Fakir Aileler İçin Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Maddi durumu iyi olmayan ailelerin alacağı devlet yardımları, kiradan yakacağa hemen her alanda olabilmektedir. Sosyal devlet ilkesi nedeniyle ailesini geçindiremeyecek konumdaki bireyler, hem bireysel hem ailenin tamamını kapsayan desteklerden yararlanabilmektedir.

Standartların altında yaşadıkları tespit edilen kişiler, gerekli belgelerin alınması ve incelenmesinin ardından devlet yardımı alabilmektedir. Bu destekler için kişilerin gelirlerini, mal varlıklarını ve kendilerine bakacak kimsenin olmayacağını belgelemesi gerekmektedir.

Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet yardımlarının alınış biçimi, bağlı bulunulan il veya ilçedeki devlet kurumlarına başvuru şeklinde yapılmaktadır. Yardımlar nakit, yakacak, kıyafet, gıda ya da özel günlere bağlı olarak olabilmektedir. Bu destekler, bayramlarda kıyafet desteği sağlanması şeklinde de olabilmektedir.

Ayrıca ev halkının özelliklerine göre ek  destek ve yardımlar da gelebilmektedir. Bu ek destekler, ailede okuyan çocuk varsa eğitim destekleri, kitap yardımı ya da yurt desteği gibi şekillerde olabilmektedir. Ayrıca ücretsiz kamu destekleri kapsamında kişilere evde bakım hizmetleri de sunulmaktadır.

Devlet Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Devlet yardımları için başvuru merci Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler  Bakanlığı’dır. Buralara bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından destek ve yardımlar organize edilir. Ayrıca yardımların dağıtımı, şartlı desteklerde şartların denetlenmesi, ev ziyaretlerine gidilmesi, verilen desteğin doğru ve akılcı kullanılıp kullanılmaması gibi denetimler de bu kişilerin sorumluluğundadır.

Sosyal yardımlar için kullanılan fon, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu’dur. Bakanlık tarafından sınırları ve miktarı belirlenen fon, her yılın başında güncellenmektedir. Devlet hazinesinden alınan fon sayesinde Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, adaletli  bir dağıtım ile idari sınırları içerisindeki ailelere destek vermeye çalışır.

  2021 VHKİ Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

Bu konuda başvuru yapmanız gereken kurum, ikamet adresinizin bulunduğu ile veya ilçeye bakan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’dür. Sizin bulunduğunuz ikamet bölgesi ile ilgilenmeyen bir Sosyal Yardımlar Müdürlüğü binasına gitmeniz halinde işlemleriniz yapılmaz. Zaman kaybetmemeniz, arada belgelerde sorun yaşamamanız için kendi ikamet bölgeniz içerisinde bulunan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekmektedir.

Kimler Devlet Yardımı Alır?

Devlet yardımı alabilecek kişiler, yardımların verilmesi için belirlenmiş kriterlere sahip olan kişilerdir. Devlet, vatandaşların belirli testlerden geçirilerek ek gelire ya da desteğe ihtiyacı olup olmadığının belirlenmesini sağlamaktadır. Bu şekilde elde edilecek sonuçlara göre vatandaşların hangi desteğe ihtiyacı olduğuna dair bilgiler sorgulanır.

Bu desteklerden maddi durumu yetersiz aileler, çocuklarını okutacak durumda olmayan kimseler, kiralarını ve faturalarını ödeyemeyen kişiler yararlanabilmektedir. Ancak tüm bunların belgelerle ispat edilmesi gerekmektedir.

Devlet Yardımları Nelerdir?

Alınabilecek devlet destekleri, şu şekilde sıralanabilir:

  • Gıda yardımı: Aile içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünden az ise, gıda yardımı verilmektedir. Gıda yardımı, ailelere Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde olmak üzere, yılda iki defa yapılmaktadır. yardım, bir koli erzak şeklinde yapılmakta olup, ailenin ihtiyacı olan ana gıda maddelerini bulundurur. Bu maddeler kuru baklagiller, çay, şeker, yağ, salça gibi uzun süre saklanabilen türden yiyeceklerdir. Gıda destekleri kapsamında taze sebze ve meyve gönderilmemektedir.
  • Barınma Destekleri: Ev ziyaretleri sırasında yetkilinin raporuna göre insani şartlarda oturulamayacak evlerde yaşayan insanlara verilen desteklerdir. Ailenin ihtiyacına kadar 25.000 TL limitte verilen destek, kira yardımından farklıdır. Barınma yardımında oturulan evden ayrılarak yeni eve geçme durumu söz konusu olmaktadır. Ayrıca barınma desteği tek seferde verilerek kişilerin yaşanabilir bir konuta geçmesini hedefler.
  • Sosyal Konut Desteği: TOKİ tarafından yürütülen bir projedir. Durumu olmayan ailelerin TOKİ’den ev sahibi olmasını hedefler. Bu desteklerden yararlanmak için ailenin başka bir evinin olmaması gerekmektedir. ayrıca hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ü kadar olmalıdır. TOKİ tarafından tüm vatandaşlar için yapılan projelerden farklı olarak bu projede öncelikler ile hareket edilir. Bu sayede en çok ihtiyacı olan aile, en hızlı şekilde konuta sahip olur.
  • Yakacak Destekleri: hane içinde kişi başına düşen gelir yine asgari ücretin 1/3’ünden az ise, yakacak desteği sağlanmaktadır. Aile kömür ile ısınıyorsa, aileye her yıl 500 kg olmak üzere kış başında kömür desteği sağlanır. Ancak destek sadece kömürü kapsar. Odun ya da diğer yakacak çeşitleri, bu kapsamda verilmemektedir.
  • Doğum yardımı: Doğum yapan kadınlar için verilecek bu yardımda birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL destek verilecektir. Bu destekten yararlanmak için kişilerin doğum belgesi ile ilgili mercilere başvuru yapması gerekmektedir.
  2020 Giyim, Kömür ve Gıda Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Devlet Yardımı Alınış Aşamaları

