Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır ?

Belediye yardımları nasıl alınır ? Belediyeler tarafından bağlı bulundukları bölgelere yapılan yardıma genel olarak belediye yardımı denmektedir. Herhangi bir ilin çeşitli bölgelerine ait bazı belediyeler bulunmaktadır.Her seçim sonrası belediyeler yüksek oranla görev aldıkları bölgelerde yardım çalışması düzenlemektedir. Bunun amacı tamamen kendi seçim bölgelerinde bulunan ve durumu olmayan kişilere belirli desteği sağlayarak ihtiyaçlarını karşımaya yönelik yardımda bulunmaktır.

Belediye yardımı alan ihtiyaç sahibi kişiler yapılan yardımın türüne göre farklı farklı birçok ihtiyaçlarını bu sayede gidebilirler.Aktif olarak görev yapan belediyeler tarafından uygulanmakta olan çeşitli yardım türleri vardır.Bu yardımları sınıflara ayırmalarının sebebi ise birden fazla konuda ihtiyaç sahiplerine yardımcı olabilmektir.Bu sebeple de ailelerin durumlarına şekillenip, detaylarıda bu doğrultuda oluşturulmaktadır.Ancak nadir de olsa bazı bölgelerde her ilçenin kendi sorumlu belediyesince kişilere özel yardımlarda yapılmaktadır.

Belediye Yardımını Kimler Alabilir ?

Belediye yardımları ilçeler, mahalleler, köyler gibi daha çok ulaşım ve geçim sıkıntısı yaşanan bölgelerde gerekli araştırmalar yapılarak ve yapılan bu araştırmaların incelenmesi sonucunda verilir.Bu süreçte ihtiyaç sahipleri kişiler belirlenerek, belediyelerce uygun görülen hazırlıklar doğrultusunda yardımları kendilerine iletilir.Yardımlar özellikle paketler ve koliler halinde gerekli görülen ihtiyaçlar düzenlenerek hazırlanır.

Kimi belediye yardımları talebe göre ücretle yapılırken, kimileri de eksik görülen gıda ihtiyacıyla, kimileri özellikle çocuklar için kırtasiye ihtiyacı, kimileri de giyim ihtiyacı karşılanarak yapılmaktadır.Bu şekilde gerçekleştirilmesinin en önemli sebebi her yardımın kendi içerisinde farklı bir dayanağı olması ve kişilere göre farkı ihtiyaçlara ilaç olmasıdır.

Belediye Yardımı Almanın Püf Noktaları ?

Daha öncede bahsettiğimiz gibi belediye yardımları her ihtiyaç sahibinin kendi kayıtlı bulunduğu bölgesindeki Belediye tarafından karşılanır.Bu sebeple her ihtiyaç sahibi kendi kayıtlı olduğu belediyeye giderek durumunu anlatmakla yükümlüdür.Daha sonra belediye kendi içerisinde gerekli inceleme ve araştırmaları yaparak başvurunuzu Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gönderir.Müdürlük tarafından da gerekli durumunuz detaylıca araştırılarak , oturduğunuz ev, evin durumu, mevkii, eşyalar, çeşitli gereksinimleriniz de göz önünde bulundurularak olumlu ve olumsuz size geri dönüş sağlanacaktır.

  Belediyeden Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Burada ise en önemli unsur gerçekliktir.Belediyeler ve sosyal hizmetler kendi aralarında yardım ağında ortak bir paydada buluştuklarından her detayı bilmek isterler.Bu sebeple başvurunuz sonrası ikametgah adresinize yönlendirilen kurum tarafından görevli arkadaşlar sizlere bazı sorular sormakla yükümlüdür.Ancak bunun ilki haberli olmak şartı ile genelde yalnızca tarih aralığı verilerek çat kapı ziyaret yapılır. Bu uygulamanın sebebi ise aslında oldukça açıktır.Başka ihtiyaç sahiplerinin haklarına girmemek ve belediye / devlet anlamında yanılgıya düşerek haksız yardım gerçekleştirmemek adına düzenlenmektedir.

Yardım türü konusuna gelecek olursak, hala kafanızda oturmamış bazı şeyler varsa şu şekilde özetleyelim ; özellikle kış ayları yaklaştığı zamanlarda maddi durumu yetersiz olan ailelere yakacak ve erzak yardımı düzenli olarak yapılmaktadır.Ücret vs yanısıra bunlara özen gösterilir.Bu yardımın diğer güzel tarafı ise birçok belediye birbiriyle de bağlantılı olarak ailelerden tekrar tekrar başvuruda bulunmalarını istemiyor.Bu doğrultuda bir kere başvuru talebide bulunan bir ailenin erzak yardımı kabul edilirse, maddi durumu düzelene dek o aileye belediye yardımı aralıksız olarak devam etmektedir.

