Engelli Raporu ile Araç Alma Şartları


  Engelli Raporu ile Araç Alma Şartları

  Engelli Raporu ile araç alma şartları her engelli birey ve ailesinin bilmesi gereken ve son derece yakından ilgilendiren bir konu. Devlet engelli vatandaşlarımıza gündelik hayata azami oranda sorunsuz dahil olabilmeleri maksadıyla çok sayıda hak ve ayrıcalık tanıyor. Tanınan bu hak ve ayrıcalıklardan biri de araç alımı esnasında yapılan ÖTV indirimi. Engelli vatandaşlarımıza araç alımı esnasında sağlanan bu vergi kolaylığı elbette bazı şartlarla düzenlenmiş durumda. Engelli Raporu ile araç alma şartları nelerdir, engelli raporu ile araç nasıl alınır sorularının cevaplarını onlinesorgula.gen.tr olarak sizin araştırdık ve rehber niteliğindeki bu makaleyi hazırladık.

  Engelli Raporu ile Araç Alma Şartları

  Ülkemizin 80 milyonu aşan genç ve dinamik nüfusunun yaklaşık yüzde 12’lik kısmını engelli vatandaşlarımız oluşturuyor. Yüzde 12’lik bu oran 10 milyonun üzerinde bir nüfusa tekabül etmekte. Ülkemizdeki her 8 kişiden biri fiziksel, zihinsel, doğuştan, sonradan kazanılmış, kalıcı ya da geçici olmak üzere engel sahibi. Bu da hemen hemen hepimizin ailesinde veya yakın çevresinde en az bir engelli yakınımızın bulunduğu anlamına geliyor. Engelli bireyler sosyal ve ekonomik hayata katılım noktasında büyük zorluklar ve sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor. Engeli olmayan herhangi bir insanın günlük hayatında gerçekleştirdiği en basit bir eylem, bir iş engelli vatandaşlarımız için çoğu zaman aşılması neredeyse imkansız bir hal alabiliyor.

  İlgili Konular:

  Engelli Raporu Nasıl Alınır

  Engelli Raporunun Faydaları, Engellilere Tanınan Haklar

  Engelli Raporu ile Araç Alma Şartları

  Anayasamızda yer alan sosyal devlet olma ilkesinin bir gerekliliği olarak devlet, engelli vatandaşlarımıza, yaşadıkları güçlük ve sıkıntıların azami düzeyde giderilmesi için bazı hak, ayrıcalık ve kolaylıklardan yararlanma fırsatı veriyor. Bu kolaylıklardan biri de, yazımızın asıl konusu olan motorlu araç alımında Özel Tüketim Vergisinde muafiyet ya da indirim uygulanması.

    Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

  Konuya yaptığımız bu genel girişin ardından asıl konumuz olan Engelli Raporu ile araç alma meselesinde değinelim şimdi de. Konunun başlığından da anlaşılacağı üzere engelli bir bireyin araç alımında ÖTV indirimi veya muafiyetinden faydalanabilmesi için ilk olarak engelli sağlık kurulu raporu almış olması gerekiyor. Rapor vermeye yetkili bir hastane tarafından en az yüzde 40 oranında iş gücü kaybı olduğu tespit edilenler, engelli vatandaşlarımı için tanınan araç alımında ÖTV muafiyeti ve indiriminden faydalanmaya hak kazanıyor.

  İlginizi Çekebilir:

  Engelli Raporu Yükseltme Nasıl Yapılır

  Engelli Raporu Yenileme Nasıl Yapılır

  Yüzde 40 – Yüzde 90 Arası Engel Oranıyla Araç Alma

  Engelli raporunda işgücü kaybı oranı yüzde 40’la yüzde 90 arasında olanlar ÖTV’den tamamen muaf olmazlar, belirlenmiş oranda ÖTV indiriminden faydalanırlar. Alınan raporda ‘’ağır engelli’’ ibaresi yoksa ve özel tertibatla düzenlenmiş araç kullanmasında sakınca yoktur ifadesi varsa kişi aracı kendi kullanabilir. Böyle durumlarda engelli bireyin aracı kullanabilmesi için H sınıfı ehliyeti olması gerekmektedir. Eğer engelli kişi aracı kendi kullanamayacak durumda ise üçüncü dereceye kadar akrabası veya özel şoför aracı kullanabilir. Bu durumlarda H sınıfı ehliyete gerek yoktur, aracı kullanacak kişinin B sınıfı ehliyeti olması yeterlidir. Aracın alımında yapılan trafik tescil işlemlerinde aracı kullanacak akraba ya da özel şoförün, aracın kullanıcısı kayıt altına alınması gerekmekte.

