2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli raporunu yenileme her engelli raporu olan vatandaş için gerekli değildir. Vatandaşın engel durumu uygulanan ilaç tedavisi, cerrahi tedavi, cerrahi tedavi ya da rehabilitasyon uygulamaları ile azalmaya meyilli bir sağlık sorunuysa, raporu veren heyet raporun belirli bir süre sonra tekrarlanmasını talep edebilir. Bu durumda vatandaşın aldığı sağlık raporunda, raporun ne zaman yenilenmesi gerektiğine dair bilgi verecektir. Ancak bireyin engel durumunun sürekli olması halinde ya da artması durumlarında vatandaşlara süresiz engelli raporu verilmektedir. Bunun dışında engel durumunun artması halinde, bireyin aldığı engelli maaşının artması için tekrar sağlık raporu almak için başvurulabilir.

Sürekli Engelli Raporu İptal Olur mu?

Sürekli engelli raporunun iptal olması vatandaşın çalışmaya başlaması ya da sağlık durumunun düzelmesi ile meydana gelmektedir. Sürekli engelli raporu alan vatandaşlar, devletten her ay belirli miktarda engelli maaşı almaktadır. Ancak engelli vatandaş aldığı maaşa rağmen farklı bir kurumda işe başlamışsa ve maaş alıyorsa, engelli maaşı geri dönüşsüz şekilde kesilmektedir. Bunun yanı sıra şayet engelli vatandaşın sağlık durumu iyileşmişse ve iş güç kayıp oranı azalmışsa engelli raporu iptal edilebilir. Ancak sürekli engelli raporu iyileşmeyen hastalara verildiği için bu ihtimal oldukça düşüktür.

Engelli Maaşı Nereden Sorgulanır?

Engelli maaşı sorgulama işlemleri hem telefon ile hem de elektronik ortam üzerinden yapılabilmektedir. Emeklilik maaşını sorgulamak için izleyebileceğiniz adımlar ise:

 • Online olarak engelli maaşı sorgulamak isteyen vatandaşların E-devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir. E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.
 • E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında E-devlet şifresi satın alabilmektedir.
 • E-devlet şifresine giriş yaptıktan sonra sayfanın üst tarafından bulunan arama kısmına ‘’Engelli Maaşı’’ yazdıktan sonra enter’a basmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra çıkan sayfa üzerinden engelli maaşınızı sorgulayabilir ve maaşın ne zaman yatacağını öğrenebilirsiniz.
  2022 Engelli Maaşı - Özürlü Maaşı Ne Kadar 2020

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli maaşı almak için vatandaşların belirlenmiş olan koşulları karşılaması gerekmektedir. Engelli maaşları aşağıdaki kriterleri karşılayan vatandaşlara bağlanmaktadır. Buna göre:

 • Engelli maaşı 18 yaşından büyük olan kişilere ve engellilik oranları yüzde 70’in üzerinde olan kişilere her ay, geri ödemesiz şekilde ödenmektedir.
 • Şayet vatandaşın engellilik oranı yüzde 40 ve yüzde 69 arasında ise bu kişiler de engelli maaşı almaktadır.
 • 18 yaşından küçük olan kişiler için engelli maaşları ebeveynlere verilmektedir.
 • 2022 sayılı olan kanuna göre engelli maaşı almak için engelli olan vatandaşın evinde kişi başına düşen toplam gelirin asgari ücretin üçte birine denk gelmesi gerekmektedir.
 • Yüzde 70 ve üzerinde engelli olan vatandaşlara 2019 senesinde aylık 720 TL maaş verilmektedir.
 • Evde bakım aylığı için 1305 TL maddi destek sağlanmaktadır.

Engelli Raporu Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli raporu için belgeler hastalığa ve engel durumuna göre değişmektedir. Tüm engelli vatandaşlardan ortak şekilde talep edilen belgeler ise:

 • Engelli raporu için başvuru dilekçesinin temin edilmesi gerekmektedir. Bu dilekçe internetten online olarak alınabilir. Fakat internet üzerinden engelli raporu alamayan vatandaşlar, engelli raporu için dilekçeyi hastaneden alabilir.
 • Engelli vatandaşın nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 5 adet vesikalık fotoğraf talep edilmektedir.
 • Bu belgelerin düzenlenmesinden sonra heyet, heyet rapor muayene belgesi hazırlamaktadır. Bu belge de engelli raporu alınacak olan hastaneden temin edilmelidir.

 Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler

Engelli Raporu Sorgulama İşlemi

Engelli Maaşı Alma Şartları, Kimlere Verilir Nasıl Alınır?

