Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama


  Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

  Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama işlemi, sosyal yardım başvurusu yapan ve büyük bir merakla başvurunun sonucunu bekleyen dar gelirli vatandaşlarımızın en iyi bilmesi gereken konu kuşkusuz. Sosyal yardım sorgulama ile ilgili olarak; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Sorgulama, nakdi yardım sorgulama işlemleri nasıl yapılır sade ve anlaşılır bir dille ve fotoğraflarla anlatacağız.

  Sosyal Yardım Sorgulama

  Gelişen ekonomimiz sayesinde son yıllarda yardıma muhtaç vatandaşlarımıza devlet vasıtasıyla çok sayıda sosyal yardımlar yapılmaktadır. Yardıma muhtaç durumda olan vatandaşların bu yardımlardan yararlanabilmeleri için ilgili devlet kurumlarına başvuru yapmaları gerekiyor. Bu sosyal yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri vasıtası ile yapılıyor. Günümüzde oldukça önemli bir yere sahip olan sosyal yardımlar gelişen teknoloji ve İnternet sayesinde başvuru sonucunuzu istediğini an internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Muhtaç durumda olup sosyal yardım için devletin ilgili kurumuna başvurmuş vatandaşlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait SOYBİS adı verilen sistem sayesinde gerek başvuru gerek sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemlerini rahatlıkla internet üzerinden yapabilmektedirler.

  İLGİLİ KONULAR:

  Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı

  Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Sorgulama

  Sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemlerini internetten yapmak isteyen hak sahipleri E-Devlet şifresi alarak günün herhangi bir anında internet üzerinden ulaşabilirler. Bunun için tek ihtiyaçları olan E-Devlet şifresine PTT şubelerinden nüfuz cüzdanı ile başvurup 2 TL ücret karşılığında edinebilirler. E-Devlet üzerinden sosyal yardım sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını yazımız devamında görsellerle anlatacağız. İnternete erişim imkanınız kısıtlıysa sorgulama işlemini bizzat başvuru yaptığınız kurumu giderek veya telefonla arayarak yapabilirsiniz.

    2019 Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

  Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama Hizmetinin Faydaları

  • Yardıma muhtaç vatandaşların muhtaçlık durumları merkezi veri tabanı kullanılarak devlet tarafından yapılmaktadır. Bu sayede başvuruda bulunan vatandaş muhtaç olduğunu kanıtlamak durumunda değildir.
  • Sosyal yardım almak isteyen vatandaş sadece nüfus cüzdanı ile başvurması yeterli hale gelmiştir. Devlet dairelerini tek tek dolanıp evrak toplama güçlüklerinin önüne geçilmiştir.
  • Sosyal yardıma muhtaç vatandaşların ihtiyacı olan yardıma ulaşma süreci önemli ölçüde kısalmıştır.
  • Sosyal yardımları istismar ederek mükerrer kullananların önüne geçilmiş ve gerçek hak sahiplerine ulaşması sağlanarak geniş kitleye hitap etmeye başlamıştır.
  • Yardım başvurusunda bulunan ihtiyaç sahiplerinden nüfus cüzdanı haricinde belge talep edilmeyerek daha önceki dolaştıkları kamu kurumlarının iş yükü azalmıştır.
  • SYS vakıflarındaki çalışanların evrak eksiklik kontrolü gibi uzun aman alan işlemlere gerek kalmamış, bunun yerine SYS vakıf çalışanları sosyal inceleme yapmak için ayırdıkları zaman artmıştır.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

  Kimler Çocuk Yardım Parası Alabilir, Çocuk Yardım Parası Sorgulama

  İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

  Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden yapılır. Yazımız başında bunu belirtmiştik. Şimdi size E-Devlet üzerinden sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemlerini tüm ayrıntıları ile anlatacağız. E-Devlet üzerinden işlem yapabilmeniz için E-Devlet şifresine ihtiyacınız var. E-Devlet şifresini PTT şubelerinden nasıl alacağınızı yukarıda anlatmıştık. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden temin ettiyseniz E-Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ! Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen resimdeki gibi sayfada kimliğimi şimdi doğrula yazan butona tıklayın.

