2020 Mali Müşavir Nasıl Olunur, Şartları ve Süreci Nelerdir ?

2020 Mali müşavir nasıl olunur,  gelecek ve kariyer planlarını bu meslek üzerine kurmak isteyenlerin tüm aşamaları ile iyi bilmeleri gereken bir husus. Serbest muhasebeci ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili olarak; mali müşavir nedir? Mali müşavir ne iş yapar, görev ve sorumlulukları nelerdir? Mali müşavir olmak için hangi bölümü bitirmek gerekir? Mali müşavir nasıl olunur? Mali müşavir olmanın şartları neler? Kimler mali müşavir olabilir, kimler olamaz? Mali müşavir olma süreci nasıl işler? Gibi konu hakkında cevabını merak ettiğiniz tüm soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız araştırma yazımızda.

Mali müşavir gerçek kişiler, tüzel kişiler ve kurumların hesaplarını analiz, denetim ve düzenleme işini yapan, varlık, borç ve sermaye hesabı girişlerini yapan kişidir. Bu tanım bir miktar kafa karıştırıcı olabiliyor bu yüzden daha şekilde ifade edelim. Temel olarak mali müşavir, firmaların hesaplarını düzenleyen, kontrol eden, gelir ve giderleri yasalara uygun şekilde devlet adına tutan, üst düzey muhasebe hizmeti veren kişidir. Bu mesleğin alanı para yani mali işlemler olduğu için şirketler ve kurumlar için son derece kritik bir pozisyondur.

Mali müşavirler, özel şirketlerde bordrolu yani maaşlı çalışabildiği gibi kendi bürolarını da açarak bireysel olarak çalışabilirler. Her iki durum için de mali müşavirler ne kadar maaş alır, mali müşavirin aylık geliri ne kadar olur detaylı bilgi edinmek için aşağıda bağlantısı bulunan makalemizi okuyabilirsiniz.

Mali müşavir iş imkanları ve şartları 2020 enflasyon oranlarına ve mali müşavirin rütbe ve deneyimine göre değişmektedir. Her meslekte olduğu gibi mali müşavirler de kendini yetiştirme ve bilgi, deneyim ve şirket içi koordinasyona göre maaşları artmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında çalışan mali müşavir maaşları, işin kalitesine ve bireysel olarak deneyimlere göre belirlenmektedir. Genel olarak mali müşavir maaşları Türkiye standartlarına göre aşağıda belirtilmiştir. Ancak bu maaşlar; yabancı dil, çeşitli eğitim ve sertifikalarına göre değişmektedir. Buna göre:

 • Yeni başlayan mali müşavir maaşları 3250 TL ve 4200 TL arasında değişmektedir.
 • 1 – 5 sene arası deneyimli mali müşavir maaşları 4200 TL ve 550 TL arasında değişmektedir.
 • 5 sene ve üzeri tecrübeli olan mali müşavirler ise 5500 TL ve üzerinde maaş almaktadır.
  2020 Güncel Müezzin Maaşı Ne Kadar?

Makalede Neler Var?

Nasıl Mali Müşavir Olunur?

Serbest mali müşavir olmak için adayların iktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olması gerekmektedir. Daha sonra serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavının kazanılması ve 3 sene boyunca serbest muhasebesi mali müşavir ya da yeminli mali müşavirlerin yanında staj yapmaktadır. Daha sonra yeterlilik sınavına girilir. Sınavı geçen kişiler, serbest muhasebeci mali müşavir olarak çalışmaya başlayabilir. Bunun yanı sıra kişiler yeminli ali müşavir de olabilir. Ancak yeminli mali müşavir olmak için serbest mali müşavirlik alanında en az 10 sene çalışmış olmalıdır. Yeminli mali müşavirlik sınavına girip kazanan kişiler, yeminli mali müşavir olarak görev alabilmektedir. Bunun için kişilerin Asliye Ticaret Mahkemesine yemin olarak kabul gören bir metin vermesi gerekmektedir.

Yeminli Mali Müşavir Maaşları 2020

Yeminli mali müşavirlerin aylıkları devlette ve özel farklı olmaktadır. Türkiye standartlarına göre yeminli mali müşavir maaşları 3250  TL ve 5500 TL arasında değişmektedir. Kişilerin mezun olduğu okul ve iş alanında kendilerini nasıl geliştirdiklerine göre alacakları maaşlar değişmektedir. Devlette çalışan mali müşavir maaşları ise standart olmaktadır. Bu kişiler A seviyesinde memur olarak mesleklerine devam etmektedir. Buna göre:

 • Devlette yeni işe başlayan en alt kademe mali müşavir maaşı ise 3185 TL olmaktadır.
 • Devlette en yüksek kademe mali müşavir maaşı olan kişiler 4125 TL almaktadır.

Asgari ücretlerin 2019 senesinde artış göstermesi ile mali müşavir maaşları da artmıştır. Hem özel sektörde hem de devlette bu ücretler değişmektedir. Özel sektörde daha az maaşla işe başlayan mali müşavirler, bu maaşların hızla yükselmesi açısından avantajlı olmaktadır. Ancak devlet alanında bu süreç daha yavaş ilerlemektedir.

Özel Sektör Mali Müşavir Maaşlar

Özel sektörde mali müşavir aylıkları kişiye bağlı olmaktadır. Özel sektör alanında maaşlar beş bin beş yüz TL ve üzerine kadar çıkabilmektedir. Bunun için etkileyici olan unsurlar:

 • Mali müşavirin iş alanındaki deneyimleri,
 • Mali müşavirin yabancı dil avantajları,
 • Mali müşavirin sertifikaları,
 • Mali müşavirin iş kalitesi,
  Emeklilere Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak 2020?

