Kamu Davası Nedir? Neden Açılır?

Bugün ki makalemizde kamu davası nedir, neden açılır gibi sorulara yanıt verecek ve detaylarını analiz edeceğiz hep birlikte. Türkiye geneline baktığımız zaman özellikle adalet süreci ile alakalı olarak çok bilinmeyenli bir denklem söz konusudur. Kısa bir zaman dilimi içerisinde devlet, yaptığı düzenlemeler ile birlikte yargı süreçleri ile alakalı olarak da birçok farklı alternatifi sizlere sunma yoluna gitti.

Kamu davası terimi birçok kişi tarafından bilinen unsurlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Dolayısı ile insanların çok önemli bir kısmının bu anlamda bilgi sahibi olma amacı içerisinde olduğunu biliyoruz. Şimdi elimizden geldiğince bilgiler sunacak ve merak ettikleriniz ile alakalı olarak da örnekler sunma yoluna gideceğiz.

Kamu Davası Nedir?

Kamu davası, bir bireyin haklarına değil kamu kurumlarına ve kamu kurumlarına bağlı çalışanlara işlenen suçlar akabinde bireyleri değil tüm kamuyu ilgilendirerek değerlendirilen dava türüdür.

Tabi ki bu tanım biraz sıkıntılı ve çok da anlaşılır olmayan bir tanım olarak adından söz ettiriyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Ancak bununla alakalı olarak detayları analiz etmek adına örnekler ile değerlendirme yapmak çok önemlidir. Merak edilen seçenekler ile alakalı olarak sizlere bazı bilgiler sunma yolunda da adımlar atacağız. Soru ve sorunlarınızı yorum alanlarımızdan bizlere sorabilir ve en ince ayrıntısına kadar fikir edinebileceksiniz.

Kamu Davası Nasıl Açılır?

Kamu davası devlet tarafından açılan ve suçun nevi dikkate alınarak sürecin yürütülmesi sağlanan bir dava modeli olarak dikkat çeker. Kamuya karşı işlenen suçlar için herhangi bir şekilde hafifletici ya da mücbir sebep aranmaz. Peki buna nasıl bir örnek verebiliriz? Bir polise karşı hakaret ya da mukavemet ettiğinize dair seçenekleri sizlere sunma yolunda somut adımlar atacağız. Genel olarak örneği şu şekilde sunalım sizlere ve fikir edinme yoluna gidelim.

  Sınavsız SRC Belgesi

KAMU DAVASI AÇILMA ÖRNEĞİ

Bir polis memuru, haber merkezi tarafından anons edilen tüm ihbarlara gitmek zorundadır. Bir sarhoş ve kendisine zarar veren şahıs anonsu üzerine polis olay yerine gider. Şahsı ambulansa bindirmek için sağlık görevlilerine yardım ettiği esnada sarhoş saldırgan, polislere karşı fiziki saldırı yapar ve küfür eder. Polisler bu anlamda şahıstan darp raporu alarak şikayetçi olurlar ve mahkeme süreci başlar.

Buraya kadar her şey olağan şekilde hareket ediyor demek yanlış olmaz sanırım. Sonrasında polislerden özür dileyen suçlu ile alakalı polisler, ilk mahkeme sonunda şikayetlerinden vazgeçebilirler. Ancak bu dakikadan itibaren GÖREV BAŞINDAKİ MEMURA HAKARET VE SALDIRI bir kamu suçudur. Polisler, bu noktada davalarından vazgeçme yoluna gitseler dahi devlet bu dakikadan itibaren işlenen suça karşılık kamu davası açma hakkına sahiptir. Dolayısı ile uçlu, burada işlediği suçtan dolayı her şekilde bir ceza alacaktır. Bu ceza maddi bir ceza olabileceği gibi ayı zamanda hapis cezasına çarptırılma durumu da söz konusu olabilir.

Kamu Davası Ciddi Bir Dava Mı?

Kamu davası devlete karşı işlenen bir suçtur ve bununla birlikte devlet tarafından açılan bir davada kendinizi savunmanız gerekir. Bu ciddi bir suç olarak kendisini gösterir ve her ne olursa olsun bu davaya karşı kendinizi savunmanız da ciddi anlamda zor olacaktır. Öyle ki herhangi bir delil söz konusu ise bundan sıyrılmak ciddi anlamda zor olabilir ve alacağının cezanın ciddiyeti de buna bağlı olarak kendisini gösterir. Yakında bu konu ile alakalı olarak sizleri daha kapsamlı bir şekilde bilgilendirecek ve fikir edinmenize yardım edeceğiz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.