Doğum Rapor Parası Sorgulama E Devlet | TC No İle Sorgulama


  Doğum Rapor Parası Sorgulama E Devlet | TC No İle Sorgulama

  2019 Doğum Rapor Parası Sorgulama, başvuru yapan annelerin doğum parasının yatıp yatmadığını öğrenmek için mutlaka yapmaları gereken önemli bir işlem.  Bu yazımızı okuyarak adım adım doğum rapor parası sorgulama nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Ayrıca resmi adı analık geçici iş göremezlik ödeneği olan bu ödeme ile ilgili olarak; doğum rapor parası ne kadar? Doğum rapor parası hesaplama nasıl yapılır? Doğum rapor parası ne zaman yatar? Doğum rapor parası nereye yatar? Gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

  doğum rapor parası sorgulama

  Analık Geçici İş Göremezlik Ödeneği

  Ülkemizde her geçen yıl, çalışma hayatındaki kadın istihdam oranı sürekli olarak artış gösteriyor. Kadınlar artık iş dünyasının hemen her alanında boy gösteriyor. Kadınların işgücüne katılımı ülke ekonomisinin gelişimine pozitif yönde katkı sağladığı bir gerçek. Ancak kadınlar doğum sebebi ile iş hayatından uzunca bir süre mecburen ayrılmak zorunda kalıyor. Bu uzun ayrılık dönemi hem işverenler hem de çalışan kadınlar açısından başta ekonomik olmak üzere bazı sıkıntılara sebep oluyor. Hem işveren hem de çalışan kadınların karşı karşıya kaldığı bu ekonomik sıkıntıları ortadan kaldırmak için devlet SGK aracılığı ile doğum rapor parası ödemesi yapıyor. Resmi adı analık geçici iş göremezlik ödeneği olan bu ödeme kadın çalışanlar için tanınmış olan en önemli sosyal hakların başında yer alıyor.

  Yeni çocuk sahibi olanlara devletin verdiği maddi destek sadece doğum rapor parası değil elbette. Anneler ayrıca doğum yardımı ve süt parası ödeneklerinden de faydalanabilir. Doğum yardımı ve süt parası hakkında geniş kapsamlı bilgi edinmek ve nasıl alınır öğrenmek için aşağıda bağlantısı bulunan yazılarımızı okuyabilirsiniz.

  2019 Doğum Rapor Parası Ne Kadar?

  Doğum rapor parasının yatıp yatmadığını öğrenmek istene anneler en fazla ne kadar doğum rapor parası alırım sorusunun cevabını merak ediyordur hiç kuşkusuz. İlk olarak doğum rapor parası ne kadar olduğu konusuna açıklık getirelim. Doğum rapor parası ne kadar olacağı çalışan annenin maaşına göre belirlenmektedir. Yani bu ödeneğin tutarı kişiden kişiye değiştiği için doğum rapor parası hesaplama bireysel olarak yapılması gerekmektedir. Şimdi anlaşılır olması adına örnek bir doğum rapor parası hesaplama işlemi yapalım. örnekte verdiğimiz rakamlara kendi maaş tutarlarınızı koyarak ne kadar doğum rapor parası alırım hesabını kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz.

  Örnek Doğum Rapor Parası Hesaplama

    İşten Çıkan Doğum Parası Alır Mı? İşten Çıkarılan Kadın Doğum Parası Alabilir Mi?

  Doğum rapor parası nasıl hesaplanır göstermek için asgari ücret maaşını baz alalım. 2019 yılı için brüt asgari ücret 2558 TL olarak açıklandı.

  1. Doğum rapor parası hesaplanırken doğum iznine ayrılmadan önceki son 3 ayın brüt maaş tutarları toplanır. Yani 2558 + 2558 + 2558 = 7674 TL
  2. 7674 TL olan 3 aylık brüt maaş tutarı 90’a bölünerek günlük maaş tutarı belirlenir. Yani 7674 / 3 = 85,26 TL
  3. Günlük brüt maaşı olan 85,26 TL’nin üçte ikisi yani 56,84 TL bir günlük doğum rapor parası tutarıdır.
  4. Bildiğiniz üzere tekil gebeliklerde doğum izni 112 gün, çoklu gebeliklerde 126 gündür. Bu durumda 112 gün doğum izni kullanan asgari ücretli bir anne bir anne yaklaşık olarak 6366 TL doğum rapor parası alır.
  5. Raporun ilk 2 gününde ve hastanede yatarak geçirilen günlerde günlük brüt maaş tutarının üçte ikisi değil yarısı hesaplanır. Doğum yapan anneler doğal olarak birkaç günü hastanede geçirebilirler. hastanede geçirilen günler doğum rapor parasını bir miktar düşürür. Ancak bu çok cüzi bir rakam olacağı için hesaplamamızda bunu dikkate almadık.

