Kredi Başvuru Sayısı Sorgulama

Kredi başvuru sayısı sorgulama, kredi başvurusu yapmadan önce yapmanız gereken işlemdir. Çünkü, bankaların kredi vermeden önce aradığı belirli kriterleri mevcuttur. Bu kriterlerden biri de kredi başvuru sayısıdır. Başvurduğunuz, her banka sizin önceden kaç kredi başvurusu yaptığınızı görebiliyor. Eğer çok sayıda kredi başvurusunda bulunmuşsanız, banka bunu görür ve size kredi çıkarmayabilir. Kredi başvuru sayısı gibi durumlar da sizin kredi notunuzu olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Örnek vermek gerekirse, A, B, C adlı 3 bankaya kredi başvurusunda bulunmuşsanız, bu bankaların ardından D Bankası’na da başvuru da bulunursanız D Bankası sizin önceki yaptığınız başvuruları görebilir. Bu bağlamda ise ortaya kredi başvuru sayısının önem çıkıyor. Bu yüzden de kredi başvurusu yapmadan geçmiş kredi başvurusu sorgulama işlemi büyük önem teşkil ediyor. Aşağıda kredi başvuru sayısı öğrenme yolları açıklanmıştır;

  • Müşteri hizmetleri yoluyla, kaç kez kredi başvurusunda bulunduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bu hususta, arayacağınız müşteri hizmetlerinin hangi bankaya bağlı olduğunun bir önemi yoktur. Her banka size geçmiş kredi başvurularınızın bilgisini verebilir.
  • İnternet şubesi üzerinden kredi başvuru sayınızı öğrenmek için, bir bankada kartınızın olması ve internet şubeniz olması gerekmektedir. Bir bankada internet şubeniz varsa geçmiş kredi başvurularınızı görebilir ve devam eden kredi başvurularınızın da durumunu öğrenebilirsiniz.
  • Findeks ile de kredi başvuru sayınızı görebilir ya da kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun için Findeks’in internet sitesine girip üye olmanız gerekmektedir. Üye olduktan sonra ilk kez sorgulama ücretsizdir. İlk seferden sonraki kredi başvuru sorgulama işlemleri de 5,50 TL + KDV olarak ücretlendirilmektedir. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kurulmuş, aynı zamanda Findeks’in Türkiye’deki 9 büyük bankada iştiraki mevcuttur. Bu sebeple, Findeks, size kredi notu, kredi geçmişiniz ile çok detaylı bilgiler verir.
  • Banka şubelerinden de kredi başvuru sayınızı öğrenebilirsiniz. Hangi bankaya gittiğinizin bir önemi yoktur. Fakat, kredi başvurusu yapacağınız bankaya gidip, bu bankadan kredi başvurusu yapacağınızı ve kredi geçmişinizi öğrenmek istediğinizi belirtmeniz daha iyi olabilir.
  Suriye TC Kimlik No Sorgulama

Makalede Neler Var?

Kredi Başvuru Sayısı Nedir?

Kredi başvuru geçmişi, bankaların kredi verirken kontrol ettiği, küçümsenmeyecek önemli bir husustur. Çünkü, kredi başvuru sayısına göre, kredi notunuz iyi ya da kötü etkilenebilir. Kredi başvurusunu ya da başvurularının da hangi bankadan yapıldığının hiçbir önemi yoktur. Tüm bankalar, ortak kredi ekranından kimin kaç kere, hangi bankaya başvuru yaptığını ya da kredi aldığını, bu krediyi ödeyip ödemediği gibi bilgileri derin bir şekilde görebilir. Esas itibari ile de, siz bankaya kredi için başvurduğunuzda, banka sizin kredi başvuru sayınıza ve diğer kredi için gereken kriterlere bakar. Eğer kredi başvuru sayınız yüksekse, kredi çıkma ihtimali düşebilir.

Kredi Başvuru Sayısı Nasıl Silinir?

Kredi başvuru sayısı silme, müşteri tarafından yapılamaz. Fakat, başvurduktan 6 ay sonra kredi başvurunuz silinir. Bankalar ortak ekran aracılığı ile silinmiş başvuruları göremez. Eğer kredi başvuru sayınız yüksekse ve yüksek olduğu için kredi çıkmamışsa belirli bir müddet beklerseniz, silindikten sonra tekrar başvurabilirsiniz. Eğer kredi başvuru sayınız yüksekse ve bu 6 aylık süreyi bekleyecek durumda değilseniz, kredi notunuz iyiyse, kredi başvuru sayınızın pek bir önemi yoktur.

