Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

kentsel dönüşüm kira yardımı


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Kentsel dönüşüm kira yardımı, kentsel dönüşüm kapsamında konutlarından çıkan vatandaşlar için ödenen bir yardım türü. Kentsel dönüşüm kira yardımıyla ilgili olarak; Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar? Kentsel dönüşüm kira yardımı kaç ay alınıyor? Kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır? Kiracılar kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar alır? Kentsel dönüşüm kiracı taşınma yardımı ne kadar, nasıl alınır? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda.kentsel dönüşüm kira yardımı


Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Hepimizin bildiği üzere Türkiye olarak çok aktif bir deprem kuşağı üzerinde bulunuyoruz. Ülkemizde yüzyıllardır meydana gelen şiddetli depremler çok sayıda can kaybına yol açarken telafi edilmesi uzun yıllar alan maddi kayıplara da sebep oldu. Depremlerin yol açtığı can ve mal kaybının başlıca sebebi depreme dayanıklı olarak inşa edilmeyen konut ve yapılar. Depremlerin yol açtığı can ve mal kaybını en aza indirmenin kaliteli konutlarla halkın yaşam kalitesinin artırılması önemli bir devlet politikası haline geldi. bu bağlamda 31 Aralık 2012 tarihinde 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 6306 sayılı bu kanun halk arasında kentsel dönüşüm olarak biliniyor.

İLGİLİ KONU:

Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?

Kentsel dönüşüm projesi ile birlikte deprem açısından riskli olduğu tespit edilen konutlar yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılması çalışmaları hızlı bir şekilde başladı ve hala da devam ediyor. Riskli konutların yıkılıp yerlerine yenisinin inşa edilmesi süresinde söz konusu binalarda yaşayan kiracılar ve mülk sahipleri için devlet kira desteği veriyor. Peki kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar, kaç ay alınıyor, nasıl alınır? İşte konu hakkındaki tüm merak ettiğiniz soruların cevapları…

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, enflasyon rakamlarına göre her yıl kentsel dönüşüm kira yardımları ne kadar olacak hesaplayarak kamuoyunda duyuru yapıyor. 2018 yılında, enflasyon rakamlarına göre güncellenen kentsel dönüşüm kira bedeli ne kadar oldu açkılandı. Kentsel dönüşüm kira bedeli şehirden şehre göre değişiyor. 2018 yılı için en düşük kentsel dönüşü kira bedeli 595 TL olurken en yükse bedel 960 TL olarak belirlendi.

Şehir Şehir Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Miktarları

 • Kentsel dönüşüm kira bedeli 595 TL olan iller: Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis. Bu illerde kentsel dönüşüm kapsamına alınan binalarda oturan kiracılara bir sefere mahsus olmak üzere 1190 TL, ayni hak sahibi olanlara 2975 TL ödenir.
 • Kentsel dönüşüm kira bedeli 675 TL olan iller: Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce. Bu illerde kentsel dönüşüm kapsamına alınan binalarda oturan kiracılara bir sefere mahsus olmak üzere 1350 TL, ayni hak sahibi olanlara 3375 TL ödenir.
 • Kentsel dönüşüm kira bedeli 755 TL olan iller: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale. Bu illerde kentsel dönüşüm kapsamına alınan binalarda oturan kiracılara bir sefere mahsus olmak üzere 1510 TL, ayni hak sahibi olanlara 3775 TL ödenir.
 • Kentsel dönüşüm kira bedeli 830 TL olan iller: Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van. Bu illerde kentsel dönüşüm kapsamına alınan binalarda oturan kiracılara bir sefere mahsus olmak üzere 1660 TL, ayni hak sahibi olanlara 4150 TL ödenir.
 • Kentsel dönüşüm kira bedeli 905 TL olan iller: Adana, Antalya, Bursa, Konya. Bu illerde kentsel dönüşüm kapsamına alınan binalarda oturan kiracılara bir sefere mahsus olmak üzere 1810 TL, ayni hak sahibi olanlara 4525 TL ödenir.
 • Kentsel dönüşüm kira bedeli 960 TL olan iller: Ankara, İstanbul, İzmir. Bu illerde kentsel dönüşüm kapsamına alınan binalarda oturan kiracılara bir sefere mahsus olmak üzere 1920 TL, ayni hak sahibi olanlara 4800 TL ödenir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Ay?

