Taşınma Yardımı Ne Kadar, İstenen Belgeler Neler, Nasıl Alınır?

Taşınma yardımı, kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine yapılan bir ödeme türü. Kentsel dönüşüm kiracı taşınma yardımı konusu ile ilgili olarak; taşınma yardımı nedir? Kentsel dönüşüm taşınma parası ne kadar? Taşınma yardımı için istenen belgeler neler? Taşınma yardımı nasıl alınır? Kentsel dönüşüm taşınma yardımı ne zaman ödenecek? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Taşınma yardımı başvurusu yapmayı düşünüyor ancak nasıl yapılır bilmiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Taşınma Yardımı Nedir?

Ülkemiz dünyanın deprem açısından en aktif coğrafyalarından birinde yer alıyor. Geçmiş yıllarda konut inşasında depreme dayanıklılık ne yazık ki çok fazla dikkate alınmadığı bir gerçek. Var olan konut stokunun yetersiz, yapıların yaşlı ve depreme dayanıksız olması ne yazık ki bir Türkiye gerçeği. Depremler ve diğer doğal afetlerde yaşanabilecek can ve mal kaybı tehlikesini en aza indirmek, mevcut konut stokunu ve kalitesini artırmak için hükumet bir dizi çalışma hayat geçirdi. Bu bağlamda 31 Aralık 2012 günü ‘’6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’’ Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Kentsel dönüşüm adıyla bilinen bu yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte tüm Türkiye’de büyük bir konut yenileme çalışması başladı. Eski ve doğal afet yönünden riskli bulunan yapılar yıkılarak yerlerine yenisi inşa ediliyor. Bu yıkım faaliyetleri kiracı olan vatandaşlarımızı taşınmak zorunda bıraktığı için maddi külfete sebep oluyor. Kiracı vatandaşların maruz kaldığı bu maddi külfetin giderilmesi adına devlet kiracılara taşınma yardımı ödemesi yapıyor.

  Polis Özel Harekat (PÖH) Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır 2020?

Taşınma Yardımı İçin İstenen Belgeler Neler?

Taşıma parası almak isteyen kiracıların başvuru esnasında bazı evraklar vermesi gerekiyor. Konut kiracıları ve işyeri kiracıları için kentsel dönüşüm taşınma yardımı için gerekli evraklar farklı. Sırasıyla konut kiracıları ve işyeri kiracılarından istenen belgeler neler sıralamaya başlayalım.

Konut Kiracıları İçin İstenen Belgeler:

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Riskli yapıda oturulduğunun belgelenmesi adına konut kiracısının adrese dayalı nüfus kayıt örneği veya üzerinde açık adres ve bağımsız bölüm numarasının yer aldığı son 3 aya ait elektrik, su doğalgaz veya telefon faturalarından birinin aslı
 • Taşınılan yeni adresi gösteren adrese dayalı nüfus kayıt örneği. Bu belge nüfus müdürlüğünden alınmalı ve ıslak imzalı olmalıdır
 • Bir adet riskli yapı belirtme yazısı fotokopisi
 • Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bir devlet bankasında açılmış vadesiz hesap cüzdanı fotokopisi

İşyeri Kiracıları İçin İstenen Belgeler:

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Eski işyerinin riskli binada olduğunu gösteren vergi levhası
 • Yeni taşınılan adresi gösteren yeni vergi levhası
 • Bir adet riskli yapı belirtme yazısı fotokopisi
 • Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bir devlet bankasında açılmış vadesiz hesap cüzdanı fotokopisi

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRİMİ NASIL YAPILIR?

Taşınma Parası Ne Kadar?

Şimdi de taşınma yardımıyla ilgili olarak belki de en çok merak edilen husus olan taşınma parası ne kadar olduğuna değinelim. Taşınma ve kira yardımı kaç para olacak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenip kamuoyuna duyuruluyor. Taşınma parası hak sahiplerine tek seferde ödeniyor. Her yıl rakam yıllık enflasyon rakamına göre güncelleniyor. İşte bakanlık tarafından açıklanan şehir şehir 2019 taşınma yardımı tutarları.

 • Taşınma Parası 1190 TL Olan İller: Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis Nevşehir, Sinop, Tunceli, Yalova.
 • Taşınma Parası 1350 TL Olan İller: Aksaray, Amasya, Bitlis, Düzce, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Osmaniye, Rize, Siirt, Şırnak, Uşak, Yozgat, Osmaniye.
 • Taşınma Parası 1510 TL Olan İller: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Batman, Çanakkale Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak.
 • Taşınma Parası 1660 TL Olan İller: Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van.
 • Taşınma Parası 1810 TL Olan İller: Adana, Antalya, Bursa, Konya
 • Taşınma Parası 1920 TL Olan İller: İstanbul, Ankara, İzmir
  Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Taşınma Yardımı Nasıl Alınır?

Taşınma yardımından sadece konut kiracıları değil işyeri kiracıları da yararlanabiliyor. Taşınma yardımından faydalanabilmek için başvuru yapılması gerekiyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa illerinde Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne yapılıyor. Bu dört büyük ilin haricinde geriye kalan 77 ilimizde taşınma yardımı başvurusu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yapılması gerekiyor. Yazımızın ilk bölümlerinde sıraladığımız taşınma yardımı için gerekli evraklar ilgili müdürlüklere verilerek taşınma yardımından faydalanmak mümkün olacaktır.

Bimer’e Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bimer Başvuru Sorgulama


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.