2020 Çocuk Borçlanması Ne Kadar? Şartları Neler?

Çocuk borçlanması her yıl olduğu gibi 2020 yılında da asgari ücrete bağlı olarak artmıştır. Çocuk borçlanması sigorta kurumlarına yönelik bir ödeme olmasından kaynaklı yıllık zamlara bağlı olarak miktarı değişmektedir. Yıllık zamların dışında çocuk borçlanması miktarınını etkileyen bir başka faktör de bu haktan faydalanmak isteyen kadının kaçıncı çocuk için başvuru yaptığıdır.

Çocuk borçlanmasından faydalanmak isteyen kadınların sağlaması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Sadece sigortalı kadınların başvurabileceği bu uıygulama erken emeklilik için önemli bir hak olmaktadır.

Çocuk Borçlanması Nedir?

Çocuk borçlanması sigortalı kadınların doğum yaptıktan sonra sigorta kurumuna borçlanmaları anlamına gelmektedir. Doğum yapan kadınların çalışma hayatından uzak kaldıkları dönemi hizmetten saydırmak için kullandıkları çocuk borçlanması, prim günlerinin ödemesinin yapılması anlamına gelmektedir.

Çocuk borçlanması sigortalı kadınlar için sağlanan bir haktır. Doğum yapan kadınların sigorta sisteminden uzak kaldıkları dönemi telafi edebilmesine yönelik bir uygulamadır. Sigortalı olan ve doğum iznine ayrılan kadınlar bu süreçte prim günlerini yatırarak, sigorta sisteminden uzak kaldıkları dönem için mağdur olmazlar. Bunun yanı sıra çocuk borçlanmasından faydalanmak için belli şartların sağlanması gerekmektedir. Şartları sağlayan tüm kadınlar çocuk borçlanması için başvuru yapabilmektedir.

Çocuk Borçlanması Hangi Amaca Yönelik Yapılan Bir Uygulamadır?

Çocuk borçlanması uygulaması sigortalı çalışan ve doğum iznine ayrılan kadınların sigorta sistemleri içinde mağdur olmasının engellenmesine yönelik olarak yapılmaktadır. Çocuk borçlanması için gerekli olan şartlardan da anlaşılabileceği gibi uygulamanın amacı doğum izni esnasında prim günü ödemeleri yatırılmayan kadınların emeklilik durumunda zorluk yaşamasını engellemektedir. Çocuk borçlanması ile kadınların doğum sonrası hizmette bulunmadıkları günler için primlerinin yatırılmasına olanak sağlamaktadır. Çocuk borçlanması ile kadınlar sürekli olarak hizmette görünmekte ve erken emekli olabilmektedir.

Çocuk Borçlanması İçin Başvuru Ne Şekilde Yapılır?

Çocuk borçlanması için başvuru yapmak çok basit bir işlemdir. Çocuk borçlanması için başvuru yapmak isteyen kadınların başvuru dilekçesi ile yetkili kurumlara gitmesi gerekmektedir. Başvuru dilekçesindeki bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması ve yekilil kuruma iletilmesi ile başvuru tamamlanmış olmaktadır.

  Burger King Bayiliği (Franchise) Nasıl Alınır? 2020 Şartları ve Ücretleri Nelerdir?

Çocuk borçlanması için bir diğer başvuru kanalı ise e-devlettir. E-devlet üzerinden yapılcak başvurular için resmi internet sitesine girilmesi, açılan sayfadaki arama butonuna çocuk borçlanması başvuru yazılması gerekir. Bu arama sonucunda gerekli bilgilerin doldurulması ile başvuru gönderilebilmektedir.

Çocuk Borçlanması İçin Hangi Kurumlara Başvuru Yapılabilir?

Çocuk borçlanmasında başvuru yetkili sigorta kurumlarına yapılmaktadır. Çocuk borçlanmasında yapılacak ödemeler sigorta kurumlarına yapılmaktadır. Buna yönelik olarak başvurunun yapılabileceği kurumlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne
 • Sosyal Güvenlik Merkezi’ne
 • SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü’ne
 • Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na

Çocuk borçlanması için başvuru yapacak kişi en son hizmetini bu kurumların hangisinin kapsamında yaptıysa o kuruma başvuru yapabilmektedir.

Çocuk Borçlanmasına Yapılacak Başvuruda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çocuk borçlanması başvurusu yapacak kişiler bulundukları kapsamdaki sigorta kurumuna bulunacakları başvuruda şu belgeleri götürmek zorundadır.

 • Başvuru yapacak kişinin üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu bir belge ile başvurması gerekir. Bu belge nüfus cüzdanı olabileceği gibi ehliyet de olabilmektedir. Önemli olan T.C. kimlik numarasının bulunmasıdır.
 • C. kimlik numarasının dışında doğum borçlaması formunun da doldurulup teslim edilmesi gerekmektedir.

Bu iki belge dışında, başvuru yapacak kişinin son işvereninin onayını gösteren bir belge vb. başka bir belgeye ihtiyacı yoktur. Bu iki belge ile çocuk borçlanması için başvuru yapmak mümkündür.

Çocuk Borçlanmasına Başvurmak İçin Hangi Şartların Sağlanması Gerekmektedir?

Çocuk borçlanmasına başvurmak isteyen kişilerin sağlaması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Sigortalı çalışan kadınların işten uzak kalmaları sonucu emeklilik durumunda mağduriyet yaşamaması için yapılan bu uygulamanın şarrtları şu şekildedir.

