KOSGEB Kredi Başvurusu Sorgulama


  KOSGEB Kredi Başvurusu Sorgulama

  2019 KOSGEB kredi başvuru durumunu sorgulama işlemi için KOSGEB’in internet sayfasına girmeniz gerekmektedir. Eğer KOSGEB’in internet sitesinde açıklanan başvuru sonucuna göre, KOSGEB kredisi almaya hak kazandıysanız, 50 bin TL’ye kadar faizsiz bir şekilde kredi alabilirsiniz. Krediyi almak için, anlaşma yapılan bankaya müracaat etmelisiniz. Bankaya müracaat ederken de KOSGEB kredisi kazandığınıza dair bir vesikaya ihtiyacınız vardır. Bunu da internet üzerinden KOSGEB başvurusu sorgulama ekranındaki sonucu çıktı alarak karşılayabilirsiniz. Eğer KOSGEB kredisi kazandığınıza dair bir belge olmadan, bankaya giderseniz kredi alamazsınız.

  KOSGEB Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

  KOSGEB kredisi almak için gerekenler sağlanmadan KOSGEB kredi başvurusu yapmanız mümkün değildir. KOSGEB kredisi başvuru koşulları aşağıda sıralanmıştır;

  • 18 yaşını doldurmuş olanlar,
  • KOSGEB’in eğitim desteğini alanlar veya iş kurmak için danışmanlık uygulamasına kayıtlı olanlar,
  • KOSGEB’in üniversitelerde düzenlediği genç girişimci programlarının birinden mezun olanlar,
  • İŞGEM’e kayıt olduktan sonra 1 sene içinde iş kurmuş olanlar KOSGEB kredisi almasında bir sakınca yoktur.

  KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

  KOSGEB kredi başvurusu yapmak için öncelik olarak yapmanız gereken KOSGEB’e kayıt yapmaktır. KOSGEB kayıt işlemi de KOSGEB internet sayfası üzerinden yapılmaktadır. KOSGEB kredi başvurusu yapmak için KOSGEB’e kayıt olma işlemi hem esnaflar hem de KOBİ’ler için gerekli olan bir işlemdir. KOSGEB’e kayıt olurken protokolü dikkatli bir şekilde okumalı ve protokolde belirtilenleri onayladığınızı belirtmelisiniz. Ardından KOSGEB kredi başvurusu yapabilirsiniz.

    İşsizlik Maaşı Sorgulama

  KOSGEB Kredisi Nedir?

  KOSGEB girişimci kredisi, yeni iş kuracak girişimcilere verilen hibe ve kredi birlikte verilen bir destektir. KOSGEB, girişimcilere destek mahiyetinde faizsiz kredi sunmaktadır. Üstelik bu sunduğu faizsiz kredilerin miktarı da eğer açılacak iş yeri ileri teknoloji sektöründe ise 400 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu manada KOSGEB, iş kurmak için yeterli sermayeyi KOBİ’lere sağlıyor.

  Sermayesiz KOSGEB Desteği Alınabilir mi?

  Sermaye olmadan KOSGEB desteği almak mümkün değildir. KOSGEB destek ve hibelerinden faydalanmak için iş yerinin başvuru yapmadan önce açılmış ve KOSGEB’e iş yeri kaydının yapılmış olması gerekmektedir. Esas itibari ile KOSGEB’den alınan destek ve hibe ile iş yeri açmak mümkün değildir fakat, iş yerini açarken harcadığınız masrafları sonradan KOSGEB’e kayıt olduğunuz zaman almanız mümkündür. KOSGEB ise sermaye olmadan yapılan başvuruları geçersiz olarak kabul ediyor. KOBİ’lerin KOSGEB’den destek ve hibe alırım, iş yerimi açarım büyütürüm şeklinde planları varsa, bunlar yanlıştır.

  KOSGEB Başvurusu Kabul Edildikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

  KOSGEB başvurusu kabul edildikten sonra yapılması gerekenler, öncelikle KOSGEB’in başvurusunu kabul ettiğine dair bir belge almaktır. Bu belge, KOSGEB’in internet sayfasında açıklanan sonucun bir çıktısı olabilir. Ardından, bahsi geçen KOSGEB başvuru sonucu belgesi ile KOSGEB’in belirttiği bankalardan birine gidilmeli ve durum izah edilmelidir. Ardından da KOBİ’nin başvurduğu banka tarafından da kredi talebi bir değerlendirmeye tabi tutulur. Eğer KOBİ’nin kredi talebi banka tarafından olumlu bir şekilde cevaplanırsa KOBİ, KOSGEB Müdürlüğüne yönlendirilir. Son olarak da KOBİ’nin KOSGEB kredisi alması için sağlanması gereken belgeler, ilgili banka şubesine teslim edilir ve KOBİ’ye kredisi verilir.

  KOSGEB Başvurusu için Gereken Belgeler Nelerdir?

