Garanti Bireysel Emeklilik Hakkında Bilgiler

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte Garanti bireysel emeklilik hakkında bilgiler ve merak edilenler üzerinde durma yoluna gideceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen bir bankacılık sektörü içerisinde ciddi manada yeni hizmetler kendisini gösteriyor. Bireysel emeklilik sistemi (BES), günümüzde devlet tarafından da ciddi manada önemsenen ve zorunlu hale gelen unsurların başında geliyor demek de yanlış olmaz sanırım. Bu sistem ile alakalı olarak birçok kişi bilgi sahibi değil. Bu neden dolayısı ile elimizden geldiğince sizleri bilgilendirme yoluna giderek fikir edineceğiz.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik, bireylerin çalıştıkları dönem boyunca maaşlarından belli miktar maaşları kenara atması ve devlet desteği ile biriktirmesi anlamına gelir.

Devlet, zaman içerisinde ciddi manada bu sistemi benimsedi ve insanların geleceğe yönelik olarak birikim yapabilmesi için somut adımlar attı diyebiliriz. BES, artık devlet tarafından da her birey için ilk etapta zorunlu kılınan seçeneklerden birisi olarak kendisini gösterdi. Nitekim günümüzde ise bu konu ile alakalı olarak birçok farklı seçenek ön plana çıkıyor demek yanlış olmaz sanırım. Bireysel emeklilik modelinin Garanti bankası nezdinde örneklerini de sizlere sunacağız hemen.

Garanti Bireysel Emeklilik

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Avantajları

Garanti Bankası, ülkemiz sınırlarında en çok güvenilen ve en çok fark yaratan özel bankacılık girişimlerinden birisidir. Doğuş Grubu şirketinin sahibi olduğu banka, zaman içerisinde bireysel emeklilik konusu ile alakalı olarak da önem arz eden bir unsur. Tabi ki birçok kişi bununla alakalı olarak tam bilgi sahibi değil. Dolayısı ile bizde maddeler halinde sizlere bilgiler sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız. Bazı bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir;

  • BES sistemine giriş tamamen ücretsizdir. Şubelere giderek ya da bankanızı arayarak bu anlamda bilgi edinebilirsiniz.
  • BES sistemi uzun süre zorunlu bir sistem değildir. BES sisteminden dilediğiniz zaman ayrılabilir ve içerideki ücretinizi geri alabilirsiniz. Erken ayrılma durumunda devlet desteğini alamazsınız.
  • BES sisteminden devlet katkısı alabilmek için minimum 3 sene sisteme kayıtlı kalmanız ve birikim yapmanız gerekir.
  • 3 yıl kalanlar devlet katkısının %15’ini alabilirler.
  • 6 yıl kalanlar devlet katkısının %35’inin hak sahibi olurlar.
  • 10 yıl kalan ancak 56 yaşını doldurmayanlar ise devlet katkısının %60’ını alırlar.
  • 10 yılda sistemde kalınmasından sonra 56 yaşını dolduranlar yahut vefat ve maluliyet gibi sebeplerle sistemden ayrılmak zorunda kalanlar, getirileriyle birlikte devlet katkısının tamamına hak kazanırlar. Buna ek olarak, yaş ve yıl şartını tam karşılayanlara ek %5 devlet katkısı ödenir.

Garanti Bireysel Emeklilik Devlet Desteği Alıyor Mu?

Bireysel emeklilik konusunda devletin otomatik katılım konusu ile alakalı olarak tüm herkese bu sistemi zorunlu kıldı demek yanlış olmaz sanırım. Garanti Bankası ve diğer tüm özel ya da devlet bankaları da dahil olmak üzere bireysel emeklilikte devlet desteği sistemine dahil durumdadır.

  Devletten Çalışan Anneye 1500 TL Bakıcı Desteği

Yani burada esas şart, bireysel emeklilik sisteminde en az 3 sene olmak sureti ile kalmak zorundasınız. 3 yıl sistemde kalan kişiler, içerideki paranın %15’i kadarını destek ücreti olarak alma şansına sahip olurlar. Tabi ki zaman içerisinde ne kadar uzun süre kalırsanız o kadar yüksek ücretler alabilirsiniz. Yukarıda bunun oranlarını ve genel itibari ile bilgisini sizlere sunma yoluna gittik.

Bireysel emeklilik sistemi otomatik katılım ile olsa dahi sorunsuz bir şekilde cayma hakkına sahipsiniz. Garanti Bankası, bu anlamda mobil bankacılık ve internet bankacılığı uygulaması ile de dahi sizlere bu imkanları sunuyor. Dolayısı ile bireysel emeklilik sistemi çok sağlıklı bir birikim ve geleceğe yönelik hazırlık sistemidir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.