Engelli Araç Alımı için Gerekli Evraklar

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte engelli araç alımı için gerekli evraklar konusunda elimizden geldiğince bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi ülkemiz genelinde özellikle engelli vatandaşlarımız için birçok farklı manada indirim sağlanıyor. Engelli vatandaşlar için otomobil alımlarında da çok ciddi anlamda ÖTV indirimleri ön plana çıkıyor demek yanlış olmaz sanırım. Engelli araç alımı ile alakalı olarak genel manada bilgiler sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız. Merak ettikleriniz ile alakalı olarak da bilgiler sunacağız.

Engelli Araç Alımı Avantajları

Türkiye genelinde engellilere sunulan imkanlar ciddi manada fazla ve bir o kadar da yüz güldüren cinsten demek yanlış olmaz sanırım. Sıfır otomobil almak isteyenler için özellikle çok ciddi fiyat indirimleri söz konusu oluyor demek yanlış olmaz sanırım. Araç alımına dair avantajlar hakkında birçok kişinin net olarak bilgisi olmadığını söylemek gerekiyor. Bu anlamda da merak ettiklerinize dair seçenekler aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikle engelli vatandaşlarımız, sıfır otomobil alımlarında %40 ÖTV indiriminden faydalanırlar.
  • İstediğiniz marka otomobilde engelli belgenizi kullanarak bu indirimi alma şansına sahipsiniz.
  • Otomobili 5 senelik dilim içerisinde herhangi bir şekilde satamazsınız. 5 sene sonrasında güncel fiyatları ile sorun olmaksızın satabilirsiniz.
  • Her 5 senede bir sıfır otomobil alma hakkına sahip olursunuz ve yine aynı indirimleri kullanırsınız.
  • Engelli araçlarını engellilerden başka birisinin kullanabilmesi için araç alımı esnasında o kişinin şoför olarak kendisini ruhsata ekletmesi zorunludur. Aksi takdirde trafik yönünden cezai işlem uygulanabilir.

Honda Civic, Toyota Corolla, Ford Focus ve hayal edebileceğiniz daha birçok farklı aracı bu indirim kapsamında satın alıyorsunuz. SUV, binek hiç farketmiyor. Aracın paket özellikleri kapsamında da yine belirtilen bazı sınırlamalar olabiliyor. Şirketlerden bunun bilgisini daha net bir şekilde alabilme şansınız olacaktır.

  2020 Yeni Doğan Bebek Parası Nereden, Nasıl Alınır? Hesaplama ve Sorgulama

Engelli Raporu ile Araç Alımı için Gerekli Evraklar

Türkiye genelinde özellikle son birkaç sene içerisinde sahte raporlar ile dahi bu anlamda girişim yapanlar olduğundan kurallar daha katı hale geldi. Dolayısı ile günümüzde bu tip sorunlar ile karşı karşıya kalmamak için evrakların en ince ayrıntısına kadar yetkili mercilerce kontrol edilir. ÖTV indirimli engelliler için araba alma evrakları listesi aşağıdaki şekilde kendisini gösterir;

  1. Engelli kişinin gerek ailesi yardımı ile gerekse kendi imkanlarıyla sağlık kurumuna başvurarak aldığı engelli raporu
  2. Sağlık kurumundan aldığı engelli raporunda tespit edilerek belirtilen engel derecesi belgesi
  3. Engelli vatandaş aracı kendi kullanacak durumda ise H sınıfı ehliyete sahip olması
  4. Tüm bu evraklar haricinde ise ek olarak vergi dairesi tarafından temin edilmiş olan ÖTV ödeme belgesi

olmak üzere belgeleri eksiksiz bir şekilde yanınızda bulundurmalı ve teslim etmelisiniz. Türkiye genelinde özellikle son dönemlerde bu evrakların tedariği ile alakalı olarak süreçler farklı yönde işliyor. Engelli raporu özellikle tam teşeküllü ve heyet raporlu devlet hastanelerinden alınmak durumundadır.

Bu belgelerin tamamını tedarik ettikten sonra bilinmesi gereken bir önemli konu daha var ki o da aracı kullanmaya yetkili olan kişiler ile alakalı konular. Hemen bilgi sunmak istiyoruz.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Aracı satın alan engelli şahıs dışında herhangi biri aracı kullanmaya yetkili olacaksa bunu ruhsata ekletmek durumundadır. Bunun içinde arabanın satın alınması esnasında aracı kullanacak kişinin de yine engelli şahsın yanında işlemler süresince bulunması gerekir. Aksi takdirde bu aracı engelli dışında herhangi biri kullanır ise trafik yönünden idari para cezası yemesi son derece muhtemel olan unsurlardan birisi olarak da dikkatleri üzerine çekecektir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.