2020 Genel Sağlık Sigortası (GSS) Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde 2020 Genel Sağlık Sigortası (GSS) yardımı nasıl alınır ve ne kadar gibi sorulara yanıt verme yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde özellikle devletin sunduğu hastane katkılarından faydalanabilmek için genel sağlık sigortası primi yatırılması gerekiyor. Sigortalı işlerde çalışan bireylerde bu otomotik olarak yatırılır. Ancak fakirlik sınırının altında ki ailelerde ise GSS yatırılmadığı için hastanede fazla fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Devlet, bu anlamda sizlere genel sağlık sigortası prim yardımı sağlıyor. Genel sağlık sigortası (GSS) yardımı nedir? Genel sağlık sigortası (GSS) prim yardımı başvuru şartları nelerdir? Genel sağlık sigortası (GSS) prim yardımı başvurusu nasıl yapılır? Genel sağlık sigortası (GSS) prim yardımı başvurusu nereye yapılır? Genel sağlık sigortası (GSS) prim yardımı ne kadar? Bu ve bunun gibi merak ettiğiniz soruları sizlere soracağız.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Nedir?

Genel Sağlık Sigortası (GSS), bireylerin devlet hastanelerinde ücretsiz şekilde muayene olabilmek ve indirimli ilaç alabilmek için devlete ödedikleri prim ödemesidir.

Sigortalı işlerde çalışan bireylerin böyle bir ödemeye dair herhangi bir ihtiyacı yoktur. Ancak işsiz olan ve fakirlik sınırının altında olan aileler için durum bu şekilde değildir. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kapsamında zaman içerisinde alınan yeni kararlar ile bu anlamda da destekler sunulmaya başlandı. Öyle ki artık fakir vatandaşlar hastane muayene hakkından yoksun kalmasın diye devlet, belli başlı şartları da dikkate alarak insanların bu primini kendine ödüyor ve GSS yapıyor.

  Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır, Nasıl Başvuru Yapılır? 2020

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Yardımı Başvuru Şartları 2020

Türkiye genelinde zaman içerisinde devlet, birçok farklı konuda vatandaşlara mümkün mertebe kolaylıklar sağlama yoluna gitti. Nitekim fakirlik sınırının altında ki şahıslar için de yine yardım seçeneği ön plana çıktı. Bu anlamda devletin sizlere sunduğu yardımlar ile alakalı olarak mümkün mertebe detaylı şekilde bilgiler sunacağız. Genel sağlık sigortası prim yardımı almak için başvuru şartları 2020 yılında aşağıdaki gibidir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Hane gelirinin asgari geçim sınırının 3’te 1’inin altında olması ve bunun belgelenmesi,
  • Kamu haklarından herhangi bir nedenle mahrum bırakılmamış olmak,
  • Aile içerisinde herhangi bir bireyin GSS priminin yatmıyor olması,
  • Devletten farklı bir yardım almanız bu konuda engel değildir,

Bu şartları karşılıyor iseniz herhangi bir sorun olmaksızın yardımlardan faydalanma şansına sahipsiniz. Türkiye genelinde özellikle bu yardım hakkında çok fazla kimsenin bilgisi olmadığından dolayı sitemiz içerisinde de elimizden geldiğince bilgi sunuyoruz.

GSS Prim Yardımı

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Yardımı Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

GSS için prim yardımı almak istiyor iseniz şayet Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kapsamında ki müdürlüklere başvuru yapabilirsiniz. GSS prim yardımı başvurusu için gerekli belgeler olarak da aşağıdaki belgeleri toplamanız gerekiyor;

  • Başvuru yapacak olan kişinin TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı,
  • Hane gelirini ya da kişi gelirini gösterir belge,
  • Kişinin en son sigorta giriş tarihini içeren belge,
  • Müdürlükler bünyesinde dolduracak olduğunuz GSS prim yardımı dilekçe formu,

Bu anlamda sorunsuz bir şekilde başvuru yapmanız için yeterlidir. Bundan sonraki süreçte ise başvurunuz 30 günlük zaman dilimi içerisinde değerlendirilir. Değerlendirmenin ardından ise başvuru sonucunuz SMS yol ile sizlere bildirilir ve yardımdan faydalanmaya başlarsınız. Bu belgeleri topladıktan sonra Bakanlık birimi bulamaz iseniz bulunduğunuz ilçeye bağlı kaymakamlıklarca da başvuru yapma şansın sahip olursunuz.

  TC Kimlik No İle SRC Belgesi Sorgulama - PTT SRC Belgesi Sorgulama

2020 Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Tutarı Ne Kadar?

2020 yılına girdiğimiz an itibari ile birçok hizmetin tutarına zam geldiği gibi bu ücret değişikliği GSS prim tutarlarında da kendisini gösterdi. Hal böyle olunca birçok kişi bu konuda bilgi sahibi değil ve bu anlamda da sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Çalışmayan bireyler, maddi olarak GSS yardımından faydalanmak istiyorlar ise aylık olarak 1059 TL olarak belirlenmiştir. Ancak vatandaşlarımız, bireysel olarak GSS ödemesi yapmak istediklerinde 88 TL gibi bir ödeme yapacaklar. 2019 yılında bu tutar son olarak 76 TL olacak şekilde kendisini gösteriyor.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Yardımı 2020 Tutarı Ne Kadar?

Bu yardımdan faydalanacağınız zaman devlet sizlere bu noktada bireysel olarak bakar. Hal böyle olunca da bireysel tutarı sizin için yatırarak sağlık hizmetlerinden sigortalı gibi faydalanmanız sağlanır. Devlet, bu yardımı sunacağı vatandaşları için 88 TL olacak şekilde aylık ödeme yapar ve bu yardımdan sorunsuz şekilde faydalanmasını sağlar.

Bu yardım tutarı sizlere nakit olarak verilmez. Devlet, kendi hazinesinden direkt olarak sizin adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na ödeme yapar. Dolayısı ile sizler durumunuzu e-devlet üzerinden dahi sorgulayabilir ve muayene imkanlarından sorunsuz şekilde faydalanırsınız.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.