Mali müşavir özel sektörde, devlete göre daha avantajlı olabilmektedir. Kendini geliştirme ve iş deneyimini arttırma ile alacağı maaşların artmasını daha hızlı şekilde sağlayabilir. Özel sektörde daha az maaş ile işe başlansa bile, bu maaşın daha hızlı artması söz konusu olabilmektedir.

Mali Müşavir Maaşları 2020

Mali müşavirin aldığı maaşlar özel ve devlet sektöründe göre değişmektedir. Mali müşavirler, genel olarak çalışma şartlarının diğer sektörlere kıyasla daha konforlu olmaktadır. Özellikle saha ve operasyonel işlerden uzak olmakla beraber masa başı iş olarak görev almaktadır. Özellikle şirketin bel kemiği olan mali müşavirlerin alacakları maaşlar da buna göre çalıştıkları kurum ve yaptıkları iş ile ilgili olmaktadır. Özellikle mali müşavirlerin yapacakları hatalar ve finansal yanlışlar; şirketin iflas etmesine ya da kanunsuzluğa yol açarak, mali müşavirin kariyerinin sonlanmasına sebep olabilir. Bundan dolayı da mali müşavirlerin büyük bir dikkat ve titizlik ile görevlerini yapmaları gerekmektedir. Alacakları maaş da işin kalitesine ve mali müşavirin deneyimine, tecrübelerine göre değişmektedir.

2020 Mali Müşavir İş İmkanları

Mali müşavirlerin maaşları ve iş imkanları tecrübe ve bilgiye göre değişmektedir. Mali müşavirlerin maaşını belirleyen en önemli unsur devlet ya da özel sektörde çalışmasıdır. Devlette çalışan mali müşavirlerin maaşları standart olmaktadır. Özel sektörde çalışan mali müşavirlerin maaşları ise tecrübe ve bilgi birikimine göre değişmektedir. Özellikle 10 sene mali müşavirlik yapmış olan adaylar, yeminli mali müşavir olduktan sonra daha yüksek maaş alabilmektedir. Tecrübe ve bilgi bu aşamada en önemli unsurlar olmaktadır. İş imkanları açısından da oldukça avantajlı olmaktadır. Günümüzde mali müşavirlik; birçok şirket ve kuruluş için zorunlu kılınmıştır. Bundan dolayı da mali müşavirlik alanı oldukça talep gören bir alandır. Genel olarak yeminli mali müşavirler, daha fazla istihdam edilmektedir.

Mali Müşavir Ne Kadar Kazanır?

Bilirkişi Nasıl Olunur, Bilirkişi Ücretleri Ne Kadar?

Bağımlı Mali Müşavir Maaşları 2020

Bağımlı mali müşavir aylıkları da 3 Bin TL ve 5 Bin TL arasında değişmektedir. Alınacak maaşlar devlet alanında çalışan kişiler için standart olmaktadır. Prim ve ek ödenekler ile maaş oranları değişebilmektedir:

 • Mali müşavirin çalıştığı süreye ve hizmet alanına
 • Rütbesine ve çalıştığı kuruma göre değişmektedir.
  Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Görev ve Yetkileri Nelerdir 2020?

Bunun yanı sıra pek çok şirket, bünyesinde mali müşavir çalıştırmak zorundadır. Bundan dolayı da özel sektörde çalışan mali müşavirlerin alacakları maaş biraz da şirket politikasına göre değişmektedir. Özellikle birçok firma mali müşavir çalıştırmayı kabul etmezse devlet kurumları ile ciddi problemler de yaşayabilmektedir. Bundan dolayı da şirketler, yeminli mali müşavirler ile çalışmakta ve yüksek maaşlar vererek uzun süreli çalışmayı hedeflemektedir. Mali müşavirlik, Türkiye’de oldukça geniş ve saygın bir statüye sahiptir. Okuması ve yükselmesi disiplin gerektiren bir alandır.

Mali Müşavir Stajyer Maaşları 2020

Yeni başlayanlar için mali müşavir maaşları 3250 TL ve 4200 TL arasında değişmektedir. Bu maaşlara prim ve ek ödenekler de dahil olmaktadır. Bu maaşlar devlet dairelerinde geçerli olmaktadır. Kamu alanında çalışan mali müşavirler ise mezun olunan üniversite ya da sertifikalar maaş oranlarını etkilememektedir. Özel sektörde alınacak olan maaşları ise sertifika ve dil avantajları direkt olarak etkilemektedir. Devlet alanında çalışan kişiler A seviyesinde memur olarak mesleklerini icra etmektedir. Bundan dolayı da yeni başlayan ve en alt kademeli mali müşavir maaşları 3185 TL olurken, en yüksek kademe mali müşavir maaşları ise 4125 TL olmaktadır.

Amerika Mali Müşavir Maaşları

Yurt dışı mali müşavir maaşları daha yüksek olmaktadır. Bunun sebebi döviz kurlarındaki artış olmaktadır. Ancak bu noktada bilinmesi gereken yurt dışında okuyarak Türkiye’de mali müşavir olmanın çok zor olmadığı ancak Türkiye’den mezun olan kişilerin Amerika’da mali müşavir olmasının zor olmasıdır. Adayların öncelikli olarak denklik sınavlarına girmesi gerekmektedir. Denklik sınavına girdikten sonra iş imkanlarına göre maaş oranları da değişmektedir. Amerika’da mali müşavirlik özel sektör kapsamında yapılmaktadır. Şirketin hacmi ve mali müşaviri iş kapasitesine göre alınacak olan maaşlar belirlenmektedir. Bunun yanı sıra adayların yüksek maaş alması için dil alanında herhangi bir problem yaşamaması ve anadil seviyesinde dili bilmesi gerekmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.