Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar | Güncel Anestezi Maaşları

  Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar | Güncel Anestezi Maaşları

  2019 Anestezi teknikeri maaşı ne kadar sorusu, bu mesleği yapmayı düşünen ve hali hazırda yapanları son derece yakından ilgilendiriyor. Anestezi teknikerliği maaşları ile ilgili olarak; yapılan son zamların ardından 2019 anestezi teknikeri maaşı ne kadar oldu? Yeni mezun anestezi teknikeri maaşı ne kadar? Anestezi teknikeri döner sermaye ve nöbet ücretleri ne kadar? Ek ödemelerle birlikte anestezi teknikeri maaş hesaplama nasıl yapılır? Anestezi teknikeri özel hastane maaşları ne kadar? Anestezi teknikeri özelde ne kadar maaş alır? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız yazımızda. Anestezi teknikeri ne kadar maaş alır öğrenmek için yazımızı mutlaka okuyun.

  anestezi teknikeri maaşları

  Anestezi Teknikerliği

  Anestezi teknikerliği, anestezi uzmanı hekime yardımcı olan ve uzman hekimin direktifleri doğrultusunda tıbbi yöntemler uygulayan bir sağlık hizmetleri sınıfıdır. Gelişen teknoloji ve tıp teknikleri ile birlikte ister kamu olsun ister özel sağlık kuruluşlarında geçmiş yıllara nazaran çok daha fazla operasyon yapılmakta. Operasyon sayısındaki bu artış doğal olarak anestezi teknikeri ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Sağlık Bakanlığı her yıl yüzlerce anestezi teknikeri ataması yaparken, özel sektör kuruluşları da çok sayıda yeni istihdam sağlıyor. Anestezi teknikerine duyulan bu ihtiyaç, meslek seçimi yapan gençlerimizin dikkatini anestezi teknikerliği mesleğine çekiyor doğal olarak. Anestezi teknikerliğini gelecek planları arasına alan gençlerimizin aklına doğal olarak anestezi teknikeri ne kadar maaş alıyor sorusu geliyor. İşte merak edenler için anestezi teknikeri maaşı hakkında tüm bilmeniz gerekenler.

  2019 Anestezi Teknikeri Maaşı

  Memur maaşlarına 2019 Ocak itibariyle yüzde 4 oranında zam yapılacağı daha önceden açıklanmıştı. Herkesin bildiği üzere memur maaşlarına zam haricinde enflasyon farkı da ekleniyor.  Türkiye İstatistik Kurumundan yapılan açıklama ile geçtiğimiz yılın ikinci yarısında meydana gelen enflasyon rakamları kamuoyuna duyuruldu. Böylece  2019 Ocak itibariyle memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağı da kesinleşmiş oldu. Enflasyon farkı ile birlikte memur maaşlarına 2019 Ocak ayında yüzde 10,69 oranında zam yapılmış oldu.

  Son zam ile birlikte bekar yeni mezun bir anestezi teknikeri maaşı 3775 TL oldu. Bu maaş tutarı, nöbet ücreti, döner sermaye ücreti, eş ve çocuk yardımı gibi ek ödemeler dahil edilmemiş maaş tutarıdır. Ayrıca memuriyette hizmet yılı arttıkça derece kademe ilerler ve buna paralel olarak da maaş da artar. Yeni mezunu anestezi teknikeri maaşı 3775 TL iken 25 yıllık hizmeti bulunan anestezi teknikeri maaşları 4480 TL’ye kadar yükselir. Bu maaş tutarı döner sermaye, nöbet ücreti, eş ve çocuk yardımı dahil edilmemiş çıplak maaş tutarıdır.

    Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

  Anestezi teknikerliği sağlık hizmetleri sınıfındaki bir memuriyettir. Doktor, hemşire, anestezi teknikeri ve benzeri sağlık hizmetleri sınıfındaki memurlar nöbet ücreti ve döner sermaye ek ödemeleri alırlar. Anestezi teknikerliği nöbet ücreti ne kadar, döner sermaye ne kadar, bu ek ödemelerle anestezi teknikeri ne kadar maaş alır detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda yer alan anestezi teknikeri maaş hesaplama bölümünü okuyabilirsiniz.

