Yerli Otomobil TOGG Hangi Parçaları Türkiye’de Üretilecek?

Bugün ki makalemizde yerli otomobil TOGG hangi parçaları Türkiye’de üretilecek sorusuna yanıt vererek fikir edinmeyi istiyoruz. Bildiğimiz gibi Türkiye genelinde özellikle son dönemlerin en büyük gündem maddelerinden birisi de yerli otomobil ve gelecekte neler olacağı. Özellikle fabrikanın temelinin atılmasının ardından artık bu şirketin gerçek manada çok büyük işler yapacağına karşı olan inanç ortamı her geçen gün daha da büyüdü.

TOGG, markasının da artık kesinleşmesi ile birlikte ülkemiz genelinde çok ciddi bir furya başladı. Sosyal medya ortamını da çok iyi yöneten şirket, tabi ki insanları sürekli bilgilendirme noktasında da adımlar atıyor. Şimdi bizde sizleri bu anlamda en güncel veriler ile alakalı olarak bilgilendirme yoluna gideceğiz.

TOGG Şirketi Şuan Ne Durumda?

TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, sürekli ülkemiz genelinde ki haber programlarına konuk olarak proje ile alakalı kamuoyunu bilgilendiriyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu projeyi ciddi manada önemsediğini ve üzerine düştüğünü belirten Karakaş, buna yönelik olarak 5 büyük ortak ile birlikte sürekli çok ciddi adımlar attıklarını söylüyor.

Yerli otomobilin üretimi için her türlü mühendis ve sanayi ekibini uzman şekilde kurmaya devam ettiklerini söyleyen Karakaş, yakın bir zaman dilimi içerisinde prototip geliştirme süreçlerine geçeceklerini de resmi olarak müjdeledi. 2020 yılının sonlarına geldiğimiz bu günlerde özellikle otomobilin yollara inme sürecine de yaklaştık.

Bildiğimiz üzere 2022 yılının sonunda otomobilin yollarda olması en büyük hedeflerden birisi. 2023 yılında da dünya genelinde ihracat en önemli beklentiler arasında. Karakaş, şuan ki gidilen hız ile hedeflere tam zamanında ulaşılabileceğini öngörüyor ve müjdeliyor.

Yerli Otomobil TOGG

Yerli Otomobil TOGG’un Hangi Parçaları Türkiye’de Üretilecek?

Yerli otomobil özellikle ülkemiz insanlarının da sonuna kadar desteklediği projelerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. TOGG, özellikle yerlilik oranı açısından ciddi manada bekleniyor ve açıklamalar CEO Karakaş tarafından sürekli yapılıyor. Twitter üzerinden de objektif olarak tüm sorulara yanıt verdiklerini söyleyebiliriz.

  2020 Bilgisayar İşletmeni Olma Şartları Nelerdir ?

Yerli otomobil TOGG fabrikası kurulduğu andan itibaren otomobilin ilk yerlilik oranı %51 civarında olacak. 2025 yılına kadar yerlilik oranında hedeflenen seviye %68 olarak dikkatleri çekiyor. Tabi ki bunun detayları ile alakalı olarak da Gürcan Karakaş, projenin detayları üzerinde de mümkün mertebe en kapsamlı bilgileri sundu demek yanlış olmaz sanırım.

Yapılan açıklamaya göre yerli otomobilin motor üretimi ilk 3 senelik dilim içerisinde Alman teknoloji devi Bosch markası tarafından üretilecek. Öyle ki Karakaş, eskiden bu şirketin üst seviye yöneticilerinden birisiydi. Elektrikli motorlar konusunda da ortaklık yapılabilecek en büyük şirketlerden birisi olduğunu söylemek sanıyorum ki yanlış olmaz.

Elektrikli otomobil teknolojilerinin en büyük gereksinimi ve belki de motor ile birlikte en önemli parçalarından birisi de BATARYA. Karakaş, çok net bir şekilde yerli otomobil TOGG’un batarya üretimi süreçlerinin Türkiye içerisinde ki fabrikada yapılacağını açıkladı. Yani batarya üretimi için kati surette dışarı ile herhangi bir anlaşma yapılmayacak.

Şase üretimi özellikle Türkiye fabrikasında olacak. Tabi ki araç içerisinde ki yazılım teknolojilerinin de aynı şekilde Türkiye’de olacağına dair bilgiler geldi. Bazı ülkemizde altyapısı olmayan parçalar da yine bazı startup projeler ile ortak çalışma yapılarak üretilecek ve bizlere sunulacak. 10 yıl içerisinde otomobilin yerlilik oranının %100 olması da hedefler arasında yer alıyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.