Suriye TC Kimlik No Sorgulama

Suriye’de yaşanan iç savaş sonucunda ülkemiz tarafından Suriye halkı koruma altına alınmıştır. Bu kapsamda 22 Ekim 2014 tarihli ve 29153 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe giren “Geçici Koruma” başlıklı kanunla Suriye Arap Cumhuriyetinden ülkemize gelen Suriyeliler ve vatansızlar geçici koruma kapsamına alınmışlardır. Öncelikle bu yazımızda ülkemize gelen Suriyeli vatandaşlara verilen “Geçici Koruma Yabancı Kimlik Kartı” konusuna değineceğiz. Çoğu yerde sanılanın aksine Suriye TC Kimlik No verilmesi gibi bir durum söz konusu olmadığını belirtmek istiyoruz.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün resmi sayfasından yaptığımız alıntıda; “22/10/2014 tarihli ve 6883 sayılı Geçici Koruma Yönetmeliğinin “Geçici Koruma Kimlik Belgesi” başlıklı 22 nci maddesi gereğince, kayıt işlemleri tamamlananlara, valilikler tarafından geçici koruma kimlik belgesi düzenlenmekte ve bu yabancılara 25/04/2006 tarihli ve 5490 sayılı Kanun ile 22/10/2014 tarihli ve 6883 sayılı Geçici Koruma Yönetmeliği kapsamında yabancı kimlik numarası tahsis edilmektedir.

Geçici Koruma Yabancı Kimlik

Kayıt işlemini tamamlayan geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler www.goc.gov.tr web adresinin anasayfasında yer alan “GEÇİCİ KORUMA YABANCI KİMLİK NO” sekmesinden giriş yaparak “Geçici Koruma Kimlik Belgesi/Yabancı Tanıtma Belgesinde” yer alan ve 98 ile başlayan “ŞAHIS NUMARASI” ile herhangi bir bedel talep edilmeksizin “YABANCI KİMLİK NUMARASINA” erişebileceklerdir.

Yapılan çalışmaların sonucunda yaklaşık 2,4 milyon geçici koruma kapsamındaki Suriyeliye “99” ile başlayan “Yabancı Kimlik Numarası” verilmiş ve bu numaralara web sitemizden erişim imkânı sağlanmıştır. Böylelikle Suriyeli yabancıların kimlik numaraları ve bilgileri KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) üzerinden ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının erişimine açılmıştır.

Kendilerine Yabancı Kimlik Numarası tahsis edilen geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler, www.goc.gov.tr web adresinin ana sayfasında yer alan “Geçici Koruma Yabancı Kimlik No” sekmesinden giriş yaparak “Geçici Koruma Kimlik Belgesi/Yabancı Tanıtma Belgesinde” yer alan ve 98 ile başlayan “Şahıs Numarası” ile herhangi bir bedel talep edilmeksizin “Yabancı Kimlik Numarasına” erişebileceklerdir.” denilmektedir.

  Evlilik Sağlık Raporu İçin Gerekli Testler Nelerdir?

Suriye TC Kimlik No Konusunun Ayrıntıları

Yapalan bu uygulamaya göre Suriyelilere Suriye TC Kimlik Nosu verilmemiştir. Valiliklerce ülkemizde mülteci konumunda bulunan Suriyelilere yapılan yardımların kayıt altına alınabilmesi ve kamu kurum ve kuruluşları içindeki işlemlerinin takip edilebilmesi amacıyla Yabancı kimlik nosu verilmiştir.

Suriye vatandaşlarına verilen Suriye TC Kimlik no bilgilerini sorgulamak için GEÇİCİ KORUMA YABANCI KİMLİK NO SORGULAMA linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Göç İdaresi Genel Müdürlüğü


ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. vadha dedi ki:

    99 tc no başlayan isteurum
    9886628552