Bakaya Kalanlar Hemen Askere Alınır Mı

Bakaya kalanlar hemen askere alınır mı sorusu çok sayıda kişiyi yakında ilgilendiriyor. Eğitim veya sosyal sebeplerden bakaya kalan on binlerce kişi. Bakaya kalanların askerlik durumu ile ilgili; Bakaya kalanlar hemen askere alınır mı? Bakaya kalan ne zaman askere gider? Bakaya kalan tecil yaptırabilir mi? Bakaya kalanlar ne yapmalı? Gibi soruların cevapları yazımızda. Bakaya kalanların yapması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı mutlaka okuyun.

Bakaya Kalanlar Hemen Askere Alınır Mı

Bakaya Kalmak

Milli Savunma Bakanlığının açıkladığı verilere göre 2018 yılı itibariyle 450 bin kişi bakaya durumunda. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere yüz binlerce gencimiz sosyal, ekonomik, eğitim gibi sebeplerle askere gitmeyi ertelemek mecburiyetinde kaldı. Bakaya kalanlar, yakalanırsam ne olur, beni hemen askere alırlar mı korkusuyla günlerini büyük bir stres altında gelecek kaygısı içinde geçiriyor. Tecil, sevk, bakaya cezası, bakaya durumunun kaldırılması, yurtdışına çıkış, yüksek lisans, işe girme, pasaport alma, otellerde konaklama, gibi bakaya kalma durumu ile ilgili tüm konular hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak için aşağıda linkini verdiğimiz makalemizi okuyabilirsiniz.

İLGİLİ KONU:

BAKAYA KALMA DURUMU HAKKINDA TÜM BİLİNMESİ GEREKENLER

Bakaya Kalanlar Hemen Askere Alınır Mı?

Geçmiş yıllarda bakaya kalanlar, yakalandıklarında veya askerlik şubesine kendi iradeleriyle gittiklerinde hemen askere alınıyorlardı. Ancak bu uygulama yıllar önce değişti. Bu yönde herhangi bir korkunuz olmasın. İlk yakalanmada sadece bakaya yakalama tutanağı imzalatılır. İkinci yakalanma da ise şubeye teslim edilirsiniz. Ancak bu da serbest bırakmalı yakalanmadır. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra serbest kalırsınız. Ancak bakaya ve yoklama kaçakları için asker kaçağı geçirdikleri gün sayısına, yakalanma veya kendi iradeleri ile şubeye gitme durumuna göre değişen idari para cezası uygulanır.

  Yoklama Kaçağı Nedir? Yakalanırsa Ne Olur?

İLGİLİ KONULAR:

BAKAYA PARA CEZASI

BAKAYA KALANLAR YÜKSEK LİSANS YAPABİLİR Mİ?

Bakaya Yakalanırsa Ne Olur?

Bakaya kalan yakalanırsa ne olur, ne gibi yasal işlemler yapılır sıralamaya başlayalım şimdi de. Bakaya kalan ilk yakalandığında yakalayan polis veya jandarma tarafından Bakaya Yakalama Tutanağı imzalatılır. Bakaya yakalama tutanağı imzalayan kişi 15 gün içerisinde askerlik şubesine giderek sevk işlemlerini yaptırması gerekir. Tutanakla 15 gün içinde şubeye gittiğiniz takdirde, şubede önce idari para cezası kesilir ve sevk işlemleri yapılır.

Bakaya Yakalama Tutanağını imzaladıktan sonra askerlik şubesine gitmezseniz, askerlik şubesi hakkınızda savcılığı suç duyurusunda bulunur. Bundan sonra bakaya kalma durumunuzu GBT’ye işlenir. Bakaya kalan GBT’ye düştükten sonra bir kez daha yakalanırsa bu kez, polis veya jandarma yakalama tutanağı imzalatmaz. Yakalanan bakayayı askerlik şubesine teslim eder. Askerlik şubesinde bir kez daha sevk işlemleri yapılır. Ancak gene sizi kimse zorla askere alamaz. Bu serbest bırakmalı yakalamadır. Şubeden size belirtilen sevk tarihinde askeri birliğinize katılmanız gerekmektedir.

