Muhtaç Ailelere Para Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Muhtaç durumdaki ailelere devlet tarafından yapılan para yardımı almak için birtakım şartların söz konusu aileler tarafından yerine getirilmiş olması gerekir. Sosyal devlet anlayışına sahip olan ülkemizde durumu olmayan, yaşamını devam ettirme konusunda güçlük çeken kişi ve ailelere, devletin birçok kurumu vasıtasıyla soysal yardım adında maddi destek sunulmaktadır. Ancak ailelerin bu tür para yardımlarından yararlanmaları için yine devlet tarafından belirlenen muhtaçlık durumu söz konusu olması gerekir. Bu yazımızda muhtaç ailelere para yardımı nasıl alınır, şartları nelerdir gibi soruların cevaplarını ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

2020 Sosyal Yardım Nedir?

Vatandaşlara yaptığı sosyal yardımlar, anayasada belirtildiği şekilde sosyal devlet anlayışına sahip bütün devletlerin yoksul durumda olan kimselere yaptığı; yiyecek, giyecek, yakacak, ilaç ve para gibi destekleri konu alır. Ancak burada önemli nokta bu yardımların hiçbir şekilde bir karşılık beklenmeden yapılmasıdır.

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar ve Hizmetler

Devletin muhtaç ailelere yaptığı sosyal yardım ve hizmetler, vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm olması amacıyla resmi kurum veya kuruluşların düzenlediği çalışmalardan oluşur. Buna göre kimi durumlarda söz konusu yardımlar para ve maddi bir şekilde gerçekleşirken, kimi durumlarda da gıda ve giyecek yardımı olarak da öne çıkabilmektedir. Sosyal devlet anlayışıyla, muhtaç durumda olan kişilere ihtiyacı olan her neyse onu vermekle yükümlü olan devletin vatandaşlara sunduğu sosyal yardımlar ve hizmetler ile ilgili olarak detaylı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Öte yandan söz konusu yardımlardan yararlanabilmek için hak sahibi olmanız gerekmektedir. Hak sahibi olabilmeniz içinde yetkili kurumlardan muhtaçlık belgesi almanız şarttır.

  Devlet Gıda Yardımı Nasıl Alabilirim, Şartları Nelerdir ?

2020 Muhtaçlık Belgesi Nedir?

2019 Muhtaçlık veya fakirlik belgesi, devlet tarafından maddi durumu kötü ve açlık sınırı altında hayatını devam ettirmeye çalışan vatandaşlara verilen bir belgedir. Bu belgenin verilmesinde temel ölçüt, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı maaş olarak göz önünde bulundurulur. Söz konusu açıklamaya göre ülkemizde 4 kişiden oluşan bir ailenin sağlıklı bir şekilde hayatlarını idame ettirebilmeleri için gerekli olan aylık maaş 1.400 TL olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla 4 kişilik bir aile mensubu olup aylık hane gelirinin bu rakamın altında kaldığı durumlarda, açlık sınırının altında yaşam gayreti verildiğinden, bu kişilere devlet tarafından muhtaçlık belgesi ile maddi destek sağlanmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Muhtaçlık belgesi almak için birtakım şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu şartları kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Hiçbir sosyal güvence altında olmamak (SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı gibi)
 • Muhtaçlık belgesi alma talebinde bulunan kişinin üzerine kayıtlı hiçbir taşınmazın (ev, arsa vb) olmaması gerekmektedir.

Bu şartlar altında yaşamına devam etmeye çalışan maddi durumu kötü durumda olan kişiler ikamet ettikleri mahallenin veya köyün muhtarı tarafından muhtaçlık belgesi için haberdar

edilir. Muhtaçlık yani fakirlik belgesi verme yetkisi muhtarlara verildiğinden, muhtar görev yetkisi alanı içinde bulunan ve muhtaçlık belgesi alabilecek kişileri tespit ettikten sonra yetkisini kullanarak iletişime geçer.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Muhtaç kimselere yapılan sosyal yardımlar 2019 yılında devletin resmi kurum ve kuruluşlarından şu alanlarda gerçekleştirilmektedir:

Yukarıda bahsettiğimiz sosyal yardım türleri, hak sahibi ailelere devletin yetkili kurum ve kuruluşları aracılığıyla yapılmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak muhtaç ailelere para yardımı nasıl alınır, şartları nelerdir? sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  Öğrenciye Kredi Veren Kurumlar ve Bankalar