Belediye Yardımı Almanın Şartları

Her bölgenin görev alan belediyesi seçim doğrultusunda kararlaştırıldığından,her bölgenin belediyesi farklılık göstermektedir.Bu sebeple her belediye kendi içerisinde yardım miktarını ve çeşitlerini hatta aradığı şartları bile kendisi belirlemekte serbesttir ve özelleştirebilir.Ancak genelde farklı çatışmalara ve anlaşmazlıklara yol açmamak adına temel şartlarını aynı tutuyorlar diyebiliriz.ü

İşte o Şartlar

 • İhtiyaç yardımı alacak kişi ve ailenin gelir kaynağının olmaması veya yetersiz kalması.

Burada belediye başvuru sonrası gerekli araştırmaları yapar ve doğruluğu kanaatinde karar verilir.

 • Ailedeki okul çağına gelmiş çocuk sayısı.

Bu hususta sayı neden önemli dediğinizi duyar gibiyim.Çocuk sayısı, bir ailenin ortalama gelirindeki paydada büyük önem taşır.Her çocuğun yaşına göre farklı ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır.Ve bu konuda yetersiz kalan ailelere belediyeler yardım etmekten çekinmezler.

 • Ailedeki bebek sayısı.
  2020 e-Devlet Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

Bir ailedeki bebek sayısı o ailede çalışan ebeveyn sayısı ile doğru orantıdadır.Bebeği olan bir anne doğum ve süt izinleri dahilinde çalışamaz.Sonrasında da bebek bakıma muhtaçsa ona bakmakla yükümlüdür bu sebeple de evde tek çalışan baba olacağından gelir ortalamasına bakıldığında hem bebeğin hem varsa diğer çocukların ve ailenin geçinebilmesi noktasında oldukça önemli bir etkendir.

 • Hanede bulunan hasta veya bakıma muhtaç kişi sayısı.

Bazı ailelerde hala ataerkil sistem devam ettiğinden bazen eşlerin anne babalarıda onlarla birlikte aynı çatı altında yaşamını idam ettirmektedir.Bu sebeple de o kişilerin bakımları , masrafları aile tarafından karşılanır.Belediyelerde bu şekilde hane içerisinde bulunan hasta ve yaşlı kişi sayısına göre yardım edebilmektedir.

Yukarıda sıraladığımız şartlar belediye yardımı alırken öncelikle ve temel olarak aranan şartlardır.Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi her belediye kendine ait bazı düzenlemeler getirmekte özgürdür.Bu sebeple burada edindiğiniz  bilgiler doğrultusunda kendinize ait mevcut bulunan belediye ve sosyal hizmetler il müdürlüğünüze giderek en kesin sonucu alabilir  ve başvuruda bulunabilirsiniz.

FAKİRLİK MAAŞI NE KADAR, NASIL ALINIR?

İBB SOSYAL YARDIM KARTI NASIL ALINIR, LİMİTİ NE KADAR?

KAYMAKAMLIK BURSU NE KADAR, NASIL ALINIR?

Tüm bunların yanı sıra hiçbir maddi ya da kişisel ihtiyacınız olmasa dahi , mahallenizde, çevrenizde ya da bildiğiniz herhangi bir bölgede bulunan ve yardım almaya muhtaç olarak düşündüğünüz ya da gözlemlediğiniz kişiler ile ilgili sizde muhtarlık, belediye ya da sosyal hizmetler il müdürlüklerine ön başvuruda bulunabilirsiniz.Gerçekleştirmiş olduğunuz ön başvular gerekli şartların uygunluğunu tespit etmek amacı ile değerlendirmeye alınacaktır.

Genel Olarak Vatandaşlara Sunulan Yardım Hizmetleri Nelerdir?

 • Belediye bursu.

Her belediyenin kendine ait bütçesi vardır ve bu bütçeye göre aylık,yıllık planlar yapılır bu planlamalar doğrultusunda ayrılan paranın bir kısmı öğrencilere verilmek üzere burs adı altında toplanır.

 • Giyecek yardımı.
  Öğrencilere Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? 2020

Belediyeler bunun için çeşitli kampanyalar ve tanıtım programları düzenlemiştir.İhtiyacı olan kişilere giysi yardımı yapılır.

 • Sosyal yardım kartı.