Kentsel dönüşüm kira yardımı kaç ay olduğu konu hakkında en çok merak edilen hususlardan bir tanesi. Kentse dönüşüm kira yardımı süresi binanın bulunduğu yere göre değişiklik gösteriyor. Buna Göre;

 • Tespit edilen riskli bölgelerin dışında kalan riskli yapılar için 18 ay
 • Riskli alan olarak tespit edilen yerlerde 36 ayı geçmemek şartıyla ilgili kurum tarafından belirlenir.
 • Kentsel dönüşüm kanunu kapsamında anlaşma yoluyla kamulaştırılan konutlarda 5 ay.

Kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımından faydalananlar ayrıca taşınma yardımı da alabiliyor. Taşına yardımı ne kadar, nasıl alınır gibi konu hakkında tüm detayları aşağıda bağlantısı bulunan makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

İLGİLİ KONU:

TAŞINMA YARDIMI NE KADAR, GEREKLİ BELGELER, NASIL ALINIR?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı İçin Gerekli Evraklar Neler?

Kira yardımı için gerekli belgeler kiracı ve mülk sahibi için farklılık gösteriyor. Ayrıca kiracıların kira yardımından faydalanabilmesi için söz konusu binada en az 1 yıldır ikamet ediyor olması gerekiyor.

Ev Sahipleri İçin;

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Konutun bağımsız bölüm olduğunu gösteren tapu senedinin aslı ve fotokopisi
 • İmzalı ve mühürlü olacak şekilde konutun güncel tapu kaydı
 • Yeni bir adrese taşınıldığını göstermek için adrese dayalı nüfus kayıt örneği
 • Kira yardımının yatırılması istenen vadesiz banka hesabının hesap cüzdanı fotokopisi
 • Tapu arsa paylı tapu ise, nüfus müdürlüğünden alınmış adrese dayalı nüfus kayıt örneği veya söz konusu konutta ikamet edildiğini gösterir son üç aya ait elektrik, telefon, su ve doğal gaz gibi faturalardan biri ya da emlak vergi beyannamesi
 • Riskli bina tespit raporu inceleme formu

Kiracılar İçin;

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Kira yardımının yatırılması için bir kamu bankasının hesap numarası ve hesap cüzdanı fotokopisi
 • Kiracının adına kayıtlı, açık adres ve bağımsız bölüm numarası gösterilen, son 3 aya ait elektrik, telefon, doğalgaz ve su faturalarından bir tanesi
 • Yeni bir adrese taşınıldığını gösteren onaylı adrese dayalı nüfus kayıt örneği

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm ikamet ettikleri konutlardan çıkan ev sahipleri ve kiracılar kira yardımı alabilmek için yukarıda saydığımız evrakları hazırlayarak ilgili kuruma teslim etmeleri gerekiyor. Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa şehirlerinde Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Geriye kalan 77 ilde başvuru Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yapılması gerekiyor.

GÖZ AT:

Bimer’e Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bimer Başvuru Sorgulama

Sorularınızı Bize Yazın

Kentsel dönüşüm kira yardımı ile ilgili olarak, kira yardımı ne kadar, kaç ay alınır, nasıl alınır gibi konu hakkındaki tüm bilinmesi gereken hususları en ince ayrıntısına kadar açıklamış bulunuyoruz konu ilgili olarak cevabını merak ettiğiniz tüm hususları yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Tecrübeli yazar kadromuz sizden gelen tüm soruları en güncel bilgileri kullanarak, doğru ve mümkün olan en kısa süre içerisinde cevaplandıracakladır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir