Pasaport Nasıl Alınır

Pasaport nasıl alınır, çok sayıda kişinin bilgi sahibi olmayı istediği konulardan birisi. Pasaport yurt dışına çıkmanın olmazsa olmaz şartı. Pasaport başvurusu nasıl yapılır? Pasaport için randevu nasıl alınır?  Pasaport için gereken evraklar neler? Pasaport nereden alınır? Pasaport nasıl alınır? Pasaport harçları ve defter bedeli ne kadar? Pasaport almak ne kadar sürer? Pasaport geçerlilik süresi ne kadar? Pasaport yenileme işlemleri nasıl yapılır? Gibi pasaport çıkarma işlemleri ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler yazımızda. Siz de pasaport nasıl çıkartılır, pasaport almak için adım adım neler yapmak gerekiyor öğrenmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

 pasaport nasıl alınır

Pasaport Çeşitleri Neler?

Pasaport bilindiği üzere yurt dışına çıkış yapabilmek için gerekli olan ve ülke dışında kimlik yerine geçen resmi bir belgedir. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport), Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport), Hizmet Pasaportu ve Diplomatik Pasaport olmak üzere 4 farklı pasaport türü vardır.

 1. Hususi Pasaport: Halk arasında yeşil pasaport veya memur pasaportu olarak ifade edilir. Diplomatik vazifeler haricinde kalan görevler için veya seyahat gibi sebeplerle kendi hesabına yurt dışına çıkan kamu çalışanlarına verilir.
 2. Hizmet Pasaportu: Hükümet, belediyeler, Kızılay, Türk Hava Kurumu gibi kamu kurumlarının yurt dışında görevlendirdiği memurlara ve Türkiye Cumhuriyetinin üyesi olduğu yurt dışındaki uluslar arası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara verilir.
 3. Diplomatik Pasaport: Yabancı ülkelerde Türkiye’yi temsille görevli dış işleri personellerinin yanı sıra, milletvekilleri, belediye başkanları, Anayasa Mahkemesi üyeleri, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay Üyeleri, Orgeneraller gibi üst düzey kamu görevlilerine verilir.
 4. Umuma Mahsus Pasaport: Halk arasında bordo pasaport veya vatandaş pasaportu olarak da ifade edilir. Yukarıda sayılan pasaport türlerini almak için uygun şartları taşımayan geriye kalan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları umuma mahsus pasaport alır.
  Futbol Hakemi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Bitcoin Nedir, Bitcoin Nasıl Alınır?

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport türleri hakkında verdiğimiz bu genel bilgilerin ardından şimdi de pasaport nasıl çıkarılır, pasaport almak için neler gerekiyor adım adım tarif etmeye başlayalım.

 1. Pasaport çıkartmak için yapmanız gereken ilk işlem il veya ilçe emniyet müdürlüklerinden çıkartmak istediğiniz türe göre pasaport randevusu Pasaport Randevusu almak için BURAYA tıklayın. Telefonla Pasaport Randevusu acil durumlar hariç mümkün değil. Pasaport randevu alma çağrı merkezi Acil Pasaport Hattı 09:00 – 18:00 saatleri arasında +90 312 462 91 46 – 47 Nolu Telefonlardan hizmet vermektedir.
 2. Randevu alma işlemini tamamladıktan sonra yapmanız gereken pasaport harç bedeli ve pasaport defter bedeli ödemesini yapmak. Defter ve harç bedellerini ödedikten sonra her biri için 2’şer adet dekont almayı kesinlikle ihmal etmeyin. Harç bedeli dekontunun ilk nüshasında tahsil edilmiştir kaşesi ve tahsil memurunun ıslak imzası olması gerekir. Pasaport harç bedelleri ne kadar, pasaport defter bedeli ne kadar ve nereye yatırılır öğrenmek için BURAYA tıklayın.
 3. Üçüncü aşama ise randevu aşaması. Pasaport kişisel bir belge olduğu için randevuda bizzat bulunmanız zorunludur. 1 yaşındaki bebek için alınıyor dahi olsa randevuda hazır bulunması gerekmektedir. Sizin yerinize bir başkası randevuya gidemez. Randevuda aşağıda saymış olduğumuz gerekli evrakları hazır bulundurun ve görevli memura teslim edin. Daha önce parmak iziniz kayıt altına alınmamışsa parmak iziniz alınır ve fotoğrafınız dijital ortama aktarılır. Son olarak gerekli imzaları attığınızda işlemlerinizi tamamlaşmış olacaksınız.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar Neler?

Aldığınız pasaport randevusu için İl ve İlçe Emniyet Müdürlüğüne giderken işlemlerin tamamlanması için yanınızda bazı evrakları hazır bulundurmanız gerekiyor.

Pasaport Almak İçin Gerekli Belgeler;

 • Nüfus cüzdanı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport harç ve pasaport defter bedelinin ödendiğini gösteren banka dekontu
 • Şayet daha önceden almışsanız, pasaport yenileme işlemleri için eski belgesinin aslı
  Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

GÖZ AT:

Bimer’e Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bimer Başvuru Sorgulama

Pasaport Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Umuma mahsus pasaportlar (Bordo Pasaport) sürekli nitelikte belge değildir ve geçerlilik süresi vardır. Umumi pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay, en fazla 10 yıl olabilir. Pasaport geçerlilik süresi arttıkça buna paralel olarak da harç ücreti de artar.

Pasaport Almak Ne Kadar Sürer?

Gerekli işlemleri tamamlayanların cevabını en çok merak ettikleri soru pasaportum ne zaman elimde olur olsa gerek. Başvuruyu alan İl ve İlçe Emniyet Müdürlükleri bilgileri online olarak Ankara’daki Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimine aktarır. Burada pasaportunuzun hazırlanarak kargoya verilmesi ortalama 7 gün sürmektedir. Pasaportunuz başvuru esnasında bildirdiğiniz adrese kargo veya kurye ile gönderilir. Kargo veya kuryenin teslimat süresi ise genellikle 2-3 gün arasındadır. Yani başvurunun tamamlandıktan ortalama 10 gün sonra pasaportunuz elinizde olur.

Pasaport Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Pasaportunuzun geçerlilik süresi dolduğunda pasaport yenileme işlemi yapmanız gerekir. Pasaport yenileme işlemleri ile ilke kez pasaport çıkarma işlemleri arasında hiçbir farklılık söz konusu değildir. Yukarıda pasaport nasıl alınır başlığında saydığımız tüm işlemleri pasaport yenileme işlemlerinde bire bir anısını yapmanız gerekir. sadece yenileme randevusuna giderken eski pasaportunuzu yanınızda götürmeyi unutmayın.

GÖZ AT:

Dosya Masrafı Geri Alma

Dosya Masrafı İadesi Sorgulama E Devlet

Sorularınızı Bize Yazın

Pasaport nasıl alınır konusu ile ilgili olarak akıllara gelebilecek tüm soruları ayrıntılı olacak şekilde izah etmiş bulunuyoruz. Pasaport nasıl çıkartılır, pasaport almak için ne yapmam gerekiyor hususlarında aklınızdaki sorunun yanıtını makalemizde bulamadıysanız yorumlar kısmından bize yazın. Tecrübeli yazar kadromuz konu hakkındaki tüm sorularınızı en güncel bilgileri kullanarak hızlı bir şekilde cevap vereceklerdir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.