2020 E-Devlet TC No İle Doğum Rapor Parası Sorgulama

E-devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ile doğum rapor parası sorgulaması yapılabildiği gibi rapor ile ilgili süreç de sorgulanabilmektedir. Doğum rapor parasını sadece çalışan ve doğum yapan kadınlar alabilmektedir. Ayrıca SSK kurumu üzerinden sigortalı olmaları gereklidir. Ev hanımı olan ve eşi SSK üzerinden sigortalı olan kadınların doğum rapor parası için başvuruda bulunabilmeleri mümkün değildir. Her çocuk için doğum parası alınabilmektedir. Ancak tek sefer alınan bir paradır.

Kadınların doğum iznine ayrıldıkları süreyi kapsamaktadır. Doğum tarihinden önceki üç aylık süreç içerisinde alınan maaş miktarı üzerinden hesaplaması yapılmaktadır. Doğum parasının hesaba aktarılma süresi maksimum 2 haftayı bulabilmektedir. Ama ortalama 1 hafta içerisinde tamamlanan bir süreçtir.

E-Devlet T.C. No İle Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet’ten T.C. no ile doğum yardımı başvuru sorgulaması için yapılması gerekenler şunlardır:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gereklidir.
 • Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan giriş yap butonuna tıklanmalıdır.
 • E-devlet sistemine giriş yapma ekranı açılmaktadır. Bu ekrandan e-devlet şifresi ile, mobil imza ile, elektronik imza ile, T.C. kimlik kartı ile veya bağlı bulunulan banka ile giriş yapılabilmektedir. E-devlet şifresi ile giriş yapma seçeneği seçildiğinde, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi istenmektedir. E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden ücreti karşılığında alınabilmektedir.
 • C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler sekmesine tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfadan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başlığı seçilmelidir.
 • Bu kurum aracılığı ile yapılabilecek işlemler içerisinden Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama başlığı seçilmelidir.
 • Açılan sayfadan doğum yardımı için yapılan başvurunun sonucunun ne olduğu, değerlendirme sürecinin hangi aşamasında olunduğu veya yardımın alındığı tarih gibi bilgiler görülebilmektedir.
  Reçete Kodu Sorgulama

E-Devlet T.C. No İle Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet’ten T.C. no kullanarak doğum parası sorgulaması yapmak için izlenmesi gereken adımlar şöyledir:

 • E-devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
 • Ardından ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan arama kısmına 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme yazılmalıdır. Alternatif olarak e-hizmetler listesine girilerek, Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altındaki 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme de seçilebilmektedir.
 • Ardından açılan sayfadan çalışan annelerin doğum parası olarak ne kadar aldığı ile ilgili detaylar görülebilmektedir.

Doğum Rapor Parası Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Doğum rapor parası şartları aşağıdadır:

 • Doğum için alınan raporun başlangıç tarihinde hala çalışıyor olarak gözükülmesi gereklidir. Rapor başlangıç tarihinden önce işten çıkartılan kadınların doğum rapor parası başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Doğumun gerçekleştiği tarihten 1 yıl öncesine kadar en az 90 gün ödenmiş prim gününün olması gereklidir.
 • Doğum izni süresi içerisinde para karşılığı herhangi bir işte çalışanlar doğum rapor parası alamamaktadır.
 • Doğum parası almak için gösterilecek olan raporda belirtilen izin tarihlerinde iş yerinde çalışmaya devam etmiyor olunması gereklidir.
 • Hamilelik dönemi içerisinde düşük yapmış olan kadınlar doğum parası alamazlar. Ancak sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağına almış olan veya ölü doğum yapmış olan kadınlar doğum rapor parası alabilmektedirler. Ortada gerçekleşmiş bir doğumun olması şartı aranmaktadır.

Doğum Rapor Parası İçin Başvuru Yapılabilecek Kurumlar Nelerdir?