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli Maaşları Ayın Kaçında Yapılır?

Engelli maaşının ödenmesi vatandaşların doğum tarihlerine göre yapılmaktadır. Engelli maaşları 3 ayda bir ödenmektedir. Ödemeler PTT şubelerine ya da Ziraat Bankası’na ödenmektedir. Buna göre engelli maaşları:

 • Eğer vatandaşın doğum tarihinin son sayısı 0 ve 5 ise bu vatandaşlar ödemelerini 3 ayda bir ayın 5. Gününde almaktadır.
 • Doğum tarihinin son rakamı 1 ve 6 olan vatandaşlara her dönemin 6. Günü engelli maaşı ödemesi yapılmaktadır.
 • Doğum tarihinin son rakamları 2 ve 7 arasında olan vatandaşlara ayın 7. Gününde engelli maaşı ödenmektedir.
 • Doğum tarihinin son rakamı 3 ve 8 arasında olan vatandaşlara ayın 8. Gününde engelli ödemeleri yapılmaktadır.
 • Doğum tarihinin son rakamları 4 ve 9 arasında olan vatandaşlara ise ayın 9. Gününde engelli maaş ödemeleri yapılmaktadır.
  2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli Maaşı Kimlere Verilir?

Engelli maaşı almak için gerekenler yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Engelli olan ve iş güç kaybı yaşayan vatandaşlar tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık raporu almalıdır. Bu sağlık raporunda en az yüzde 40 oranında engel durumunun olması gerekmektedir. Engelli maaşı alabilecek kişiler ise:

 • Engelli maaşı, kanun kapsamında bakmakla yükümlü olduğu kimsesi olmayan vatandaşlara ödenmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen herhangi bir maaş ya da yardım almıyor olmak gerekmektedir.
 • Vatandaşların nafaka almıyor olması gerekmektedir.
 • Mahkeme kararı sonucunda direkt bir mevzuat gereği bağlanmamış herhangi bir geliri olmayan vatandaşlara engelli maaşı ödemesi yapılmaktadır.

Engelli Raporu Ne Kadar Sürede Çıkmaktadır?

Engelli raporu alma süresi hastanenin yoğunluğu ile doğru orantılı olmaktadır. Engelli raporunu alma süresi başvurulan dönem ve hastanenin konumu ile doğru orantılıdır. Raporun ne zaman çıkacağına dair en önemli nokta, hastanenin bulunduğu bölgedir. Genellikle küçük kentlerdeki hastaneler, daha hızlı sürede heyet raporu çıkarmaktadır. Fakat büyük şehirlerde hastaneler daha yoğundur. Bundan dolayı da heyetin toplanması daha uzun sürebilir. Büyük şehirlerde engelli raporu alma süresi 2 aya kadar uzayabilmektedir. Engelli raporunun daha hızlı çıkabilmesi için:

 • Engelli vatandaşın raporu daha hızlı sürede alması için büyük şehirlerden ziyade daha küçük şehirlerdeki hastanelere başvurması gerekmektedir.
 • Tatil ya da yaz dönemleri gibi şehrin daha az kalabalık olduğu dönemlerde hastaneye engelli raporu almak için başvuru yapılabilir.
 • Hastane heyetinin yoğunluğu hakkında, hastaneyi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Engelli Maaşı Ne Kadar 2020?

Engelli maaşı 2020 senesinde enflasyon oranlarına göre senede 2 defa zamlanmaktadır. Engelli maaşının ne kadar yatacağına kişinin engel oranına göre karar verilmektedir. Bunun dışında engelli vatandaşlar, engel durumlarına göre 3 ay ya da 3 sene arasında engelli maaşı alabilmektedir. Maaşlar ise engel yüzdesine göre hesaplanmaktadır. 2019 senesinde engelli vatandaşların alabileceği maaşlar ise:

 • Vatandaşın engeli %70 ve üzerinde ise 2020 senesinde aylık olarak 1.4750 TL engelli maaş ödemesi almaktadır.
 • Vatandaşın engeli %40 ve %70 arasında ise 2020 senesinde 980 TL engelli maaş ödemesi almaktadır.
  Engelli Maaşı

Engelli ücretlerinin dışında aynı zamanda Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kapsamında ki yardımlardan da faydalandırılır. Kömür, elektrik yardımı gibi birçok yardım engelli vatandaşların faydalanabileceği yardımlar arasındadır.

