Çevre Temizlik Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

2020 Çevre temizliği için vergi sorgulaması işlemlerini online olarak kolayca yapabilirsiniz. 2020 senesinde emlak vergisi borcunuz olup olmadığını öğrenmek için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan hizmetler sayesinde emlak vergisi hakkındaki tüm bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. 2020 senesinde emlak vergisi ödemeleri için 1 Mart tarihinden itibaren ödemeler başlatılmıştır. İlk taksit ödemeleri 3 ay süren emlak vergisi, 3. Taksit ödemesi ile sonuçlandırılacak. Borç sorgulama işlemleri için:

 • SMS ile borç sorgulayabilirsiniz. SMS üzerinden borç sorguladıktan sonra borçlarınızı e-devlet sistemi üzerinden ya da Gelir Dairesi’nin resmi internet sitesi üzerinden öğrenmeniz mümkündür.
 • Genel borç durumu sorgulama işlemleri için Gelir İradesi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden borçlarınızı sorgulayabilirsiniz.
 • E-devlet sistemi üzerinden borçlarınızı sorgulayabilir ve ödeme yapabilirsiniz. E-devlet kapısı üzerinden TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra vergi borcunuzu sorgulayabilir ya da ödeme yapabilirsiniz.

Emlak Vergisi 2020

2020 Emlak vergisi nedir sorusunun en kısa yanıtı; taşınmaz mal varlığından alınan vergidir. Genelde arazi ve bina gibi mal varlıkları için emlak vergisi alınmaktadır. Baz ülkelerde ise sanayi ve tarım gibi araçlardan, zanaat araçları ile ya da ipotekli borç senedi için de emlak vergisi alınmaktadır. Emlak vergisinde taşınmaz malın tapusuna sahip olan kişiler mükellef olmaktadır. Bunun dışında birden fazla konuta sahip olmamak, aylık geliri dışında farklı bir geliri olmamak gibi belirli şartları olan emekli vatandaşlar, ev hanımları ve engelliler ise emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Vergi borcu olan kişiler için de yeniden yapılandırma haberleri ortaya çıkmıştır. Özellikle gümrük vergileri kapsamında birikmiş olan vergi borçları için ceza ve faizlerin dışında verginin aslı da af kapsamında değerlendirilmektedir.

  En Uygun Fiyatlı (Ucuz) Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

Emlak Vergisi Sorgulama

Emlak vergisini sorgulamak için Gelir İdari Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden giriş yapabilir ya da e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama sırasında TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresini herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile iki TL karşılığında satın alabilirsiniz. Emlak vergisi ödemek için gerekli olan belgeler ise:

 • Tapu fotokopisi,
 • Binalar için yapı kullanma izni fotokopisi,
 • Binanın yer aldığı adres,
 • Mahalle, sokak ve numarası,
 • Beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi,
 • Vergi numarası ve TC kimlik numarası gerekmektedir.

Emlak vergisi sorgulama işlemleri için SMS, E-devlet kapısı yöntemlerin deneyebilirsiniz. Özellikle e-devlet üzerinden vergi borcunu sorgulamak için TC kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra arama çubuğu bölümüne vergi borcu sorgulama yazmak yeterli olacaktır. E-hizmetler sekmesi aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden de vergi borçları sorgulanabilir. E-devlet sisteminin dışında SMS aracılığı ile borç sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir.

Emlak Çevre Temizlik Vergisi Ödeme

Emlak temizlik vergisi ödemek için belediye hizmet ofislerinin veznesinden ödeme yapılabilir. Emlak çevre temizlik vergisinin ödenmesi için takvim ise:

 • 1 Mart 2020 tarihinde emlak vergisinin 1. Taksitinin ödenmesi gerekmektedir.
 • 24 Nisan 2020 tarihinde ise katma değer vergisinin beyanı yapılmalıdır.
 • 3 Mayıs 2020 tarihinde ise emlak vergisinin 1. Taksit ödemesi yapılmalıdır.
 • 1 Temmuz 2020 senesinde gelir vergisinin 2. Taksit ödemesi yapılmalıdır.

Vergi borçlarını ödemek için e-devlet sistemi üzerinden ödeme yapılabilir ya da gelir idaresi resmi sitesi üzerinden işlemler tamamlanabilir. Bunun yanı sıra direkt olarak vergi dairelerine giderek de borçlar ödenebilmektedir.

