Er ve Erbaş Maaşları Ne Kadar? Zorunlu Askerlik Kaç Ay? 2020

Bu yazımızda sizlere er ve erbaş maaşları ne kadar, zorunlu askerlik kaç ay 2020 güncel verilerini sizlere sunarak fikir edinme yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde özellikle zorunlu askerlik konusu her zaman için ciddi anlamda önem arz eden ve ilgi gören bir konu. Her erkek, okul hayatına devam etmediği sürece 20 yaşı itibari ile askerlik çağına gelmiş demektir. Vatani görev, her ne olursa olsun belli şartlar dışında silinmeyen bir borçtur ve her Türk vatandaşı erkek bu görevi yerine getirmek zorundadır. Uzun dönem asker maaşları ile alakalı olarak ciddi anlamda merak edilen sorular var ve bunlara yanıt vermek istiyoruz.

Er ve Erbaş Maaşları Ne Kadar 2020?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), her ne olursa olsun zorunlu askerliğini yapan kişilerin maddi olarak sıkıntıya düşmesini istemiyor. Bu neden dolayısı ile askerlere bu anlamda harçlık mahiyetinde ödenekler hazırlanıyor. Ancak elinize geçenden daha ziyade bu anlamda bir hesap söz konusudur.

Uzun dönem asker er ve erbaş maaşları asgari ücret yani 2,324 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu rakam içerisinden ciddi kesintiler yapılır. Bu kesinti maddelerini inceleyerek fikir edinecek olursak;

  • Kıyafet kesintisi,
  • Yeme ve içme ihtiyacı kesintisi,
  • Yatacak yer ihtiyacı kesintisi,
  • Sağlık hizmetleri kesintisi,

gibi kesintiler yapılır. Yani aslında askeriye içerisinde sizlere sunulan istihkakların tamamı ücretlidir. Asgari ücret üzerinden yapılan hesaplamaya göre bu kesintiler yapılır ve sonrasında er ve erbaş maaşı ortaya çıkar. Kalan tutar ise asker harçlığı olarak kendisini gösterir. 1111 sayılı asker kanunu kapsamında 2020 asker harçlıkları rakam olarak aşağıdaki gibidir;

  • Doğu bölgelerinde 220 TL,
  • Normal görev kapsamında sayılan askerlikte 110 TL,
  • Görev tanımı normal onbaşı maaşı 130 TL,
  Yoklama Kaçağı Nedir? Yakalanırsa Ne Olur?

olmak üzere kendisini gösterir. Dolayısı ile bu harçlıkları enine boyuna değerlendirme şansına sahip olma fırsatını yakalayabilirsiniz. Er ve erbaş maaşları ile alakalı olarak özellikle birkaç senelik dilim içerisinde düzenlemeler olacak gibi görünüyor. Ancak şuan için herhangi bir gelişme de söz konusu değil. Neler olacağını yakın bir zaman dilimi içerisinde yapılacak olan yasal düzenlemeler ile göre şansına sahip olacağız.

Asker Maaşları

Zorunlu Askerlik Süresi Kaç Ay 2020?

Zorunlu askerlik ile alakalı olarak kısa bir zaman dilimi öncesinde TBMM’de yeni bir yasa onaylandı ve sistem tamamen değişti. 1111 sayılı askerlik kanununda özellikle askerlik sistemine yönelik birçok farklı alternatif kendisini gösteriyor. Zorunlu askerlik ile alakalı olarak artık yeni bir rol model ediniliyor demek yanlış olmaz sanırım.

Zorunlu askerlik süresi, 2020 yılı itibari ile 6 AY olarak kendisini gösteriyor. Bu 6 aylık zaman dilimi içerisinde yine yukarıdaki asker harçlığı kapsamında zorunlu askerlik süresini tamamlar ve terhise hak kazanırsınız. Ancak devlet bu noktada sizlere alternatif bir imkan sağlar.

6 aylık zorunlu askerlik süresini tamamladıktan sonra eğer dilerseniz gönüllü olarak bir 6 ay daha askerlik yapmak isteyebilirsiniz. Bu kapsamda devlet sizleri 6 ay boyunda kendi personeliymiş gibi maaşa bağlar. Dolayısı ile de 6 ay boyunca paralı askerlik yapma gibi bir imkana sahip olursunuz.

An itibari ile edindiğimiz bilgilere göre 6 ay gönüllü askerlik maaşı asgari ücret olarak kendisini gösteriyor. Ancak yakın bir zaman dilimi içerisinde bu anlamda somut adımlar atılacak ve en yeni seçenekleri sonuna kadar değerlendirebileceğiniz. Zorunlu askerlik süresi 6 aydır. Dilerseniz bu 6 ay akabinde terhis belgenizi ele alarak herhangi bir sıkıntı yaşamadan zorunlu askerlik ödevinizi tamamlamış olursunuz.

Ancak dilerseniz gönüllü olarak maaş ile birlikte askeri sınıf içerisinde istihdam edilir ve maaş alırsınız. 6 ay boyunca yapmak zorunda değilsiniz. Gönüllülük sürecinin ardından istifa edebilme imkanına da erişebileceksiniz.

  Subay Maaşları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.