Bakıcı Çalıştırana Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?


  Bakıcı Çalıştırana Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

  Bakıcı çalıştırana yardım parası ve devlet desteği, içinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla işverenlere sağlanan ilave istihdam teşviki kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hak sahibine veriliyor. Bu konuda bakıcı yardım parası almak için belirli şartların sağlandığı durumlarda devlet kurumları, söz konusu bakıcı çalıştırana belirli bir miktar para desteğinde bulunarak hem istihdamın artmasına hem de bakıcının sigortalı bir çalışan olmasına teşvikte bulunmaktadır. Söz konusu yardım hizmetiyle ilgili en çok merak edilen bakıcı çalıştırana yardım parası ne kadar, nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir gibi sorunların cevaplarını ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

  2019 Bakıcı Çalıştırana Devlet Desteği

  Bakıcı çalıştıran kişilere yardım parası devlet desteği ile belirli şartlar altında bakıcı çalıştıran vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından para ödemesi yapılıyor. Söz konusu başlatılan projede, ev işlerinde görevli olan bakıcıların sosyal haklarının göz önünde bulundurulması amacıyla işverenine teşvik sağlanmaktadır. Bu vesileyle hem bakıcı desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların talepleri ile istihdam yaratılmış hem de ev işlerinden sorumlu bakıcıların sigortalı olarak çalışmaları sağlanarak iş hakları güvence altına alınmış olmaktadır.

  Bakıcı çalıştırana para yardımı bakıcı prim ödeneği adı altında işverene veriliyor. Dolayısıyla bakıcıların çalıştırılması için verilen destek parası, söz konusu bakıcının sigorta masraflarına yönelik bir maddi destek olarak öne çıkıyor.

  Bakıcı Devlet Parası Sadece Bakıcılara mı Veriliyor?

  2019 Bakıcı devlet desteği hakkında yönetmelik göz önünde bulundurulduğunda söz konusu devlet desteğinden sadece bakıcılık görevini üstlenen kişilerin yer almadığı görülüyor. Söz konusu yönetmelikte ev işlerinde görev alan hemen herkese yönelik devlet desteği ile para yardımı yapıldığı açıkça belirtilmiştir. Buna göre bakıcılık hizmetinin yanında ev işlerinde görev ve sorumlulukları olan;

  • Ev işlerinden sorumlu ve evde yatılı kalan çalışanlar
  • Evin temizliği ve yemek yapımı ile uğraşanlar
  • Çocuk bakan kişiler
  • Yaşlı kişilere bakıcılık ve yardım hizmeti veren kişiler
  • Evin düzeninde ve bahçe bakımında görevli olan kişiler
    2019 Güncel Müezzin Maaşı Ne Kadar?

  gibi birçok farklı görevde ancak ev ile ilgili işlerle uğraşan vatandaşlar, bakıcı devlet desteği kapsamına alınmıştır.  Bunun yanında bakıcı parası almak için belirli şartlar da ilgili yönetmelikte açık bir şekilde belirtilmiştir. Söz konusu bakıcı parası alma şartlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  Bakıcı Çalıştırana Yardım Parası Alma Şartları Nelerdir?

  2019 Bakıcı çalıştıran kişilere verilen yardım parası alma şartları, bakıcı parası alma talebinde bulunan kişiler tarafından karşılanması gereken koşullardır. Bu koşulların oluşmadığı durumlarda bakıcı parası yardımı alma imkânı söz konusu olmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanan bakıcı çalıştırma yardım parası alma şartları şunlardır:

  • Bakıcının ya da ev işlerinden sorumlu tutulan kişinin Türkiye İş Kurumu’na kaydı bulunması şarttır. Ancak siz bakıcınızı zaten istihdam etmiş iseniz, daha sonradan da İŞKUR’da söz konusu kaydı açabilirsiniz.
  • Bakıcının veya ev işlerinden sorumlu olan kişinin İŞKUR’a kaydının olabilmesi için son 3 ay içinde sigortalı olarak 10 günden fazla bir işte çalışmamış olması şartı aranmaktadır. Dolayısıyla bu şartın ihlali durumunda İŞKUR’a kayıt yapılamayacağından bakıcı çalıştırana yardım parası başvurusunda bulunamazsınız.
  • Söz konusu para yardımından yararlanmak isteyen kişiler, bakıcı veya ev işlerinden sorumlu tutacakları kişileri 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında işe almış olmaları gereklidir. Dolayısıyla bu tarihler arasında olmayan bir bakıcılık veya ev hizmeti söz konusu ise devlet yardımından yararlanılamaz.
  • Para yardımı teşvik süresi 12 ay’dır. Ancak 18 yaşından büyük olan kişiler için 18 aylık da yardım desteği sunulabilir.

  Kimler Bakıcı Parası Alamaz?