  Doğum Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

  Çalışan annelerin konu hakkında merak ettiği bir diğer husus ise doğum rapor parası ne zaman yatar konusu. Analık geçici iş göremezlik ödeneği SGK şahıs ödemeleri kapsamında yapılan bir ödeme şeklidir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yaptığı ödemelerde bir standardizasyon sağlamak için bir dizi düzenlemeye gitti son yıllarda. Yapılan çalışmalar neticesinde SGK şahıs ödemeleri her ayın 8’i ile 14’ü arasında gerçekleştirilmeye başlandı. Yani doğum rapor parası ayın 8’i ile 14’ü arasında hak sahiplerine ödenmektedir.

  Bu konuda dikkat edilmesi gereken iki husus söz konusu. Birincisi; doğum rapor parası hemen başvuruyu takip eden ayda değil, başvurunun onaylanmasını takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında yatırılır. Yani siz raporu işyerinize geç iletir, işyeriniz raporu SGK’ya geç bildirirse doğum rapor parasını almanız o kadar gecikir. Bu yüzden raporunuzu işyerinize zamanında teslim etmeyi, işyerinizin muhasebe bölümünün de zamanında SGK’ya raporunuzu bildirdiğinin takibini iyi yapmalısınız.

  Konu hakkındaki ikinci önemli husus ise doğum raporunun doğumdan önce ve sonra olarak 2 kez alınıyor olması. Yani sizin işyerinize, işyerinizin de SGK’ya doğum raporu iletmesi 2 kez tekrarlanması gereken bir işlem. Böyle olunca da doğum rapor parası da doğumdan önceki kısım ve doğumdan sonraki kısım olarak 2 kez ödenir. Doğum öncesinde doğum rapor param eksik yattı şeklinde endişelenmenize gerek yok. Doğum rapor paraızın kalanı dpoğum sonrasında adınıza yatırılacaktır.

  Doğum Rapor Parası Nereden Çekilir?

  Yazımızın bu bölümüne kadar doğum rapor pası nasıl hesaplanır, doğum rapor parasının yatıp yatmadığını nasıl öğrenirim gibi önemli soruların ayrıntılı cevaplarını verdik. Peki doğum parası nereye yatar? Annelerin cevabını merak ettiği bir diğer önemli soru da bu. Şimdi de bu konuya açıklık getirmeye başlayalım. Doğum rapor parasının her ayın 8’i ile 14’ü arasında yatırıldığını daha önceden belirtmiştik. Doğum rapor parası hak sahiplerine 2 şekilde ödenmektedir. SGK doğum rapor parasını PTT üzerinden öder. Yani Nüfus cüzdanınızla veya yeni çipli kimlik kartınızla herhangi bir PTT şubesine giderek paranızı çekebilirsiniz.

    Çeyiz Parası Sorgulama E Devlet

  İkinci yöntem ise çok daha pratik. SGK ödeme sistemlerinin zamana ayak uydurması adına bir dizi yeni proje hayata geçirdi son yıllarda. Buy alanda yapılan en önemli yenilik ise SGK şahıs ödemelerin kişinin banka hesabına yapılması geliyor. Ziraat Bankası ile imzalanan MOSİP protokolü ile e devlet üzerinden banka hesabı tanımlama işlemi yaparsanız paranız tanımladığınız bu hesaba yatırılıyor. Böylece paranızı çekmek için PTT şubelerine gitme zahmetinden kurtulmuş oluyorsunuz. Sadece Ziraat Bankası değil anlaşmalı bankalardan herhangi birinde hesabınız varsa E devlet banka hesabı tanımlama işlemi yapabilir, sadece doğum rapor parası değil tüm SGK ödemelerinizin tanımladığınız banka hesabına yapılmasını sağlayabilirsiniz. E Devlet Banka hesabı Tanımlama işlemi nasıl yapılır öğrenmek için aşağıda bağlantısı bulunan makalemizi okuyabilir ve banka hesabı tanımlama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

