Sokak Hayvanları için Barınak ve Mama Yardımı Nasıl Alınır?


  Sokak Hayvanları için Barınak ve Mama Yardımı Nasıl Alınır?

  Sokak hayvanlarını korumak için barınak ve mama yardımı almak, hayvan severler ve hayvanlara karşı duyarlı olan vatandaşlar tarafından sık sık araştırılan bir konudur. Sokakta yaşayan hayvanların hayatlarını devam ettirebilmesi, zorlu kış şartlarında veya yaz sıcaklarında başlarını sokabilecekleri bir yuvanın ve her acıktıklarında karınlarını doyurabilecekleri bir yiyeceğin olmasına bağlıdır. Söz konusu canlıların şehir hayatı arasında sıkışıp kalmasıyla yiyecek ve içecek su bulmalarında zorluk yaşamalarına karşılık hayatlarını devam ettirmeleri, hayvanlara karşı duyarlı olan vatandaşların çabaları ile mümkün olmaktadır. Bu yazımızda söz konusu hayvan severlere ve sokak hayvanlarına duyarlı kimselere yol göstermek amacıyla, sokak hayvanları için barınak ve mama yardımı nasıl alınır sorusunun cevabını ve daha birçok önemli konuya değineceğiz.

  Sokak Hayvanlarına Yardım

  Sokakta yaşayan hayvanlara yardım etmek, hem vicdani bir görev olmanın yanında hem de hayvanların daha iyi şartlar altında yaşamlarını sürdürmeleri için önem teşkil eden bir eylemdir. Sokakta yaşayan kedi ve köpeklere yapılan yardımlar ile söz konusu hayvanlar, hastalıklara, zorlu mevsim koşullarına, açlığa ve susuzluğa karşı koyabilmektedir.

  Bu amaçla hareket eden hayvanseverler ve hayvanlara karşı duyarlı olan vatandaşların, sokak hayvanları için yiyecek, barınak, içecek su ve uygun yaşam koşulları oluşturmak amacıyla girişimlerde bulunduğu tüm davranış biçimleri sokak hayvanlarına yardım olarak nitelendirilmektedir. Bunlarında yanında yaralanan veya kötü koşullarda mağdur durumda olan (bir yere sıkışmış veya yüksek bir ağaçta mahsur kalmış hayvanlar vb) sokak hayvanlarına yapılan kurtarma ve iyileştirme çalışmaları da sokak hayvanlarına yardım olarak adlandırılır.

  Sokak Hayvanları Barınak Yardımı

  Sokakta yaşayan hayvanlara barınak sağlama yardımı, birçok hayvanseveri yakından ilgilendirmektedir. Çünkü sokakta yaşayan ve insanların ilgi ve şefkatine muhtaç olan hayvanların barınmaları onlar için büyük önem taşıyan bir problemdir. Kış mevsiminin zorlu hava koşullarında, kar ve soğuğun arttığı dönemlerde sokak hayvanlarının sığınabilecekleri tek yerler barınaklardır. Öte yandan yaz sıcaklarında da yakıcı güneş ışınlarından korunmak adına barınak ihtiyacı hissedilmektedir. Bu durumun sokak hayvanları açısından ne kadar önemli olduğunu kavramış olan hayvanlara karşı duyarlı vatandaşlar, sokak hayvanlarına barınak yardımı yapabilecek kurum ve kuruluş arayışlarına giriyorlar. Bu vatandaşlar genellikle internet üzerinden ilgili kişilere ulaşarak barınak yardımı talebinde bulunuyorlar. Eğer siz de onlardan biri iseniz yazımızın devamında sokak hayvanları için barınak yardımında bulunabilecek kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Sokak Hayvanlarına Yardım Eden Kuruluşlar

