2020 Radyoloji Teknisyeni, Röntgen Teknisyeni Maaşı Ne Kadar ?

Radyoloji teknisyeni maaşları 2020 itibari ile yeni zamlar ile beraber iyileştirilmiştir. Radyoloji teknisyenleri maaşları her sene zam almaktadır. Bu zamlar enflasyon oranlarına göre değişmektedir.

Bunun yanı sıra radyoloji teknisyeni olmak için tıbbi görüntüleme ve radyoloji alanlarından mezun olmak gerekmektedir. Radyoloji teknisyenleri ön lisans seviyesinde kadroya dahil olan personeller olarak görev almaktadır.

Bunun yanı sıra radyoloji teknisyenlerinin aldığı maaşlar özel sektörde ve devlet alanında farklı olmaktadır. Özel sektör çalışanları için standart bir maaştan bahsetmek mümkün değildir. Sağlık kuruluşlarına göre maaş ortalaması da değişecektir.

Radyoloji Teknisyeni Görevleri Nelerdir?

Radyoloji teknisyeni bu alanda lisans eğitimi almış, deneyimli ve sağlık alanında oldukça önemli personellerdir. X ışının kullanılması gerektiği durumlarda görevli ve sorumlu olmaktadır. Bunun yanı sıra radyoloji teknisyeni görevleri ise:

 • Radyoloji teknisyenleri tıbbi görüntü alanındaki gelişmeleri takip etmektedir.
 • Röntgen teknisyeni olarak görev alan kişiler, cihazların kontrolünü ve çekimlerini yapmaktadır.

Sağlık sektörü kapsamında radyoloji teknisyenleri oldukça önemli bir alandır. Bu alan özellikle Sağlık Bakanlığı kapsamında da her geçen gün daha da ihtiyaç duyulan bir meslek grubu olan radyoloji teknisyenliği, alanında çalışmak için üniversitenin radyoloji bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Radyoloji teknisyeni maaşları da alınan eğitimin yanı sıra devlet ve özel hastanelerde farklı olmaktadır.

Radyoloji Teknisyenliği ve Röntgen Teknisyeni Görevleri Nelerdir?

Radyoloji teknisyeni görevleri sağlık alanında oldukça önem teşkil eden görevlerdir. Buna göre radyoloji teknisyenlerinin aldığı sorumluluk ve görevler ise:

 • Röntgen, tomografi ve mamografi cihaz çekimlerini yapmak üzere görev almaktadır.
 • Radyografi hakkında hem hastaları hem de yakınları tüm konular hakkında bilgilendirmek ile görevlidir.
 • Hasta yakınlarının radyasyon ışınlarından etkilenmemesi için gerekli bilgilendirmeyi yapar ve soruları yanıtlar.
 • Servislerde yapılacak olan röntgen çekimlerinin cihazlarının taşınması hakkında görev dağılımını sağlar.
 • Servis çalışanlarının radyasyondan etkilenmemesi için önemli uyarıları yapmalıdır.
 • İhtiyaç durumlarında servis dışına çıkılması için gerekli bilgilendirmeyi yapmak durumundadır.
 • Röntgen teşhis laboratuvarlarında bulunan tüm cihazların bakım ve temizliğini yapmalıdır.
 • Cihazların kullanım için hazır olmasını da sağlar.
 • Cihaz arızaları ile ilgili gerekli bilgilendirmeleri yapmalıdır.
 • Radyoloji bölümünde çalışan stajyerlere destek olur.
  İHA, SİHA Pilotu Nasıl Olunur? Nerede Eğitim Alınır? Maaşı Ne Kadar?

2020 Radyoloji Teknisyeni Maaşları

Radyoloji teknisyenleri maaşı enflasyon farkları ile beraber belirlenmektedir. Buna göre radyoloji teknisyenlerinin maaşları memur maaşları ile artış göstermektedir. Buna göre maaşlar yüzde 5,49 oranlarında 2020 senesinde artmıştır. 2020 senesinde radyoloji teknisyenleri maaşları ise 4,100 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu tutara radyoloji teknisyenlerin aldığı ek ücret ve ödemeler dahil edilmemektedir. Radyoloji teknisyenlerinin maaşları dışında aldıkları ek ödemeler ise:

 • Eş ve çocuklar için yapılan yardım ve destekler de maaşa eklenmektedir.
 • Nöbet günleri için ücretler eklenmektedir.
 • Radyoloji teknisyenleri döner sermaye ücreti gibi ödemeleri de alır. Bu sayede maaşın tamamı belirlenmektedir.
 • Bu sebeple de özel sektör ve devlet çalışanlarının maaşları farklı olmaktadır.