Belediyeler bölgelerinde bulunan ihtiyaç sahibi kişilere kendilerince yapmış oldukları araştırmalar doğrultusunda sosyal yardım kartı verirler.Bunu düzenli aylık olarak verdikleri ihtiyaç sahipleride vardır.Bu sayede yardıma muhtaç kişiler market vs ihtiyaçlarını bu kartlarını kullanarak karşılayabilirler.

 • Şehit ve Gazi yakınlarına yardım.

Aile fertleri arasında soyadı tutan şehit ve gazilerin birinci derece akrabalarına verilen yardımdır.

 • Fakir ailelere kira yardımı.

Maddi durumunun yetersiz olduğu belgelerle kanıtlanmış ve kira kontratı mevcut bulunan kişilere yapılan yardımdır.

 • Sağlık ve ilaç yardımı.

Belediyeler tarafından araştırılarak, durumu olmayan hasta ve bakıma muhtaç kişiler için düzenlenen yardımdır.

 • Bebekler için bez, mama yardımı.

Özellikle merkezden uzak bölgelerde yaşayan ve imkanları yetersiz olan ihtiyaç sahiplerine belediye tarafından verilen yardımdır.

 • Engelli yardımları.

Belediyelerin başvuru sonrası gerekli bulduğu engelli ihtiyaç sahipleri kişilere yapılan yardımdır.

 • Belediye bayram yardımı.

Belediyelerin her bayram özellikle belirli ihtiyaç sahiplerine yaptığı yardımdır.

 • Odun ve kömür yardımı.

Henüz doğalgazla tanışmamış köhne bölgelerde bulunan ve geçim sıkıntısı çekmekte olan ailelere yapılan düzenli yardımlardan biridir.

 • Öğrencilere okul yardımı.

Okul çağına gelmiş ihtiyaç sahibi çocuklara verilen yardımdır.

 • Gıda ve erzak yardımı.

Belediyelerin uygun gördüğü ihtiyaç sahibi kişilere yapılan yardımdır.

KAYMAKAMLIK YARDIMLARI NELERDİR, NASIL ALINIR?

MUHTAÇ ASKER AİLESİ YARDIMI NEDİR, NASIL ALINIR?

FAKİRLİK BELGESİ NEDİR, NASIL ALINIR NE İŞE YARAR?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 56 YORUM
 1. blank Jale tutun dedi ki:

  Bende iki çocuk okutuyorum biri lise 1 biri ilkokul 2 evim kira çok zor durumdayım lütfen yardım edin

 2. blank Jale tutun dedi ki:

  2 çocuk okutuyorum biri lise 1 biri ilkokul 2 evim kira lütfen bende yardım istiyorum çok zor geçiniyorum

 3. blank Sema ayçiçek dedi ki:

  Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı arabasını kaçırdım yardımı nereden alabilirim Yardımcı olursanız çok memnun olurum

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. ALO 153 Beyaz Masa’yı aramalısınız. İlgili personel sizi yardımdan faydalanabilmeniz için yönlendirecektir.

 4. blank serserim dedi ki:

  merhaba admin bey benimde esim 6 yildir cexaevinde yillar once sosyal hizmetlere basvuru yaptim 1 yillik para yardimi sagolsunlar yaptilar zor anlar yasamiyordum 2 iki yildir kac defa basvuruda bulundum hep red cikiyor kaymakamliga ciktim sosyal yardimlasmada da kaydim var 3 yada 4 ayda bir 250 tl yatiriyorlar yinede cocugumun ihtiyacini karsiliyamiyorum oglum yuzunden calisamiyorum kiradayim ev sahibim cikarmak uzere zor durumdayim sizden ricam yardimci olurmusunuz

 5. blank Ayşe bozca dedi ki:

  Merhaba 5 yildir evliyim 2 evladım var 3 yaşında ve 9 aylık kaymakamla kalıyorum bizi istemiyor çıkın diyor.demiyorum kiralar 1000 tl den başlıyor eşya yok kanınla esen yurt da ortak ev almıştık ona da kredi oduyoruz. Ayrı eve çıkamam için eşyaya ihtiyacım var ama alacak durumum yok eşya yardımı alabilirmiyim ne yapmam lazim cevap bekliyorum teşekkür ederim

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. devleten yardım almak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca İBB de büyük miktarda yarım veriyor. Belediyeye de yardım başvurusu yapabilirsiniz.