  Sokakta yaşayan hayvanlara yardımda bulunan kurum ve kuruluşlar, ülkemizde son zamanda faaliyetlerini daha çok artırarak toplumun beğenisini ve takdirini kazanıyorlar. Hayvan haklarına verilen önemin artması ve toplumun sokak hayvanlarına karşı daha çok bilinçlenmesi neticesiyle birçok vakıf ve dernek sokak hayvanlarının ihtiyacı olan desteği sağlamaya devam ediyor. Ülkemizde sokak hayvanları ile ilgili problemlerde muhatap alabileceğiniz ve sokak hayvanlarına desteklerini esirgemeden sunan kurum ve kuruluşlardan bazıları şunlardır:

  • Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği
  • Evsiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği
  • Doğal Hayatı Koruma Derneği
  • Hayvan Sevgisi Derneği
  • Türkiye Hayvanları Koruma Derneği
  • HAYTAP – Hayvan Hakları Federasyonu
  • HAÇİKO – Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği
    Kredi Çektim İşsiz Kaldım Ne Yapmalıyım?

   

  Hayvanları Koruma Derneği

  Türkiye Hayvanları Koruma Derneği, ülkemizin en eski sokak hayvanları koruma ve yardım kuruluşları arasında yer almaktadır. Köklü tarihi ile 1955 yılında kurulan, ardından o dönemki Bakanlar Kurulu kararı ile 1956 yılında dernek statüsü kazanan Hayvanları Koruma Derneği, o günden bu yana gelişimini ve hizmetlerini artırarak Türkiye’de en başarılı sokak hayvanları yardım kuruluşlarından biri olma konumuna yükselmiştir.

  Sokak hayvanları için barınak ve mama yardımı nasıl alınır, diye merak eden hayvanseverler için söz konusu derneğin faaliyetlerini takip etmelerini tavsiye ediyoruz. Hemen hemen bütün illerde dernek şubeleri olan Hayvanları Koruma Derneği, düzenli olarak gerçekleştirdiği projeler ile sokak hayvanlarına barınak ve mama desteği sunmaktadır. Bu noktada söz konusu şubelere giderek yardımda bulunmak istediğiniz sokak hayvanları hakkında iletişime geçebileceğiniz gibi, derneğe bağış yaparak da sokak hayvanlarının daha iyi şartlar altında yaşamlarını sürdürmesine katkıda bulunabilirsiniz. Hayvanları Koruma Derneği resmi internet sitesi üzerinde söz konusu iletişim bilgileri ve bağışlar için hesap numaraları bulunmaktadır.

  HAYTAP – Hayvan Hakları Federasyonu

  Hayvan Hakları Federasyonu HAYTAP yardımları da sokak hayvanlarına yönelik barınak ve yiyecek projeleri olarak faaliyete geçirilmektedir. Özellikle sokak hayvanlarına barınak sağlamak konusunda HAYTAP yetkilileri ile iletişime geçmeniz faydalı olacaktır. Nitekim sokak hayvanlarının bulunduğu bölgelerde genellikle vatandaşlar arasında hayvanların barınak yerleri konusunda anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Bu konular ile ilgili merak ettiklerinizi ve hayvanların barınma hakları ile ilgili detayları Hayvan Hakları Federasyonu’ndan alabilirsiniz.

  Sokak Hayvanları İçin Mama

  Sokakta yaşayan hayvanlar için mama ve yiyecek sağlanması konusunda duyarlı olan vatandaşlar, ellerinden geldiğince söz konusu hayvanların yaşam şartlarını iyileştirerek onlara besin sağlamaya devam ediyorlar. Ancak her ne kadar severek ve isteyerek kendi ceplerinden karşıladıkları mama ve yiyecekleri sokak hayvanlarına verseler de bu konuda resmi ya da özel kuruluşların da hizmet verdiğini bilmeleri gerekiyor. Nitekim zaman zaman sosyal medya üzerinden de duyurulan bu hizmetler ile sokak hayvanlarına karşı duyarlı vatandaşlar kedi ve köpekler için ücretsiz mama temin edebiliyorlar.