  Kimliğimi şimdi doğrula yazan butona tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada TC kimlik numaranız ve PTT’den aldığınız E-Devlet şifrenizi girmeniz istenecek. İstenen bilgileri girdikten sonra kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Son olarak sisteme giriş yap butonuna tıklayın. Açılan sayfadan sorgulama yapmak istediniz tüm işlemlere ulaşarak istediğiniz sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

    2019 İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır, Limiti Ne Kadar

  Sorularınızı Bize Yazın

  Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ile ilgili olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Sorgulama, nakdi yardım sorgulama, sosyal yardım sorgulama işlemleri nasıl yapılır tüm detayları ile yanıtına yazımızda ulaşamadıysanız, sorunuzu yorumlar kısmına yazarak bize iletin. Yazar kadromuz tüm sorularınızı en kısa zaman zarfı içinde doğrulukla yanıtlayacaklardır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 35 YORUM
  1. Askın kaya dedi ki:

   Ben eşimden ayrıyım 3oglum var okuyor ben yardım istiyorum gıda yardımı evislerine giderek geçinmeye calisiyorum yardim icinnereye basvurmalıyım

  2. Ķubra dedi ki:

   Ben nakdi yardıma başvurdum ama red görmüş. Anlamadim ya ihtiyacı olan insana verilmiyor ama evi arabası olana her ay para yatırılıyor. Neden böyle ya . Neden fakirlere böyle davranılıyor. Evimde yemeye birşey yok. Ayın sonunu eşinin maaşıyla getiremiyoruz bile. Ayrıca 11 aylik bebegin var ve ben ona yemesi gereken besinleri karsilayamiyorum. Ama yardim bana ve benim gibilere değil evi barkı olanlara veriliyor neden ? Ihtiyacim olmasa zaten çıkıp gelmezdim kurumunuza kadar.

  3. lütfiye dedi ki:

   Merhaba. yaşım 62, evliyim, eşim emekli, ama aldı emekli maaşi ikimize hiç yetmiyor. ailemiz o konuda zor duruma geldi. Benim gelirim hiç yok, eşim çalışmiyor- yaşından ve sağlık durumundan dolayi .Bana bir geçinme para yardımı bağlanabilir mi, acaba. Cevaplarsaniz sevinirim, tşk

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. şayet 65 yaş üzerinde olsaydınız yaşlılık maaşı alabilirdiniz. Yardım almak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmalısınız. Uygum görülmesi halinde yardımlardan faydalanabilirsiniz.

  4. müslüm çete dedi ki:

   şehitkamil gaziantep sosyal yardım ve dayanışma çocuk parası yoktur

  5. Gulay dedi ki:

   Mehabalar;
   Ben ekonomik destek alan biriyim. E devletten yardimimi kontrol ettigimde, kapsam disina cikti, fesh edildi gibi uyarilar cikiyor. Ne demektir acaba bu?

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. verdiğiniz bilgilerden anlaşıldığı kadarı ile aldığınız sosyal yardımlar iptal edilmiş. Konu ile ilgili olarak ikametinizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı şubesine başvuru yaparak bilgi talep etmelisiniz.

  6. elif dedi ki:

   Egitim parasi için başvurdum ne zaman sonucu belli olur malum okullar açılmak üzere

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. E Devlet üzerinden başvuru sonucunuzu kontrol etmelisiniz.

  7. Semra nakci dedi ki:

   Sosyal yardımlarımi nedn goremiyorum.3,aydr bole

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Böyle bir durumda sosyal yardımınızın kesilmiş olma ihtimali söz konusu. Yardım başvurusu yaptığınız yere giderek konu hakkında bilgi talep etmelisiniz.

  8. ramazan dedi ki:

   Merhaba annem için %68 engelli raporu aldık blunduğumuz sosyal hizmetlere raporu ulaştırdık önce eve bakmaya gelicez dediler aradan 1 hafta geçti gelen giden olmadı tekrar uğradık bu kez de evde 4 nüfüs olması gerek diye aylık bağlamıyorlar lütfen cevap bekliyorum saygılar

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Daha önce sitemizde engelli maaşı alma şartları başlığıyla bir yazı yayımlamıştık. Bu yazıyı okuyarak annenizin engelli maaşı almak için uygun şartları taşıyıp taşımadığını kontrol edebilirsiniz.

  9. Ramazan dedi ki:

   S.a. Ben ve ailem yeşilkartlıyız babama ait bi evde yaşıyoruz.Eşim kanser hastası bende yakın zamanda kalp krizi geçirdim iş bulamıyorum.Devletin hangi imkanlarından faydalanabilirim.2 de çocuğum var biri 5 e diğeri 6. Sınıfa gidiyor.

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Eşinizin rahatsızlığı sebebiyle engelli raporu, engelli raporuyla da engelli maaşı almanız mümkün olabilir. Bunun haricinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yaparak yardımlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  10. Osman dedi ki:

   Slm . Bana geçen sene kömüryardımı yapıldı . Bu sene de alabilir miyim yoksa tekrar başvuru yapmamı gerek .teşekkür

   1. admin dedi ki:

    Bu sene de alabilirsiniz. Geçen yıl yardım alığınız için bu yıl da doğrudan yardım listesinde olursunuz.

