Koronavirüs İkinci Dalga Geliyor Mu? Normalleşme Süreci Duracak Mı?

Bugün ki makalemizde koronavirüs ikinci dalga geliyor mu, normalleşme süreci duracak mı gibi sorulara yanıt vereceğiz. Türkiye genelinde özellikle birkaç aylık dilim içerisinde çok ciddi anlamda sıkıntılı süreçlerin içerisine girdik. Koronavirüs (Covid-19), dünya genelinde çok büyük bir hastalık salgını olarak da kendisini gösteriyor diyebiliriz. İstatistikler her zaman olduğu gibi akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından istisnasız bir şekilde açıklanıyor ve insanlara sunuluyor.

Ancak bazı veriler gösteriyor ki İngiltere, İspanya, Amerika gibi ülkelerde başlayan normalleşme süreci çok ciddi sorunları da beraberinde getirdi. Nitekim ülkemiz genelinde de istatistikler 900 civarında gösterse de hastanelerin acillerinin pozitif vakalar ile ön plana çıktığını da net şekilde söyleyebiliriz. Peki bundan sonraki süreç nasıl ilerleyecek? İnsanların sorumsuz tavırları ve bilgisizlikleri nedeni ile ne gibi problemler ön plana çıkacak? Hemen bu anlamda biraz öngörü yapma yoluna gidelim.

Koronavirüs İkinci Dalga Yayılıyor Mu?

Şuan ciddi manada böyle bir riskin içerisindeyiz ve ön plana çıkan seçenekler içerisinde birçok farklı imkan kendisini gösterecek gibi görünüyor. İkinci dalga, ilkine göre çok daha tehlikeli gelecek ve ne yazık ki ciddiyeti de ciddi manada yüksek seviyede olacak gibi görünüyor. Günlük vaka sayıları 900ün altına düşmüş değil ancak yakın bir zaman dilimi içerisinde çok ciddi sıkıntılar da ön plana çıkacak.

Ölümlerin ya da entübe hasta sayılarının zaman içerisinde tekrardan pik seviyelere ulaşması gündemde. Büyük ülkelerin önemli bir kısmı da normalleşme süreçlerini durdurma kararı aldı. Ülkemizde özellikle KURBAN BAYRAMI’nın etkileri ne derece olacak, bunu de ciddi manada merak ediyoruz. Dr. Fahrettin KOCA yaptığı açıklamalarda artık şu şekilde sesleniyor; “Tedbiri ciddi manada elden bırakmaya başladık ve normalleşme sürecinin durdurulması bu noktada ciddi bir uygulama olabilir. Ya dikkat edip tedbirlere uyacağız ya da yeniden sokağa çıkma yasağı da dahil tüm normalleşme sürecini durduracağız” açıklamalarında bulundu.

Koronavirüs İkinci Dalga

Normalleşme Süreci Duracak Mı? Bizi Neler Bekliyor?

Normalleşme sürecini aşama aşama uygulamaya başlayan bir ülke olarak ciddi manada sıkıntılar yaşamaya başlıyoruz. Normalleşme sürecinde özellikle tüm işyerleri açıldı ve bununla birlikte toplu yaşam alanlarının da yeniden açılarak faaliyete geçtiğini net olarak söyleme şansına sahibiz. Normalleşme sürecinin uygulanmaya başlamasının ardından özellikle son birkaç aylık dilim içerisinde artık insanlar tedbirleri tamamen bıraktı ve ortaya sıkıntılı bir süreç çıktı.

  Korona Virüs (Kovid 19) Banka Yardımları Nelerdir? Kredi Erteleme

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu, rakamların bu şekilde devam etmesi ve yükselme eğilimine girmesi ile birlikte normalleşme sürecini tamamen durdurabileceklerini de net olarak düşünüyor demek yanlış olmaz sanırım. Tabi ki bu da beraberinde sokağa çıkma yasakları, işyeri kapatmalar ve bu gibi tüm yasakların kısa zaman içerisinde geri döneceği anlamına geliyor. Tekrardan bu sürece geri girmemiz durumunda ise ülkenin genel ekonomik kriterleri ile alakalı olarak çok ciddi sıkıntılar yaşamamız da gündeme gelebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şuan için normalleşme süreci verilerinin korunması yönünde somut adımlar atıyor ancak ne yazık ki istatistiki veriler zaman içerisinde bunun imkansız olduğunu da bizlere gösteriyor diyebiliriz. Yakın bir zaman dilimi içerisinde bilim kurulunun bu yönde daha farklı adımlar atılmasını önereceğini biliyoruz. Hastanelerde doluluk oranları her geçen gün artıyor ve aslında test uygulamalarında da bir nevi gevşeme söz konusu. Devlet hastanelerinde ki çalışan yoğunluğu hemen hemen iki katına çıkmış durumda ve hal böyle olunca çok daha ciddi sıkıntıların meydana gelebilmesi olası. Süreci takip ederek sitemiz içerisinde sizlere en doğru bilgileri sunacağız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.