 6. blank Ahmet dedi ki:

  Slm ben denetimli serbestlikteyim yeni evliyim işede giremiyorum abimlerde kalıyorum bana yardım verirlermi

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Sosyal yardım başvuruları ilgili kurum çalışanları tarafından değerlendirilmeye alınır ve kişinin ekonomik durumu araştırılır. Araştırma sonuçları daha sonra mütevelli heyete sunulur. Mütevelli heyet araştırma sonuçlarına göre yardım bağlanıp bağlanmayacağına karar verir. Bu sebeple önceden bir tahminde bulunmak çok doğru olmaz. Başvuru yapmanıza engel bir durum yok. Kadınların başvuruları daha büyük bir oranla kabul ediliyor. Eşinizin başvurması daha iyi olabilir.

 7. blank pinar dedi ki:

  benim üç çocuğum var eşim işsiz yardim istiyorum erzak giyim ve para

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şubesine sosyal yardım başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuzun uygun görülmesi halinde sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 8. blank Meryem.ogan dedi ki:

  Ben 20 senedir dulum iki oglum var biri12 sene önce trafik kazası yaptı. Ve cok uzun bir işte calismiyor. Birde askerde onun maasiyla gecimeye çalışıyorum boclarimda var kimseye odeme yapamıyorum. Maddi sıkıntı yaşıyorum. Sizden yardım istiyorum maddi açıdan başka birşey istemiyorum.

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz.Şayet 65 yaşını geçmişseniz yaşlılık maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Trafik kazası geçiren oğlunuz için engelli raporu almaya çalışmayı da mutlaka deneyin. Şayet engelli raporu alabilirseniz oğlunuz da engelli maaşı alabilir. Şayet bu iki durum mümkün değilse sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yardım başvurusunda bulunun. Durumunuzun uygun görülmesi halinde sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 9. blank Arzu dedi ki:

  Meraba ben arzu iki cocugum var biri 7 yaşında biride 9 aylık birde 5 aylık hamileyim eşimle boşanmak üzereyim bunun için yardım alabilirmiyim

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Arzu Hanım. Boşanma tamamlandıktan sonra yardım almanız daha kolay olacaktır. Ancak boşanma işlemlerinin uzaması da yaşanabilecek bir durum. İkametinizin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı şubesine veya aile ve sosyal politikalar il üdürlüğüne giderek konu hakkında bilgi talep edebilir ve yardım başvurusu yapabilirsiniz.

 10. blank Nihan dedi ki:

  tanıdıgım aile 5 cocuklu evin hanımı calısmıyor esi özel bir markette calısıyor ıhtıyaclarını karsılayacak ıyı olmayan bir arabaları var evleri kıra baska bır sehırsen goc etmısler. maddı durumları cok iyi degıl cocuklar sıkıntı cekerek egıtım goruyorlar.acıkcası elımden gelenı yapmaya calıısyorum ama yetmıyor en azından kırtasıye yardımı erzak yardımı vs… bu ımkanlardan faydalanabılmek ıcın ne yapıp nsıl bır yol ızlemem gerekır bılmıyorum bu konuda bana yardımcı olur musunuz. Kocaeli/İzmit /Şirintepe de ıkamet edıyorum.

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Nihan Hanım. Söz konusu ailenin Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfı şubesine başvuru yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra belediyenize de yardım başvurusu yapabilirsiniz. belediyelerin yaptığı yardımlar büyük oranda ayni yardımlar. Çocuklar için giyecek, kırtasiye gıda yardımı gibi hususlarda belediyeler iyi bir seçenek.

 11. blank zeynep dedi ki:

  eşimle kaçarak evlendik benim ailem istemedi benimle konuşmuyolar kaynanamlarla aynı evde kalıyoruz eşim işsiz 1 tane 6 aylık kızım var ve çok zor durumdayız eşimin ailesi yardımcı olmuyo bende yardım başvurusu yapsam verirler mi

  1. blank admin dedi ki:

   sosyal yardım için öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapmanız gerekir. Yardım alıp alamayacğınıza vakfın mütevelli heyeti maddi durumunuzu inceleyerek karar verecektir.

 12. blank ali zabun dedi ki:

  ben 100.73 ÖZÜRLÜYÜM ev kirası yardım istiyorum bana yardımcı olun ev kiram veremiyom

  1. blank admin dedi ki:

   Mevcut raporunuzla engelli maaşı alma şansınız var. Ayrıca diğer sosyal yardımlardan da faydalanabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerekiyor.