  11. Kezık dedi ki:

   Admın bey bende cok zor durumdayım esımin aldıgı maas yetmıyo su ve dogalgazım kesık ne acılır bılmem komsudan su alıyorum mumla oturuyoruz bana cvb yazafmısınız admin bey

   1. admin dedi ki:

    Öncelikle içinde bulunduğunuz durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. ikametinizin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı şubesine yardım başvurusu yapmanız yerinde olacaktır. kurum görevlileri yaptıkları inceleme sonucunda yardım almaya uygun olduğunuz tespit etmeleri halinde sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz.

  12. Öznur dedi ki:

   Sonuç kaç günde belli olur

   1. admin dedi ki:

    Sosyal yardım başvurularında cevap süresi bir ay.

  13. Şehriban altay dedi ki:

   Eşim asker 2yasinda bir kızım ve 7 aylık hamileyim kiradayim 750tl kira veriyorum zor durumdayım bakanım yok 3 aylık kuramda birilti veremiyorum yardıma ihtiyacım var

   1. admin dedi ki:

    Merhaba Şehriban Hanım. kaymakamlığa başvuru yaparak muhtaç asker ailesi maaşı alabilirsiniz. Ayrıca belediyeler de asker eşlerine yardım veriyor. İkametinizin belediyesine de başvuru yapabilirsiniz.

  14. Kasım dedi ki:

   Yardım başvuru sunda bulunmak istiyorum nasıl başvuru yapacağım

   1. admin dedi ki:

    Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya ikamenitinizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesine başvuru yapabilirsiniz.

  15. pinar kusbey dedi ki:

   Merhaba öncelikle kolay gelsin size bazi sorularim olacak kaymakamlik yardimi üç ay da bir uc yuz tl veriliyor ve benim durumum çok kotu hani kira yardimi her ay yapilabilirmi belediye erzak veriyor kaymakamlikta ayrimi erzak veriyor bunu ogrenebilirmiyim

   1. admin dedi ki:

    Merhaba Pınar Hanım. Sosyal yardımlar çeşitli kurumlara vasıtasıyla yapılıyor. Belediyeler, kendi bütçelerini kendileri oluşturmaya yetkili kurumlardır ve yardımları da kendi bütçelerinden finanse ederler. Bu yüzden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yardımları ve belediye yardımları birbirinden bağımsız ve farklıdır. Bu sebeple belediyeye ve Sosyal Yardımlaşmaya ayrı ayrı başvuru yapmanız faydalı olur.

  16. Hanım dedi ki:

   Benimde madi durumum düşük birtane kızim var eşim askeri ucretle calisıyor kiradayim kirami suyumu elektirigimi ödeyemiyorum eşim sigortali ama bir faydasi yok ben madisal zordayim kira yardimi istiyorum ne yapmaliyim

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılı durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Sosyal yardım verme şartlarının arasında sosyal sigorta kapsamı dışında olmak gerekiyor. Eşinizin sigortalı olarak çalışıyor olması sosyal yardım alma ihtimalinizi ne yazık ki çok düşürüyor. Yardım başvurusu yapmanızın önünde bir engel yok ancak kabul edilme ihtimali ne yazık ki çok az.

  17. Tugba dedi ki:

   Iyi günler kızım anaokuluna başladı 2 ayda bir 175 tl yatırıyoruz okula.kirada oturuyoruz.çok zor geçiniyoruz. Esim asgari ücretli.evimiz sobalı.kömür yardımına ve eğitim parasına basvurdum ama Esim sigortalı olduğu için vermediler.bu konuda ne yapabilirim.

   1. admin dedi ki:

    Sosyal yardım verilmesi şartları arasında sosyal güvencesi olmamak yer alıyor. Bu sebeple Sosyal Yardımlaşmadan yardım almanız pek mümkün görünmüyor.

  18. emine dedi ki:

   Bende para yardimi isdiyorum nelur durumum cok kotu

   1. admin dedi ki:

    Merhaba Emine Hanım . Sosyal yardım başvurusunu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapabilirsiniz.

  19. Zehra er dedi ki:

   Kömüre yazıldim ciktimi acaba

   1. admin dedi ki:

    Merhaba Zehra Hanım. Kömür yardımı başvurunuzun sonucunu e devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. Sorgulamayı nasıl yapacağınızı içeriğimizde detaylı bir şekilde tarif ettik. İçeriğimizi okuyarak sorgulamayı nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.