2020 Analık Rapor Parası Hesaplama, Sorgulama ve Ne Zaman Yatar?

Doğum yapan kadınların iş görmezlik ödeneği hesaplama işleminde raporun başladığı tarihten önceki 90 günlük süreçteki prim ödemeleri, günlük kazançları ve toplam kazan durumları göz önünde bulundurulur. Bu veriler esas alınarak analık rapor parası hesaplama işlemi yapılır. Fakat bunun için öncelikle tabiplerden ya da tabipler kurulundan iş görmezlik raporu almak gerekmektedir. Aynı şart ve aynı rapor parası hesaplama işlemi iş kazası geçiren ya da mesleki hastalıklara yakalanan sigortalı çalışanlar için de geçerlidir. Bir kişi sigortalı işe başladığı gün iş kazası yaşamışsa geçici iş görmezlik raporu kapsamında yapılacak ödemenin tutarının belirlenmesinde ise günlük kazancı göz önünde bulundurulur.

Analık Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kişiler doğum raporu parası sorgusunu e-Devlet kapısı üzerinden ya da Alo 170 Destek Hattı’nı arayarak gerçekleştirebilir. Alo 170 Destek Hattı’na telefon açan kişiler problemlerini belirttikten sonra yetkili bir kişiye aktarılır ve yetkili kişinin istediği kimlik bilgilerini eksiksiz vermeleri durumunda analık parası sorgulama işlemini de tamamlayabilir.

Kişilerin e-Devlet sisteminden analık rapor parası sorgulama işlemi yapması için e-Devlet şifresine ihtiyacı vardır. e-Devlet şifresi bulunmayan kişiler PTT şubelerine başvurarak vezne işlemlerinde şifresini oluşturabilir. PTT üzerinden e-Devlet şifresi oluşturma işleminin hizmet bedeli 2 TL’dir. Kişiler e-Devlet şifresini daha önceki bir vakitte oluşturmuş fakat daha sonraları şifresini unutmuşsa şifre yenileme işlemi e-Devlet giriş menüsü üzerinde bulunan “Şifremi Unuttum” seçeneğini tıklayarak tamamlayabilir. Bu seçenekle birlikte kişiler site tarafından istenen kimlik bilgilerini girmeli akabinde şifrelerini yenileyebilir. Fakat bu şekilde şifre değişikliği işlemi için kişilerin cep telefonu numaralarının sistemde kayıtlı olması şarttır. Aksi durumda şifre değiştirmek isteyen kişilerin PTT şubelerine tekrar müracaat etmeleri gerekmektedir. PTT şubelerinde şifre yenileme işleminin bedeli ise 4 TL’dir.

  2020 Doğum Parası Nedir? Ne Kadar, Nasıl Alınır, Ne Zaman Yatar?

Analık Rapor Parası Sorgulama

Analık Raporu, Geçici İş Görmezlik Raporu Mudur?

Hamile kadınlar çalışamadıkları süre için geçici iş görmezlik raporu almaktadırlar ve bu süreç doğumdan önceki 8 hafta ile doğumdan sonraki sekiz haftayı kapsamaktadır. Çoklu gebelik durumlarında ise rapor süresi 10 haftayı bulabilmektedir. Fakat sigortalı kadınların hamilelik ve doğum süreçlerinde bu olanaktan faydalanmaları için son 90 günlük primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde hamile kadınların hamilelik süreçlerinde ve doğum sonrası dönem için bu olanaktan faydalanmaları gibi bir durum söz konusu değildir. Çoklu doğum gerçekleştiren sigortalı kadınların 10 haftalık rapor almaları durumunda ise analık rapor parası hesaplamasında da bu şekilde bir farklılık gözlemlenmektedir. Zira analık rapor parası hesaplaması de bu 10 haftalık izin kapsamında hesaplanır.

Ayrıca geçici iş görmezlik raporu alınan diğer durumlar ise mesleki rahatsızlıklar ve iş kazalarıdır. Sigortalı çalışan kişilerin bu sebeplerle çalışamaması durumunda geçici iş görmezlik raporu alırlar. Geçişi iş görmezlik işlemleriyle ilgilenen kurum Toplumsal Güvenlik Kurumu’dur. Dolayısıyla kişilerin istirahatte oldukları süre kapsamında aldıkları ödeneği sağlayan kurum da Toplumsal Güvenlik Kurumu olmaktadır. Geçici iş görmezlik ödeneğinin Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesiyle birlikte hem işverenin mağduriyetinin hem de sigortalı çalışanın mağduriyetinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Geçici İş Görmezlik Raporu Nasıl Alınır?

Geçici iş görmezlik raporu alması gereken kişiler uzman tabipler ya da tabipler kuruluna başvurmalıdır. Tabipler kurulunun incelemeleri akabinde rapor çıkarılır. Geçici iş görmezlik raporu bulunmayan kişilerin bu ödenekten faydalanmaları ise olanaksızdır. Zira Toplumsal Güvenlik Kurumu bu raporu esas alarak işlem yapmaktadır. Öncelik geçici iş görmezlik raporudur. Son 3 aya ait 90 günlük primin ödenmesi ya da diğer şartlar ise geçici iş görmezlik raporunun teslim edilmesinden sonra değerlendirilmeye ve incelemeye alınmaktadır.

