Bakaya Kalanlar Hemen Askere Alınır Mı

Bakaya kalanlar hemen askere alınır mı sorusu çok sayıda kişiyi yakında ilgilendiriyor. Eğitim veya sosyal sebeplerden bakaya kalan on binlerce kişi. Bakaya kalanların askerlik durumu ile ilgili; Bakaya kalanlar hemen askere alınır mı? Bakaya kalan ne zaman askere gider? Bakaya kalan tecil yaptırabilir mi? Bakaya kalanlar ne yapmalı? Gibi soruların cevapları yazımızda. Bakaya kalanların yapması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı mutlaka okuyun.

Bakaya Kalanlar Hemen Askere Alınır Mı

Bakaya Kalmak

Milli Savunma Bakanlığının açıkladığı verilere göre 2018 yılı itibariyle 450 bin kişi bakaya durumunda. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere yüz binlerce gencimiz sosyal, ekonomik, eğitim gibi sebeplerle askere gitmeyi ertelemek mecburiyetinde kaldı. Bakaya kalanlar, yakalanırsam ne olur, beni hemen askere alırlar mı korkusuyla günlerini büyük bir stres altında gelecek kaygısı içinde geçiriyor. Tecil, sevk, bakaya cezası, bakaya durumunun kaldırılması, yurtdışına çıkış, yüksek lisans, işe girme, pasaport alma, otellerde konaklama, gibi bakaya kalma durumu ile ilgili tüm konular hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak için aşağıda linkini verdiğimiz makalemizi okuyabilirsiniz.

İLGİLİ KONU:

BAKAYA KALMA DURUMU HAKKINDA TÜM BİLİNMESİ GEREKENLER

Bakaya Kalanlar Hemen Askere Alınır Mı?

Geçmiş yıllarda bakaya kalanlar, yakalandıklarında veya askerlik şubesine kendi iradeleriyle gittiklerinde hemen askere alınıyorlardı. Ancak bu uygulama yıllar önce değişti. Bu yönde herhangi bir korkunuz olmasın. İlk yakalanmada sadece bakaya yakalama tutanağı imzalatılır. İkinci yakalanma da ise şubeye teslim edilirsiniz. Ancak bu da serbest bırakmalı yakalanmadır. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra serbest kalırsınız. Ancak bakaya ve yoklama kaçakları için asker kaçağı geçirdikleri gün sayısına, yakalanma veya kendi iradeleri ile şubeye gitme durumuna göre değişen idari para cezası uygulanır.

  2020 Komando Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

İLGİLİ KONULAR:

BAKAYA PARA CEZASI

BAKAYA KALANLAR YÜKSEK LİSANS YAPABİLİR Mİ?

Bakaya Yakalanırsa Ne Olur?

Bakaya kalan yakalanırsa ne olur, ne gibi yasal işlemler yapılır sıralamaya başlayalım şimdi de. Bakaya kalan ilk yakalandığında yakalayan polis veya jandarma tarafından Bakaya Yakalama Tutanağı imzalatılır. Bakaya yakalama tutanağı imzalayan kişi 15 gün içerisinde askerlik şubesine giderek sevk işlemlerini yaptırması gerekir. Tutanakla 15 gün içinde şubeye gittiğiniz takdirde, şubede önce idari para cezası kesilir ve sevk işlemleri yapılır.

Bakaya Yakalama Tutanağını imzaladıktan sonra askerlik şubesine gitmezseniz, askerlik şubesi hakkınızda savcılığı suç duyurusunda bulunur. Bundan sonra bakaya kalma durumunuzu GBT’ye işlenir. Bakaya kalan GBT’ye düştükten sonra bir kez daha yakalanırsa bu kez, polis veya jandarma yakalama tutanağı imzalatmaz. Yakalanan bakayayı askerlik şubesine teslim eder. Askerlik şubesinde bir kez daha sevk işlemleri yapılır. Ancak gene sizi kimse zorla askere alamaz. Bu serbest bırakmalı yakalamadır. Şubeden size belirtilen sevk tarihinde askeri birliğinize katılmanız gerekmektedir.

Cumhuriyet savcılığı askerlik şubesinin suç duyurusunu müteakiben, kişi hakkında Askeri Ceza Kanununun 63/1 maddesine muhalefetten dava açar. Bu dava Sulh Ceza mahkemesinde görülür. Yargılama sonucunda mahkeme tarafından verilen hapis cezası para cezasına çevirip erteleyebilir veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmedebilir. Bu durum mahkemenin iradesine bağlıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ

ASKER AİLESİNE VERİLEN MAAŞ – ASKER AİLESİ YARDIMI

Bakaya Kalmamak İçin Rapor Almak Mümkün Mü?

İlk olarak belirtmek gerekir ki; geçerli bir sağlık sebebi olmadan farklı yollara başvurarak rapor almak kanunen suçtur ve yasal olarak cezai yaptırıma tabidir. Bu durumu bir kenara bırakırsak, gerçek bir sağlık gerekçesiyle bakaya kalmamak için rapor almak mümkündür. Bunu kafalarda soru işareti kalmaması için örnekle açıklayalım.