Doğum rapor parası başvuru kurumları aşağıda sıralanmıştır:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri üzerinden başvuruda bulunularak alınabilmektedir.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın resmi web sitesi olan https://www.ailevecalisma.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Bu vakıflar ilçelerin kaymakamlıklarına bağlıdırlar.

Doğum Rapor Parası Nasıl Alınır?

Doğum rapor parası almak için hastanede doğum yapılması durumunda herhangi bir başvuruya gerek kalmamaktadır. Doğum kayıtları otomatik olarak hastane tarafından sisteme düşürüldüğü için doğum parası için de gerekli bilgilendirme yapılmış olmaktadır. Annenin hastane kayıtlarında bulunan hesap numarasına paranın aktarılması, SGK ile sağlık kuruluşu arasında gerçekleşen bir işlemdir. Bu durumda annenin iş yerine başvurarak gerekli raporu onaylatması gereklidir.

  2020 Yeşil Kart Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İş yeri de Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi üzerinden raporu görüntüleyerek onaylamaktadır. E-rapor sistemine erişim sağlayamayan bir iş yerinde çalışılması durumunda ise; hastanenin verdiği raporun iş yerine elden teslim edilmesi gereklidir. Ancak doğumun hastanede yapılmamış olması durumunda takip edilecek adımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Doğum rapor parası için başvuruda bulunulabilecek kuruluşlardan herhangi bir tanesine; ebeveynlerim kimlik belgesi, çocuğun kimlik belgesi, doğum raporu ve doğum parası başvuru formu ile gidilmesi gereklidir.
 • Başvuru işlemleri ilgili kurumda gerçekleştirilmektedir.
 • Değerlendirme süreci sonrasında başvurunun onaylanması halinde doğum parası aileye aktarılmaktadır.

Doğum Rapor Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum rapor parası hesaplaması şöyle yapılmaktadır:

 • 2019 yılında asgari ücret üzerinden doğum rapor parası hesaplaması yapılsın. Asgari brüt ücret 2.558 TL olmaktadır.
 • 3 aylık brüt ücretin hesaplanması gereklidir ve 7.674 TL olarak bulunmaktadır.
 • 3 aylık günlük brüt ücret hesaplanmalıdır. Bunun için 7.674 TL’nin 90’a bölünmesi gereklidir. 85.26 TL bulunmaktadır.
 • Bir gün için verilen doğum parası, günlük brüt ücretin üçte ikisidir. Yani 85.26 TL’nin üçte ikisi olan 56.84 TL’dir.
 • Doğum rapor parası doğum izni süresince verilmektedir ve doğum izni doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak kullanılabilmektedir. 16 hafta 112 gün olarak hesaplanmaktadır. Buna göre 56.84 TL 112 ile çarpıldığında 6.366,08 TL bulunmaktadır.
 • İkiz çocuk sahibi olanlar için doğum rapor parası hesaplaması farklı olmaktadır. Normalde 16 hafta olan doğum izni, ikiz çocuk sahibi olanlarda 20 hafta olmaktadır. Dolayısı ile asgari ücret ile çalışan bir kadın, ikiz çocuk doğurduğunda; 140 günlük izin için toplamda 7.957,60 TL para almaktadır.

Çalışan Bir Annenin Alabileceği Diğer Doğum Destekleri Nelerdir?

Çalışan annelere verilen doğum destekleri şunlardır:

 • İlk çocuğunu doğuranlara 300 TL doğum yardımı yapılmaktadır.
 • İkinci çocuk doğduğunda 400 TL yardım verilmektedir.
 • Üçüncü çocuğunu doğuranlara verilen yardım tutarı 600 TL olmaktadır.
 • Süt parası veya emzirme ödeneği adı altında 149 TL ödenmektedir.
  Evde Fason İşçilere Sigorta Zorunluluğu Var Mı?

Doğum Rapor Parası Nereye Yatar?