Cumhuriyet savcılığı askerlik şubesinin suç duyurusunu müteakiben, kişi hakkında Askeri Ceza Kanununun 63/1 maddesine muhalefetten dava açar. Bu dava Sulh Ceza mahkemesinde görülür. Yargılama sonucunda mahkeme tarafından verilen hapis cezası para cezasına çevirip erteleyebilir veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmedebilir. Bu durum mahkemenin iradesine bağlıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ

ASKER AİLESİNE VERİLEN MAAŞ – ASKER AİLESİ YARDIMI

Bakaya Kalmamak İçin Rapor Almak Mümkün Mü?

İlk olarak belirtmek gerekir ki; geçerli bir sağlık sebebi olmadan farklı yollara başvurarak rapor almak kanunen suçtur ve yasal olarak cezai yaptırıma tabidir. Bu durumu bir kenara bırakırsak, gerçek bir sağlık gerekçesiyle bakaya kalmamak için rapor almak mümkündür. Bunu kafalarda soru işareti kalmaması için örnekle açıklayalım.

  2020 Muhtaç Asker Ailesi Yardım Şartları Nelerdir ?

Askerlik yoklamasını yapıldıktan sonra şubeden sevk tarihi verilir. Şubeden verilen bu sevk tarihinin 1-5 Mayıs 2018 tarihleri arası olduğunu kabul edelim. Bu tarihler arasında sevk olması gereken bir kişi, 6 Mayıs 2018 ve daha ilerisi bir tarihe kadar sağlık sebebiyle rapor alırsa bakaya kalmadan bir sonraki celp döneminde sevk olabilir.

Bakaya Kalanlar Ne Yapmalı?

Bakaya kalanlar neler yapmalı, önlerindeki seçenekler neler, bakayaların sevk ve tecil işlemleri nasıl olur açılayalım şimdi de.

 • Öncelikle bilmeniz gerekir ki ikinci kez olmamak şartıyla bakaya kalanlar tecil yaptırabilir. Mezuniyetin ardından; lise mezunları mazeretsiz 3 yıl, üniversite mezunları 2 yıl, yüksek lisans mezunları 1 yıl askerliğini tecil ettirebilir. Bakaya durumuna düşmüş olmanız sizi korkutmasın. Askerlik şubesine giderek bu tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. Böylece idari para cezasının katlanarak artmasını da durdurmuş olursunuz.
 • Bir diğer bakayaların tecil durumu ise eğitim hayatına başlamak. Üniversite sınavını kazanan, yüksek lisans veya doktora programlarına kayıt olacaklar bakaya olsalar bile tecil yaptırabilirler. Bunun için önce askerlik şubesine gidip askerlik durum belgesi almak, daha sonra bu belgeyi kayıt işlemi için okula vermeniz gerekiyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra askerliğiniz tecil olacaktır.

Eğitim ve sağlık durumları haricinde bakaya kalanların tecil yaptırması ne yazık ki memnun değil. Bakaya geçirilen her gün için idari para cezası uygulandığını da aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden maddi, sosyal ve psikolojik durumunuzu en kısa sürede askerliğe uygun hale getirerek askerlik görevinin yerine getirmek için gayret göstermeniz en akıllıca yol olacaktır.

Sorularınızı Bize Yazın

Bakaya kalma durumu ile ilgili olarak; bakaya kalanlar hemen askere alınır mı, bakaya kalanlar tecil yaptırabilir mi, bakaya kalanlar ne yapmalı gibi sorulara yanıt vermiş bulunuyoruz. Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Yetkin yazar ekibimiz konu hakkındaki tüm sorularınızı güncel bilgileri kullanarak hızlı bir şekilde cevap vereceklerdir.

  Askerken Nasıl Uzman Çavuş Olunur? 2020 Şartları Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 131 YORUM
 1. Osman Efe dedi ki:

  Yaklaşık 2 senedir bakaya durumundayım 4 kere tutanak yedim ben şimdi askere girmek istiyorum fakat şubeye gidince hemen alırlar mı yoksa belli bir gün mü verirler ben 1 kasımda gitmek istiyorum bunun icin ne yapmalıyım

 2. Ahmet dedi ki:

  Merhaba benim kardeşim 2ay askerlik yaptıktan sonra amaliyat oldu ve geldi yaklaşık 6ay kadar rapor verildi daha sonra askere geri gitmedi kaçak durumuna düştü bu durumda yakalandıktan sonra savcılığa sevk edildi ne olur sonuç

 3. Ramazan dedi ki:

  İyi günler ben 1998 doğumluyum kasımda askere gitmem lazımdı tecil ettirdim ocak ayına kadar tecil bitti 2 ay 5 gündür askerlik şubesine başvurmadım başvursam hemen alırlarmı veya ne zmn alırlar

  1. erkan akkus dedi ki:

   en yakın celp döneminde alınırsınız en iyi ihtimalle.