  2019 Doğum Rapor Parası Sorgulama

  Analık geçici iş göremezlik ödeneği SGK şahıs ödemeleri kapsamında yapılan bir ödeme şeklidir. SGK Şahıs Ödeme Durumları Görüntüleme işlemi e devlet üzerinden yapılabilmektedir. Yani doğum rapor parası sorgulama yapmak için öncelikle e devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şayet e devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında e devlet şifresi edinebilirsiniz.

  Doğum Rapor Parası Sorgulama Yapmak İçin BURAYA Tıklayın

  1. Yukarıda bulunan bağlantıya tıkladığınızda ilk olarak kimlik doğrulama ekranına girmeniz gerekir. Açılan sayfanın alt bölümünde yer alan Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın.
  2. Ekranınıza açılan sayfada sırası ile ilgili kutucuklara TC Kimlik No ve e devlet şifresini girin ve Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın.
  3. İlk iki adımı eksiksiz bir şekilde tamamladığınızda ekranınıza SGK Şahıs Ödeme Durumları Görüntüleme sayfası açılacaktır. Üstte başlangıç tarihi, altta bitiş tarihi yazan iki kutucuk göreceksiniz. başlangıç tarihi kısmına doğum izninizin başladığı tarihten bir gün öncesinin tarihini girin. Bitiş tarihi yazan sekmeye ise doğum raporunuzun bitiş tarihini girin. Ardından en altta yer alan sorgula sekmesine tıklayın. Bu işlemleri eksiksiz olarak tamamladığınızda doğum rapor parası başvurunuzun durumu nedir, kabul olmuş mu, ödemeniz onaylanmış mı, paranız yatmış mı gibi detayları bulabilirsiniz.  Ancak unutmayın ki doğum raporu doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak üzere 2 kez alınıyor. Yani her iki rapor için ayrı ayrı doğum rapor parası sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir.

  Doğum İzni Ne Kadar?

  Doğum yapacak bir kadın doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 hafta doğum raporu alabiliyor. Şayet gebelik ikiz, üçüz gibi çoklu ise doğum öncesi izin 10 hafta olabiliyor. Yani doğum yapacak bir kadın 16 hafta (112 gün), şayet çoklu gebelik söz konusu ise 18 hafta (126) gün doğum raporu olabiliyor.

    Süt Parası Almak İçin Gereken Şartlar

  Doktor raporu aldığı takdirde hamile bir kadın doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilmektedir. Şayet doğuma 3 hafta kalana kadar çalışmaya devam ederseniz, doğum öncesi kullanmadığınız 5 haftalık doğum raporunu doğum sonrası raporuna ekleyebiliyorsunuz. Bu durumda doğum öncesinde 3 hafta doğum sonrasında 13 hafta doğum raporu kullanmanız mümkün oluyor. Şayet erken doğum söz konusu olmuş ise her hangi bir hak kaybı söz konusu değil. Erken doğum sebebi ile doğum öncesinde kullanamadığınız rapor süresi doğum sonrasına ekleniyor.

  Doğum Rapor Parası Alma Şartları

  Doğum raporu ve doğum rapor parası alabilmek için devlet bir dizi şart öne sürmüştür. Bu şartlar ise şu şekildedir:

  • Doğum gerçekleşmeden önceki 1 yıllık süre içerisinde en az 90 gün sigorta primi ödemesinin olması
  • Doğum öncesi izne ayrılma ve doğum esnasında sigortalılık durumumun devam ediyor olması
  • Kanunla belirtilen izin süreleri dahilinde iş yerinde çalışılmıyor olması
  • Doğumun gerçekleşmiş olması

  Doğum Rapor Parasını Kimler Alabilir

  Doğum Rapor Parası alabilmek için Sosyal Güvenlik Sistemi bünyesinde sigorta priminizin ödeniyor olması gerekiyor. Herhangi bir istisna söz konusu olmadan SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı bünyesinde prim ödemelerinizin devam ediyor olması doğum rapor parası almaya hak sahibi olduğunuz anlamına geliyor. Buradaki tek farklılık arz eden durum Emekli Sandığı üyeleri ile alakalı. Emekli Sandığı üyeleri SSK ve Bağ-Kur’lulardan farklı olarak doğum rapor parası için çalıştıkları kuruma başvuru yapmaları gerekiyor.