Yapılan engelli maaş ödemeleri PTT ve Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Bu maaşlar her ay ödenmektedir. Engelli vatandaşlar alacakları maaş oranlarını E-devlet üzerinden kontrol edebilir. Fakat engelli maaşı alabilmek için vatandaşın engelli maaşından farklı biri gelirinin olmaması gerekmektedir. Vatandaşın nafaka almaması ya da muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Engelli maaşı almak için vatandaşların Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne bizzat başvuru yapması gerekmektedir.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Başvuru

Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

 Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 116 YORUM
 1. zehni koç dedi ki:

  mrb ötv için babam adına aldığım yüzde 99 sağlık kurulu raporuna 1 yıl süreli demişler vasi tayinide isteniyor malum pandemi dolayısıylada süreç yavaş ilerliyor yorumunuzu istiyorum

 2. Seyhmus elik dedi ki:

  Merhabalar benim raporumun 24.08 2019 tarhinde bitiyor. Yani 37 gun sonra. Bazi kayynaklardan son 30 gun kala yenileyebilirsin diye bilgi aldim ancak 37 gum öncesinden basvurabilirmiyiz ? ( acil cevap verilirse sevinirim tesekkurler )

 3. Derya deniz dedi ki:

  Surekli raporum var yuzde 40.ortopedik engelliyim ameliyat oldum raporumu yukseltmek.istiyorum nasil yapacagim yardimci olurmusunuz

 4. Murat dedi ki:

  Kayınvalideme yüzde 97 . 6 ay süreli engelli raporu verildi. Bu rapor Samsun eğitim araştırma hastanesinden alındı.raporun süresi dolunca bulunduğum ordu/ Ünye ilçe devlet hastanesine yeni rapor başvurusu yapabilirmiyim.yoksa tekrar aynı hastaneye mi gitmeliyim.bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Saygılar.

  1. Online Destek dedi ki:

   Evet başvurabilirsiniz.

  2. Idris yörük dedi ki:

   Mrb benim çocuğumun roporu 2senelik roparun bitmesine 5 ay var araç almak için baş vuru yaptm arac geldi parasi faturası sigortası koskosu oldu bugün pilaka çıkması için vergi dairesi 6ay kala onayların demiş. Şimdi ben ne yapmam lazım .??

 5. SELÇUK ŞİMŞEK dedi ki:

  Merhaba lar
  Ben 2016 yılın da Whepple ameliyat oldum .
  Kronik pankreas hastasıyım.
  Tip fakültesinde heyete girdim
  Gastroentroloji 25
  Genel cerrah 20
  Göz 15 oran verdi.
  1 yıl süreli olarak .
  Emeklilik şartlarım uygun olduğundan
  Kontrollü emekli oldum. %40 oranla
  Acaba rapor yenilemede oranım düşer mi?

  Genetik bir hastalık olduğunu bildirmemin faydası olur mu.
  Whepple ameliyat li kişinin etijolojisine bakılmaksızın emekli olabilir gibi bir yazı okumuştum .sizcede bir doğruluğu varmı?
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler

  1. Pr.dç.dr. Mehmet Emin dedi ki:

   Raporun yüzdesi 40 oldumu tamam heyete girme şansınız var.

 6. Mimoza9 dedi ki:

  Engelli sağlık raporumun süresi doldu. Raporumu yenilemek için başvurmak lazım ama raporda yazılan doktorlara çıkacak mıyım? Bi de sürekli olsun istiyorum ya 2 senede 1 ayy çok zahmetli iş ya. İşitme engelli olduğum için sadece kbb polikliniğe çıkarsam olur mu acaba?

 7. mehmet ismihan dedi ki:

  merhaba benim 03.08.1998 de aldığım yüzde 40 özürlü sürekli raporum var şimdi vergi indiriminden faydalanmak için başvuru yaptım bana verilen cevapta raporun yenilenmesi gerek denildi.Nasıl bir yol izlemem gerek teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Eski tarihli raporlar için yeniden heyet muayenesi talep ediliyor. İl Sağlık Müdürlüğüne giderek muayene için sevk almalısınız.

 8. Erdi dedi ki:

  Merhaba
  Babam akciğer kanseri raporun bitimine 6 aydan az kaldı. Araç almak istiyoruz ama rapor süresi yeterli değil. Rapordan sonra prostat ameliyatı oldu. Biz rapor süresinin bitmesini mi beklemeyiz yoksa rapor süresini yenileyebilirsiniz. Cünlü hastaneden ayak üstü aldığımız bilgi rapor süresinin bitmesini beklemeniz gerekmekte dendi. Acil bilgi admin.

 9. Ersin dedi ki:

  Merhaba vergi indirimi engelli emekliyim raporun bitmesine 1 ay var direk hastaneye gidip kurula girebilir miyim, sonucu SGK mı verecem bilgi rica

  1. admin dedi ki:

   Konuyu İl sağlık müdürlüğü ile görüşebilirsiniz.

