Öğrenciye Kredi Veren Kurumlar ve Bankalar

Öğrenciye kredi veren kurumlar ve öğrenciye kredi veren bankalar halen öğrenim gören veya öğrenim görecek öğrencilerin en çok araştırdıkları konulardan biridir. Günümüz ekonomik koşulları ve hayat pahalılığı eklenince haliyle hiçbir geliri olmayan öğrencilerimizde bu arayışlarında çok zorlanmaktadır. Özellikle öğrenci ve öğrenci adaylarına rehber niteliğinde olacak bu yazımızda, öğrenciye kredi verirler mi?, öğrenciye ihtiyaç kredisi, üniversite öğrencisine devlet kredisi, üniversite öğrencisine devlet kredisi başvurusu gibi önemli ve merak edilen konuları açıklayacağız.

Öğrenciye Kredi Verirler mi?

Geçmiş zamanlarda kredi çekmek çok zahmetli ve zordu. Ancak günümüzde bireysel bankacılık anlayışının gelişmesi ve sayılarının artması ile tam rekabet ortamı oluşmuştur. Özellikle 18 yaşını dolduran üniversite öğrencilerinin yurt, barınma, eğitim ve yol giderlerinin ailelerine yüklü masraf olmasından dolayı öğrencilerin bankalardan kredi talepleri artmıştır. Bunun sonucunda müşteri portföyünü genişletmek isteyen bankalar öğrencilere kredi kullandırmak amaçlı düzenlemeler getirmiştir. Özellikle üniversite öğrencileri için öğrenciye ihtiyaç kredisi ve öğrenciye kredi kartı veren ve kampanyalar düzenleyen birçok banka bulunmaktadır.

Bu kapsamda eğitime destek vermek isteyen bankalar her sene öğrenciye ihtiyaç kredisi adıyla birçok kampanya uygulamaktadır. Ancak öğrenciye ihtiyaç kredisi ve öğrenciye kredi kartı veren bankalar, hiçbir geliri olmayan öğrenciler için limitleri düşük tutmaktadır. Sonuç olarak öğrencilerin ödemelerinde zorluk çekeceklerini düşündüklerinden esnek bir ödeme planı ile düşük limitlerde öğrenciye ihtiyaç kredisi ve kredi kartı verilmektedir.

Öğrenciye İhtiyaç Kredisi

Sigortalı bir işte çalışan ve sabit bir gelire sahip olan her birey bazı kriterleri sağlaması durumunda rahatlıkla bankalardan kredi kullanabilmektedir. Ancak hiçbir geliri olmayan öğrenciye ihtiyaç kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Bankalar öncelikle gelir belgesi isteyerek kullandıracakları krediyi garanti altına almak isterler. Fakat geliri olmayan öğrenciye de eğitim desteği vermek amacıyla kredi veren bankalar bulunmaktadır.

Günümüzde gelir belgesiz kredi veren bankaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Özellikle yıl sonlarında belli müşteri sayısına ulaşamayan bankalar, sayılarını tutturabilmek için öğrenciye ihtiyaç kredisi kampanyası başlatmaktadır. Bu kampanyaları takip edip başvurarak eğitim hayatınıza finansman sağlayabilirsiniz.

  2020 e-Devlet Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

Ayrıca özellikle üniversite öğrencisine kredi veren bankalar, düşük faizli ve aylık eşit taksitlerle ödeme imkanı getirmektedir. Bunun için başta Halkbank, QNB Finansbank, Şekerbank, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankasına başvurabilirsiniz. Bu bankalar gelir belgesi olmayan öğrencilere kredi kullandırmaktadır. Kullandırdıkları krediye genelde Eğitim Kredisi diye adlandırmaktadır.

Üniversite Öğrencisine Devlet Kredisi

Üniversite öğrencisine devlet kredisi, öğrenciyi ekonomik bakımdan desteklemek, sosyal ve kültürel alanlarda gelişimini sağlamak üzere verilir. Devlet kredisi öğrenciye öğrenimi boyunca verilir. Her yıl Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlara göre zam yapılır.

Üniversite öğrencisine verilen devlet kredisinden;

  • 2 yıllık ön lisans eğitimi görenler,
  • 4 yıllık lisans eğitimi görenler,
  • Açık öğretimde okuyanlar, ancak anne ve babası her ikiside ölü olan yada şehit gazi çocuğu olanlar,
  • 2 yıllık ön lisans eğitimini tamamlamaya müteakip ara vermeden DGS ile 4 yıllığa geçenler,
  • Yüksek lisans yada doktora eğitimi görenler,
  • Son olarak ta Üniversitelerin ikinci öğreniminde eğitim görenler devlet kredisinden faydalanabilir.

Üniversite Öğrencisine Devlet Kredisi Başvurusu

Üniversite sonuçları açıklandıktan sonra ilke kez kayıt esnasında devlet kredisi ve katkı kredisi için KYK web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru esnasında herhangi bir evrak istenmemektedir. KYK web sitesi üzerinden doldurduğunuz bilgiler ilgili kurum tarafından web ortamında kontrolü yapılmaktadır.

Başvuruda bulunan her öğrenciye kredi çıkması söz konusu değildir. Başvurusu olumlu sonuçlananlar gene KYK web sitesi üzerinden duyuru yapılır. Devlet kredisi almaya hak kazananlar Ziraat bankası şubelerinden kredilerini kullanabilirler.

KYK tarafından kredi hakkı kazandığı duyurulan öğrenciler ilgili Ziraat bankası şubelerine giderek adına düzenlenmiş bankamatik kartını alması gerekmektedir. Kullanılacak kredi aylık taksitler halinde her ayın 7 ‘sinde hesaplarına yatırılacaktır.

Eğitim hayatı boyunca finansman arayışında bulunan bütün öğrenciler sitemizin mesaj bölümünden bizimle irtibata geçerek tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Uzman kadromuz tarafından en hızlı şekilde bilgi olarak gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.

  Yaşlılık Maaşı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.