  KOSGEB’in veri tabanına kayıt olmak için KOBİ’lerin belirli evrakları temin etmesi ve bu evrakların da meşru olması gerekmektedir. KOSGEB başvurunda istenen belgeler aşağıda sıralanmıştır;

  • KOBİ beyanı
  • KOBİ hakkında bilgi bulunan belgeler
  • Oda Sicil Kayıt Sureti (Faaliyet Belgesi)
  • Ticaret sicili
  • Başvuru yapacak işletmenin imza örnekleri ve imza beyanı KOSGEB başvurunda temin edilmesi gereken belgeler arasındadır.
    Bimer Başvuru Sorgulama

  Kredi Sicili Kötü Olanlar KOSGEB Desteği Alabilir mi?

  KOSGEB’den sıfır faizli kredi almak için gerekenler sadece KOSGEB’in isteklerini yerine getirmek, şartlara uygun olmak, KOBİ olmak yeterli değildir. KOSGEB’den sıfır faizli kredi alırken önemli hususlardan birisi de KOBİ’nin geçmişte aldığı kredileri ya da kredi kartı borçlarını ödeyip, ödememesidir. Kredi notu düşük olduğu halde KOSGEB kredisi alınmayabilir. Çünkü, kredi sicili kötü olan birisine bankalar, her ne kadar KOSGEB kredisi olsa da kredi vermek istemeyebilir. Sicili bozuk olan bir esnafın, KOSGEB sıfır faizli kredi almak için, esnaflara özel verilen sicil affını beklemesi ve sonra başvuru yapması gerekmektedir.

  KOSGEB’in Anlaşmalı Olduğu Bankalar

  KOSGEB tarafından sıfır faizli krediniz onaylanmışsa size bu krediyi KOSGEB vermez. Size bu krediyi KOSGEB’in anlaşma yaptığı bankalardan biri, değerlendirmeye aldıktan sonra onaylanması halinde verir. Eğer kredi sicilinizde kötü bir durum varsa, kredi sicilinizi de etkileyeceği için KOSGEB’in anlaşma yaptığı bankalar size kredi vermez. Bu durumda, KOSGEB’den kredi almak için önemli hususlardan biri de KOBİ’nin kredi notunun derecesidir. Bahsi geçen, KOSGEB’in anlaşmalı bankalar listesi aşağıdadır;

  • Türkiye Vakıflar Bankası
  • Türkiye Halk Bankası A.Ş
  • Akbank
  • Türkiye İş Bankası
  • QNB Finansbank
  • Garanti Bankası, KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalardır. Aynı zamanda KOSGEB sıfır faizli girişimci krediniz onaylandığında, bu bankalardan birine müracaat etmelisiniz. Çünkü, size girişimci kredisini sağlayacak olan bankalar bu bankalardır.

  2019 Yılı KOSGEB Kredileri Nelerdir?

  KOBİ’ler, işletmelerini büyütmek ve geliştirmek amacı ile ya da iş yeri kurup, kendi işinin patronu olabilmesi için alabileceği belirli destek ve hibeler 2019 yılı için kamuoyuna duyurulmuştur. 2019 Yılı KOSGEB’in verdiği destek ve krediler aşağıda sıralanmıştır;

  • Pazarlama için 150 bin TL hibe
  • KOBİ gelişme ve büyüme kredisi
  • Girişimcilere destek
  • Sanayicilere destek
  • İŞGEM desteği gibi teşvik ve kredileri bulunmaktadır.
    Çalışan Anne İçin Bakıcı Parası Alma Şartları

  2018 Yılından Önce Açılan İş Yerleri KOSGEB Destek ve Kredilerinden Faydalanabilir mi?

  KOSGEB’in sunduğu destek ve kredilerden faydalanmak için KOBİ’lerin, 1 yıl ya da daha fazla süredir, faaliyette olmaları gerekmektedir. 2018 Yılından önce kurulan işletmeler KOSGEB kredisi alamaz.

  KOSGEB Kredisi Kaç Kez Alınabilir?

  KOSGEB tekrar kredi alma süresi 3 yıldır. KOSGEB’in sıfır faizli kredisinden faydalanan bir KOBİ, krediyi aldıktan 3 yıl sonra bir başka KOSGEB kredi başvurusunda bulunabilir. Eğer KOBİ, bu 3 yıl içinde aldığı kredi ile işletmesini büyütmüş ve artık KOSGEB şartlarını karşılamıyorsa KOSGEB kredisini tekrar alamaz.

  KOSGEB’den Hayvancılık Kredisi Alınabilir mi?

  KOSGEB hayvan kredisi, hayvan satın alınması için verilmemektedir. Eğer hayvancılık işi yapıyorsanız ya da hayvancılık işinde bir girişimcilik projeniz mevcutsa KOSGEB’e hayvancılık için başvuruda bulunabilirsiniz. KOSGEB’in hayvancılık alanında verdiği destek ve krediler ahır inşası, çiftlik ile ilgili projeler, barınak, tesis vs. gibi şeyler hakkında olabilir. Hayvancılık alanında desteği Türkiye Ziraat Bankası ve Tarım ve Orman Bakanlığı da vermektedir. Hayvancılık işinde bir girişim projesi olanlar ya da halihazırda bulunan hayvancılık işini geliştirmek ve büyütmek isteyenlerin yapması gerekenler KOSGEB’e ve Tarım ve Orman Bakanlığına başvurmaktır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.