  Anestezi Teknikeri Maaş Hesaplama

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi anestezi teknikerleri maaşlarına ek bazı ödemeler alırlar. Bu ödemelerin en temel döner sermaye, nöbet ücreti ve aile yardımıdır. Şimdi sırası ile bu ek ödemelerin tutarları hakkında detayları vererek örnek bir anestezi teknikeri maaş hesaplama yapalım.

  Eş ve Çocuk Yardımı: Bu ek ödeme sadece sağlık çalışanlarını değil tüm devlet memurlarını kapsamaktadır. Yapılan son zamların ardından eş ve çocuk yardımı tutarları şu şekilde gerçekleşti;

  • Çalışmayan eş için eş yardımı; 251,68 TL‘den 278,58 TL’ye yükseldi.
  • 6 yaşından küçük çocuk için çocuk yardımı; 58,98  TL’den 65,28 TL‘ye yükseldi.
  • 6 yaşından büyük çocuk için çocuk yardımı; 29,49 TL’den 32,64 TL‘ye yükseldi.

  Evli, eşi çalışmayan ve 6 yaşından küçük 2 çocuğu bulunan bir memur 409,14 TL eş ve çocuk yardımı alır.

  Nöbet Ücretleri: Sağlık hizmetleri çalışanları tuttukları nöbetler için nöbet ücreti alırlar. Nöbet ücreti saatlik olarak belirlenmekte ve toplam nöbet ücretleri buna göre hesaplanmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre güncel anestezi teknikeri nöbet ücretleri ise şu şekilde;

  • Normal nöbet ücreti 10,53 TL
  • Dini bayram normal nöbet ücreti 17,90 TL
  • Ameliyathane, diyaliz, 112 acil, acil servis, yoğun bakım normal nöbet ücreti 15,80 TL
  • Ameliyathane, diyaliz, 112 acil, acil servis, yoğun bakım dini bayram nöbet ücreti 17,90 TL

  Döner Sermaye: Nöbet ücreti, eş ve çocuk yardımı ödemeleri içim yukarıda da gördüğünüz üzere net rakamlar verdik. Ancak döner sermaye ücreti için net bir rakam söz konusu değil. Anestezi teknikeri döner sermaye tutarı çalışılan hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Büyük şehirlerde hasta trafiği yoğun olan büyük hastanelerde döner sermaye ücreti 850 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Nüfusu nispeten az, hasta trafiği çok yoğun olmayan hastanelerde ise döner sermaye 400 TL civarında gerçekleşiyor.

  Anestezi Teknikeri Özel Hastane Maaşları 2019

  Yazımızın şimdiye kadar olan bölümünde devlette anestezi teknikeri maaşları ne kadar olduğundan bahsettik, şimdi de anestezi teknikeri özelde ne kadar maaş alır hususunda detaya girmeye başlayalım. Bilindiği üzere her yıl çok sayıda gencimiz anestezi teknikeri unvanı ile mezun olarak çalışma hayatına katılıyor. Anestezi teknikerliği mesleğinin ana işvereni devlet. Devlet tarafından her yıl yüzlerce anestezi teknikeri alımı yapılıyor ancak yapılan bu alımlar mezun sayısının çok altında. Anestezi teknikeri atama puanları bu yüzdendir ki bir hayli yüksek seyrediyor. Atanma şansını bulamayan teknikerlerin ikinci seçeneği ise özel sektör yani özel hastaneler.

    Rapor Parası Ne Zaman Yatar | SGK Geçici İş Göremezlik Ödeneği

  Anestezi teknikeri özelde ne kadar maaş alıyor sorusuna verilebilecek tek bir rakam söz konusu değil elbette. İrili ufaklı pek çok özel sektör sağlık kuruluşu çeşitli maaş miktarlarında anestezi teknikeri istihdam ediyor. Ancak yeni mezun anestezi teknikeri için yüksek maaş tutarlarından bahsetmek ne yazık ki pek mümkün değil. Genel itibariyle anestezi teknikeri özel hastane maaşları 2500 TL civarlarında seyrediyor. Meslekte yıllar geçirip tecrübe kazandıkça doğal olarak maaş miktarı da artış gösteriyor. 20 yıl civarı tecrübesi olan bir anestezi teknikeri özel hastanelerde 5000 TL’ye kadar maaş aldığı olabilmekte. Tüm bunlara ek olarak büyük şehirlerde ve özellikle Medical Park ve Acıbadem gibi kurumsallaşmış büyük özel sektör sağlık kuruluşlarında anestezi teknikerliği maaşları nispeten daha iyi olduğuna da belirtmekte fayda var.

