İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bugün ki makalemizde ikinci el araba alırken nelere dikkat edilmelidir sorusu ile alakalı olarak elimizden geldiğince güncel bilgileri sizlere sunacağız. Türkiye genelinde özellikle son birkaç aylık dilim içerisinde otomobil piyasalarında ki hareketlilik herkesin malumu. Koronavirüs sürecinde özellikle ikinci el otomobil fiyatlarında da çok ciddi bir yükselme söz konusu olduğundan dolayı sıfır otomobil ilgi görüyor.

İnsanların önemli bir kısmı ikinci el otomobil alma noktasında çok kararsız. Özellikle ülkemizde şehir şehir değişen bir otomobil kavramı söz konusu. Bu anlamda bilgi sahibi olabilmeniz için elimizden geldiğince sizleri bilgilendireceğiz.

İkinci El Araba Nedir?

İkinci el araba, showroomdan almadığınız ve kişiden aldığınız kullanılmış ya da çeşitli nedenler ile tamirat görmüş olma ihtimali olan otomobil modelleridir.

Türkiye genelinde özellikle insanlar için en büyük gerekliliklerden birisi otomobil oldu demek yanlış olmaz. Pazar araştırması yaptığınızda da 10,000 TL’den başlamak sureti ile Milyon TL’lere kadar ulaşan ikinci el araba piyasası söz konusudur. Türkiye genelinde özellikle kapsam açısından otomobillere karşı farklı bir bakış açısı söz konusu. İnsanlar, ikinci el otomobil alırken ciddi manada seçici ve aslında bu seçiciliğin çok da bir anlamı yok. Özellikle kaporta konusunda insanların gereksiz bir seçiciliği söz konusudur. Şimdi elimizden geldiğince sizleri bilgilendirecek ve dikkat edilmesi gerekenler üzerinde duracağız.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken özellikle en önemli seçeneklerden birisi de MOTOR PERFORMANSI olacaktır. Kaportada meydana gelmiş hafif ve orta ölçekli sıkıntılar sizleri yolda bırakmaz. İkinci el otomobilden uygun fiyatlı olmasını beklemek için sıfır otomobil muamelesi yapmamak gerekiyor. Sorunsuz arabanın ve kilometresi düşük arabanın ister istemez fiyatı sıfır modellere ciddi manada yakın olacaktır. Genel itibari ile sizleri bu anlamda bilgilendirmek istiyoruz.

  Doğalgaz Aboneliği Ücreti Ne Kadar? 2020

YAŞINA GÖRE İDEAL KİLOMETRE

Günümüz Türkiye’sinde ideal bir ikinci el otomobil, senede ortalama 10,000 – 15,000 KM yapmış olması idealdir. Yani 3 yaşında bir araba alacaksanız maksimum 40,000 KM olması bu anlamda sizler için risk etmez. Uzun yol yapmış olsa da yaşına göre yüksek kilometre yapmış otomobillerin motor ömürleri yıpranmış olabilir.

EKSPERTİZ MOTOR PERFORMANSI

Otomobil alırken özellikle ekspertizde motor performansını göstermek çok önemlidir. Günümüzde 2000 model bir otomobilin motor performansı %85 çıkabiliyorsa bu motorun performansı son derece iyi demektir. Sıfır otomobil dahi alsanız motorun güç değeri %100 olmaz. %96’dan başlar.

Ekspertize gittiğinizde özellikle alacağınız araç 15 yaşından küçükse motor performansında en düşük %89 – %85 aralığına kadar değerlere bakın. Yıpranmış motorlu araçlar, kısa vadede ciddi anlamda sıkıntılar çıkarabilir.

ŞASE VE DİREKLERDE HASAR OLMAMASI

İkinci el otomobilde kaza olma ihtimali yüksektir. Özellikle kaporta üzerinde bakmanız gereken öncelikli unsur kaporta ve araç direklerinde işlem olmamasına dikkat etmek. Çünkü var ise aracın başından ciddi bir kaza geçmiş olma olasılığı yüksektir. Bu da zaman içerisinde aracın sıkıntı yaşaması ve satarken de sizin ciddi manada sıkıntı yaşamanız anlamına gelir.

Değişen noktasında motor kaputu, tavan gibi noktalarda dikkatli olun. Özellikle tavanda işlem olan araçların önemli bir kısmının takla atmış olma ihtimali ciddi anlamda yüksektir. Bu neden dolayısı ile güvenilir ve garantili bir ekspertiz merkezine giderek aracı muayene ettirin.

MOTOR KAÇAKLARI OLMAMASI ÖNEMLİ

Aracın yapılan motor kontrollerinde yağ, su ve LPG kaçağı olmaması çok önemlidir. Bu da zaman içerisinde sizlerin başına ciddi manada masraf açabilecek unsurlardan birisi olabilir. Kaçağı olan araçları da tamir ettirmeden kesinlikle almamaya özen göstermeye dikkat edin.

  2020 Asgari Geçim indirimi Ne Kadar? AGİ Nedir, Nasıl Hesaplanır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.