeleyen, sigortalı işten çıkış bildirgesi istenmektedir.
 • Malulen emeklilik sevk onayı talep edilmektedir.
 • Maluliyeti onaylayabilmek için sağlık kurulu raporu gereklidir.

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?

Devlet, malulen emekli maaşı hesaplama konusunda özellikle kendi sisteminde çeşitli alternatifler belirlemiştir. Malulen emeklilik, zaman içerisinde çok rağbet gören ve devletin insanları eşit duruma getirmek için uyguladığı bir prosedür. 2020 malulen emekli maaşı ile alakalı olarak en verimli şekilde sizleri bilgilendirme yoluna gideceğiz. Genel itibari ile farklı sigorta modellerine göre malulen emekli maaşı aşağıdaki şekilde kendisini gösterir;

 • 4A ve 4B mensupları; 850 TL ile 1.000 TL
 • Tarım çalışanı olan Bağ-Kurlular; 600 TL ile 800 TL
 • 4C’ye ödenen malullük aylıkları; 1.800 TL ile 2.000 TL

Tabi ki çeşitli nedenlere ve engel durumunun ciddiyetine göre bu maaş türlerinde ciddi manada değişmeler söz konusu olabilir. Hesaplama prosedürleri ile alakalı olarak elimizden geldiğince sizleri bilgilendirme yoluna gideceğiz. Merak ettiğiniz tüm soruları yorum alanlarımızdan da bizlere sorabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.