Çalışan Anneye Doğum Parası

Doğum yapmaya az bir zamanı kalmış sevgili anneler, 2017 yılında çalışan anneye doğum parası ve sigortasız anneye doğum yardımı konularını sizlere tüm ayrıntılarıyla anlatmaya çalışacağız. Doğum yardımı konusu henüz yeni bir uygulama olduğundan aklınıza gelebilecek tüm soruları yazımız sonundaki yorum bölümünden yazarsanız en kısa sürede cevaplayacağız.

Çalışan Anneye Doğum Parası Nedir

Kadınların iş hayatında daha çok istihdam edilmesi ile ilgili çalışmalar uzun zamandır devam ediliyor. Bunun sonucunda da anne olan veya anne adayı kadınlarımıza devlet birçok konuda destekler ve kolaylıklar sunuyor. Son günlerde uygulamaya geçen bakıcı parası, kreş desteği, süt parası ve doğum parası gibi düzenlemeler bunlardan bazıları. Annelere yapılan maddi desteklerle çalışma hayatına kadını teşvik desteklenmeye devam ediyor.

İlgili Konular:

Süt Parası

Süt Parası Nereden Nasıl Alınır

Süt Parası Sorgulama ve Başvuru Şartları

Çocuk sahibi olan annelere ister sigortalı olsun ister sigortasız olsun çocuk sayısına göre doğum yardımı veriliyor. Doğum parası sigortasız anneyi kapsadığı gibi çalışan anneye verilecek doğum parası da aynı esaslardadır. 2017 yılı için çalışan veya sigortasız anneye verilecek doğum yardımı parası birinci çocuk için 300 TL. ikinci çocuk için 400 TL. üçüncü çocuk için 600 TL. olarak belirlenmiştir. Sigortasız annelerin doğum yardımı alabilmesi için Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birimlerine başvuru yapmaları yeterlidir.

Doğum yapan anneye doğum yardımı haricinde süt parası (emzirme ödeneği) yardımı da yapılmaktadır. Süt yardımı ile ilgili tüm soruları daha önceki yazılarımızda ayrıntılı olarak inceledik. Aşağıdaki başlıklara tıklayarak ilgili konuları okuyabilirsiniz.

  Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama

İlginizi Çekebilir: Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Çalışan Anneye Doğum Parası Esasları

Anne olan kadın eğer sigortalı bir işte çalışıyor ise süt parası ve doğum parası yardımlarının yanında üçüncü bir yardımdan da yararlanabiliyor. Çalışan anneye verilen bu yardıma geçici iş görmezlik ödeneği adı verilir.

Doğum öncesi 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 112 gün doğum izni kullanan annelere, bu süreler için geçici iş görmezlik ödeneği  verilir. Geçici iş görmezlik ödeneği miktarı asgari ücrete göre hesaplandığında 4 bin 99 lira civarıdır. Toplamda ilk çocuk için 4 bin 521 lira alan çalışan anneler üçüncü çocuğunda eline geçecek para 4 bin 821 liradır.

Göz At: Çalışan Anne İçin Bakıcı Parası Alma Şartları

Doğum Yapan Anneye Devlet Yardımı Başvuru İşlemleri (Memur Anneler)

 • Çalışan anneye doğum yardımı yapılabilmesi için annenin öncelikle başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Doğum parası başvurusu yapabilmek için öncelikle annenin ve bebeğin sağ olması gerekiyor. Ölü doğumlar için doğum yardımı yapılmamaktadır.
 • Doğum yardımı alabilmek için ilk çocuğun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olması gerekmektedir.
 • Doğum yardımından sadece T.C. vatandaşı anneler yararlanabilir. Yabancı uyruklu anneleri kapsamaktadır.
 • Doğum yardımı başvurusu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, ilçelerde ise kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılabilir.
 • Memur anneler yukarıda açıkladığımız gibi başvurularını Kaymakamlıkların ilgili birimlerine yapabilecekleri gibi kendi kurumlarına da başvurabilirler.
 • Memur anneler kendi kurumlarından başvuru yaparlarsa doğum yardımını genelde kurumun tahakkuk birimi tarafından işlemleri yürütülür. Ancak iş yoğunluğuna göre bazı kurumlarda personel birimleri de işlem yapabilir.
 • Memur annelerin kurumları bu yardımı yapmıyoruz deme gibi bir seçimi bulunmamaktadır. Sizin dolduracağınız forum ve ekli evrakları bakanlığa iletmek zorundadır.
  Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Doğum Parası Ne Zaman Alınır?

Doğum yardımı ödemeleri genel olarak doğumu takip eden ilk 1 hafta içerisinde en geç 10 güne kadar yapılır. Memur annelerin doğum parası kendi kurumlarından yapıldığından maaşlarına yatırılırken diğer çalışan veya çalışmayan anneye doğum parası yardımı PTT üzerinden yatırılmaktadır. Bu yüzden bu süreci sıkı takip etmek gerekir. Gününde alınmayan doğum yardımı parası geri iade edilir. Doğum parası ne zaman alınacağı ile ilgili takibi e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden doğum yardımı takibi yapabilmek için e-Devlet şifreniz olması gerekiyor. e-Devlet şifreniz yok ise nasıl alınır ve nereden sorgulanır öğrenmek için Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama başlıklı yazımıza tıklayarak öğrenebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hatice yıldırım dedi ki:

  Annenin işgörmezlik ödeneği alması için sigortasının Doğumdan kaç ay öncesine dayanıyor olması şartı nedir

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Analık geçici iş göremezlik ödeneğinden faydalanmak için doğum izninden geriye doğru son bir yıl içinde en az 90 gün prim ödemesi bulunması gerekiyor.