  Doğum Rapor Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Günümüzde artık pek çok hastane E-rapor sistemini kullanmakta. Dolayısıyla aldığınız rapor otomatik olarak SGK sistemine işlenmektedir. Şayet raporu aldığınız hastane e-rapor sistemi kullanıyorsa aldığınız raporu çalıştığınız iş yerine götürmelisiniz. İş yerinizde bu rapor ilgili birim tarafından manuel olarak SGK sistemine işlenmelidir. Raporun manuel olarak sisteme işlenmesinin ardından alacağınız üst yazı ile bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik İl veya İlçe Müdürlüklerine teslim etmeniz gerekiyor.

  Çalışan Anne İçin Bakıcı Parası Alma Şartları

  Doğum Borçlanması Emekliliği Öne Çeker Mi?

  Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama

  Süt Parası

  Doğum Yardımı

  Sorularınızı Bize Yazın

  Doğum Rapor Parası Sorgulama başta olmak üzere, doğum rapor parası ne zaman yatar, doğum rapor parası ne kadar, doğum rapor parası nereye yatar, doğum rapor parası şartları nelerdir gibi konu ile ilgili olarak tüm önemli hususları tüm detayları ile izah ettik. Doğum rapor parası sorgulama veya farklı bir konu hakkında bir sorunuz olması halinde yorumlar kısmından bize yazın. Tecrübeli ve yetkin yazarlarımızı tüm sorularınızı en doğru bilgiler ışığında kısa süre içerisinde cevaplayacaklardır.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
  1. semra dedi ki:

   hocam merhabalar 37+1 çalışamz raporu aldım hem hastane hem işyeri bu raporu işlediğini beyan etmekte benim bu raporun işlenip işlenmediğini nereden sorgulayabilirim e devlet kapısında bununla ilgili herhangi bir şey göremedim.

   1. erkan akkus dedi ki:

    İş verene danışarak SGK süreci hakkında bilgi alabilirsiniz. Ya da yazımızdan destek alabilirsiniz.

  2. İbrahim dedi ki:

   Merhaba eşim 10 Eylül de Doğum yapıcak Doğum sonrası çalışmak istemiyor Doğuma kadar çalışıp Doğum iznine ayrılıp 4 ay maaş alıp ondan sonra çıkmak istiyor doğumdan sonra istifa etmeyi düşünüyor işveren de tazminat vermeyiz ama seninle anlaşmalı çıkartim işsizlik naaşı alırsın teklifi yapmış Doğumdan sonra bizim tazminatımızı alıp çıkabiliyormuyuz ve bu durumda işveren bize iyilikmi yapıyor yoksa hakmı yiyor öğrenmek istiyorum eşim 3 yıl 2 aylık bir çalışan bu arada cevap verirseniz çok sevinirim

  3. İbrahim dedi ki:

   Merhaba eşim şuan hamile Eylül 10 12 arası Doğum yapıcak 4 ay ücretli iZin e çıkıcak ücretli izin bittilten sonra ise çalışmak istemiyor çıkmak istiyor Doğum tazminatı alabiliyormuyuz işveren eşime 3yıldır burdasın eğer çalışmak istemiyorsan doğumdan sonra seni çıktı gösterim işsizlik maaşı alırsın demiş Burda işveren bize iyilik mi yapıyor kötülük mü bilemedim Doğum sonrası bizim tazminat veyatta işverenden alabilecek bi hakkımız birşeyimiz var mı ?

  4. Şule dedi ki:

   Merhaba 16.11.2018 tarihinde doğum yaptım doğum öncesi rapor ücretin yattı fakat doğumdan sonraki rapor ücretim eksik yatmış raporum 16.01.2019da bitecek. Rapor bitiminde kalan ücretimi alabilirmiyim?

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Eksik yatmaktan kastınız tam olarak nedir? Ne kadar eksik yattığını düşünüyorsunuz, daha net bilgiler vermeniz gerekir.