Doğum rapor parasının yatırılması için herhangi bir banka hesabı tanımlamak mümkündür. Ancak banka hesabının tanımlı olmaması durumunda, direkt ikametgah adresine en yakın PTT şubesine para aktarılmaktadır. Bu para doğum yapan kadının adına yatırılmaktadır. Dolayısı ile kimlik belgesi ile beraber annenin gidip PTT şubesinden alabileceği bir yardımdır.

Doğum Rapor Parası Haciz Edilebilir Mi?

Doğum rapor parasının haczi mümkün değildir. Doğum rapor paraları vergi kesintisi yapılmadan verilen paralardır ve kesintiye uğramadığı gibi ailelerin elinden alınabilecek bir para da değildir. Aile borçlu dahi olsa, hacze konu olan bir durumu da olsa; doğum rapor parası haciz edilmemektedir.

Doğum Raporu Parası İçin Babalar Başvuru Yapabilir Mi?

Babaların doğum parası başvurusu kabul edilmektedir. Ancak doğum rapor parası annenin adına yatırıldığı için PTT şubelerinden babalar alamamaktadır.

Çalışan Anne İçin Bakıcı Parası Alma Şartları

Doğum Borçlanması Emekliliği Öne Çeker Mi?

Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama

Süt Parası

Doğum Yardımı


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. semra dedi ki:

  hocam merhabalar 37+1 çalışamz raporu aldım hem hastane hem işyeri bu raporu işlediğini beyan etmekte benim bu raporun işlenip işlenmediğini nereden sorgulayabilirim e devlet kapısında bununla ilgili herhangi bir şey göremedim.

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   İş verene danışarak SGK süreci hakkında bilgi alabilirsiniz. Ya da yazımızdan destek alabilirsiniz.

 2. blank İbrahim dedi ki:

  Merhaba eşim 10 Eylül de Doğum yapıcak Doğum sonrası çalışmak istemiyor Doğuma kadar çalışıp Doğum iznine ayrılıp 4 ay maaş alıp ondan sonra çıkmak istiyor doğumdan sonra istifa etmeyi düşünüyor işveren de tazminat vermeyiz ama seninle anlaşmalı çıkartim işsizlik naaşı alırsın teklifi yapmış Doğumdan sonra bizim tazminatımızı alıp çıkabiliyormuyuz ve bu durumda işveren bize iyilikmi yapıyor yoksa hakmı yiyor öğrenmek istiyorum eşim 3 yıl 2 aylık bir çalışan bu arada cevap verirseniz çok sevinirim

 3. blank İbrahim dedi ki:

  Merhaba eşim şuan hamile Eylül 10 12 arası Doğum yapıcak 4 ay ücretli iZin e çıkıcak ücretli izin bittilten sonra ise çalışmak istemiyor çıkmak istiyor Doğum tazminatı alabiliyormuyuz işveren eşime 3yıldır burdasın eğer çalışmak istemiyorsan doğumdan sonra seni çıktı gösterim işsizlik maaşı alırsın demiş Burda işveren bize iyilik mi yapıyor kötülük mü bilemedim Doğum sonrası bizim tazminat veyatta işverenden alabilecek bi hakkımız birşeyimiz var mı ?

 4. blank Şule dedi ki:

  Merhaba 16.11.2018 tarihinde doğum yaptım doğum öncesi rapor ücretin yattı fakat doğumdan sonraki rapor ücretim eksik yatmış raporum 16.01.2019da bitecek. Rapor bitiminde kalan ücretimi alabilirmiyim?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Eksik yatmaktan kastınız tam olarak nedir? Ne kadar eksik yattığını düşünüyorsunuz, daha net bilgiler vermeniz gerekir.

 5. blank Miracars dedi ki:

  Merhaba benim analık ödemesi e devlette görünüyor ama durum olarak bilgi yok diyor. Şahıs ödemeleri kısmında ise işlem devam ediyor diye yazıyor. Bu ne anlama geliyor acaba ve ne zaman ödeme bankaya gider

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. SGK şahıs ödemeleri her ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılmakta.