Kredi Başvuru Sayısı Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi başvuru sayının kredi notuna etkisi yoktur. Kredi başvuru sayısı fazla olan birinin kredi notu düşmez ya da az başvuru yapmış birinin de kredi notu yükselmez. Fakat, bankalar kredi vermeden önce kredi başvuru sayısına bakar. Eğer, kredi notunuz çok yüksek değilse, bankaların kredi verme kararını kredi başvuru sayınız büyük ölçüde etkiler ve kredi alma ihtimaliniz düşer. Kredi notunuz yüksekse ve çok yüksek sayıda kredi başvurunuz varsa, bu durumu kredi almak istediğiniz bankaya açıklayarak, kredi alabilirsiniz. Genel itibari ile bankadan kredi alırken en önemli husus kredi notudur.

Kredi Başvuru Sayısı Öğrenme Ücreti Ne Kadar?

Kredi başvuru sayısı öğrenme raporu, (KKB raporu) ücreti 5.50 TL’dir. Eğer ilk kez kredi geçmişi raporu alacaksanız bu rapordan ücret alınmaz. Fakat, ikinci sefer ve sonrakiler için kredi kayıt bürosu raporu ücreti olan 5.50 TL sizden tahsil edilir.

  İşsizlik Maaşı Alma Şartları

Kredi Başvuru Sayısı Önemli mi?

Kredi başvuru sayısının önemi, bankalar tarafından kredi verilirken büyüktür. Çünkü, müşteri birçok bankaya kredi başvurusunda bulunmuşsa, bu durumdan bankalar tedirgin olabilir. Tedirgin olduğu için de kredi verirken ya da kredi verme kararı alırken ihtiyatlı davranırlar. Kredi başvuru sayısı kredi almanız konusunda etkili olsa da sadece kredi başvuru sayınızın düşük olması sayesinde kredi alamazsınız. Kredi başvuru sayınız ne kadar düşük olursa olsun kredi notunuz yeterli değilse, önceden aldığınız kredileri zamanında ya da hiç ödemediyseniz kredi alma ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Yine aynı şekilde, kredi başvuru sayınız yüksekse ve kredi notunuz da iyiyse, bu durumda yine bankalara açıklamalarda bulunarak kredi alabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Kredi başvurusu sayısı iptal etme kredi başvuru sayınızın azalması için önemlidir. Bu noktada da kredi başvuru sayınız düşmüş ve kredi alma ihtimaliniz de yükselmiş olur. Kredi başvurunuzu, kredi başvurusu yapmış olduğunuz bankaya müracaat ederek iptal edebilirsiniz. Fakat, bankayla irtibata geçip başvurunuzu iptal etseniz de yapmış olduğunuz başvuru kredi sicilinize işlenir. Kredi sicilinizi de her banka, ortak ekrandan görebilir. Tabii ki eğer kredi almışsanız ve hiç kullanmadan iptal ettiyseniz bunu belirli süre içinde bankaya belirtmelisiniz.  Esas itibari ile kredi başvurunuzu iptal etmeniz, kısa süre içinde kredi sicilinizden silinmez. Yaptığınız her başvuru kredi sicilinizde en az 6 ay kalır. Bu bağlamda, kredi başvuru sayınızı düşürmek için kredi başvurularınızı iptal ettiyseniz, bu 6 ay sonra işe yarar.

Kredi Başvuru Sayısı Fazla Olduğu Halde Kredi Alınabilir mi?

Fazla kredi başvuru sayısı ile kredi alma, bazı bankalar tarafından kabul edilebilir. Bu bankalar müşterilerin kredi başvuru sayısının fazla ya da az olmasına bakmadan direkt kredi notuna bakarak kredi başvurusunu onaylayabilir. Kredi başvuru sayısına bakmadığı bilinen bazı bankalar ise; Türkiye Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankası’dır.

  2020 Tarım Kredi Kooperatifi Maaşları Ne Kadar ?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplama işlemi, Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılır. Kredi notunuzu düşürecek ya da arttıracak hususlardan en önemlisi kredinizi zamanında ödemenizdir. Bunların haricinde kredi hesabı yapılırken kullanılan oranlar aşağıdadır;

  • Herhangi bir krediyi zamanında ödeyip ödememe %35,
  • Şu anki paranız ve borçlarınız %35,
  • Yeni krediler %11,
  • Kredi kullanma sıklığı %10,
  • Birtakım unsurlar da kredi notunuzu %9 oranında etkiler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.