 10. Dilek İlik dedi ki:

  Merhaba eşimin yüzde 40 sürekli engelli raporu var engelli tainini yararlanmak istedik ama Red geldi sebep 99 yılında aldığı için raporu eskiymis yani gecersizmis ama rapor sürekli yazıyor şimdi ne yapmamız lazım yeniden rapor mu alcak eşim yardimci olursaniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Malul emeklilik, tayin gibi durumlar söz konusu olduğunda 2008 yılından önce alınan engelli raporlarının yenilenmesi isteniyor. İl Sağlık Müdürlüğüne giderek yeni heyet muayenesi için başvuruda bulunmalısınız.

 11. Mutlu dedi ki:

  Süreli engelli raporlarının süresi dolduktan sonra başka bir hastaneye doğrudan başvurulabilir mi? Bunun için sağlık il müdürlüğünden sevk almak şart mı? Süresi dolan engelli sağlık kurulu raporunu süresi dolunca gene aynı hastaneye başvurmak zorunda mıyım başka hastaneye de gidebilir miyim?

  1. admin dedi ki:

   Engelli raporunu aldıktan sonra süre bitinceye kadar yeniden muayene itiraz durumları hariç söz konusu değildir. Raporun süresinin dolmasına yakın İl sağlık müdürlüğüne giderek sevk yapabilirsiniz. Burada farklı bir hastanede muaeyene olmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

 12. rafet dedi ki:

  ben 2012 de sürekli rapor aldım . hastalıklarım ( astım bronşiale – kronik venöz yetmezlik- sol ayak bileği trıple artrodez- sağ pes planus- lomber skolyoz- glokom- anksiyete bozukluk tedaviden kısmen faydalanır– vergi indirim için 2014 de başvurusunda 1 yıl vergi indirimi almıştım. şimdi vergi indirim için (2017) başvurusunda bana tekrar rapor hastaneye sevk istendi. benim almış olduğum 2012 deki sürekli raporum vergi indirim alınca raporum değişcekmi ? son zamanlarda hipertansiyon +periferik arter +kronik iskemik kalp hastalığinın diğer formları +mevsimsel allerjik rinit + sağ ayak artroz. ilaç raporlarım mevcut. bunları yeni alacağım raporuma eklenirse hastalığımda değişiklik dolayı vergi indirim vermeme olanağı olurmu ? beni e mail ile bilgilenmeniz e sevinirim.

  1. Barış dedi ki:

   Babamın yüzde 98 raporu var iki bacağı ampute tekerlekli sandalyede hayatını idame ettiriyor ve Belirtilmiş bir çok rahatsızlığı var göz i, böbrek, şeker fakat raporu bir senelik verdiler. Böyle birine süreli rapor neden veriliyor? Anlamış değilim bu durumu ! Bu durumda hastane hastane arıyoruz nerede raporu yenileriz diye. Bu kişiye Süresiz rapor verilmesi gerekmez mi ?

 13. Özlem dedi ki:

  Merhabalar benimde sol kolum brekial pleksus. 2011 yılında devlet hastanesinden %45 engelli raporu almıştım fakat raporda özel tertibatlı araç kullanabilir kısmı ve h sınıfı ehliyet alabilir kısmı hayır, vergi indiriminden yararlanma evet olarak işaretlenmiş.

  Bu raporun haricinde 2013 yılında özel hastaneden aldığım raporla H sınıfı otomotik vitesli araç kullanabilir şeklinde ehliyet almıştım. Ötvsiz ve mtvsiz otomotik vitesli araç almak istiyorum fakat vergi dairesi raporumu onaylamıyor. Daha önce sol kolla ilgili başkalarının almış olduğu özelgeler olmasına rağmen.

  Vergi dairesi araca aparat takılması gerektiğini fakat aparatlı alabilmem için de ehliyetimi de yenilemem gerektiğini söylüyor. Çünkü ehliyetimde otomotik vitesli araç kullanabilir yazıyor. Aracın tüm ücretini de ödedik vergi dairesi bayiye ön onay verdi diye sadece teslimat yapılmasını bekliyorum.

  Bununla ilgili en kısa yoldan ne yapabilirim. Devlet hastanesinden yeni rapor çıkartsam ötvsiz mtvsiz özel tertibatlı araca gerek yoktur şeklinde kabul olur mu acaba. Yardımlarınızı rica ederim.