 13. blank Kezık dedi ki:

  Admın bey benımde 3tane cocugum var 4.ye hamıleyım bende basvursam acaba yardım alabılırmıyım evım kıra okula gıden cocugumda var. maddı durumdan dolayı kızımı ana sınıfına gonderemedım eylülde okula başlıycak 850 kıra verıyorum admın bey lütfen cvb yazarmısınız

 14. blank Cansel dedi ki:

  Meraba eşim kilis de 4 aylık asker kaçarak evlendiğimiz için aileler yardımcı olmuyor görüşmüyoruz bebeğimiz 8 aylık evde ikimiz kalıyoruz bebeğime bakacak olmadığı için bende çalışamıyorum kirayı ödeyemiyoruz kira yardımı alabilir miyim varsa nereden alabilirim

  1. blank Cansel dedi ki:

   Çok acil lütfen

  2. blank admin dedi ki:

   Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapmanız gerekiyor. Asker ailesi yardımı uygulaması var. 2 ayda bir 500 TL maaş almanız mümkün olabilir. Ayrıca çocuğunuz için de yardım talep edebilirsiniz.

 15. blank Songül sevgin dedi ki:

  Eşimin sigortası var 1600 maaş alıyor kirada oturuyoz 600 3 tane cocugum var 6ve 4yaşinda birde8aylık fakıftan yardım alabilirmiyim adımıza mal ve arabada yok evimiz nem ıslanıyor rutubet kokuyor cocukların hep girip göz nezlesi hep hastalar başka yerde taşinamiyoruz maddi durumda yok zordurumdayım nerden yardım alabilirim

  1. blank admin dedi ki:

   Eşinizin sigortalı olarak çalışıyor olması yardım almanız noktasında çıkarabilir. Aileniz 5 kişi ve kişi başı düşen geliriniz muhtaçlık sınırı altında. Bu sebeple yardım alma ihtimaliniz var ancak konu hakkında son kararı vakfın mütevelli heyeti verecek. Siz başvurunuzu yapmayı ihtimal etmeyin.

  2. blank Songül sevgin dedi ki:

   Teşekür ederim admin cevap için

 16. blank kader dedi ki:

  ben cok zor durumda kaldim kartlari kapattilar 2 kucuk cocugum var kiradayim ve kronik kolit hastasiyim cok caresizim yardima muhtacim ne zaman acilacak kartlar sosyal yardim vakfi nerde var bilgi verirmisiniz

  1. blank admin dedi ki:

   Sosyal yardım almak için ikametinizin bulunduğu yerdeki kaymakamlıkta bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapmanız gerekiyor.

 17. blank Yıldız gülşen dedi ki:

  Meraba ben behçeç hastasıyım madi sıkıntılardan tedavi olamıyorum 2 kızlarım var hep güreklen bayılıyorum cocuklarima bakamıyorum eşim borçlar yüzüntünden ortalıkta kayboldu borçlar üstüme bırakıp gitmiş evim kira çocuklarım aç sosyal vakıfta yardim için gittim bağirarak dişariya çikardi beni bu mesajımı güren duyan allah rızası yardim istiyorum

 18. blank Eşe çelik dedi ki:

  Maddi açıdan zorluk çekiyoruz 2 cocugum ve eşimle birlikte gece konuda yaşıyoruz lütfen bana yardım edin erzak olur diğer yardımlar ne kadar yardım yapabilirseniz

  1. blank admin dedi ki:

   Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yardım başvurusu yapabilirsiniz.

 19. blank pinar kusbey dedi ki:

  Merhaba ben erzak baş vurusu yaptım peki gida yardimi ayrimi onada ayri basvuru yapmam lazım ogrene bilirmiyim

  1. blank admin dedi ki:

   Erzak yardımını daha çok belediyeler yapar. Gıda yardımı almak istiyorsanız belediyeye başvurmanız daha iyi olacaktır. Bunun haricinde Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek durumunuzu detaylıca izah edin ve yardım başvurusunda bulunun. Umarız ki ihtiyacınız olan yardımları alabilirsiniz.

  2. blank Ayten dedi ki:

   Merhaba benim babam çalışmıyor kardeşim de bna bakıyor ve ben engelliyim evimiz kira naki başvuruyoruz iptal oluyor bir de yardım kartı yaptık 1 yıl oldu daha ses çıkmadı

  3. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Engelli olduğunuz belirtmişsiniz. Bu yüzden öncelikle engelli raporu almanız sizin açınızdan çok faydalı olacaktır. Şayet engelli raporu alabilirseniz engelli maaşı alma ve diğer yardımlardan yararlanma fırsatına sahip olabilirsiniz.

 20. blank sevinc dedi ki:

  Maddi yönden zor durumdayim yardimci olmanızı istiyorum

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Sevinç Hanım. Sosyal yardımlardan faydalanabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvuru yapmanız gerekiyor.