e-Devlet İşgöremezlik Ödemesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte e-Devlet işgöremezlik ödemesi sorgulama nasıl yapılır sorusuna detaylıca yanıt vereceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen ülkemiz genelinde yaşanan gelişmeler sayesinde artık devleti ilgilendiren bütün işlemlerimizi doğrudan internet imkanları ile gerçekleştirme şansına sahip durumdayız. Devlet, özellikle en önemli birimlerinin birçok hizmet aşamasını da e-Devlet sistemi sayesinde dijital ortama taşıdı.

Devlet anlamında en yoğun birimlerden olan SGK ve Gelir idaresi Başkanlığı ile alakalı olarak artık tüm işlemler tamamen internet üzerinden yapılabiliyor. SGK belge sorgulama ve işlem sorgulama yöntemleri de internetin sunduğu mükemmel imkanlar ile uygun hale geliyor demek yanlış olmaz. Öncelikle işgöremezlik ödemesi nedir, bunu bir anlatalım ve sonrasında e-Devlet üzerinden nasıl sorgulama yapıldığına dair de bilgiler verelim.

SGK İşgöremezlik Ödemesi Nedir?

SGK işgöremezlik ödemesi, herhangi bir hastalık ya da kaza durumuna bağlı olarak doktorun size yazdığı işgöremezlik istirahat raporuna binaen devletin çalışmadığınız günlerin parasını size yatırması sürecidir.

Türkiye genelinde özellikle bildiğimiz gibi raporlar nedeni ile işverenlerin sıkıntı yaşaması ve işgücünün azalması genellikle yakınılan bir durumdu. Devlet, zaman içerisinde yeni yasal yaptırımlar gereği hasta olan ya da kaza geçiren kişilerin işgöremez oldukları süre boyunca tüm ödeneklerini devlet tarafından karşılama yoluna gitti. Devlet içerisinde de sözleşmeli personel için bu uygulama tam olarak geçerli. Kadrolu personelden dolayı herhangi bir şekilde kesinti durumu söz konusu değil.

e-Devlet Üzerinden 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Sorgulama

Türkiye’de devlet merkezli dijital sistemler içerisinde geçmişten günümüze en çok kullanılan ve gerçek manada ideal hizmetler sunan sistem e-Devlet sistemi. Zaman içerisinde yaşanan gelişmeler ve insanların değişen gereksinimleri gereğince Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından sürekli olarak daha yeni özellikler sisteme dahil ediliyor. e-Devlet işgöremezlik ödemesi sorgulama işlemi son derece pratik ve anlaşılır bir şekilde yapılabiliyor. Hemen bu anlamda sizleri aşamalar ile bilgilendirecek olursak;

  • BURAYA TIKLAYARAK öncelikle e-Devlet 4A/4B işgöremezlik ödemesi sorgulama ekranına giriş yapın.
  • Gelen ekranda öncelikle sizden giriş yapmanızı isteyecektir. KİMLİĞİMİ DOĞRULA butonuna tıklayın.
  • Akabinde gelen ekranda e-Devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı doğru bir şekilde girdikten sonra sisteme giriş yapın.
  • Gelen ekranda kısa bir süre sorgulama yapıldığını göreceksiniz. Bekleyin ve herhangi bir işlem yapmayın.
  • Akabinde ise işgöremezlik ödeme durumuna dair geçmişten günümüze tüm seçenekler listelenecektir.
  • Ödemesi yapılan bakiyelerde ÖDEME YAPILDI. Ödemesi yapılacak olan bakiyelerde ise ÖDEME BEKLİYOR ibaresini görebileceksiniz.
  2020 Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar? Şartları Neler?

e-Devlet İşgöremezlik Ödemesi Sorgulama

Yukarıdaki resimde de geçmişte olan hastalık ödemelerinin görüntülendiği bir ekranı görüyorsunuz. Ödemenin ne kadar olduğu, raporunuzun hangi tarihler arasında geçerli olduğu ve bu ödemenin ne zaman bankaya gönderildiğine dair tüm tarihler bu ekranda listelenmektedir. İşgöremezlik ödemelerine dair günümüzde tüm yatırımlar PTT Bank tarafından yapılmaktadır. Devlet bankası olduğundan dolayı çok daha güvenli ve çok daha sağlıklı işlemler yürütülebiliyor.

Resim üzerinde yer alan Ziraat Bankası ibaresi 2017 yılı itibari ile geçerliliğini yitirmiştir. Devlet, bu gibi elden nakit işlemleri için günümüzde yine kendi birimlerinden birisi olan PTT Bank şubelerini kullanma yolunda adımlar atmıştır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.