  Bakıcı parası yardımından yararlanamayan kişiler, ilgili yönetmelikte açıkça belirtilmiştir. Bu konuda bakıcı çalıştırana yardım parası ne kadar, nasıl alınır diye merak edenleri yakından ilgilendiren önemli bir konuya da değinmek gerekir. Belirli şartların oluşmadığı kişilerin bakıcı olarak çalıştırılmasında söz konusu devlet para yardımının gerçekleşmesi mümkün olmamaktadır. İlgili yönetmelikte açıklanan koşullara göre bakıcı parası hizmetinden yararlanamayacak olan kişiler şunlardır:

  • Bakıcı veya ev işlerinden sorumlu olan kişini mevcut durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak herhangi bir alt kurumdan emekli olması durumunda, söz konusu bakıcıyı çalıştıran kişi bu hizmetten yararlanamaz.
  • Yine bakıcı veya ev işlerinden sorumlu tutulan kişinin, işvereni konumundaki çalıştıran kişiyle aralarında akrabalık bağının bulunması durumunda, bakıcı çalıştırana yardım parası alınması söz konusu değildir. Dolayısıyla ev işlerinde veya bakıcılık görevi ile çalıştırılmaya başlanacak olan şahsın, çalıştıran kişinin 3. dereceye kadar akrabası olmaması şartı koşulmuştur.
    Bilgisayar İşletmeni Olma Şartları

  Bakıcı Çalıştırana Yardım Parası Ne Kadar?

  Bakıcı çalıştırana yardım parasının tutarı, söz konusu bakıcılık veya ev işleri ile ilgili bir görevi olan kişilerin sigorta primlerinin en yüksek bedelinden başlatılmaktadır. Devlet tarafından sigortalı olacak şekilde bakıcı çalıştıran kişilere verilen bu yardım parasının tutarı 700 TL olarak belirlenmiştir.

  Bakıcı çalıştırana yardım parasında asıl amaç, ev işlerinde ve bakıcılık görevinde kayıt dışı çalıştırılan kişilerin yasal olarak iş haklarının güvence altına alınması olduğundan söz konusu yardım parasının tutarı da yine sigorta masraflarına göre belirlenmektedir. Öte yandan bu uygulama ile kayıt dışı çalışanları sigortalı yapmak kadar yeni istihdam sağlamak da amaçlar arasında yer almaktadır.

  Bakıcı Çalıştırana Yardım Parası Nasıl Alınır?

  Bakıcı çalıştırana yardım parası almak için öncelikle yukarıda belirtmiş olduğumuz şartların sağlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Bu noktada bakıcınız veya ev işlerinde çalışması için tuttuğunuz çalışanınızın öncelikle;

  • İŞKUR’a kayıtlı olması, daha önceden 3 ay içinde 10 günden fazla olacak şekilde bir işte çalışmış olmaması,
  • Sizin herhangi bir şekilde 3. dereceye kadar akrabalarınızdan birinin olmaması

  şartlarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu durumda ilgili yönetmeliğe göre bakıcı devlet yardım parası alma uygunluğunuz bulunuyorsa sizden talep edilen belgeleri tamamlayarak en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine veya şubesine ev işlerinde veya bakıcılık göreviyle istihdam edilecek çalışan ile beraber şahsen başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

  Bakıcı 700 TL Devlet Yardımı Başvurusu

  Devletten 700 TL bakıcı yardımı alma başvurusu için işe alacağınız bakıcı veya ev işleri görevlisi ile birlikte size en yakın SGK il müdürlüğüne veya yetkili şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Başvuru sırasında sizden talep edilmesi muhtemel şu aşamaları yapmanız gerekebilir:

  • TC Nüfus cüzdanlarınız veya kimlik belgeleriniz isteneceği için yanınızda bulundurulması gerekir.
  • SGK görevlisi tarafından size verilecek olan formun doldurulması istenebilir.
  • İlgili formu karşılıklı olarak imzaladıktan sonra başvuru işleminiz tamamlanır.
    Bimer'e Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır

  Geçmiş Bakıcı Devlet Yardım Parası Alınabilir Mi?

  Geçmiş dönemde çalıştırılan bakıcı için devlet yardım parası almak, SGK tarafından yürürlüğe sokulan ilgili yönetmelikte söz konusu değildir. Dolayısıyla geçmişte çalıştırdığınız fakat şu anda görev yapmayan kişiler ile ilgili olarak sigorta parası almanız mümkün olmamaktadır.

  Yabancı Bakıcıya Devlet Desteği Var Mı?

  Yabancı uyruklu bakıcıya devlet desteği belirli şartlar altında gerçekleşmektedir. Buna göre, yabancı uyruklu kişinin Türkiye’de oturma izninin bulunması ve çalışma izninin olması şart koşulmuştur. Bu şartları karşılayan yabancı ülke vatandaşının söz konusu hizmetten yararlanmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

  Sigortasız Çalışan Çalıştırılan Bakıcıya Devlet Bakıcı Parası Veriyor Mu?

  Sigortasız çalışan veya çalıştırılan bakıcıya devlet bakıcı parası verilmemektedir. Kaldı ki bu hizmet, sigortasız çalıştırmanın önüne geçilmesi ve çalışan haklarının güvenceye alınması amacıyla uygulamaya geçirilmiş bir projedir. Bu konu hakkında bakıcı çalıştırana yardım parası ne kadar, nasıl alınır ile ilgili detaylı bilgileri bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinden alabilirsiniz.

  Çalışan Anne İçin Bakıcı Parası Alma Şartları

  Evde Çocuk Bakımı Bakıcı Yardımı Parası Sorgulama

  Devletten Çalışan Anneye 1500 TL Bakıcı Desteği

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.