Desinatör Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bu makalemizde sizlerle desinatör nasıl olunur ve ne kadar maaş alır gibi sorulara elimizden geldiğince yanıt verme yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde özellikle tekstil sektörünün ciddi anlamda yaygın bir sanayi olduğunu biliyoruz. Nitekim bu sektör içerisinde nitelikli çalışan imkanları da ciddi anlamda fark yaratıyor diyebiliriz sanırım. Bu makalemizde nasıl desinatör olunur? Desinatör olma şartları nelerdir? Desinatör olmak için hangi bölümler okunur? Desinatör hangi programları bilmeli? Desinatör ne kadar maaş alır? Bu gibi soruların tamamına yanıt verme yoluna da gideceğiz.

Desinatör Nedir?

Desinatör, genel itibari ile tasarımcı anlamına gelse de tekstil sektöründe desen tasarımları yapan nitelikli kişilere denir.

Desinatörler aslında grafik tasarımcılardan seçilebildiği gibi aynı zamanda tekstil ile alakalı bölümleri bitirmiş nitelikli kişilerden seçilir. Türkiye genelinde grafik tasarım bölümüne karşı ilgi ciddi anlamda fark yaratıyor. Desinatörlük, günümüzün en modern ve aranan mesleklerinden de birisi haline geldi demek yanlış olmaz.

Desinatör Olmanın Şartları Nelerdir?

Desinatörlük, aslında grafik tasarım bölümü ile doğrudan alakalı bir bölümdür. Dolayısı ile en büyük niteliklerinizden birisi grafik tasarım programlarını uzmanlık seviyesinde kullanmak olacaktır. Bunun dışında da tekstil sektörünün geneli ile alakalı olarak da bilgi sahibi olmanız gerektiğini unutmayın.

Desinatör olmanın şartları genel itibari ile basittir. Bu sektör içerisinde illa ki LİSANS mezunu şartı aranmaz. Nitelikleriniz çok daha fazla önem arz eder. Genel itibari ile desinatör olmak için aranan şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Renk, doku, kumaş ya da tekstil sektörüne dair tüm alanlarda bilgi sahibi olmak,
 • Profesyonel vektörel tabanlı grafik tasarım programlarını uzmanlık seviyesinde kullanmak,
 • Boyalı malzemelerin üretim ve geliştirme safhalarını bilmek,
 • Üretilebilir desen teknolojileri konusunda bilgi sahibi olmak,
 • Uluslararası şirketlerde çalışabilmek için yabancı dil bilmek,
 • Tekstil sektöründe kullanılan baskı cihazlarının tamamına hakim olmak,
 • Grafik tasarım alanı içerisinde yer alan tüm renk bilimlerine dair bilgi sahibi olmak,
  Devlet Memuru Banka Promosyonu Nedir? Nasıl Alınır?

Desinatörlük mesleğinde en çok ön plana çıkan seçeneklerden bazıları olarak ön plana çıkıyor. Dolayısı ile bunları bilmeniz gerekiyor.

Desinatör Maaşı

Desinatör Olmak için Hangi Bölümler Okunur?

Desinatör mesleği, hem grafik tasarım hem de tekstil ile alakalı alanların içerisinde yer alan çift yönlü bir meslek grubudur. Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde ortaya çıkan desinatör ihtiyacı da ciddi anlamda artış göstermiştir.

Desinatörlük için okumanız gereken belli başlı eğitim grupları söz konusudur. Bunlardan bazılarını inceleme altına alacak olursak;

 • Meslek liselerinin tekstil ya da grafik tasarım bölümleri,
 • Meslek Yüksek Okulları’nın tekstil ve grafik tasarım bölümleri,
 • Moda ve tekstil tasarımı bölümü,
 • Halıcılık ve Desinatörlüğü MYO,
 • Grafik Tasarım,

bu noktada üniversite ya da lise alanlarında okumanız gereken bölümler olarak dikkatleri çekiyor. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde bu alanlara olan ilgi ciddi anlamda arttı. Dolayısı ile desinatör anlamında nitelikli eleman bulma olasılığı da artış gösterdi diyebiliriz.

Desinatör Hangi Programları Bilmeli?

Desinatör, öncelikle bilgisayar tabanlı grafik tasarım programlarının hemen hemen hepsini uzmanlık seviyesinde bilmeli. Tabi ki tekstil sektöründe bilhassa kullanılan birçok farklı program olduğunu söyleyebiliriz. Genel itibari ile tekstil sektöründe desen tasarımı için kullanılan başlıca programlar aşağıdaki gibidir;

 • 3D Studio Max
 • Adobe Photoshop
 • Adobe İllustrator
 • Corel Draw
 • Free Hand

bu noktada sizlere desen tasarımı için vektörel anlamda birçok farklı seçenek sunar. Dolayısı ile bu programların tamamının kullanımı hakkında uzmanlık seviyesinde bilgi sahibi olmanız gerekecektir.

Desinatör Ne Kadar Maaş Alır?

Desinatör maaşları 2020 yılında özellikle ciddi anlamda farklılık gösterdi. Bundan önceki dönemde nitelikli desinatör bulmak zordu ve hal böyle olunca maaşlar da bir o kadar yüksekti. Ancak günümüz şartlarında özellikle bu mesleğe karşı eğilimin artması neticesinde ne yazık ki maaşlarda ciddi şekilde düşüş yaşandı.

  Koronavirüse Karşı Bağışıklık Güçlendiren Besinler

Tekstil şirketleri, desinatör alırken artık uzmanlık seviyesine de çok fazla takılmıyor. Dolayısı ile desen tasarlayabilen herkesi işe alma konusunda ehemmiyetli değiller. Günümüzde desen tasarımı uzmanlarının maaşları aşağıdaki gibi seyreder;

 • Yeni Başlayan Amatör Desinatör: Asgari Ücret (2500 TL)
 • Orta Düzey Tekstil Desinatörü: 3500 TL
 • Uzman Çok Yönlü Tekstil Desinatörü: 6000 TL

civarında maaşlar söz konusudur. Çok yönlü desinatör, özellikle halı desinatörlüğünden tutun da kumaş ya da aklınıza gelebilecek tüm alanlarda uzmandır. Tekstil sektöründe yıllarca deneyimli olarak çalışmış nitelikli kişilerdir.

Tabi ki bu maaşların altı, üstü birçok farklı şekilde belirlenir. Şirketine göre, yeteneklerinize göre ya da sektördeki deneyiminize göre daha yüksek maaşlar da alabilirsiniz. Desinatörlük, günümüz tekstil sanayisinin en önemli mesleki alanlarından birisi olarak kabul görür.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.