 6. blank serkan dedi ki:

  Merhabalar biz hastaneden aldığımız raporu isyerimize teslim ettik is yerimiz girişi sağladı peki bizim sgk ya gitmemiz gerekiyormu? Yoksa yatmasini bekliyelim rapor tarihi 06.07.2018 ve biz 04.08.2018 deyiz ne zaman yatar bi mudahale etmemiz gerekiyormu bide raporun bitiş tarihi kac gündür yapmıyorda teşekkürler

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. İşyeriniz gerekli bildirimleri yaptıysa sizin bir şey yapmanız gerekmiyor. Alo 170’i arayarak başvurunun durumu hakkında bilgi alabilir, e devlet üzerinden paranızın yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

 7. blank saime kala dedi ki:

  slmlar. 22.06 2018de dogum yaptim 149 lira sut parasi ve 831 lora bipara yatirildi dogum rapor parami toplu vermiyolar bana ve devlettin yapmis oldugu bi yardim varmis 5000 kusur falan onu nsl alabilirim ve beni aydinlatrsaniz sevinirim haklarim neler rapor parasiyla devletin vermis oldugu yardim arasindaki farki bilmek istiyorum

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. doğum yapan her kadına doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre 300, 400 veya 600 TL doğum yardımı ödenir. Süt parasını hali hazırda almışsınız. Bunun haricinde anne sigortalı çalışansa analık geçici iş göremezlik ödeneği yani doğum rapor parası alabilirsiniz. Doğum rapor parasının ne kadar olacağı brüt maaşa göre hesaplanmaktadır.

 8. blank nazlı yakın dedi ki:

  merhaba ben 05.03.2018de ısten ayrıldım ,27.06.2018de işe basladım ekım sonu gıbı dogumum gerceklesecek
  rapor parası almaya hakkım var mı birde aylık alma imkanımız yok mu ?

  1. blank admin dedi ki:

   Doğum iznine ayrılıncaya kadar çalışmaya devam ederseniz rapor parası almanıza engel bir durum yok. Rapor parası aylık olarak değil, rapor süresine göre ödenir.

 9. blank Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben 9.4.2018_14.5.2018 tarihleri arasında çalışabilir raporu aldim hastane bize bu raporun bitiş tarihinden sonra çalışamaz raporu almaya gerek yok eher doğum gerçekleşirse hastanenin size vermiş olduğu raporla çalışamaz olduğumu onaylatmis olursunuz dedi bu ne kadar doğru ve bu rapor parası denilen ücreti ben en kısa ne zaman da alabilirim doğuma yaklaşık 2 hafta var ve yine hastanenin söylemiş olduğu 16 hafta dolduktan ve ise başladıktan sonra alabilirim yönünde oldu eğer bu sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım. Doğum izni gebeliğin 32. haftasında başlar. Şayet doktor onay verirse gebeliğin 37. haftasına kadar çalışmak mümkün olur. Siz ilgili sağlık kurumunda doğum raporu alarak işyerinize vermekle yükümlüsünüz. paranın ne zaman yatacağı ise işveren ve SGK ile alakalı. raporunuzu işverene ilettikten sonra işyeriniz raporu SGK’ya bildirir. SGK gerekli işlemleri yapar ve ücretinizi yatırır.

 10. blank SEVDA POLAT dedi ki:

  Merhaba hamileliğimin 32. haftasında (24.04.2018) doktor raporuyla doğum iznine cıktım.Doğum raporumu iş yerime ilettim.Ancak öğrenmek istediğim konu şu; rapor parasını alabılmek için SGK il veya ilçe müdürlüğüne nezaman basvuru yapmam gerekıyor?Doğum gercekleştıkten sonra mı basvuracagım yoksa dogumdan önce mi basvuruluyor?Doktorum doguma kadar olan süre için raporumu yazdı.Birde Sanırım basvuru sırasnda raporun aslını SGK’ya vermem gerekıyomus ama ben raporun aslını iş yerıme teslım ettım onu gerı almam mı gerekıyor?