  Göz At:

  Engelli Raporu Sorgulama İşlemi

  Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

  Yüzde 90 ve Üzeri Engel Oranıyla Araç Alma

  Engelli raporunda iş gücü kaybı yüzde 90 ve üzerinde tespit edilen engelli bireyler, araç alımında ÖTV’den tamamiyle muaf tutulurlar. Yüzde 90 ve üzeri iş gücü kaybı olan bireyin engeli, aracı kendi kullanmasına imkan tanıyorsa kendisi kullanabilir. Böyle durumlarda alınan engelli raporunda ‘’özel tertibatla düzenlenmiş araç kullanmasında sakınca yoktur’’ ibaresi bulunması gerekir. Kişi H sınıfı ehliyetle bu özel tertibatlı aracı kendi kullanabilir.

    2022 Engelli Maaşı - Özürlü Maaşı Ne Kadar 2019

  Kişini engeli aracı kendi kullanamaya imkan tanımıyorsa, alınan bu aracı engelli bireyin üçüncü dereceye kadar akrabaları veya tutulan özel şoför kullanabilir. Araç alınırken yapılan trafik tescil işlemlerinde aracı kullanacak akraba veya özel şoför aracı kullanacak kişi olarak kayıt altına alınmalıdır. Böyle durumlarda H sınıfı alma gerekliliği yoktur.

  Ortopedik Engellilerin Araç Alımı

  Kullanılacak olan araç, bireyin engeline göre özel tertibat eklenmiş bir araç ise, sadece engelli kişi kullanabilir ve H sınıfı ehliyet sahibi olması gerekmektedir. Bu durumun tek istisnası ise sol ayağında engel bulunanlar içindir. Sol ayağında engeli bulunanla ÖTV indiriminden faydalanarak B sınıfı ehliyet ile araç kullanabilir. Bu aracı engellinin üçüncü dereceye kadar yakınları kullanabilir, engelli kişi gene B sınıfı ehliyetle başka bir arabayı kullanmasında yasak söz konusu değildir.

  Engeli ortopedik olanlar iş gücü kaybı oranları yüzde 90’ın altında olsa bile ÖTV’den tamamen muaftır. Ortopedik engeli bulunanlar H sınıfı ehliyet ile özel tertibatlı araç satın alarak kullanabilirler.

  Bize Ulaşın

  Engelli Raporu ile araç alma şartları meselesine tüm detaylarıyla değinmiş bulunuyoruz. Engelli Raporu ile araç alma şartları konusu hakkında sorunuzun cevabını yazımızda bulamadıysanız, yorumlar kısmına yazarak bize iletin. Konu hakkında yetkin ve bilgili yazar kadromuz sorularınızı en kısa süre içerisinde ve doğrulukla yanıtlayacaklardır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
  1. erhan dedi ki:

   merhaba benim annemi %85 engelli raporu var araçta indirim uygulanırmı ne kadar indirim olur acaba

  2. Mete dedi ki:

   Merhaba babam ortopedik ağır engelli rapor oranı %88 babamın üzerinden araba alabilirmiyim

  3. ilyas tonbul dedi ki:

   İLYAS TONBUL BENİM 13 YAŞINDA BİR OGLUM VAR YUZDE 94 YÜRÜME ENGELLİ BEN BEN YURT DIŞINDAN ENGELLİ ARACI ALMAK İSTİYORUM NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİR RAPORDA İLAVE BİRŞEY YAZILMASINA GEREK VARMI YARDIMCI OLURSANIZ MEMMUN OLURUZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  4. Adnan ALTANLAR dedi ki:

   Yüzde 43 engelli raporum var, Daha önceden almış olduğum (1995 yılından itibaren ) B sınıfı ehliyetim var. ÖTV.siz araç alma hakkım var mıdır. Veya mevcut aracımı Engelli parkına park edebilmem için ne yapmalıyım. 2 nci bir sorum. Anneme % 88 engelli rapor verdiler. ÖTV siz araç alma hakkı var mıdır.