Devlet yardımları alma basamakları, öncelikle kaymakamlıklardan başlamaktadır. Maddi durumu iyi olmayan aile, kaymakamlıklara yapacağı başvuru ile maddi desteğe ihtiyaç duyduğunu beyan eder. Sonrasında Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü’ne yapılacak başvuru için belgeler düzenlenir. Belgeler arasında kaymakamlıklardan alınacak fakirlik belgesi, gelir testi talep formu ve nüfus kayıt örneği yer almaktadır.

Tüm belgeler kaymakamlıklardan temin edilebilmektedir. Bu şekilde yapılacak başvurunun ardından, verilecek gelir beyanında gelir miktarı ciddi anlamda düşükse, ev ziyaretlerine gelinmektedir. Ev ziyaretleri ile ailenin günlük yaşamı, evin gelir beyanı ile uygun olup olmadığı gibi detaylar incelenmektedir. Karar, kişilere verilecek tarihte müdürlüklere gidilerek öğrenilir.

Parçalanmış Aileler İçin Devlet Yardımları

Anne, baba ve çocukların bir arada olmadığı durumlarda yardımlar, evin durumuna göre verilmektedir. Boşanma ya da vefat nedeniyle yalnız kalan annelere, aile olarak daha rahat geçinebilmeleri için aylık 275 TL destek verilmektedir. Kendisine bakacak durumu olmayan kadınlar için verilecek bu desteğe ek olarak, evde okuyan çocuklara da kırtasiye destekleri ve yurt yardımı yapılmaktadır.

Ayrıca evin babasının şehit olması durumunda da aileye aylık 275 TL destek sağlanmaktadır. Askerlik nedeniyle yaşanan mağduriyetlerde ailenin ihtiyaçlarına yönelik ek desteklerden yararlanılması sağlanır. Bunun yanında öksüz veya yetim çocuğun varlığı halinde sadece çocuğa harçlık olarak aylık 100 TL verilmektedir.

Engelli Çocuğu Olan Aileler İçin Devlet Yardımları

Ailede engelli çocuk olması durumunda destekler, engelli çocuğun engel türüne ve oranına göre değişir. aylık 261 TL olarak verilen destek ücretine ek evde bakım parası da verilebilmektedir. Engelli bireyin 18 yaş altı olması durumunda rehabilitasyon desteği de verilmektedir. Bununla birlikte kişilerin engel oranı ile uygun olarak ek bakıcı ücreti gibi ücretler de verilmektedir.

  Murat Sakaoğlu Kimdir? Instagram Çekilişleri Güvenilir Mi?

Evde Yaşlı Birey Olması Durumunda Devlet Yardımları

Bakılmakla yükümlü yaşlı kimsenin varlığında devlet yardımları, yaşlı kimseyi de kapsayacak şekilde aileye ulaştırılır. Bu kapsamda aileye, yaşlı kimse için bakım parası, yaşlılık parası gibi ücretler ödenir. Kişinin 65 yaş üzeri olması halinde aylık 130 TL bakım ücreti aileye ödenecektir. Kişinin emekli maaşından ayrı olarak ödenen bu miktar, aileye yaşlı kişiye baktığı için ulaştırılır.

Bunun yanında yaşlı kimsenin yatağa muhtaç olması halinde ek olarak yatakta bakım parası gönderilir. Ayrıca evin annesi ya da babasının yaşlı ya da yatağa muhtaç olması durumunda, evde bakım hizmetleri olarak eve yardımcı gönderilmektedir. Bu devlet desteğinde amaç, kişinin yapamadığı ev işleri için haftanın belli günlerinde ona yardımcı olunmasıdır.

Aile Gelir Belgesi Nedir, Nereden Alınır?

Yetim Maaşı Ne Kadar Yetim Maaşı Alma Şartları

Yetim Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir Neden Kesilir


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.