Müteahhit Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Bugün ki makalemizde müteahhit nasıl olunur, ne kadar kazanır sorularına yanıt vererek fikir edinme yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi kentsel dönüşüm projelerinin devlet tarafından açıklanması ile birlikte inşaatlaşma kendisini ciddi manada gösterdi diyebiliriz. Müteahhitlik, özellikle günümüz modern sektörünün en popüler mesleki alanlarından birisi olarak da kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

Yapılaşma ile alakalı olarak devletin ciddi manada bankalar ile destekler sunduğunu da biliyoruz. Günümüzün en popüler mesleki alanlarından birisi ve bununla birlikte yatırım açısından da en uygun alanlardan birisi olduğunu söyleyebiliyoruz. Türkiye genelinde özellikle her şehirde bu alana doğru eğilim gösteren çok fazla kişi var ve sizlere bu alanda bilgiler sunarak fikir edinmenize yardım edeceğiz.

Müteahhit Nedir?

Müteahhit, bir yapının meydana gelmesi için tüm projeleri çizdiren, çalışan alımlarını ve malzeme stoklarını yapan, projenin baştan sona yönetimini sağlayan kurumsal ya da bireysel yapılanmalardır.

Müteahhit olmak için aslında çok ciddi anlamda sıkıntılı ya da zorlu bir süreç kati surette söz konusu değildir. Her geçen gün büyüyen ve gelişen sektör içerisinde bilhassa yapılanma desteğinin ciddi manada arttığını ve ön plana çıktığını da biliyoruz. Müteaahhit, günümüzde kendi inşaatlarını kendi kurumsal kimliği ile dikebilir ve bu anlamda hizmet sektörü içerisinde var olabilir. Bu anlamda sizleri elimizden geldiğince bilgilendirecek ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Müteahhit Nasıl Olunur?

Müteahhit Nasıl Olunur?

Müteahhitlik, zamanla ciddi manada popüler hale gelen ve herkes tarafından yatırım alanı haline gelmiş bir mesleki sektör olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. İnşaat sektörünün bu tarz girişimlere ihtiyacı var demek yanlış olmaz. İnşaat sektöründe çok büyük kurumsal yapılanmalar da projeler üretir. Ancak müteahhit, özellikle ilçelerde projelere imza atan ve modern yapılanmayı ön plana çıkaran seçeneklerden birisi olarak kendisini gösteriyor diyebiliriz. Detaylar aşağıdaki şekilde kendisini gösteriyor;

  • Öncelikle müteahhit olarak bir vergi levhası ve ofis sahibi olmanız gerekiyor.
  • Ofis sahibi olduktan sonra inşaat çalışması yapacağınız arsaları satın almak ya da arsa sahipleri ile kat karşılığı anlaşma yapmak gerekiyor.
  • Belediyelerden yapı oluşturma izni almanız bu anlamda bir zorunluluktur.
  • Arsa sahipleri ile yaptığınız tüm anlaşmaları kağıda dökmek bu anlamda ciddi bir zorunluluk olarak da kendisini gösterir.
  • İnşaat dikilme safhasında projeyi belediyeye ve insanlara sunmak zorundasınız.
  • Proje ile birlikte temelden daire satışı yapma gibi bir imkanınız olur ve farklılıklar kendisini net bir şekilde gösterir.
  2020 Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Yardımı Nasıl Alınır ?

Müteahhitler para kazanma konusunda tabi ki ilk aşamada çok büyük seçenekleri değerlendiremezler. Özellikle arsa sahipleri ile kat karşılığı anlaşma sonucu belediyeden alınamayan yüksek katlı imar izni ciddi sıkıntıları da beraberinde getirir. Dolayısı ile bu anlamda da kısa bir bilgi birikimini sizlere sunarak fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Müteahhit Ne Kadar Para Kazanır?

Müteahhit, genel itibari ile kendi arsasına yaptığı ve yüksek imar izinli yapılardan ciddi paralar kazanabilir. Daire başı 100,000 TL masraf ediyorsa kalan satış bedelinin tamamı kar olarak cebine girer ve yüksek miktarda kar oranı ön plana çıkar demek yanlış olmaz sanırım.

Arsa sahipleri ile yapılan anlaşma sonucunda genel itibari ile arsanın değeri ve sahibi ile yapılan anlaşma detaylarına göre çok dikkatli olmak gerektiğini de söyleyebiliriz. Kar oranı düşer ve hatta kimi zaman bu binalardan kar elde edemedikleri dahi olur. Dolayısı ile bu mesleğin maddi anlamda ciddi riskler taşıdığını da söylemek yanlış olmaz. Buna göre sektör içerisinde var olma şansınız olacaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.