Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur? Haciz Gelir Mi?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte trafik cezası ödenmezse ne olur, haciz gelir mi sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Bildiğimiz gibi devlet, özellikle son dönemde trafik denetlemeleri konusunda son derece katı ve herhangi bir uyarı olmaksızın MOBESE sistemleri aracılığı ile insanların evlerine ceza yağıyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

Trafik cezalarında özellikle son dönemde ki bu katı tutum nedeni ile insanların bir isyanı söz konusu. Ancak ülkemizde ki yükselen trafik cezası ve kaynaklı ölüm oranları ciddi manada sıkıntı çıkarıyor. Şimdi alternatif olarak sizlere bilgiler sunacağız ve merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt vererek en ince ayrıntısına kadar farklı seçenekler sunacağız. Sorularınızı yorum alanlarımızdan bizlere iletebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Trafik Cezası Nedir? Neden Yazılır?

Trafik cezası, ülkemizde yasalar ile belirlenmiş olan trafik kurallarına uyulmaması nedeni ile kişilere ve araç plakalarına polislerce yazılan cezai işlemdir.

Trafik cezaları, özellikle birçok farklı neden dolayısı ile yazılabilir ve bu nedenlerin tam olarak muhteviyatını enine boyuna analiz etmek de son derece önem arz eder. Trafik cezalarında özellikle devletin trafik polislerini ciddi manada baskı altına alması münasebeti ile ciddi olarak farklı alternatifler kendisini gösteriyor.

Hatalı park, alkollü araç kullanma ve bunun gibi birçok farklı nedene bağlı olarak trafik cezaları ciddi manada karşımıza çıkar. Özellikle ışık ihlalleri de ciddi manada kafalarda soru işareti bırakabilir. Bizde bu anlamda sitemizde sizleri daha önce de bilgilendirmiştik.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Trafik cezaları, sizlerin devlete olan nakdi borçlarınız anlamına gelir. Trafik cezalarında özellikle birkaç senelik dilim içerisinde ki artış, hal böyle olunca devlete olan borçların da ciddi manada artması anlamına gelir. Trafik cezalarında devlet sizlere indirimli ödeme yapma imkanını da sunar. Nasıl yani? Trafik cezasının tebliğ belgesi elinize ulaştıktan 15 gün sonrasına kadar ödeme yapmanız durumunda %25 indirimli olarak cezanızı ödersiniz. Az bir tutar değil, ne olursa olsun göz önünde bulundurulması gereken bir tutar demek de yanlış olmaz sanıyorum.

  Çevre Temizlik Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik cezası ödenmezse ne olur? Öncelikle devlet, bu anlamda yasalar ile belirlenmiş olan gecikme faizini uygulamaya koyar. Bu gecikme faizi belli bir süreye kadar işler. Ortalama 1 sene boyunca bu faiz uygulanır ve tabi ki bu süreçte size borcunuzu ödemeniz için iki adet daha yasal tebliğ gönderilir. Tebliğlerin tamamı ikamet adresinize gelir.

Eğer ki bu tebliğlere rağmen borç ödenmez ise zaman içerisinde devlet bu borca istinaden hukuki prosedürleri devreye sokar. Bir adette avukat aracılığı ile borcunuzu ödemeniz için tebliğ alırsınız. Eğer ki buna rağmen trafik cezasını ödemez iseniz hakkınızda icra müdürlüklerince dava açılır. Devlet, tebliğ ulaşmasının ardından 30 gün içerisinde size uzlaşma ve taksitlendirme imkanı sunar. Eğer ki yine bir ödeme gerçekleşmez ise icrai dava başlar.

Haciz Gelir Mi?

Devlete olan borç, en ciddi yükümlülüklerden birisi olarak dikkatleri çeker. Dolayısı ile her ne olursa olsun devlete olan borçlarınızı aksatmamak önemlidir. Eğer ki ısrar ile ödeme yapmaz iseniz icra davası açılır ve evet, haciz gelir. Borcun büyüklüğüne göre maaşınıza el konabilir. Çok büyük borçlar nedeni ile öncelikle aracınız için vergi dairelerince yakalama çıkar.

Akabinde eğer aracınız yakalanmaz ve borç ödemesi yine gerçekleşmez ise ikametinize icra işlemi yapılma hakkı yine yasal olarak mümkündür. Bu neden dolayısı ile trafik cezasının yüksek faiz yediğini de düşünürsek ne olursa olsun geciktirmemeye özen gösterin deriz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.