  Subay Maaşları

Askerlik yoklamasını yapıldıktan sonra şubeden sevk tarihi verilir. Şubeden verilen bu sevk tarihinin 1-5 Mayıs 2018 tarihleri arası olduğunu kabul edelim. Bu tarihler arasında sevk olması gereken bir kişi, 6 Mayıs 2018 ve daha ilerisi bir tarihe kadar sağlık sebebiyle rapor alırsa bakaya kalmadan bir sonraki celp döneminde sevk olabilir.

Bakaya Kalanlar Ne Yapmalı?

Bakaya kalanlar neler yapmalı, önlerindeki seçenekler neler, bakayaların sevk ve tecil işlemleri nasıl olur açılayalım şimdi de.

 • Öncelikle bilmeniz gerekir ki ikinci kez olmamak şartıyla bakaya kalanlar tecil yaptırabilir. Mezuniyetin ardından; lise mezunları mazeretsiz 3 yıl, üniversite mezunları 2 yıl, yüksek lisans mezunları 1 yıl askerliğini tecil ettirebilir. Bakaya durumuna düşmüş olmanız sizi korkutmasın. Askerlik şubesine giderek bu tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. Böylece idari para cezasının katlanarak artmasını da durdurmuş olursunuz.
 • Bir diğer bakayaların tecil durumu ise eğitim hayatına başlamak. Üniversite sınavını kazanan, yüksek lisans veya doktora programlarına kayıt olacaklar bakaya olsalar bile tecil yaptırabilirler. Bunun için önce askerlik şubesine gidip askerlik durum belgesi almak, daha sonra bu belgeyi kayıt işlemi için okula vermeniz gerekiyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra askerliğiniz tecil olacaktır.

Eğitim ve sağlık durumları haricinde bakaya kalanların tecil yaptırması ne yazık ki memnun değil. Bakaya geçirilen her gün için idari para cezası uygulandığını da aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden maddi, sosyal ve psikolojik durumunuzu en kısa sürede askerliğe uygun hale getirerek askerlik görevinin yerine getirmek için gayret göstermeniz en akıllıca yol olacaktır.

Sorularınızı Bize Yazın

Bakaya kalma durumu ile ilgili olarak; bakaya kalanlar hemen askere alınır mı, bakaya kalanlar tecil yaptırabilir mi, bakaya kalanlar ne yapmalı gibi sorulara yanıt vermiş bulunuyoruz. Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Yetkin yazar ekibimiz konu hakkındaki tüm sorularınızı güncel bilgileri kullanarak hızlı bir şekilde cevap vereceklerdir.

  Bordo Bereli Nasıl Olunur? Eğitimleri Nasıldır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 134 YORUM
 1. blank SELAHATTİN UDUL dedi ki:

  Selamun aleyküm ben 22 yaşıma 4 aydır girmişim ve askerligimi 3 yıl tecil ettirdim ve sürem bitti şu an benim kardeşim asker iki ay sonra askere gidecek ben yksye hazırlandıgım için hemde maddi imkanım olmadıgu için askerligimi tecil ettirmek istiyorum Bi yolu varmı acaba

  1. blank Kemal dedi ki:

   Kardesinizin askerligi sona erene kadar isterseniz tecil ettirme hakkiniz var.

 2. blank Ümit dedi ki:

  1995 dogumluyum askere gidemedim belli zorlu sorumluluklarda ötürü, ve ilk zamanlar tecil istemistm vermemişlerdi bana, anlicaginz tecil falan da olmadim yerim belli olmus bakaya durumundayim. Ne yapmaliyim tecil hakkım varmidir sizce?

 3. blank Burak dedi ki:

  Merhaba ben bakaya kaldım sevk yerim polatlı şimdi askere yine aynı yere mi giderim

 4. blank nihat dedi ki:

  Merhaba öncelikle yazınız için teşekkür ederim.
  Ben 30 yaşıma girmiş bulunuyorum şuan yoklama kaçağıyım polisler de bana yoklama kaçağı tutanağını imzalattı ve 30 yaş olmam dolayısla da tecil yapamıyorum ve üniversitenin bitmesine daha 6 ay var. Ben üniversitemi bitirip askere öyle gitmek istiyorum bu 6 ay boyunca ne yapmam gerekiyor para cezası da umurumda değil ilerde öderim tek derdim bu 6 ay boyunca üniversitemi rahat bitirip askerlikle öyle uğraşmak. Ne yapmam gerekiyor?

  1. blank fatttih dedi ki:

   Merhaba.sevk tarihi 3 Eylül yazıyor bende 6 Eylül de kpss ye gireceğim.sinav merkezi ile askerlik yapacağım yer arasında 350 km var.ne yapmam lazım.bakaya mı kalayım

 5. blank Selim dedi ki:

  Merhaba
  Son yasaya göre bakaya durumunda olan kişiler eğitim kurumlarına kayıt yaptırarak tecil işlemini gerçekleştiremiyorlar. Askerlik şubesinden askerlik durum belgesi vermiyorlar. Yeni kanuna göre bakaya durumdaki kişiler nasıl tecil işle yaptırabilir? Yardımcı olabilir misiniz?

  1. blank Fikret dedi ki:

   Ne oldu cozebildinizmi