  5. Miracars dedi ki:

   Merhaba benim analık ödemesi e devlette görünüyor ama durum olarak bilgi yok diyor. Şahıs ödemeleri kısmında ise işlem devam ediyor diye yazıyor. Bu ne anlama geliyor acaba ve ne zaman ödeme bankaya gider

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. SGK şahıs ödemeleri her ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılmakta.

  6. serkan dedi ki:

   Merhabalar biz hastaneden aldığımız raporu isyerimize teslim ettik is yerimiz girişi sağladı peki bizim sgk ya gitmemiz gerekiyormu? Yoksa yatmasini bekliyelim rapor tarihi 06.07.2018 ve biz 04.08.2018 deyiz ne zaman yatar bi mudahale etmemiz gerekiyormu bide raporun bitiş tarihi kac gündür yapmıyorda teşekkürler

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. İşyeriniz gerekli bildirimleri yaptıysa sizin bir şey yapmanız gerekmiyor. Alo 170’i arayarak başvurunun durumu hakkında bilgi alabilir, e devlet üzerinden paranızın yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

  7. saime kala dedi ki:

   slmlar. 22.06 2018de dogum yaptim 149 lira sut parasi ve 831 lora bipara yatirildi dogum rapor parami toplu vermiyolar bana ve devlettin yapmis oldugu bi yardim varmis 5000 kusur falan onu nsl alabilirim ve beni aydinlatrsaniz sevinirim haklarim neler rapor parasiyla devletin vermis oldugu yardim arasindaki farki bilmek istiyorum

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. doğum yapan her kadına doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre 300, 400 veya 600 TL doğum yardımı ödenir. Süt parasını hali hazırda almışsınız. Bunun haricinde anne sigortalı çalışansa analık geçici iş göremezlik ödeneği yani doğum rapor parası alabilirsiniz. Doğum rapor parasının ne kadar olacağı brüt maaşa göre hesaplanmaktadır.

  8. nazlı yakın dedi ki:

   merhaba ben 05.03.2018de ısten ayrıldım ,27.06.2018de işe basladım ekım sonu gıbı dogumum gerceklesecek
   rapor parası almaya hakkım var mı birde aylık alma imkanımız yok mu ?

   1. admin dedi ki:

    Doğum iznine ayrılıncaya kadar çalışmaya devam ederseniz rapor parası almanıza engel bir durum yok. Rapor parası aylık olarak değil, rapor süresine göre ödenir.

  9. Ayşe dedi ki:

   Merhaba ben 9.4.2018_14.5.2018 tarihleri arasında çalışabilir raporu aldim hastane bize bu raporun bitiş tarihinden sonra çalışamaz raporu almaya gerek yok eher doğum gerçekleşirse hastanenin size vermiş olduğu raporla çalışamaz olduğumu onaylatmis olursunuz dedi bu ne kadar doğru ve bu rapor parası denilen ücreti ben en kısa ne zaman da alabilirim doğuma yaklaşık 2 hafta var ve yine hastanenin söylemiş olduğu 16 hafta dolduktan ve ise başladıktan sonra alabilirim yönünde oldu eğer bu sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim

   1. admin dedi ki:

    Merhaba Ayşe Hanım. Doğum izni gebeliğin 32. haftasında başlar. Şayet doktor onay verirse gebeliğin 37. haftasına kadar çalışmak mümkün olur. Siz ilgili sağlık kurumunda doğum raporu alarak işyerinize vermekle yükümlüsünüz. paranın ne zaman yatacağı ise işveren ve SGK ile alakalı. raporunuzu işverene ilettikten sonra işyeriniz raporu SGK’ya bildirir. SGK gerekli işlemleri yapar ve ücretinizi yatırır.

  10. SEVDA POLAT dedi ki:

   Merhaba hamileliğimin 32. haftasında (24.04.2018) doktor raporuyla doğum iznine cıktım.Doğum raporumu iş yerime ilettim.Ancak öğrenmek istediğim konu şu; rapor parasını alabılmek için SGK il veya ilçe müdürlüğüne nezaman basvuru yapmam gerekıyor?Doğum gercekleştıkten sonra mı basvuracagım yoksa dogumdan önce mi basvuruluyor?Doktorum doguma kadar olan süre için raporumu yazdı.Birde Sanırım basvuru sırasnda raporun aslını SGK’ya vermem gerekıyomus ama ben raporun aslını iş yerıme teslım ettım onu gerı almam mı gerekıyor?