 11. blank aslı dedi ki:

  lutfen cevaplayin

 12. blank aslı dedi ki:

  Merhaba ben 2 şubat 2018de dogum yaptim 16 aralik 2017de dogum iznine ayrildim 32 haftalik iken dogum yaptiktan 1 hafta sonra 8haftalik dogum ucretim yatti 6 nisanda dogum sonrası iznim bitti ama kalan para hala yatmadi nezaman yatar bununla ilgili bir tarih varmi

  1. blank admin dedi ki:

   SGK ödemeleri her ayın 8’ile 14’ü arasında yapılmaktadır. Ancak normal şartlarda doğum rapor parası tek seferde defaten öndemiş olması gerekiyor. Konu hakkında ALO 170’i arayarak bilgi talep edebilirsiniz.

 13. blank Sinem dedi ki:

  Merhaba, ben devlet universitesinde arastirma gorevlisi olarak calisiyorum. 2016da oglum dogdugunda 200 tl cocuk yardimi diye bi para almistim sgk ya basvuru yaparak baskada para almadim. sut parasi dediginiz ucreti almak icin kendi calistigim kuruma dilekcemi yazmam gerekiyor. Ve bu rapor parasini bende alabiliyomuyum. 16 haftalik dogum iznindeyken maasim her ay duzenli yatti

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Sinem Hanım. Kamu görevlisi olduğunuz için rapor parası alamazsınız çünkü raporlu geçirdiğiniz sürede maaşınızı almaya devam ettiniz. Özel sektörde işverenler doğum raporu alan personeline maaş ödemez. Doğum yapan çalışanların maddi yönden mağdur olmaması için devlet raporlu geçirilen süreler için çalışanın bir nevi maaşını öder. 2016 yılında doğan çocuğunuz ilk çocuk ise 300 TL doğum yardımı almanız gerekirdi siz 200 TL aldığınızı söylemişsiniz. Yanlış hatırlıyor olabilir veya gerçekten eksik almış olabilirsiniz. Bu yüzden doğum yardımı evraklarınızı yeniden gözden geçirin. Emzirme ödeneği için ise kendi kurumunuzun ilgili birimine başvuru yapmalısınız.

 14. blank Nagihan dedi ki:

  Merhaba ben Doğum öncesi raporumu aldım 13 ekimde Doğum yaptım,doğum iznim yarın yani 10 Ocak 2018 tarihinde sona eriyor doğum sonu raporumu doktorum verdi ama SGK anlaşması olmadığı için SGK geçerli olamayacağını söyledi,şimdi ben hamile hamile 8 ay çalıştım ödenek çıkamayacağını söyledi sgkdaki memur git bir devlet hastanesinden manuel olarak yazdırt geçerli olur dedi doğum doktorlarına gittim ve manuel rapor yazılmıyor yok diyorlar kim doğru söylüyor 170i aradım SGK müdürlüğüne gidin diyor,sgkdakiler hastane yazmak zorunda diyor,hastane başhekimiyle konuştum yazarsam bana ceza gelir SGK’dan diyor ben ortada kaldım ne yapabilirim başına böyle bir şey gelen Yok mu hastaneye yetişemeyip evde doğum yapanlar ne yapıyor şuan için doğum yapmış görünmüyorum

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Nagihan Hanım. Başhekimin söylediği gibi geriye dönük olarak rapor veremez, bu durum cezaya tabi. Yaşadığınız bu durumda hatalı olarak görünen kişi doktorunuz. Sizi anlaşması olmadığı yönünde uyarmalıydı. Bir hastasını kaybetmemek ve kazanacağı paradan olmamak için siz uyarmadığını düşündürtüyor. Hastaneler kanuna aykırı şekilde geriye dönük rapor vermeye yanaşmayacaklardır ancak SGK’dan yazılı bir belge almadıkları sürece. Durumunuz ne yazık ki çözümsüz görünüyor ancak bu durumda lehinize bir gelişme olacaksa bile sadece SGK İl Müdürlüğü ile olabilir.