Bağkur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur borcunun sorgulanması için e-devlet sistemi kullanılmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden 4B kapsamında Bağ-Kur’lu olan çalışanların sorgulama yapması mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden SGM üzerinden yapılan borç sorgulama işlemleri e-devlet kapısına taşınmıştır. E-devlet sistemi üzerinden Bağ-Kur 4B borç sorgulama işlemlerini yapabilmek için:

 • TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. E-devlet şifresi 2 TL karşılığında satılmaktadır.
 • Giriş yaptıktan sonra kimliğimi doğrula kısmı üzerinden TC kimlik numarası ve e-devlet şifresinin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir.
 • Daha sonra Sorgu türü, sorgu tipi ve sicil numarası bilgilerinin yazılması gerekmektedir.
 • Bilgilerinizi girdikten sonra borç sorgulama kısmına tıklayarak Bağ-Kur üzerinden borç sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bağkur Borç Sorgulama Şifresiz

Bağ-Kur borç sorgulama işlemleri yapmak için TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi gerekmektedir. Şifresiz şekilde borç sorgulama yapmak mümkün değildir. Borç sorgulama işlemlerin şifresiz olarak yapmak güvenlik unsurları sebebiyle mümkün olmamaktadır. Bağ-Kur’a bağlı olan kişiler, sicil numaraları ile Bağ-Kur prim borcunu ödeme işlemlerini tamamlayabilir. Bağ-Kur prim borcunu ödemek ve borcu sorgulamak için:

 • E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Giriş yaptıktan sonra tüm borçlarınızı görebilir ve ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bağkur Borç Ödeme

Bağ-Kur prim borcu ödeme işlemlerin tamamlamak için sicil numaranızı kullanabilirsiniz. Bağ-Kur prim borcu ödeme işlemlerini tamamlamak için bilgilerinizi doğru şekilde girmeniz gerekmektedir. Daha sonra Bağ-Kur prim borcu ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için:

 • Bağ-Kur borç tahsil resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sorgu kısmı üzerinden 4B sigortalı ödemeleri kısmını seçmeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra Sorgu yazan bölüme geçmiş döneme ait olan prim borçlarınızı da ödemek isterseniz Bağ-Kur geçmiş dönem, güncel borçlarınızı ödemek istiyorsanız Bağ-Kur cari dönem kısmını tıklayın.
 • Daha sonra TC kimlik numarasını girin.
 • Ardından güvenlik kodunu girin.
 • Güvenlik kodunun dışında istenen bilgileri eksiksiz şekilde doldurun.
 • Borç sorgulama kutucuğuna tıklayın.
 • Borcunuzu bu işlemlerden sonra ödemiş olacaksınız.

Bağ-Kur Borç Sorgulama Telefon Numarası

Bağ-Kur için borç sorgulama numarası Alo 170 olmaktadır. Alo 170 üzerinden Özellikle Alo 170 resmi internet sitesi üzerinden görüntülü destek hattına da ulaşabilirsiniz. Görüntülü destek hattı, özellikle işaret dili bilen temsilciler ile görüşmek isteyen vatandaşlar için önemlidir. Bunun yanı sıra canlı destek üzerinden de hızlı ve kolay bir şekilde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bunun dışında borç sorgulamalarınızı yapmak için 4B üzerinden prim borçlarınızı da ödeyebilirsiniz. Alo 170 dışında e-devlet kapısı üzerinden 4B borç sorgulama sistemlerinden faydalanmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edebilirsiniz.

Bağ-Kur Borç Yapılandırma

Bağ-Kur borçlarını yapılandırma işlemleri için Bağ-Kur’lu olan vatandaşlara hizmet sunulmuştur. Vatandaşlar ödeyemedikleri prim borçları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bir protokol imzalamıştır. İmzalanan protokole göre Bağ-Kur prim borcu bulunan vatandaşlar, kredi imkanları ile borçlarını yapılandırabilir. Özellikle bu protokol sayesinde birikmiş olan prim borcu sebepleri ile durdurulmuş olan hizmet süreleri olan sigortalı çalışanlar kredi imkanlarına sahip olmaktadır. Düzenlenen protokol sayesinde sigortalı vatandaşlar 48 ay vade ile beraber borçlarını ödeyebilir ve emekli maaşına bu borçları bağlamaları mümkün olmaktadır. İmzalanmış olan protokol ise 3 ay süreyle geçerlidir. Bundan dolayı da vatandaşların acele etmesi ve borçların yapılandırılması için başvuruda bulunması gerekmektedir.