  11. aslı dedi ki:

   lutfen cevaplayin

  12. aslı dedi ki:

   Merhaba ben 2 şubat 2018de dogum yaptim 16 aralik 2017de dogum iznine ayrildim 32 haftalik iken dogum yaptiktan 1 hafta sonra 8haftalik dogum ucretim yatti 6 nisanda dogum sonrası iznim bitti ama kalan para hala yatmadi nezaman yatar bununla ilgili bir tarih varmi

   1. admin dedi ki:

    SGK ödemeleri her ayın 8’ile 14’ü arasında yapılmaktadır. Ancak normal şartlarda doğum rapor parası tek seferde defaten öndemiş olması gerekiyor. Konu hakkında ALO 170’i arayarak bilgi talep edebilirsiniz.

  13. Sinem dedi ki:

   Merhaba, ben devlet universitesinde arastirma gorevlisi olarak calisiyorum. 2016da oglum dogdugunda 200 tl cocuk yardimi diye bi para almistim sgk ya basvuru yaparak baskada para almadim. sut parasi dediginiz ucreti almak icin kendi calistigim kuruma dilekcemi yazmam gerekiyor. Ve bu rapor parasini bende alabiliyomuyum. 16 haftalik dogum iznindeyken maasim her ay duzenli yatti

   1. admin dedi ki:

    Merhaba Sinem Hanım. Kamu görevlisi olduğunuz için rapor parası alamazsınız çünkü raporlu geçirdiğiniz sürede maaşınızı almaya devam ettiniz. Özel sektörde işverenler doğum raporu alan personeline maaş ödemez. Doğum yapan çalışanların maddi yönden mağdur olmaması için devlet raporlu geçirilen süreler için çalışanın bir nevi maaşını öder. 2016 yılında doğan çocuğunuz ilk çocuk ise 300 TL doğum yardımı almanız gerekirdi siz 200 TL aldığınızı söylemişsiniz. Yanlış hatırlıyor olabilir veya gerçekten eksik almış olabilirsiniz. Bu yüzden doğum yardımı evraklarınızı yeniden gözden geçirin. Emzirme ödeneği için ise kendi kurumunuzun ilgili birimine başvuru yapmalısınız.

  14. Nagihan dedi ki:

   Merhaba ben Doğum öncesi raporumu aldım 13 ekimde Doğum yaptım,doğum iznim yarın yani 10 Ocak 2018 tarihinde sona eriyor doğum sonu raporumu doktorum verdi ama SGK anlaşması olmadığı için SGK geçerli olamayacağını söyledi,şimdi ben hamile hamile 8 ay çalıştım ödenek çıkamayacağını söyledi sgkdaki memur git bir devlet hastanesinden manuel olarak yazdırt geçerli olur dedi doğum doktorlarına gittim ve manuel rapor yazılmıyor yok diyorlar kim doğru söylüyor 170i aradım SGK müdürlüğüne gidin diyor,sgkdakiler hastane yazmak zorunda diyor,hastane başhekimiyle konuştum yazarsam bana ceza gelir SGK’dan diyor ben ortada kaldım ne yapabilirim başına böyle bir şey gelen Yok mu hastaneye yetişemeyip evde doğum yapanlar ne yapıyor şuan için doğum yapmış görünmüyorum

   1. admin dedi ki:

    Merhaba Nagihan Hanım. Başhekimin söylediği gibi geriye dönük olarak rapor veremez, bu durum cezaya tabi. Yaşadığınız bu durumda hatalı olarak görünen kişi doktorunuz. Sizi anlaşması olmadığı yönünde uyarmalıydı. Bir hastasını kaybetmemek ve kazanacağı paradan olmamak için siz uyarmadığını düşündürtüyor. Hastaneler kanuna aykırı şekilde geriye dönük rapor vermeye yanaşmayacaklardır ancak SGK’dan yazılı bir belge almadıkları sürece. Durumunuz ne yazık ki çözümsüz görünüyor ancak bu durumda lehinize bir gelişme olacaksa bile sadece SGK İl Müdürlüğü ile olabilir.