 4. halil dedi ki:

  MERHABA ben psikologum askere başvurdum yedek subay olarak askere gidecektim.gideceğim gün iptal ettim fakat şuan iptal etmek istiyorum bedelli askerliği benim yedek subaylıgim düştümü birdaha başvursam yedek subaylk çıkar mi yoksa hakkımı kaybetm mi benm suan basvurum ilk başvurdugum gibi mi sayılacak ? ve ben Şubat celbine yetişir miyim benm başvurumu alirken bakaye düşürüp aldılar gidecegim gün iptal ettm diye lütfen ACİL cevap !!

 5. halil dedi ki:

  ÖNEMLI LUTFEN CEVP YAZN ADMIN merhaba ben psikoloji mezunuyum askerliğe başvurdum yedek subay olarak askerlik yapacaktım yanlız ben iptal ettm bedeli askerlik yaptım ama suan pişmanım bedeli askerliği iptal edip askere başvurmak istyorum oluyor mus bakaya düşüyorum sanrm dogru mu ben Şubat da askere gide bilir miyim ne zmana kadar başvurmam lazım ve benim asteymen olma olasılığım bitti mi yoksa tekrar basdab başvurmuş gibi mi olacağım

 6. emir dedi ki:

  mereba lise mezunuyum lise diplomasıyla 3 sene askerliği tecil ettirmiştim.7.8 aydır sürem dolmuş abim askerde tecil hakkım varmıdır?

  1. admin dedi ki:

   Mevcut askerlik kanununa göre abiniz terhis oluncaya kadar tecil yaptırabilirsiniz.

 7. Emre dedi ki:

  iyi günler. 2019 Kasım ayına kadar tecilim vardı. Ben 2018 Ağustos ta gidip tecilimi bozdurdum. Şu an askerlik yerim belli oldu ve 5 Aralık sevk tarihi gözüküyor. Şimdi yine ertelemek istiyorum. Bu mümkünmü. Çünkü tecilimi erken bozdurdum. Böyle bir hakkım varmi. Şimdiden teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Tecili bozdurduktan sonra sevk tarihi gelmeden tecile kalındığı yerden devam edilebiliyor. Sizin sevk tarihiniz belli olmuş bu durumda yeniden tecil yapmanız pek olası görünmüyor ancak gene de konuyla ilgili olarak askerlik şubesi ile görüşmenizde fayda var.

 8. eren dedi ki:

  merhaba . bana askeri öğretmenlik(yedek subay) çıktı. okulun veya bi askerlik şubesinden mesajla bana bildirileceğini düşünüp takip etmemiş ve bakaya kalmışım. böyle bir durumda asker öğretmen hakkım saklı kalır mı?

  1. admin dedi ki:

   Asker öğretmenlik için her yılın Ağustos celbinde sevk yapılır. Asker kanununa göre bakaya kalanlar derhal sevk işlemine tabi tutulur. Bu sebeple asker öğretmenlik hakkının saklı kalarak sonraki seneye bırakılması mümkün değildir.

 9. Murat dedi ki:

  İyi Günler 99 doğumluyum muayenemi olmadan önce 1.2.2019 askerlik yönünde sakıncası yoktu yazıyodu bi kaç ay önce muaynemi olduktan sonra 01.11.2018 sınıf ve tertibat bekliyo diyo ne zaman askere giderim?

  1. admin dedi ki:

   99 Doğumluların celp dönemleri kasım ayı içerisinde belli olacak.

 10. Burak dedi ki:

  Merhabalar.Ben 1988 doğumluyum lisans egitimim devam ediyo ve bir dönem kaldı mezun olmama..cevirmede gbtde yoklama kaçağı olduğum konusunda tutanak imzalatildi ve 15 gün içinde askerlik şubesine basvurmam gerektiği söylendi.askerlik şubesine gittiğimde ne olur askere ne zaman alırlar..