SGK Borç Sorgulama TC İle

SGK üzerinden borç sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemi aracılığı ile SGK üzerinden borç sorgulama yapılabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden borç sorgulama işlemleri için:

 • E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Giriş yaptıktan sonra 4B işlemlerini seçmeniz ve borç bilgilerinizi sorgulamanız gerekmektedir.
 • Karşınıza çıkan sayfa üzerinden borçlarınızı görüntüleyebilir ve ödemelerinizi yapabilirsiniz.

SGK borç sorgulama işlemlerini dilerseniz vergi borcu sorgularken dilerseniz de prim borcunu sorgularken kullanabilirsiniz. SGK borç sorgulama işlemleri dışında GSS prim borcunu da e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilir ve ödemeleri de aynı sistem üzerinden yapabilirsiniz.

Bağ-Kur Borcu Sildirme

Bağ-Kur borcunu iptal etme ve sildirme işlemleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıklama yapmıştır. Buna göre prim borcu 12 aydan fazla olan 4B’li vatandaşların borcunun silineceği duyurulmuştur. Bağ-Kur borç sildirme işlemlerinden faydalanmak için çeşitli koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bağ-Kur borç sildirme işlemlerinin tamamlanması için gerekli şartlar ise:

 • 4B’li ve borçlu kişinin borçlu olma süresi 2 yıldan fazla olmamalıdır.
 • Borcu silinmiş olan Bağ-Kur’lu vatandaşların silinen borçları kadar hizmetlik süresi de silinmektedir.
 • Bu durum emeklilik sürecinde problemler yaratabilmektedir. Ancak daha sonra bu borçlar ödenerek, emeklilik süreci başlatılabilmektedir. Bu sayede vatandaşların emeklilik hakları da yanmaz.

Bağ-Kur borcunu sildirmeyi talep eden 4B’li vatandaşların, borcu sildirdiği süreç boyunca tüm hizmet süresi de silinmelidir. Bu durum emeklilik döneminde problemler yaratabilse de borç ödeme avantajı sayesinde emeklilikte eksik para almadan sürece başlanabilir.

Bağ-Kur No Sorgulama Ad Soyad

Bağ-Kur isimle borç sorgulama işlemleri için mutlaka e-devlet şifresi de gerekmektedir. E-devlet şifresi olmadan, borç sorgulama ya da e-devlet bilgilerine giriş yapabilmek mümkün olmamaktadır. E-devlet sistemine giriş yapabilmek için herhangi bir PTT şubesi üzerinden 2 TL karşılığında şifre alabilirsiniz. Bu şifreler zarf içerisinde verilmektedir. Şifreyi kullandıktan sonra sistem, yeni bir şifre belirlemenizi istemektedir. Bunun sebebi, güvenlik önlemleridir. Şifrenizi yeniden belirledikten sonra e-devlet kapısına giriş yapmanız mümkün olmaktadır. Ancak yalnızca isim ve soyadı üzerinden e-devlet sistemine giriş yapmanız söz konusu olmamaktadır. Bunun için e-devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir.

GSS Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS prim borcu sorgulama işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Genel Sağlık Sigortası çalışmayan vatandaşların yararlanabileceği bir sistemdir. Çalışmayan vatandaşların tedavi ve muayene olabilmesi için ödemesi gereken GSS prim borcu, e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilir. Herhangi bir PTT şubesi üzerinden alınan e-devlet şifresi ile sorgulanabilecek olan GSS prim borcu şu şekilde belirlenmiştir:

 • Hizmet akdi ile bir ya da birden fazla işveren tarafından çalıştırılan kişiler,
 • Kamu idaresinde çalışan vatandaşlar,
 • Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmayan, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan kişiler,
 • İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler,
 • Hizmet akdine tabi olan kişilerin ya da kamu idarelerinde çalışan kişilerin köy ve mahalle muhtarları ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların dışında kalan ve sigortalı sayılmayan kişiler,

GSS sistemi kapsamında bulunan vatandaşların her ay belirli bir Genel Sağlık Sigortası ödemesi yapması gerekmektedir. Ödenen GSS primleri, vatandaşların gelir durumlarına göre belirlenmektedir. GSS primleri asgari ücret ile beraber aylık gelir miktarları dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

SGK Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

Dul Maaşı Sorgulama E Devlet | Sosyal Yardımlaşma Dul Aylığı

Doğum Rapor Parası Sorgulama E Devlet | TC No İle Sorgulama


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.