Engelli Raporu Yenileme Nasıl Yapılır


  Engelli Raporu Yenileme Nasıl Yapılır

  Engelli Raporu Yenileme Nasıl Yapılır, engelli raporu sürekli olmayanları son derece yakından ilgilendiren bir konu. Engelli Raporu neden yenilenir, engelli raporu yenileme nasıl yapılır, sürekli engelli raporu yenilenir mi, engelli raporu yenileme süresi ne kadar, engelli raporu yenileme için gerekli evraklar nelerdir,  gibi süreli engelli raporu yenileme konusunda bilmeniz gereken her detayı sizin için kaleme aldık.

  engelli raporu yenileme

  2017 yılı verilerine göre Türkiye Nüfusu 80 milyon sınırını aşmış bulunuyor. Bu son derece genç, dinamik ve kalabalık nüfusumuzun 10 milyondan fazla kısmını engelli vatandaşlarımız oluşturuyor. Nüfusumuzun yaklaşık yüzde 12’si, ister mental olsun ister fiziksel, ister sonradan kazanılmış olsun ister doğuştan, ister sürekli olsun ister geçici bir engel sahibi. Yüzde 12 gerçekten yüksek bir oran ve hemen hemen hepimizin yakın çevresinde, akrabalarının arsında veya ailesinde en az bir engelli yakınımız bulunuyor anlamına geliyor.

  İLGİLİ KONULAR:

   Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler

  Engelli Raporu Sorgulama İşlemi

  Engelli Raporu Yenileme

  Engelli vatandaşlarımız yaşam kalitesinde, sosyal hayata dahil olma noktasında çok büyük problemlerle karşı karşıya kalıyor ne yazık ki. Herhangi bir engeli bulunmayanların günlük hayatta yaptığı çok sıradan bazı eylemler, engelli vatandaşlarımız için büyük bir sorun teşkil edebiliyor. Engelli vatandaşlarımızın karşı karşıya olduğu zorlukların hafifletilmesi, sosyal ve ekonomik yaşantıya azami oranda dahil olabilmeleri için devlet bazı önlem alıyor. Bu çerçevede engelli vatandaşlarımıza sosyal devlet olma ve anayasal vazife gereği devlet tarafından bazı hak ve ayrıcalıklar sağlanıyor. Bu hak ve ayrıcalıklardan yararlanabilmenin ilk koşulu ise yetkilendirilmiş hastaneler tarafından verilen Özürlü Raporu sahibi olmak.

  Sürekli Engelli Raporu Yenilenir Mi?

  Sürekli engelli raporu yenilenir mi sorusu engelli raporu ile ilgili olarak en sık sorulardan biri durumunda.  sağlık kurul Rapor yönetmeliğine göre sürekli engelli raporu olanların hiçbir zaman engelli raporunu yenilemesine gerek yoktur. Sizden gittiğiniz herhangi bir yerde bu yönde bir talep olması alinde raporunuzun sürekli olduğunu ve yenileme yapmanıza gerek olmadığını mutlaka belirtin.

    Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu - 2019 Engelli Maaşı Ne Kadar

  İlginizi Çekebilir:

  Engelli Maaşı Alma Şartları, Kimlere Verilir Nasıl Alınır?

  Engelli Maaşı Ne Kadar?

  Engelli Raporu Yenileme Süreci

  Engelli raporu süreli ve süresiz olmak üzere ikiye ayrılır ve rapor kağıdının üzerinde süreli mi süresiz mi olduğu mutlaka belirtilir. Eğer ki aldığınız özürlü raporu süresiz ise bu ömür boyu geçerlidir ve tekrar rapor almanıza gerek olmaz. Ama engeliniz zaman içinde değişebilecek ve iyileşebilecek bir hastalık kaynaklı ise rapor süreli verilir ve ne kadar süreyi kapsadığı mutlaka rapor üzerinde belirtilir. Ayrıca raporun ilgili kısmında kontrol muayenesine zaman gelineceği de yazılır. Raporda belirtilen süre zarfında engellilere tanınan haklardan faydalanabilirsiniz. Fakat engel durumunuz devam ediyor ve bu haklardan faydalanmaya devam etmek istiyorsanız bu kontrol muayenesini mutlaka yaptırmanız gerekir.