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Mevcut durumda askerlik şubesine giderseniz ve sevk işleminiz yapılır. Derhal sevk işlemi uygulanacağı için 2,3 gün içinde askere alınırsınız. Şayet şubeye gitmezseniz durumunuz devam eder. Kaçak geçirdiğiniz her gün için idari para cezası tahakkuk ettirilmeye devam edilir. Mezun olduktan sonra diploma ile şubeye giderseniz 2 yıllık tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

 11. ferdı dedi ki:

  merhaba , ben sevk tarihimi bazı sebeplerden dolayı kacırdım bakaya durumuna düştüm ogrenmek istediğim konu ise şubeye başvurduğum gibi alırlarmı yoksa bir sonrakı celp donemıne mi bırakırlar? beni 3-5 gun içinde hemen almalarını ıstıyorum mumkunse.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. İlgili kanuna göre bakayalar derhal sevk işlemine tabi tutulur. Şubeye gitmeniz 3,4 gün sonraya verilir.

 12. EFTAL dedi ki:

  Merhaba admin benim Mayıs ayında askerlik yerim belli oldu fakat Mayıs ayında askerlik yerim belli olduğunda 2 yıllık mezun olduğum için uzun dönem askerlik yapacaktım. Bakaya kaldım bu süreçte ve 3 ay sonra yani birkaç gün önce 4 yıllık fakülte bitirdim daha önce bakaya kaldığım için ve okulu yeni bitirdiğim için kısa dönem askerlik yapabilirmiyim? Cevaplarsan sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle Diplomanızı veya lisans mezuniyet belgenizi askerlik şubesine vermeniz gerekiyor. Gerekli belgeleri verdikten sonra statünüz lisans mezunu olarak değiştirilecektir. Değişiklikten sonra kısa dönem yapma şansınız olacaktır.

 13. EFTAL dedi ki:

  Merhaba admin benim Mayıs ayında askerlik yerim belli oldu fakat Mayıs ayında 2 yıllık mezun olduğum için uzun dönem gidecektim 3 ay sonra 4 yıllık fakülte yı bitirdim bakaya kaldığım ve okulu yeni bitirdiğim için kısa dönem askerlik yapabilirmiyim? Cevaplarsan sevinirim.

 14. kadir can dedi ki:

  Selamlar Bana asker öğretmenlik çıktı (yedek subay) olarak celb tarihinden 3 gün sonra milli eğitim müdürlüğü aradı askere gitmemişsin diye askerlik şubesine gittim bakaya kalmışsın dediler. askere gidemedim asker öğretmenler sadece ağustos celb döneminde sevk ediliyor dediler ve 2019 ağustos ta aynı yere asker öğretmen olarak gidebilirsin dediler. sorum şu ki: seneye hakkım saklı olarak asker öğretmen olarak gitme hakkım var mı? bedelliye başvuru yapayım mı?

  1. eren dedi ki:

   bi tek bu soruyu cevaplamamışsınız.. ben de aynı soruyu soracaktım.. bu durumda hangisini yapmak daha mantıklı???? asker öğretmenlik hakkı saklı kalınıyor mu??? ben bize asker öğretmenlik için tebliğ edileceği düşüncesiyle takip etmemiş ve bakaya kalmışım. yasal olarak takibi bizim yapmamız gerekiyormuş. böyle bi gerekçe asker öğretmen hakkımızı saklı tutar mı ??

 15. Sinan Durmuş dedi ki:

  31.12.2018 tarihinde tecilim bitiyordu. mayıs ‘ta tecilimi bozdurup askerlik işlemlerimi yaptırdım. 10 temmuz da yerim belli oldu.29 temmuz teslim olmam gerekiyor. yeni çıkan bedelli şartları tutuyor. nizamiyeden içeri girmesem ceza öder miyim? bedelliden faydalanabilir miyim?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Uygun şartları taşıyorsanız elbette bedelli askerlikten yararlanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki birliğinize katılış yaparsanız bedelli askerlikten yararlanma şansınızı kaybedersiniz. Konu hakkında askerlik şubenizle irtibat kurun.