İstirahat Parası Ne Zaman Yatar?

Geçici iş görmezlik parasının yatırılacağı tarih geçici iş görmezlik işlemlerinin ne kadar hızlı tamamlandığı ile doğrudan alakalıdır. Kişiler uzman tabiplerden ya da tabipler kurulundan geçici iş görmezlik rapor almalarının arından aldıkları bu belgeyi sigortalı olarak çalıştıkları iş yerine götürmelidir. İş yerlerinde bu konulardan sorumlu yetkili birimler ise çalışandan aldıkları geçici iş görmezlik raporunu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili kurumuna ulaştırmakla yükümlüdür. Geçici iş görmezlik raporu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından teslim alındığında kişiye dair inceleme süreci işleyişe geçer. Geçici iş görmezlik ödeneğinden yararlanmaya hak kazanan sigortalı çalışanlara kendilerine ödenecek tutarın hesaplanmasının ve onaylanmasının ardından 15 – 20 gün kadar içerisinde bu tutarı çekebilir.

  2022 Maaş Sorgulama, TC İle 2022 Maaş Sorgulama E Devlet

İstirahat Parası

Rapor Parası Nereden Çekilir?

İstirahat parası PTT şubelerinden çekilmektedir. Analık raporu almaya hak kazanan kadınlar PTT şubelerine giderek T.C. kimlik kartlarıyla birlikte analık rapor parasını çekebilirler. Geçici iş görmezlik ödeneği almaya hak kazanan kişilerin SGK ile anlaşmalı olan bankalardan bahsi geçen istirahat ödeneğini çekmeleri mümkündür. Kişilerin geçici iş görmezlik raporu ödemelerini çekebileceği anlaşmalı bankalar şunlardır:

  • TEB,
  • Akbank,
  • C. Ziraat Bankasıı,
  • Fibabanka,
  • Vakıfbank,
  • Garanti BBVA

Kişilerin rapor ödeneklerini PTT’den alacak olmaları durumunda 2 aylık süreç içerisinde rapor paralarını çekmeleri gerekmektedir. Eğer rapor paraları yatırıldıktan sonra 2 ay içinde kişi rapor parasını çekmezse rapor parası zaman aşımına uğrar. Rapor parası zaman aşımına uğradığında ise ya PTT emanet hesaplarına aktarılır ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade edilir. Fakat kişiler paralarını anlaşmalı bankalar üzerinden alacaksa rapor paraları doğrudan kişilerin hesaplarına yatırılacağı için zaman aşımı durumu söz konusu değildir.

Rapor Paralarının Ödeme Sistemi Nasıldır?

Rapor paralarının ödenmesi, kişinin iş görmezlik rapor tarihinden sonra 3. gün Toplumsal Güvenlik Kurumu yapılmaya başlanır. Ödeme yapılmayan iki gün kurum tarafından karşılanmamaktadır. Kişinin iş kazası geçirmesi ya da yaptığı meslekten ötürü bir hastalığının tespit edilmesi gibi istisnai durumlarda raporun alındığı günden itibaren her gün için TGK tarafından kişiye ödeme yapılır. İş görmezlik raporunun alınması anına kadar olan 90 günlük primlerden elde edilen kazancın esas prim gününe bölünme işlemi ile kişilerin rapor parasından ne kadar alacaklarını hesaplamaları mümkündür. Ayrıca kişinin rapor günlerinde tedavisini yatarak ya da ayakta geçirmesi halinde rapor parasında değişkenlik gözlenecektir. Kişinin yatarak tedavi olması halinde alınacak miktar günlük kazancının yarısıyken, ayakta tedavi olması halinde alacağı miktar günlük kazancının üçte biri kadar olacaktır. İlgili kurumlar tarafından yapılacak ödemeden önce gerekli incelemelerin ardından yapılacak hesaplama kişiye verilecek net rapor parasına denk olacaktır.

Geçici İş Görmezlik Ödeneği Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İstirahat ödeneği hesabı sigortalı olarak çalışan kişilerin belirli sebeplerden dolayı iş göremez hale gelmesi ve iş görmezlik raporu alması halinde kişinin raporunu aldığı tarih öncesinde 90 günlük süreçte yapılan prim ödemeleri ve elde ettiği maaş üzerinden yapılır. Yani kişi iş görmezlik raporu almadan rapor parasının hesaplanması mümkün olmamaktadır. 1 yıl süre ile işsiz kalmış ve sigortası yatırılmamış kişilerin sigortalı olarak çalışmaya başlaması ve çalıştığı sırada bir iş kazası geçirmesi durumunda yapılacak olan hesaplama işlemi 3 aylık primi yatmış çalışanlara göre farklıdır. Bu gibi durumlarda hesaplama işleminin yapılabilmesi için kişinin iş görmezlik raporu aldığı tarihten itibaren bu sürece gelene kadar çalıştığı iş günü sayısına bakılır ve bu süre zarfında yatan prim günü sayısına bölünür. Sigortalı çalışan kadınların çoklu hamilelik yaşaması durumunda ise kişinin alacağı fazladan 2 haftalık rapor da analık rapor parası hesaplamasına etki etmektedir.

  Belediyeden Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.