  Engelli raporunu yenileme için tıpkı ilk raporu aldığınız zaman gibi muayene ve tetkiklere girmeniz gerekiyor. Engelli raporu yenileme sürecinde adım adım neler yapılması gerektiğini sıralayalım şimdi de.

  • İlk iş olarak İl sağlık Müdürlüğüne başvuru yaparak raporunuzu yenilemek için hastaneye gerekli sevki alın. Raporu yenilemek için rapor süresinin dolmasını beklemeyin. Hastanelerin yoğunluğu ve randevu sisteminin olduğunu göz önünde bulundurarak rapor bitmeden en az 1 ay önce başvurunuzu yapın. İleri tarihte randevu verilmesi halinde rapor sürenizin dolarak yararlandığınız hakları kaybetme riskini azaltın. özürlü Raporu veren hastaneleri görmek içim BURAYA tıklayın
  • İkinci olarak muayene ve tetkik safhası geliyor. Daha önce özürlü raporu aldığınız için yabancısı olduğunuz bir durum değil. Tıpkı ilk rapor aldığınız dönemdeki gibi gerekli tüm muayene ve tetkikleri tamamlayın.
  • Muayenenizin tamamlanmasının ardından tekrar heyet değerlendirmesine gireceksiniz. Heyet toplantısında süresi dolan engelli raporunuzu da mutlaka ibraz edin. Heyet engelli oranınızı tespit ederken bu raporu da inceleyecek ve buna göre karar alacaktır.
    Engelli Maaşı Sorgulama

  Engelli raporu yenileme işlemi sonunda engelli durumunuzu kaybedebilir veya engellilik oranınız düşürülebilir. Engellilik durumunuzun devam ettiğini veya tespit edilen yüzdenin düşük olduğunu düşünüyorsanız bu rapora itiraz etme hakkınız bulunuyor. Engelli raporuna itiraz işleminin nasıl yapıldığını daha önceki yazılarımızda anlatmıştı. Engelli Raporuna itiraz ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

  Göz At: 

  Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Başvuru

  Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

   Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

  Sorularınızı Bize Yazın

  Engelli raporu Yenileme nasıl yapılır, süreç nasıl işler, sürekli engelli raporu yenilenir mi başta olmak üzere engelli raporu yenileme ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları onlinesorgula.gen.tr olarak  aktardık.  Engelli Raporu yenileme hakkında aklınıza takılan sorununun cevabını yazımızda bulamadıysanız yorumlar kısmına yazarak bize iletin. Tecrübeli ve konusunda uzman yazar kadromuz sorularınızı en kısa süre içerisinde en güncel bilgileri kullanarak cevaplayacaklardır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 112 YORUM
  1. Seyhmus elik dedi ki:

   Merhabalar benim raporumun 24.08 2019 tarhinde bitiyor. Yani 37 gun sonra. Bazi kayynaklardan son 30 gun kala yenileyebilirsin diye bilgi aldim ancak 37 gum öncesinden basvurabilirmiyiz ? ( acil cevap verilirse sevinirim tesekkurler )

  2. Derya deniz dedi ki:

   Surekli raporum var yuzde 40.ortopedik engelliyim ameliyat oldum raporumu yukseltmek.istiyorum nasil yapacagim yardimci olurmusunuz

  3. Murat dedi ki:

   Kayınvalideme yüzde 97 . 6 ay süreli engelli raporu verildi. Bu rapor Samsun eğitim araştırma hastanesinden alındı.raporun süresi dolunca bulunduğum ordu/ Ünye ilçe devlet hastanesine yeni rapor başvurusu yapabilirmiyim.yoksa tekrar aynı hastaneye mi gitmeliyim.bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Saygılar.

