Kredi Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir?

Bilgisayar ve internet teknolojileri alanlarında yaşanan baş döndürücü ve hızlı gelişim doğal olarak bankacılık ve finans sektörlerinde de büyük değişimlere sebep oldu. Finans sektörü, kayıt dışı ekonominin azami seviyede kayıt altına alınması, kara paranın önlenmesi, yapılan işlemlerde risk faktörünün en aza indirilmesi gibi başlıca temel gerekçeler ile sürekli gelişen bu teknolojilerden faydalanıyor.

Finans sektöründeki tüm işlemler uzun süredir dijital ortamda gerçekleşiyor. Bankalar artık tüm kar getirici faaliyetlerini son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor, faaliyet risklerini daha sağlıklı şekilde analiz edip karlarını optimize edebiliyorlar.

Bankacılık işlemlerinin dijital ortama taşınmasının ardından maliyetlerini de önemli ölçüde düşüren bankalar, özellikle müşterilere verilen kredilerin risk durumunu ve geri ödemelerdeki risk faktörünü minimize edebilmek için ortak veri havuzları oluşturdular. Bu sistemlerden en bilinen ise Kredi Kayıt Bürosu.

Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), Sektörün önde gelen 9 bankasının katılımı ile 11 Nisan 1995 yılında kuruldu. Veri paylaşımı yaparak ticari faaliyetlerdeki risk faktörünü en aza indirmeyi amaçlayan KKB, Türkiye Bankalar Birliği nezdinde faaliyetlerini devam ettiriyor. Kuruluşun bugün itibariyle bankalar, leasing, sigorta, factoring, tüketici finansmanı sektörlerinde faaliyet gösteren 180 üye şirketi bulunuyor.

Bu sistemin temel çalışma mantığı, müşteriler tarafından yapılan kredi başvurularını tek bir bilgi havuzunda toplayarak, var olan risk faktörlerini en iyi şekilde değerlendirip müşteriye dönüş yapmak. Şahıs veya şirketlerin finansal olarak geçmişini kayıt altına alan bu kuruluş olumlu ya da olumsuz bir müşteri mali portresi çiziyor üyeleri için.

Artık hemen herkesin de bildiği gibi farklı bankalardan, kısa zaman aralıkları ile yapılan mükerrer kredi talepleri bu sistemin oluşturduğu veri havuzu ve müşteri sicili sayesinde bankalar lehine olarak değerlendiriyor.

  Hacizlik Bir Kişinin Kredi Notu Nasıl Yükselir? Sıfırdan Not Yükseltme

Kısa zaman aralıkları ile bankalara yapılan çok sayıdaki kredi başvurusu, üstelik bir de reddedildiyse başvuru yapan için olumsuz bir mali sicil kaydı olmasına neden olmakta. Peki oluşan bu olumsuz mali sicil temizlenebiliyor mu, ne kadar süre sonra sicil kaydı yenilenir. Yazımızda temel olarak cevap vermek istediğimiz soru tam olarak bu.

Kredi Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir

KKB tarafından oluşturulan bu finansal sicil kaydında, Kredi Başvuru Sayısı ne zaman silinir, cevabını pek çok kişinin merak ettiği soruların başında geliyor. Bu sistemde, Kredi başvuru sayısı 6 aylık zaman periyotlarında yenileniyor. ama burada pek çok kişinin gözden kaçırdığı kritik bir nüans söz konusu. 6 aylık zaman zarfı sonrasında silinen bu kredi başvuru sayısı, yapıldıkları dönemde her olumsuz cevapta kişinin kredi notunu düşürüyor. Yani kişinin kredi başvuru sayısı 6 ayda yenilense dahi düşük kredi notu sebebiyle yapacağı yeni başvurunun kabul edilmeme ihtimali hala söz konusu.

Kredi başvuru sayısının silinmesinin ardından yapılacak kredi başvurusunun kabul edilmesi için alınabilecek en temel tedbir, reddedilen başvurulardaki talep edilen tutarın daha altında bir miktar talep etmek. Ayrıca kredi talep edilen bankaların kredi kartı vb. başka ürünlerini de kullanıyorsanız bu zaman zarfında buralara yapacağınız düzenli ödemeler, olumsuz sicilin düzelmesinde büyük rol oynayacaktır.

Kredi başvuru sayınızı nasıl öğreneceğinizi ve neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak için Kredi Başvuru Sayısı Sorulama başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.