Yapımcı Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte yapımcı nasıl olunur, ne kadar para kazanır gibi sorulara yanıt vererek fikir edinme yoluna gideceğiz. Türkiye’de özellikle önümüzde Acun Ilıcalı gibi bu sektör içerisinde çok büyük bir örnek var iken insanlar ister istemez bunun araştırmasını yapıyor. Diziler, yarışmalar ya da aklınıza gelebilecek tüm televizyon programları ülkemiz insanları için ciddi manada önem arz eden unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Yapımcılık, aslında ciddi manada maddiyat gerektiren ve bununla birlikte ülkemiz insanlarının da beğenilerinin analiz edilmesine yönelik olarak ön plana çıkan mesleki alanlardan birisidir. Türkiye genelinde baktığımız zaman bu sektör içerisinde son dönemde ciddi manada büyüyen şirketler söz konusudur. Şimdi mesleği biraz daha yakından tanıma yoluna gideceğiz.

Yapımcı Nedir?

Yapımcı, dizi ya da yarışmalar gibi televizyon projelerine maddi ve manevi anlamda destek sağlayarak gerçekleşmesini sağlayan ve her türlü ihtiyacı ve kazancı elde eden kişidir.

Günümüzde yapımcılık kişiler ile değil şirketler ile uygunlanmaktadır. Öyle ki Acun Medya da bu anlamda ülkemizin en çok kazanan şirketlerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanırım. Yapımcılık dediğimizde birçok farklı örneği göz önünde bulundurma gibi bir imkana da sahibiz. Özellikle yüksek reyting elde eden projelere yapımcı iseniz çok ciddi gelirler elde edersiniz. Tabi ki yapımcılar, proje içerisinde yer alan herkesin maaşlarını, kostümlerini de karşılayan kişilerdir. Dolayısı ile mesleğin genel olarak kapsamı ciddi anlamda geniştir.

Yapımcı Nasıl Olunur?

Yapımcı Nasıl Olunur?

Yapımcı olmak için özellikle herhangi bir okul okumanıza gerek yok. Bunun için çok daha önemli olan konu doğrudan maddi kaynaklar ve sektör içerisinde ki deneyim. Ya da yapımcı kişinin kendi şirketinde oluşturmuş olduğu uzman kadrosu. Netice itibari ile kendisine gelen tüm projeleri yine yapımcılar değerlendirir. Peki sektör içerisinde tanınan ve tercih edilen iyi bir yapımcı nasıl olunur? Genel olarak bilgilendirme yapacak olursak;

  • Öncelikli olarak sektör içerisinde online projelere ya da büyük kanallarda ki bir projeye gönüllü yapımcı olarak kendinizi tanıtabilirsiniz.
  • Yapım şirketlerinin kendi içerisinde projeleri değerlendiren uzman bir kadrosu olmak zorundadır. Bu kadroyu sektörün deneyimli ve genç isimlerinden kurmak önemlidir.
  • Projelerin değerlendirilmesi kadar yapımcının kaynakları sunabileceği kostüm, kameraman, çekim alanları gibi birçok alanda uzman organizasyon uzmanı gerekir.
  • Yapımcılar artık şirket olarak hizmet vermek zorundadır ve doğrudan reklam anlaşmalarını dahi yapım şirketinin uzman çalışanları hazırlar.
  • Projelere ayrılacak olan bütçelendirme süreçleri ile alakalı olarak şirket içerisinde sadece bu iş ile ilgilenen kişilerin olması da son derece büyük önem arz eder.
  • Yapımcılık, özellikle sektör içerisinde tanınma konusu ile doğrudan alakalıdır. Bu neden dolayısı ile tanınmak ve büyük projeler için büyük isimler ile çalışmak da buna bağlıdır.
  Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hal böyle olunca tanınan yapımcılar olmak her ne olursa olsun önemlidir. Kazançlarınız da size gelen projelerin büyüklüğü kadar önemlidir. AY YAPIM, örneğin Çukur ve İçerde gibi diziler ile son dönemde çok büyük işler yaparak para kazanmıştır. PANA FİLM, Kurtlar Vadisi dizisi ile aynı şekilde çok büyük yere gelmiştir.

Yapımcı Ne Kadar Para Kazanır?

Yapımcılar, bu işlerin tüm yükünü çeker. Yani oyuncu ve ekip maaşları, ekipman, set ekibi ve set merkezleri gibi tüm giderler yapımcıdan çıkar. Hal böyle olunca projenin tüm gelirleri de yapımcıya aittir. Özellikle çok büyük projelerden sadece bir haftalık dilim içerisinde bile Milyon TL dolaylarında kazanç elde eden yapımcılar vardır. Ancak bunun ölçüsünü net olarak kestirmek çok da mümkün değildir.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.