   1. Online Destek dedi ki:

    Evet başvurabilirsiniz.

  4. SELÇUK ŞİMŞEK dedi ki:

   Merhaba lar
   Ben 2016 yılın da Whepple ameliyat oldum .
   Kronik pankreas hastasıyım.
   Tip fakültesinde heyete girdim
   Gastroentroloji 25
   Genel cerrah 20
   Göz 15 oran verdi.
   1 yıl süreli olarak .
   Emeklilik şartlarım uygun olduğundan
   Kontrollü emekli oldum. %40 oranla
   Acaba rapor yenilemede oranım düşer mi?

   Genetik bir hastalık olduğunu bildirmemin faydası olur mu.
   Whepple ameliyat li kişinin etijolojisine bakılmaksızın emekli olabilir gibi bir yazı okumuştum .sizcede bir doğruluğu varmı?
   Yardımcı olursanız sevinirim.
   Teşekkürler

  5. Mimoza9 dedi ki:

   Engelli sağlık raporumun süresi doldu. Raporumu yenilemek için başvurmak lazım ama raporda yazılan doktorlara çıkacak mıyım? Bi de sürekli olsun istiyorum ya 2 senede 1 ayy çok zahmetli iş ya. İşitme engelli olduğum için sadece kbb polikliniğe çıkarsam olur mu acaba?

  6. mehmet ismihan dedi ki:

   merhaba benim 03.08.1998 de aldığım yüzde 40 özürlü sürekli raporum var şimdi vergi indiriminden faydalanmak için başvuru yaptım bana verilen cevapta raporun yenilenmesi gerek denildi.Nasıl bir yol izlemem gerek teşekkürler.

   1. admin dedi ki:

    Eski tarihli raporlar için yeniden heyet muayenesi talep ediliyor. İl Sağlık Müdürlüğüne giderek muayene için sevk almalısınız.

  7. Erdi dedi ki:

   Merhaba
   Babam akciğer kanseri raporun bitimine 6 aydan az kaldı. Araç almak istiyoruz ama rapor süresi yeterli değil. Rapordan sonra prostat ameliyatı oldu. Biz rapor süresinin bitmesini mi beklemeyiz yoksa rapor süresini yenileyebilirsiniz. Cünlü hastaneden ayak üstü aldığımız bilgi rapor süresinin bitmesini beklemeniz gerekmekte dendi. Acil bilgi admin.

  8. Ersin dedi ki:

   Merhaba vergi indirimi engelli emekliyim raporun bitmesine 1 ay var direk hastaneye gidip kurula girebilir miyim, sonucu SGK mı verecem bilgi rica

   1. admin dedi ki:

    Konuyu İl sağlık müdürlüğü ile görüşebilirsiniz.

  9. Dilek İlik dedi ki:

   Merhaba eşimin yüzde 40 sürekli engelli raporu var engelli tainini yararlanmak istedik ama Red geldi sebep 99 yılında aldığı için raporu eskiymis yani gecersizmis ama rapor sürekli yazıyor şimdi ne yapmamız lazım yeniden rapor mu alcak eşim yardimci olursaniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Malul emeklilik, tayin gibi durumlar söz konusu olduğunda 2008 yılından önce alınan engelli raporlarının yenilenmesi isteniyor. İl Sağlık Müdürlüğüne giderek yeni heyet muayenesi için başvuruda bulunmalısınız.

  10. Mutlu dedi ki:

   Süreli engelli raporlarının süresi dolduktan sonra başka bir hastaneye doğrudan başvurulabilir mi? Bunun için sağlık il müdürlüğünden sevk almak şart mı? Süresi dolan engelli sağlık kurulu raporunu süresi dolunca gene aynı hastaneye başvurmak zorunda mıyım başka hastaneye de gidebilir miyim?