Belediye Emlak Vergisi Ödeme

Belediye’ye emlak vergisi ödeme için belediyelerin hizmet ofislerinin veznesine gidilmelidir. 2020 senesinde vergi takvimine göre emlak vergisi ödemeleri 1 Mart 2020 tarihi itibari ile başlamıştır. Emlak vergilerinde ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs 2020 Cuma günü sona ermiştir. 2020 senesinin ikinci taksit ödemeleri ise 1 Kasım 2020 Cuma günü başlayacaktır. Bir ay süresince ödenebilecek olan ikinci taksitler ise 30 Kasım tarihinde sona erecektir.  Genel borç durumu sorgulama işlemleri ise:

 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yaparak kimlik bilgilerinizi yazmanız gerekmektedir.
 • TC Kimlik Numarası, nüfus cüzdan seri no, kişisel bilgiler ve TC kimlik numarası gerekmektedir.
 • Daha sonra giriş yaptıktan sonra genel borç sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
 • Genel borç sorgulama ve ödeme sekmesi aracılığı ile mükellefiyet gerektiren vergiler, taşıt vergileri ve yapılandırılmış borçlar ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.
  Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur? Haciz Gelir Mi?

E-Devlet Borç Sorgulama

E-devlet üzerinden online borç sorgulama işlemleri vatandaşlar tarafından kolayca yapılabilmektedir. E-devlet sistemi; özellikle TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılabilen bir platform olduğu için her an ve her saniye borçlar sorgulanabilir. Bilgisayarlar üzerinden borç sorgulaması yapılabileceği gibi, mobil uygulamasının akıllı cihazlara indirilmesi ile de borç sorgulaması e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden borç sorgulama işlemleri ise:

 • E-devlet sistemine giriş yapabilmek için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir.
 • E-devlet şifresini size en yakın PTT şubesi aracılığı ile satın alabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra borçlar alanı üzerinden tüm vergi borçlarınızı ve ödemeniz gereken bakiyeyi görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Belediye Borç Sorgulama

E-devlet üzerinden belediye borçlarını sorgulama işlemlerini saniyeler içerisinde tamamlayabilirsiniz. E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra borçlarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle belediyeye verilecek olan vergi borçları hakkında bilgi sahibi olmak için e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Özellikle çevre temizlik vergisi ve emlak vergisi borçlarını kısa süre içerisinde e-devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi dışında borç sorgulama işlemlerini yapabilmek için:

 • SMS üzerinden borç sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.
 • Vergi borçlarını öğrenmek için BORC yazdıktan sonra TC kimlik numaranızı yazmanız ve boşluk bırakarak anne kızlık soyadının ilk 2 harfini yazarak 1189’a SMS atmanız yeterli olacaktır.

Arsa Rayiç Bedeli Sorgulama

Arsa rayiç bedeli hesaplama işlemleri konutların lokasyonuna ve çevresel faktörlerine göre belirlenmektedir. Arsa rayiç bedeli sorgulama işlemleri için belediyelerin resmi internet siteleri üzerinden sorgulama yapılabilir. Arsaların rayiç bedelinin hesaplanması için metrekare ve fiyat üzerinden diğer gayrimenkuller üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. Rayiç bedellerinin kıyaslama yöntemi ile hesaplanması için manzarasının çok farklı olmaması ve farklı ilçelerde olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra rayiç bedel tespitleri çevresel faktörlerin karşılaştırılması sayesinde de hesaplanmaktadır.

  ePttAVM Trafik ve HGS Cezası Sorgulama 2020

Yapılandırılmış Vergi Borcu Ödeme

Yapılandırılmış olan vergi borçlarını ödeme işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Ancak e-devlet sistemine giriş yapmak için kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Kimliğinizi:

 • E-devlet şifresi ise,
 • Mobil imza ile,
 • Elektronik imza ile,
 • TC kimlik numarası ile doğrulayabilirsiniz.

Yapılandırılmış olan borçların ödenmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sayfası üzerinden de işlem yapılabilir. Sisteme girdikten sonra online olarak vergi dairesi borçlarını, motorlu taşıtlar vergisini ödeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra aynı sistem üzerinden vergi borcu olup olmadığını kolayca sorgulayabilir ya da kira beyannamesi ve ihbar işlemleri yapılabilmektedir. E-devlet kapısı üzerinden ödemeye yapabileceğiniz gibi Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığı ile de ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Muhtaç Ailelere Para Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır, Kaç Para, Kimlere Verilir?

Fakirlik Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır, Nereden Alınır?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.