   1. admin dedi ki:

    ÖTV muafiyeti için yüzde 90 engel oranı ve raporda ağır engelli ibaresi olması gerekiyor. Yüzde 40 üzeri engelli aracı almak için ortopedik engelli olunması gerekiyor.

  5. Tayfun dedi ki:

   Meraba iyi günler benim babamın %85 raporu var ve doktor tarafından araç kullanamaz diye raporu var bundan nasıl yararlanabilirz ve aldığımız araçtan yüzde kaç oranında indirm olabilir ?

  6. Mehmet dedi ki:

   Merhaba benim %80 ağır engelli ibareli raporum var ortopedik engelliyim araç alabilirmiyim engelli maaşı ve bakım maaşı alıyorum araç almış olsam maaşım kesilir mi kusura bakmayın sorularim çok evliyim ve esimde engelli o üzerine almış olsa gene maaş kesilir mi çünkü tek geçim kaynagim o maaşlar çok soru sorduğum için tekrar özür dilerim.

   1. admin dedi ki:

    Merhaba Mehmet Bey. İstediğiniz kadar soru sorabilirsiniz, herhangi bir sakıncası yok. Araç almanız aldığınız engelli maaşı ve evde bakım maaşını tehlikeye sokabilir, böyle bir ihtimal söz konusu. Tabi her engelli raporu ile araç alanın maaşı kesilecek diye bir durum söz konusu değil ancak olma ihtimali var. Eşiniz ya da sizin üzerinize olması fark etmez çünkü aynı hanedesiniz ve gelirleriniz birlikte hesaplanarak maaşlardan faydalanıyorsunuz.

   2. Mehmet dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam Allah razı olsun

  7. haticekazan dedi ki:

   Ben 46yasidymyuzde41engelli raporum var otvsiz araç alabilmek için neler yapmalıyım saygılarımla yardımcı olursanız sevinirim önceden h sınıfı ehliyet alabilir otomatik vites araç kullanabilir yazıyordu kanun değişikliği ile hastane düzeltme yapmadı bana da çok zor geliyor yeni letmek

  8. Hatice Kazan dedi ki:

   Ben 46yasidymyuzde41engelli raporum var otvsiz araç alabilmek için neler yapmalıyım saygılarımla yardımcı olursanız sevinirim

  9. erol kara dedi ki:

   raporla araç alındıktan sonra rapor sahibinin vefatı halinde geride kalan varisleri veraset intikalde alınmamış olan ötv vergisi geriye dönük alınırmı saygılarımla

  10. hatice öztürk dedi ki:

   Merhabalar. Eşimin % 77 Sürekli raporu var. Araç kullanamadığı için benim kullanmam gerekiyor. Yukarıdaki açıklamanıza göre ÖTV den ne oranda faydalanabiliyoruz? Araç alınırken başvuru nereye nasıl yapılıyor? Teşekkür ederim. İyi günler…

   1. admin dedi ki:

    Yüzde 90’ın altındaki raporlarda, engelli kişi aracı ancak kendi kullanacaksa ÖTV indirimi alabilir.

  11. ahmet ilhan dedi ki:

   merhabalar benimde % 44 lük bi raporum var yani ben tam olarak ne yapacagımı ne olacak nasıl bundan yararlanacam ögrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim yani anladıgım kadarıyla söyliyim size benim B sınıfı ehliyetim var ama o yetmiyor H sınıfı ehliyet almam lazım ÖTV den yararlanmam için ya da gerek yok mu yardımcı olursanız sevinirim

   1. admin dedi ki:

    Merhaba Ahmet Bey. öncelikle engelli raporunuzda H sınıfı ehliyet alabilir, özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi olmalı. Bu şekilde ÖTV indiriminden faydalanarak araç alabilirsiniz.

   2. Hüseyin dedi ki:

    Ötv indiriminden belirli oranda faydalanırsınız.BU fayda 2.el araçlarda değil 0 araçları kapsamaktadır