   1. admin dedi ki:

    Engelli raporunu aldıktan sonra süre bitinceye kadar yeniden muayene itiraz durumları hariç söz konusu değildir. Raporun süresinin dolmasına yakın İl sağlık müdürlüğüne giderek sevk yapabilirsiniz. Burada farklı bir hastanede muaeyene olmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

  11. rafet dedi ki:

   ben 2012 de sürekli rapor aldım . hastalıklarım ( astım bronşiale – kronik venöz yetmezlik- sol ayak bileği trıple artrodez- sağ pes planus- lomber skolyoz- glokom- anksiyete bozukluk tedaviden kısmen faydalanır– vergi indirim için 2014 de başvurusunda 1 yıl vergi indirimi almıştım. şimdi vergi indirim için (2017) başvurusunda bana tekrar rapor hastaneye sevk istendi. benim almış olduğum 2012 deki sürekli raporum vergi indirim alınca raporum değişcekmi ? son zamanlarda hipertansiyon +periferik arter +kronik iskemik kalp hastalığinın diğer formları +mevsimsel allerjik rinit + sağ ayak artroz. ilaç raporlarım mevcut. bunları yeni alacağım raporuma eklenirse hastalığımda değişiklik dolayı vergi indirim vermeme olanağı olurmu ? beni e mail ile bilgilenmeniz e sevinirim.

  12. Özlem dedi ki:

   Merhabalar benimde sol kolum brekial pleksus. 2011 yılında devlet hastanesinden %45 engelli raporu almıştım fakat raporda özel tertibatlı araç kullanabilir kısmı ve h sınıfı ehliyet alabilir kısmı hayır, vergi indiriminden yararlanma evet olarak işaretlenmiş.

   Bu raporun haricinde 2013 yılında özel hastaneden aldığım raporla H sınıfı otomotik vitesli araç kullanabilir şeklinde ehliyet almıştım. Ötvsiz ve mtvsiz otomotik vitesli araç almak istiyorum fakat vergi dairesi raporumu onaylamıyor. Daha önce sol kolla ilgili başkalarının almış olduğu özelgeler olmasına rağmen.

   Vergi dairesi araca aparat takılması gerektiğini fakat aparatlı alabilmem için de ehliyetimi de yenilemem gerektiğini söylüyor. Çünkü ehliyetimde otomotik vitesli araç kullanabilir yazıyor. Aracın tüm ücretini de ödedik vergi dairesi bayiye ön onay verdi diye sadece teslimat yapılmasını bekliyorum.

   Bununla ilgili en kısa yoldan ne yapabilirim. Devlet hastanesinden yeni rapor çıkartsam ötvsiz mtvsiz özel tertibatlı araca gerek yoktur şeklinde kabul olur mu acaba. Yardımlarınızı rica ederim.

  13. AHMET dedi ki:

   2016 YILINDA VERGİ DAİRESİNE MÜRACAAT EDİP ONLARIN VERDİĞİ KAĞITLA DA DEVLET HASTANESİNE GİTTİM. ONLAR ENGEL ORANIMI BELİRLEYİP ANKARA YA GÖNDERDİLER. 2 YILLIK RAPORUM GELDİ. EMEKLİLİK İÇİN MÜRACAAT ETTİM VE EMEKLİ OLDUM. 3 AYDA TEKRAR VERGİ DAİRESİNE MÜRACAAT ETTİM VE BENİ DEVLET HASTANESİNE YÖNLENDİRDİLER. TEKRAR RAPOR VERİP ANKARA YA GÖNDERDİLER VE SÜREM DOLDUĞU İÇİN EMEKLİ MAAŞIMI KESTİLER. 10 AYDA RAPORUM ANKARA DAN GELDİ VE SGK YA MÜRACAAT ETTİM FAKAT SGK RAPORU KABUL ETMEDİ VE BENİ CELAL BAYAR ÜNİVERSİTE HASTANESİNE SEVK ETTİ. ŞİMDİ ORAYA MÜRACAAT ETTİM %55 BÜRÜT RAPOR VERİP (BALTAZARDAN ÖNCE) BENİ GÖNDERDİLER. YAZINIZ SGK YA GELECEK DEDİLER. ŞİMDİ ARADAN GEÇEN SÜREDEKİ MAAŞIMI ALABİLİRMİYİM. HEYET RAPORUMU NEREYE GÖNDERDİ BANA İZMİRE GİDİYOR DEDİLER. NE ZAMAN YA DA KAÇ GÜNDE GELİR . ŞİMDİ DEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  14. Mehmet dedi ki:

   Selamaleyküm arkadaşlar 2010 da sürekli engelli raporu aldım astım rahatsızlığımdan iş için dün mülakata girdim meb in temizlik işi için mülakattaki yetkili bana seni işe alacak olursak tekrardan rapor çıkarttırcan diyor bende raporum sürekli dedim olsun diyor.tekrardan rapor çıkarttırmam gerekiyomu..

  15. Sema dedi ki:

   Abim 2009 yüzde 90 engelli raporu almıştık bakim aylığı için o da süresiz olan yeniden rapor istediler.cikarttik 4 yıllık.simdi o 4 yıllık rapor bitti.ben tekrar hastaneye başvurdum sizin zaten sürekli raporunuz var dediler.raporu güncelleştirmek gerekiyormus ama nerde nasıl yapılacağını bilmiyolar yardımcı olursanız sevinirim

   1. admin dedi ki:

    Konu ile ilgili olarak ikametinizdeki sağlık müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

  16. Turgut dedi ki:

   Merhaba çocuğum için yaklaşık 2 sene önce rapor çokarttık %90 olarak
   Raporun bitmesine 5 ay kaldı ancak ötv indirimli araç almak için en geç son 6 ay kala müracat etmek gerekiypmuş
   Ben de raporu süresinin bitmesine 5 ay kala yenilemek istiyorum mümkün müdür

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. 5 ay kala raporu yenileyemezsiniz. zaten süreli rapor olduğu için raporunuzun bitmesine müteakip yeniden heyet muayenesine girebileceksiniz.

  17. BURAK dedi ki:

   Merhaba,
   Babamın %94 Ağır Engelli ve Sürekli raporu var. Sıfır araç alımında ÖTV den ve MTV den muaf oluyor muyuz? Aynı zamanda araç alımında KDV indiriminden yaralanabilir miyiz? Son olarak araç alımında Engelli raporunun yanında karar kağıdı vs. herhangi bir evrak gerekli olur mu?
   Teşekkürler.

  18. salih Kuru dedi ki:

   hocam selamlar. 2005 tarihinde alınmış süresiz %90 özürlü raporu var.Bu rapor ile ötv imdirimli araç almak istiyoruz. Raporu yenilememiz gerekiyormu

  19. Ferhat dedi ki:

   Raporumun süresi 1yıl geçerliydi. Özel tertibatlı araç aldım. Bazı sebeplerden ötürü raporu yenilemeye gidemedim bir ayı geçti ve MTV borcu yansıdı. Vergi dairesinden aradılar fakat MTV borcunu ödeyeceksin dediler. Şimdi yeni raporu çıkartmam doğrultusunda MTV’den muaf olmuyor muyum? Madem ödeyeceksem neden Yeni raporu istiyorlar ? Yemi raporu götürdüğümde MTV borcundan muaf olur muyum ? Yoksa onu ödemek zorunda mı kalırım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

   1. admin dedi ki:

    merhaba. Yeni raporu götürdüğünüzde MTV muafiyeti alabilirsiniz. Ancak Raporunuzun olmadığı dönem için MTV talep edilecektir.