  Anestezi Teknikeri Nasıl Olunur?

  Meslek hakkında verdiğimiz bu bilgilerin ardından şimdi de yazımızın asıl konusu olan anestezi teknikeri nasıl olunur konusuna geçiş yapalım. Liseyi bitirip üniversite sınavına giren gençlerimizi hangi bölümü seçecekleri, geleceklerini hangi meslek üzerine inşa edecekleri kaygısı sarıyor. İlerde yapabilecekleri en iyi mesleği seçmek için araştırma yapan gençlerimizin en çok rağbet ettikleri meslek dallarından biri kuşku yok ki anestezi teknikerliği.

  Anestezi teknikeri olmak için üniversitelerin meslek ile ilgili olan 2 yıllık ön lisans bölümlerinde eğitim görmek gerekiyor. Yani anestezi teknikeri olmak için 2 yıl okumak gerekir. Yeri geldiğinde burada bir hususa da açıklık getirelim. Anestezi teknisyenliği ve anestezi teknikerliği sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Anestezi teknisyeni sağlık meslek lisesi mezunu bir sağlık kadrosudur, anestezi teknikerliği ise ön lisans mezuniyeti gerektirir. İki meslek dalının görev ve sorumlulukları aynıdır. Aralarındaki mezuniyet ve diploma seviyesidir.

  Anestezi teknikeri olmak için ilk adım ilgili bir ön lisans programından mezun olmak. Anestezi teknikeri olmak için ikinci aşama ise KPSS sınavına girmek. Sağlık Bakanlığı her yıl çok sayıda anestezi teknikeri alımı yapıyor. KPSS sınavına girdikten sonra bu alımları takip etmek ve başvurmak gerekiyor.

  Anestezi Teknikeri Görevleri Neler?

  Anestezi teknikeri nedir, ne iş yapar hususlarında genel bir tarif verdik. Şimdi de anestezi teknikeri görevleri nelerdir hususuna değinmeye başlayalım. Yukarıda da belirttiğimiz üzere anestezi teknikerinin görevi anestezi uzmanı hekime yardımcı olmak ve direktiflerini yerine getirmektir. Anestezistin direktiflerini yerine getirmek çok genel bir tabir. Bu genel ifadeyi biraz açmak ve anestezi teknikerinin görevleri neler tek tek saymak daha faydalı olacaktır. İşte ilgili yönetmeliklere göre anestezi teknikeri görev tanımı;

  • Anestezi işleminde kullanılacak tüm ekipman ve cihazların kontrolünü yapar, anestezi uygulamasına hazır hale getirir
  • Uygulanmasına karar verilen anestezi yöntemine göre gerekli olan ilaç ve malzemeleri hazırlar
  • Merkezi gaz kaynaklarının bağlantılarının doğruluğunu kontrol eder. Oksijen ve azot protoksit tüplerinin doluluk ve bağlantılarının kontrolünü yapar
  • Anestezi uygulaması ve monitörizasyon için hastayı hazırlar
  • Anestezi uygulamasının güvenli bir şekilde yapılması, sürdürülmesi ve sonlandırmasında anestezi ve reanimasyon (yeniden canlandırma) uzmanına yardım eder
  • Anestezi cihazlarında meydana gelebilecek her türlü arızayı bildirir
  • Anestezi işlemine kullanılacak her türlü malzeme, ilaç ve benzeri ihtiyaçları anestezi ve reanimasyon uzmanına zamanında haber verir
  • Anestezi uygulamasında hastanın anestezi kayıtlarını tutar
  • Anestezi işleminde hastaya ait takip bilgilerini anestezi ve reanimasyon uzmanına bildirir
  • Tıbbi girişim tamamlanıp anestezi sonlandırıldıktan hastanın yoğum bakım ve derlenme odası gibi bölümlere güvenli şekilde nakil ve teslim edilmesine yardımcı olur.
    Süt İzni Süresi - Süt İzni Kaç Saat

  Anestezi Teknikeri Ne Giyer?