 16. Caner dedi ki:

  Merhabalar. YUksek lisanstan 07.10.2017 tarihinde mezun oldum. E devlette 08.07.2018 tarihine kadar askerlik yonunden bir sakincasi yoktur yaziyordu. Vakti gecince 3 gun once askerlik subesine gittim ve 01.11.2018 tarihine kadar askerlik yonunden sakinccasi yoktur denilen kagit verildi. Ancak celp donemine kasim yaziyor. Daha once
  Bakayaya kalip para cezasi odemstim. Eylulde sistemde askerlik evraklarinizi takip edin dediler. Direk askerlik subem cikarmi yoksa bakayaya kalablirmiyim? Smdiden tesekkurler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Size denildiği gibi bu eylül ayı itibariyle işlemlerinizi takip etmeniz gerekir. Size verilen askerlik durum belgesindeki tarihe göre kasım celinde askere alınacaksınız. İşlemlerinizi takip etmez, sevk yaptırmazsanız bakaya duruma düşersiniz.

 17. Ismail dedi ki:

  Merhabalar,

  9 Agustos 2018 tarihine kadar tecilim bulunuyor. Kasim celbi icin son basvuru tarihi olan 31 Agustos oncesinde Tezsiz YL basvurusu yapacagim. Fakat YL mulakatlari ve kesin kayit tarihi 10 Eylul tarihinde. 1 Eylul’den itibaren bakaya kalacagimdan universiteye kayit yaptirabilir miyim ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle 1 Eylül tarihinde bakaya durumuna düşmezsiniz. Sevk işlemlerini yaptırıp sevk tarihiniz belli olduğunda kasım ayında askere alınacak olsanız da o tarihe kadar bakaya olmazsınız. Yüksek lisansa kayıt için sorun yaşamazsınız.

 18. adem dedi ki:

  1 bucuk ay önce askere gitmek için şubeye başvurdum ve 20 temmuz gibi nereye gidecegim açıklanacak sonrasındada askeriyeye teslim olacaksın dendi. Yani şu anda askerlik yerimin açıklanmasını bekliyorum yada açıklnmışta olabilir fakat bedelliden faydalanmak isteyorum. Acaba açıklanan birligime teslim olmayıp bedellinin çıkmasını beklersem bakaya mı kalmış olurum? Bakaya kalırsam bedelliye kadar(tahminen 4 ay) ne kadar para cezası gelir ortalama? Askerlik şubesi her bakaya kaldıgın sürede haftalık 1600 tl ceza gelir dedi ama bana fazla geldi biraz. Kısacası saglıklı bir bilgi alamadım kimseden. Çok kafam karışık. Askeriyeye teslim olmazsam ne olur? Yardımlarınız için çok teşekkürler şimdiden

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. bakaya ve yoklama kaçaklığı durumdaki para cezalarının gün gün ne kadar olacağı konusu ile ilgili olarak daha önce bir makale yayımladık. Bu yazıyı okuyup ne kadar para cezası tahakkuk ettirileceğini hesaplayabilirsiniz.

 19. Akn dedi ki:

  Merhaba şu an e devletten askerlik durum belgemde sınıf ve tertibat bekleniyor yazıyor agustosda gidermiyim birde internetteki bazı yerlerde sınıflandırılmış yükümlü yazıyosa agustosta askere alınırsın diyo sizce dogrumu

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Mevcut durumda yüksek ihtimalle Kasım celbinde askere alınırsınız.

 20. Nezih dedi ki:

  Merhabalar, kolay gelsin
  Ben hala universite öğrencisiyim. tek dersten uzadı okulum ama yaş olarak da 29 geçti. şimdi ben şubatta polisler tarafından yakalanarak tutanak imzaladım okulumun biteceğini düşünerek pek önemsemedim. Pek ortada gözükmedim. Fakat okul uzayınca sorun oldu. Şimdi bakaya durumdayım. Tekrar yakalanmam durumunda olacakları anlatabilir misiniz acaba.
  Teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Yeniden yakalanmanız halinde şubeye götürülürsünüz. Askerlik şubesinde sevk işlemleriniz tamamlanır ve hakkınızda para cezası tahakkuk ettirilir. İşlemlerin tamamlanmasının ardından şubeden ayrılabilirsiniz.