 • Çocuk borçlanmasına başvuru yapacak kadının, doğumdan önce sigorta başlangıcının yapılmış olması gerekmektedir.
 • Çocuk borçlanmasında, borçlanılan süre boyunca doğan çocuğun yaşaması gerekmektedir.
 • Çocuk borçlanması 3 çocuğa kadar uygulanabilmektedir.
 • Çocuk borçlanmasından faydalanmak isteyen kadın için doğumdan sonra herhangi bir prim ödemesinin gerçekleşmemesi gerekmektedir.
 • Çocuk borçlanması hesaplaması yapılırken, diğer emeklilik hesaplamalarında geçerli olamayan staj dönemi sigorta başlangıcının geçerliliği bulunmaktadır.

Çocuk Borçlanması Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Çocuk borçlanması başvurularının e-devlet  üzerinden sorgulanması mümkün olabilmektedir. Başvurunun onaylanıp onaylanmadığı www.türkiye.gov.tr adresi üzerinden açılan giriş sayfasındaki yönlendirmelerin takip edilmesi ile görülebilmektedir.

  Teknik Direktör Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

2020 Çocuk Borçlanması Şartları

Çocuk Borçlanması Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Çocuk borçlanması ödemelerinin başvurunun onaylanmasından sonraki 1 ay içerisinde yapılması gerekmektedir. Bu süre içinde yapılmaması durumunda başvuru iptal edilmektedir. Çocuk borçlanması başvurusunun onaylanması durumunda ödeme yapılabilecek birden fazla kanal bulunmaktadır. Bu kanallar şu şekilde sıralanabilir.

 • PTT üzerinden
 • Anlaşmalı bankalardan
 • E-devlet üzerinden

Bu kanallar kullanılarak, başvurunun onaylanmasından sonraki 1 ay içinde çocuk borçlanması ödemesinin yapılması gerekmektedir. Çocuk borçlanması için taksitli ödeme imkanı bulunmamaktadır. Peşin ödeme yapılması gerekir. Bununla beraber kimi durumlarda kredi çekilerek ödenmesi mümkün olabilmektedir.

Çocuk Borçlanmasının Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Çocuk borçlanması miktar asgari ücrete bağlı olarak hesaplanmaktadır. Asgari ücret miktarının taban ve tavan fiyatları üzerinden çocuk borçlanmasının günllük en az ve en fazla ne kadar olacağı hesaplanmaktadır. Çocuk borçlanmasının 1 günlük tutarı hesaplanan yıldaki asgari ücretin %32’sine denk gelmektedir. Bu miktar çocuk borçlanmasının 1 günlük olabileceği en az miktarıdır. Bu 1 günlük çocuk borçlanmasının 7.5 katı ise en yüksek çocuk borçlanması miktarını vermektedir. Çocuk borçlanması miktarı brüt asgari ücrete göre hesaplandığı için asgari ücret zam aldıkça bu borçlanma miktarı da değişmektedir.

Çocuk Borçlanması Miktarının Hesaplanmasında Hangi Faktörler Etkili Olmaktadır?

Çocuk borçlanması miktarının belirlenmesinde etkili olan faktörler asgari ücret, çocuk borçlanmasının ne kadar zaman için söz konusu olduğu ve de başvuru yapan kişinin çocuk sayısıdır. Bu değişkenlerin miktarına göre çocuk borçlanması hesaplanmaktadır.

2020 Yılı Çocuk Borçlamasının Miktarı Ne Kadardır?

2020 yılında çocuk borçlanması miktarı asgari ücretin zam alması ile yeniden hesaplanmıştır. Asgari ücretin değişmesi ile birlikte süresine göre çocuk borçlanması miktarları 2020 yılında şu şekildedir.

 • 1 ay için çocuk borçlanması miktarı; 941,76 TL
 • 1 yıl için çocuk borçlanması miktarı; 11,301,12 TL
 • 2 yıl için çocuk borçlanması miktarı;22,602.24 TL

Çocuk Borçlanmasından Hangi Sigorta Türlerinde Faydalanılabilir?

Çocuk borçlanmasından faydalanmak için başvuru yapan kadınların 4A, 4B ya da 4C kapsamında olması fark etmemektedir. Tüm bu sigorta türleri için çocuk borçlanması mümkün olmakla beraber en fazla 6 yıl için emeklilik indirimi yapılmaktadır.

Çocuk Borçlanması En Fazla Kaç Gün Olabilmektedir?

Çocuk borçlanmasında prim yatırılacak gün sayısı en fazla 2160 olabilmektedir. 6 yıldan daha fazla prim yatırılamayan çocuk borçlanmasında, maksimum 3 çocuk için borçlanma şansı bulunmaktadır. 3 çocuktan sonra doğan çocuklar için borçlanma seçeneği bulunmamaktadır. Çocuk borçlanması için 2160 gün ve altında prim yatırmak mümkündür.

Çocuk Borçlanması İçin Yapılan Başvuru Hangi Durumda İptal Edilir?

Çocuk borçlanması için yapılan başvuru, ödemenin belirtilen zamanda yapılmaması durumunda iptal edilmektedir. Başvurunun onaylanmasından sonra çocuk borçlanaması ödemesinin 1 ay içinde yapılması gerekir. Aksi takdirde başvuru iptal edilir. Bu durumda yeniden başvuru yapmak mümkündür.

  Engelli Araç Alımı için Gerekli Evraklar

Çocuk borçlanması başvurusunun şartlarından biri olan çocuğun sağ olmasıdır. Çocuğun borçlanma sürecinde ölmesi durumunda borçlanma iptal edilmektedir.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.