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Muhtaç ailelere para yardımı sosyal yardımlaşma hizmetleri arasında en çok bilinen yardımlar arasında yer almaktadır. Öte yandan TÜİK verilerine göre açlık sınırı altında bulunmayan vatandaşlara da sosyal yardımlaşma hizmetleri adı altında para yardımları yapılmaktadır. Bu noktada, yardım parasının tutarı yapılan yardımın türüne göre değişiklik göstermektedir. Devlet tarafından vatandaşlara sunulan para yardımlarını ve para tutarlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaç ailelere verilen fakirlik maaşı 643 TL olarak belirlenmiştir.
 • Yeni doğum yapmış annelere süt parası adı altında para yardımı yapılmaktadır. Bir kerelik yapılan bu yardımın tutarı 149 TL olarak belirlenmiştir.
 •  Çocuk eğitiminde de sosyal yardımlarına devam eden devletten, kız çocuklarına ayda 40 TL, erkek çocuklarına ise aylık 35 TL verilmektedir.
 • Bunun yanında eğitimine devam eden ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere de burs verilmektedir. Bursların tutarı öğrencilerin öğrencinin eğitim seviyesine ve okuluna göre değişiklik gösterir. Bursların tutarı 456 TL’den başlayıp 821 TL’ye kadar çıkmaktadır.
 • Doğum parası yardımı da 2015 tarihinden sonra doğum yapılan her çocuk başına verilen yardım parasıdır.
 • Ayrıca 65 yaşını doldurmuş vatandaşlara da 3 ayda 1 olmak üzere 705 TL yardım yapılmaktadır.

Sosyal Yardım Nasıl Alınır?

Sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin, öncelikle her yardımda belirtilen şartları yerine getirmiş olmaları gerekir. Bu noktada muhtaçlık maaşı talep eden kimseler, muhtaçlık belgesi alabilmek için 1400 TL’nin altında bir gelire sahip olduğunu ispat etmekle yükümlüyken, örneğin doğum parası almak isteyen anne ve babalar için de çocuklarının 5 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olması şartı aranmaktadır. Öte yandan süt parası almak için belirlenen şart yeni doğum yapmış olduğundan bu süre içinde söz konusu yardımdan yararlanmayan kişiler daha sonra bu hizmetten faydalanamamaktadır.

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

Muhtaç ailelere yapılan sosyal yardımlardan faydalanma şartları sağlayabilen vatandaşlar devletin hizmeti olan para yardımında yararlanabilirler. Muhtaç ailelere para yardımı ile ilgili yönetmelikte yer alan koşullara göre, bu hizmetten faydalanmayı talep eden vatandaşlarda şunlar aranmaktadır:

 • 18 yaşından büyük olması
 • Herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmamış olması
 • Mevcut durumda SGK’dan alınan dul veya yetim maaşı gibi bir gelirinin bulunmuyor olması
 • Üzerine kayıtlı hiçbir taşınmazın (ev arsa gibi) bulunmamış olması
  2020 Süt Parası Sorgulama, E Devlet, PTT Süt Parası Sorgulama (Detaylı)

Tüm bunların yanında kişinin yazımızın başında bahsettiğimiz yoksulluk sınırının altında yaşamını idame ettirmeye çalışıyor olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan vatandaşlar muhtaçlık yardımı almak için başvuru işlemlerine başlayabilirler.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Muhtaç ailelere sosyal para yardımı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılır. Bunun yanında; Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerine, Vakıf Genel Müdürlüğü’ne de başvurular yapılabilir. Bu kurumların şubelerine ulaşmanın mümkün olmadığı yerlerde ise yetkili belediyelere başvuru yapılması mümkündür.

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternetten sosyal para yardımı sorgulama işlemleri, e-Devlet Kapısı sisteminin vatandaşlara sunduğu bir hizmettir. Buna göre, sosyal para yardımı talebinde bulunmuş kişilerin söz konusu başvuruları hakkındaki son durumları e-Devlet’in elektronik hizmetleri kullanılarak yapılabilmektedir. Bu noktada TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapan vatandaş “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgula” bağlantısını kullanarak söz konusu sorgulamayı gerçekleştirebilir.

Sonuç olarak muhtaç ailelere para yardımı nasıl alınır, şartları nelerdir ile ilgili önemli bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaştık. Devletin sunduğu bu sosyal yardımlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız bulunduğunuz muhitteki yetkili muhtar veya belediyeler ile iletişime geçebilirsizi.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

SGK Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır  Devlet Yardımları

Erzak Yardımı Nasıl Alınır Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim? Devlet Gıda Yardımı


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.