  Görev yeri büyük oranda ameliyathaneler olunca anestezi teknikeri ne giyer sorusunun fazla bir alternatifli cevabı olmuyor. Anestezi teknikerleri görev yerlerine uygun olarak genellikle yeşil veya mavi renkli olan ameliyathane üniforması giyerler.

  Anestezi teknikeri ile anestezi teknisyeni arasındaki fark nedir?

  Anestezi teknikeri ve anestezi teknisyeni görev tanımları aynıdır. Yani bu iki meslek dalı aynı görevleri yapmaktadırlar. Anestezi teknisyeni sağlık meslek liselerinin ilgili bölümünden mezun olmuş lise mezunu bir anestezi görevlisidir. Anestezi teknikeri ise üniversitelerin 2 yıllık anestezi bölümlerinden mezun olanların aldığı unvandır. Yani teknisyen lise mezunudur, tekniker yüksekokul mezunudur.

  Anestezi Teknikeri Nerelerde Çalışabilir?

  Anestezi teknikeri nerelerde çalışabilir bu meslek hakkında çok sorulan diğer bir soru. Anestezi teknikeri çalışma yeri ameliyathanelerdir. Anestezi teknikeri ameliyata katılır ve ameliyat bitirilene kadar ayrılmaz. Genel olarak çalışma yeri ameliyat haneler olsa anestezi teknikerleri bazen; reanimasyon odası, yoğum bakım ünitesi ve acil resüsitasyon bölümlerinde de görevlendirilebilirler.

  Meslek seçimi insan hayatının en önemli dönüm noktalarından birdir. Liseyi bitiren gençlerimiz, seçmeyi düşündükleri veya şartların kendilerini yönlendirdiği mesleğin kendilerine nasıl bir gelecek sunacağı konusundaki belirsizlikler ve bilgi eksiklikleri yüzünden sıkıntı yaşıyor. Gençler bundan sonraki hayatları nasıl şekillenecek, ne yöne doğru ilerleyecek, meslek temelli olarak nasıl bir hayata sahip olacaklar büyük bir stres ve baskı altına giriyorlar. Özellikle sağlık sektöründe bir kariyer hedefleyenler; anestezi teknikeri mi radyoloji mianestezi teknikeri mi paramedik mi gibi ikilemlerde kalabiliyorlar. Bu ikilemlerden kurtulmak veya en aza indirmek için yapılması gereken şey ise belli. Söz konusu meslekler hakkında detaylı bilgiye sahip olarak kişinin karakter ve fiziksel yapısına en uygun mesleği seçmeye çalışmak.

  Sağlık sektöründe meslek seçimi noktasında ikilemleri en aza indirme noktasında size yardımcı olabilmesi adına diğer meslek dalları ile ilgili olarak geniş araştırma yazıları daha önce yayımlamıştık. Bu meslek dalları hakkında cevabını merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını verdiğimiz bağlantılarda bulabilir, söz konusu meslekler hakkındaki tüm bilinmesi gerekenlere en güncel bilgiler ile ulaşabilirsiniz.

  Paramedik Maaşları Ne Kadar?

  Paramedik Nedir, Ne İş Yapar?

  Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar?

  Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur?

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Botan arslan dedi ki:

   Bekarım ve atandım ne kadar maaş alırım ve döner sermayede ek olacak mı

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Öncelikle atanmanızın hayırlı olmasını temenni ederiz. Bildiğiniz üzere Ocak ayı itibariyle maaşlara zam söz konusu. Ocak ayı memur zammı yüzde 4 olacak ancak enflasyon farkı henüz kesinleşmiş değil. Ocak ayındaki zammın yüzde 10 civarlarında hatta bir miktar daha üstünde olacağı enflasyon rakamlarına bakınca neredeyse kesin gibi. Ocak zammıyla beraber maaşınız 3500 TL üzeri olur ancak dediğimiz gibi kesin bir rakamdan bahsedebilmek için TÜİK’in enflasyon oranlarını açıklamasını bekliyoruz.