Radyoloji Teknisyenleri Maaş Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Radyoloji teknisyenleri maaş hesaplama özel sektör ve devlet sektörü için ayrı farklı fiyatlandırma ile yapılmaktadır. Radyoloji teknisyenleri maaşları 4,100 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenmiş olan bu maaş tutarları alınacak ek ödemelere göre de artabilmektedir. Bu ödemeler ve ek ücretler genel olarak maaşın artış sağlamasına destek olmaktadır. Özellikle evli olan radyoloji teknikerleri maaşa ek olarak eş ve çocuk yardımı da almaktadır. Buna göre radyoloji teknisyenleri maaşları ise:

 • Eşi çalışmayan radyoloji teknisyenleri için eş yardım tutarları ise 2020 senesi itibari ile 251,68 TL iken 278,58 TL olmuştur.
 • 6 yaşından küçük çocukları olan kişiler ise çocuk yardım tutarı ise 58,98 TL verilmekteyken, şu an 65,28 TL olarak belirlenmiştir.
 • 6 yaşından büyük olan çocuklar için verilen çocuk yardımı ise geçmiş zamanlarda 29,49 TL iken, 2020 tarihi itibari ile 32,64 TL olarak belirlenmiştir.
 • Eşi çalışmayan ve 5 yaşından küçük olan teknikerler ise eş ve çocuk yardımı açısından toplam olarak 409 TL olarak belirlenmiştir.
  2021 Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvuru

Bundan dolayı da radyoloji teknisyenlerinin aldıkları maaşlar hastaneden hastaneye değişiklik farklılık göstermektedir. Buna yol açan en önemli unsur ise ek ödenek tutarları olmaktadır. Döner sermaye kapsamında ek ödemeler 850 TL olabilmektedir.

Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar?

Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur?

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

ATT Nedir, Nasıl Olunur?

ATT Maaşları Ne Kadar?

Radyoloji Teknisyenleri Maaşları 2020’de Ne Kadar Oldu?

Radyoloji teknisyeni maaşları net maaşa ek olarak verilen ödenekler ile belirlenmektedir. Verilen maaşlar, çalışan kişinin kademesine ve rütbesine göre de değişmektedir. Sağlık çalışanlarına katkı sağlayan yüksek ödenekler arasında bulunan bu ek ödemeler ise maaş artış göstermektedir. Buna göre radyoloji teknikerlerinin aldıkları ek ödenekler arasında yer alan nöbet ücret miktarları saatlik şekilde aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

 • Standart nöbetler için ücret tutarları ise 10,53 TL olarak belirlenmiştir.
 • Dini bayramlarda nöbet ücret tutarları ise 17,19 TL olarak ifade edilmiştir.
 • Diyaliz, ameliyathane, acil servis, 112 acil ve yoğun bakımda olan normal nöbetlerin ücret tutarı ise 2019 senesinde 15,80 TL olarak belirlenmiştir.

Bu detayların dışında radyoloji teknisyenlerinin saatlik olarak aldığı ödenekler ve tutarlar; hastane yoğunluğuna göre değişmektedir. Bunun dışında özellikle personel sayısına göre belirlenmektedir. Nöbet sayılarına göre aylık olarak 400 ve 500 TL maaşa eklenebilmektedir.

Radyoloji Teknisyenleri Özel Hastane Maaşları

Radyoloji teknisyenleri için özel hastane aylıkları hastaneye göre değişmektedir. Hastanenin döner sermayesi ve ücret fiyatlandırmasına göre aylık maaşlar hastaneye göre değişmektedir. Buna yol açan unsur ise sözleşmeli teknisyenlerinin maaşlarının kadrolu olan teknisyenlerine göre 300 TL daha az olarak belirlenmektedir. 2020 senesinde radyoloji teknisyenleri maaşları 3750 ve 4000 TL arasında hastaneden hastaneye göre değişmektedir. Devlet hastanelerine ataması yapılmamış olan radyoloji teknikerleri de özel sektörde görev alabilmektedir. Yurt kapsamında genel olarak personeller 3500 ve 4000 TL arasında maaş almaktadır. Özel hastanelerde çalışan kişiler ise 2500 ve 3000 TL arasında maaş almaktadır.

  2021 Bekçi Polis Olabilir Mi? Sınavı Ne Zaman?

Radyoloji Teknisyenleri için Maaşlar 2020

Radyoloji uzman maaşı verilen hizmet yıllarına göre değişmektedir. Personelin kademeleri ve dereceleri ne kadar artarsa maaşlar da o kadar artmaktadır. Kademeler arttıkça maaşlar da artmaktadır. Buna göre 2020 senesinde maaşlar ise:

 • 10/2 derece ve kademeye sahip olan radyoloji teknisyenleri net olarak 4,050 TL maaş almaktadır.
 • 3 yıllık hizmet süresi olan 9/2 derece ve kademeye sahip olan personeller ise 4,100 TL maaş almaktadır.

Radyoloji Teknisyenleri Maaşlarına Ek Ödemeler

Radyoloji teknisyenleri maaşları kademeye ve deneyime göre artmaktadır. Buna göre

 • 12 yıllık hizmet süresi olan 5/2 derece ve kademeye sahip olan görevliler ise 4,200 TL almaktadır.
 • 18 yıllık hizmet süresi olan 4/2 derece ve kademeli olan uzmanlar ise net olarak 4210 TL maaş almaktadır.

Bunun yanı sıra ek ücretler ve elemanların alacağı maaşları etkileyen en önemli unsur döner sermaye olmaktadır. Döner sermaye maaşları ise hastanenin konumuna göre de değişmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Derya dedi ki:

  Özelde 1750 veriyorlar