 14. AHMET dedi ki:

  2016 YILINDA VERGİ DAİRESİNE MÜRACAAT EDİP ONLARIN VERDİĞİ KAĞITLA DA DEVLET HASTANESİNE GİTTİM. ONLAR ENGEL ORANIMI BELİRLEYİP ANKARA YA GÖNDERDİLER. 2 YILLIK RAPORUM GELDİ. EMEKLİLİK İÇİN MÜRACAAT ETTİM VE EMEKLİ OLDUM. 3 AYDA TEKRAR VERGİ DAİRESİNE MÜRACAAT ETTİM VE BENİ DEVLET HASTANESİNE YÖNLENDİRDİLER. TEKRAR RAPOR VERİP ANKARA YA GÖNDERDİLER VE SÜREM DOLDUĞU İÇİN EMEKLİ MAAŞIMI KESTİLER. 10 AYDA RAPORUM ANKARA DAN GELDİ VE SGK YA MÜRACAAT ETTİM FAKAT SGK RAPORU KABUL ETMEDİ VE BENİ CELAL BAYAR ÜNİVERSİTE HASTANESİNE SEVK ETTİ. ŞİMDİ ORAYA MÜRACAAT ETTİM %55 BÜRÜT RAPOR VERİP (BALTAZARDAN ÖNCE) BENİ GÖNDERDİLER. YAZINIZ SGK YA GELECEK DEDİLER. ŞİMDİ ARADAN GEÇEN SÜREDEKİ MAAŞIMI ALABİLİRMİYİM. HEYET RAPORUMU NEREYE GÖNDERDİ BANA İZMİRE GİDİYOR DEDİLER. NE ZAMAN YA DA KAÇ GÜNDE GELİR . ŞİMDİ DEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 15. Mehmet dedi ki:

  Selamaleyküm arkadaşlar 2010 da sürekli engelli raporu aldım astım rahatsızlığımdan iş için dün mülakata girdim meb in temizlik işi için mülakattaki yetkili bana seni işe alacak olursak tekrardan rapor çıkarttırcan diyor bende raporum sürekli dedim olsun diyor.tekrardan rapor çıkarttırmam gerekiyomu..

 16. Sema dedi ki:

  Abim 2009 yüzde 90 engelli raporu almıştık bakim aylığı için o da süresiz olan yeniden rapor istediler.cikarttik 4 yıllık.simdi o 4 yıllık rapor bitti.ben tekrar hastaneye başvurdum sizin zaten sürekli raporunuz var dediler.raporu güncelleştirmek gerekiyormus ama nerde nasıl yapılacağını bilmiyolar yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Konu ile ilgili olarak ikametinizdeki sağlık müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

 17. Turgut dedi ki:

  Merhaba çocuğum için yaklaşık 2 sene önce rapor çokarttık %90 olarak
  Raporun bitmesine 5 ay kaldı ancak ötv indirimli araç almak için en geç son 6 ay kala müracat etmek gerekiypmuş
  Ben de raporu süresinin bitmesine 5 ay kala yenilemek istiyorum mümkün müdür

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. 5 ay kala raporu yenileyemezsiniz. zaten süreli rapor olduğu için raporunuzun bitmesine müteakip yeniden heyet muayenesine girebileceksiniz.

 18. BURAK dedi ki:

  Merhaba,
  Babamın %94 Ağır Engelli ve Sürekli raporu var. Sıfır araç alımında ÖTV den ve MTV den muaf oluyor muyuz? Aynı zamanda araç alımında KDV indiriminden yaralanabilir miyiz? Son olarak araç alımında Engelli raporunun yanında karar kağıdı vs. herhangi bir evrak gerekli olur mu?
  Teşekkürler.

 19. salih Kuru dedi ki:

  hocam selamlar. 2005 tarihinde alınmış süresiz %90 özürlü raporu var.Bu rapor ile ötv imdirimli araç almak istiyoruz. Raporu yenilememiz gerekiyormu

 20. Ferhat dedi ki:

  Raporumun süresi 1yıl geçerliydi. Özel tertibatlı araç aldım. Bazı sebeplerden ötürü raporu yenilemeye gidemedim bir ayı geçti ve MTV borcu yansıdı. Vergi dairesinden aradılar fakat MTV borcunu ödeyeceksin dediler. Şimdi yeni raporu çıkartmam doğrultusunda MTV’den muaf olmuyor muyum? Madem ödeyeceksem neden Yeni raporu istiyorlar ? Yemi raporu götürdüğümde MTV borcundan muaf olur muyum ? Yoksa onu ödemek zorunda mı kalırım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   merhaba. Yeni raporu götürdüğünüzde MTV muafiyeti alabilirsiniz. Ancak Raporunuzun olmadığı dönem için MTV talep edilecektir.