    Yetim Maaşı Ne Kadar Yetim Maaşı Alma Şartları

  Ücretsiz Mama Yardımı

  Sokak hayvanlarına ücretsiz mama yardımı, genellikle dönemlik kampanyalar şeklinde yapılmaktadır. Özel veya devlete bağlı resmi kuruluşlar, zaman zaman ücretsiz mama yardımı sunarak hayvanseverlerin sokak hayvanlarına yardım etmelerine destek olmaktadır.

  Bu konuda size düşen görev sosyal medya üzerinden hayvan haklarına ve sokak hayvanlarının bakımına önem gösteren kurum ve kuruluşların adreslerini yakından takip etmek olmalıdır. Bu sayede hangi kurum sokak hayvanları için bedava mama yardımı yaparsa yapsın kısa sürede haberdar olabilirsiniz.

  Belediye Mama Yardımı

  Belediyelerin sokak hayvanları için mama yardımı yapması da sık sık karşılaştığımız projelerin arasında gelmektedir. Bu sebeple yaşadığınız yerdeki belediyenin sokak hayvanları ile ilgili departmanları ile iletişim halinde olabilirsiniz.

  Belediyeden Ücretsiz Kedi Maması

  Belediyelerin ücretsiz kedi maması yardımı, sokak hayvanlarına duyarlı vatandaşların özellikle kedilere yönelik yiyecek mama sağlayabilmesinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Kedilere özel barınak kurmanın yanında belirli aralıklarla da ücretsiz olarak kedi maması yardımı sağlayan belediyelerle iletişime geçerek siz de elinizden gelen destekte bulunabilirsiniz.

  Kedi Mama Yardımı Nasıl Alınır?

  Kedi mama yardımı almak için, yaşadığınız bölgedeki belediyelerin ilgili bölümleriyle iletişime geçebilirsiniz. Bunun yanında sosyal medyada sık sık duyurulan özel kuruluşların yapmış olduğu kampanyaları takip etmeniz gerekiyor. Bazı kuruluşlar düzenledikleri projelerde kedi mamalarını ücretsiz olarak vatandaşların ev adreslerine gönderebiliyor.

  Sokak Köpekleri İçin Bedava Mama

  Sokakta yaşayan köpekler için bedava köpek maması kampanyaları hem resmi hem de özel kuruluşlardan sıklıkla yapılan projeler arasında yer alıyor. Özellikle hayvanları koruma haftasında çalışmalarını artıran ve sosyal sorumluluk projelerine imza atmak isteyen kuruluşların kampanyalarını yakından takip ederek sokak köpekleri için bedava mama temin edebilirsiniz.

  Sokak Hayvanlarına Yardım Hattı

  Sokak hayvanlarına yardım ve destek hattı, her belediyenin kurmuş olduğu sokak hayvanları bakım ve destek ekibi departmanları ile ilişkili olan bir numaradır. Bu nedenle yaşadığınız yerdeki belediye ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

    2019 Güncel Vaiz Maaşları Ne Kadar?

  Ücretsiz Hayvan Hastanesi

  Ücretsiz olarak hizmet veren hayvan hastaneleri, yine belediyecilik faaliyetlerinin gelişmiş olduğu şehirlerde karşılaşılabilen hizmetler arasında yer almaktadır. Belediyelere bağlı hayvan sağlık merkezlerinin dışından bazı özel dernek veya kuruluşların da ücretsiz bakım hizmeti verdiği hayvan hastaneleri bulunmaktadır. Bunun yanında sokak hayvanları için barınak ve mama yardımı nasıl alınır ile ilgili merak ettiğiniz diğer sorular hakkında detaylı bilgi almak için, bahsettiğimiz üzere internet ve sosyal medyayı kullanabileceğiniz gibi yaşadığınız yerdeki belediyeden de destek alabilirsiniz.

  Bakıcı Yardım Parası

  2019 Mübaşir Maaşları

  Att Maaşları Ne Kadar?

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.