Robotik Mühendisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bugün ki makalemizde robotik mühendisi nasıl olunur, ne kadar maaş alır sorularına yanıt verme amacı içerisinde olacağız. Gelecekte en popüler olacak olan meslekler grubunda şüphesiz ki robotik mühendisliği en ciddi seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Okullarda dahi devletin desteği ile yapay zeka ve robotik kodlama eğitimleri konusunda somut adımlar atılmaya başlandı demek yanlış olmaz.

Özellikle Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde robotik anlamında çok ciddi çalışmalar yürütülüyor. Öyle ki bazı prototipler daha şimdiden ciddi manada ön plana çıktı. Henüz otonom robotik sistemleri geliştirmek zor ancak yakın bir gelecekte bu alanda çok ciddi bir öncülük ön planda olacak. Türk mühendisleri de bu alana doğru eğilim gösterirlerse çok mükemmel bir kariyer planlaması yapma imkanına da sahip olabilecekler. Bizde bu meslek grubu ile alakalı olarak elimizden geldiğince sizleri bilgilendirme yoluna gideceğiz.

Robotik Mühendisliği Nedir?

Robotik mühendisliği, robot teknolojileri konusunda mekanik, yazılım ve geliştirme safhalarında çalışan ve bu alanda eğitim almış kişilere verilen ünvandır.

Bildiğimiz gibi Türkiye genelinde de zaman içerisinde geleceğin teknolojileri olarak adlandırılan projelere eğilim ciddi manada fazla demek yanlış olmaz. Robotik teknolojilerinin ülkemiz genelinde çok ciddi manada ön planda olması, insanların bu anlamda ki merakını da ciddi şekilde arttırıyor demek yanlış olmaz sanırım. Gelecek dönemde hayatımıza ciddi anlamda şekil verecek bir teknoloji demek yanlış olmaz sanıyorum. Şimdi alternatif bilgileri sizlere sunma yolunda adımlar atacağız.

Robotik Mühendisi

Robotik Mühendisi Nasıl Olunur?

Robotik mühendisliği için yazılım altyapısı, mekanik bilgisi gibi birçok farklı konuda bilgi sahibi olmanız gerekiyor demek yanlış olmaz sanırım. Türkiye genelinde de devletin girişimleri ile birlikte bu alana doğru eğilim ve okullarda erken eğitimler ciddi manada ilgi çekici hale geldi. Tabi ki bu mesleğe mensup olabilmek için çok önemli bazı maddeleri dikkate almak ve üzerinde ilerlemek gerekiyor. Bazı seçenekler aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikli olarak matematik ve fen bilimleri alanına ilginizin olması gerekiyor. Bununla birlikte öğrencilik hayatınızda başarı olmanız da önemlidir.
  • Türkiye’de üniversitelerde henüz nitelikli eğitmen olmadığından dolayı robotik mühendisliği bölümleri çok yaygın değil. Özel üniversitelerde lisans bölümlerini bu şekilde okuyabilirsiniz.
  • ABET tarafından onaylanmış bir derece programına kayıt yaptırarak, Professional Engineer (PE) sertifikasını almaya başlayabilir.
  • Mühendislik Temelleri (FE) sınavı ve tahakkuk ettikten sonra alınabilecek Mühendislik İlkeleri ve Uygulamaları (KKD) sınavı devletin gerekli iş tecrübesi gerekir.
  • Robotik mühendisliğinde günümüzde doktora derecesinin de önemsendiğini söylemek gerekiyor. Özellikle Japonya ve Kore’de ciddi manada bu gibi doktora standartlarına varan seçenekler talep ediliyor.
  Koronavirüs Devlet Hastanelerinin Güncel Durumu Nasıl?

Şuan için Türkiye’de birkaç özel girişim ve özel üniversite projesi robotik bilimi üzerine eğilmiş durumda. Birkaç sene içerisinde bu anlamda akademik olarak eğitim projeleri de kendisini gösterebilir.

Robotik Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Türkiye’de bu alanda özellikle en somut girişimi yapan şirket Akın Soft şirketinin bir kolu olan Akın Robotics olarak dikkatleri çekiyor. Ancak biz dünya genelinde ki alternatifleri dikkate almak istiyoruz. Robotik mühendislerinin yıllık minimum gelirleri 95,000 TL civarlarındadır. Yurtdışında özellikle bu rakamlar çok daha ciddi manada artar.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.