Kömür Yardımı İçin Nereye Başvurulur


  Kömür Yardımı İçin Nereye Başvurulur

  Kömür Yardımı İçin Nereye Başvurulur konusu, ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlarımızı son derece yakından ilgilendiren bir mesele. Devlet, uzun yıllardır vatandaşlara kömür yardımında bulunuyor. Kömür yardımı kimlere yapılır? Kömür yardımı için nereye başvurulur? Kömür yardımı için gerekli belgeler nelerdir? Kaymakamlıktan kömür yardımı nasıl alınır? Gibi kömür yardımı ile ilgili akıllara gelen tüm soruların cevapları yazımızda. Ayrıca kömür yardımı başvuru sonucunu kontrol edebilmeniz için e devlet üzerinde TC ile kömür yardımı sorgulama nasıl yapılır adım adım tarif edeceğiz. Siz de kömür yardımı almak istiyorum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

  kömür yardımı için nereye başvurulur

  Anayasamızın ikinci maddesinde sosyal devlet ifadesi yer alıyor. Anayasanın bu amir hükmünü yerine getirmek için devlet, ekonomik sıkıntı içinde bulunan dar gelirli vatandaşlarımıza sosyal yardımlar veriyor. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar eğitimden sağlığa, kiradan gıdaya, giyecekten yakacağa kadar son derece geniş kapsamlı. Devletin yaptığı sosyal yardımlar arasında odun ve kömür yardımı en çok sayıda vatandaşımızın yararlandığı sosyal yardım türü. Kış aylarının geldiği şu günlerde çok sayıda dar gelirli vatandaşımız kömür yardımı almak için bekliyor. Bu sebeple kömür yardımı almak için nereye başvurulur, kömür yardımı almak için gerekli şartlar nelerdir konusunda değinmeye başlayalım.

  İLGİLİ KONULAR:

  Sosyal Yardımlar Nelerdir?

  Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor?

  Kömür Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

  Devlet, kömür yardımı dağıtımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV), Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve belediyeleri görevlendirmiştir. Normal şartlarda kömür yardımı için bu kurumlara başvuru yapılmaz. Her mahallenin muhtarı kendi mahallesindeki ihtiyaç sahibi olanları tespit ederek bir kömür yardımı listesi oluşturur. Daha sonra bu kömür yardımı listesini bu saydığımız kurumlara teslim eder. Muhtarların verdiği bu listeye göre kömür yardımı dağıtımı yapılır.

    Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Sorgulama

  Özellikle nüfusu kalabalık olan yerlerde muhtarların her ihtiyaç sahibini tek tek tespit edebilmesi imkansızdır. Bu yardım listesinde isminiz yoksa ve kömür yardımı almak istiyorum diyorsanız öncelikle muhtarınıza başvurmanız gerekiyor. Muhtara başvuru yaparak kendinizi de kömür yardımı listesinde dahil ettirebilirsiniz.

  Kaymakamlıktan Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

  Muhtara giderek kömür yardımı başvurusu yapmamın yanı sıra kaymakamlığa giderek de kömür yardımı başvuru yapmanız mümkün. Kaymakamlıktan kömür yardımı alabilmek için önce muhtara giderek fakirlik belgesi almanız gerekiyor. Muhtardan aldığınız bu fakirlik belgesini kaymakamlık binası içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesine vererek kömür yardımı alabilirsiniz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

  Kaymakamlık Çocuk Yardım Parası

  Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

  Kömür Yardımı Ne Kadar?

  Kömür yardımının ne kadar olacağı yerden yere farklılık göstermektedir. Yaşadığınız yerde kömür yardımı alacak kişi sayısı çoksa, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı diğer yardım türlerine daha çok bütçe ayırıyorsa kömür yardımı doğal olarak azalır. Ancak genel itibariyle kömür yardımı Türkiye genelinde en az 500 kg en fazla 1000 kg şeklinde yapılmaktadır.

  TC İle Kömür Yardımı Sorgulama

  TC ile kömür yardımı sorulama yapmak için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. E devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek temin edebilirsiniz. E Devlet şifresi için 2 lira ücret alınır.

  TC İle kömür yardımı sorgulama yapmak için BURAYA tıklayın.

  İlk olarak açılan sayfadaki Kimliğimi şimdi doğrula yazısına tıklayın. Daha sonra açılan sayfada TC ile e devlet şifrenizi eksiksiz olarak gerekli yerlere girin ve sisteme giriş yap yazısına tıklayın. Bu saydığımız işlemleri eksiksiz olarak yaptığınızda sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranı açılmış olacaktır. Bu sayfada yaptığınız tüm sosyal yardım başvurularınızı görebilirsiniz. Eğer herhangi bir sosyal yardım durumunuz yoksa sayfada sosyal yardım bilgileri bulunamadı yazacaktır.

    İBB Sosyal Yardım Kartı Geçmiş Aylar Ödenecek Mi?

  GÖZ AT:

  Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Sorgulama

  Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

   

  Sorularınız Bize Yazın

  Kömür yardımı kimlere yapılır, Kömür Yardımı İçin Nereye Başvurulur başta olmak üzere odun ve kömürü kapsayan yakacak yardımı ile ilgili akıllara gelebilecek önemli soruları yanıtlamış bulunuyoruz. Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Tecrübeli yazarlarımız tüm sorularınıza hassasiyetle ve doğru bilgilerle yanıt vereceklerdir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.